Γενικά Οδικό ταξίδι με παιδια

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Αυτο που λεμε ειναι οτι ενταξει, θα φτασεις στο σταθμο. Αλλα θα περπατουσες για χιλιομετρα με ενα 5χρονο για να περιηγηθεις με τεραστιες δυσκολιες σε μια πρωτευουσα χωρις συγκοινωνια εκεινη τη μερα.Η φαση μπορει να μοιαζει σαν καρναβαλι της Πατρας ,αλλα το Αμστερνταμ ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερο.
Καλά δε θα γυρίσουμε όλο το Άμστερνταμ την ημέρα της γιορτής αυτής. Θα έχουμε καρότσι και απλά θα παμε τριγύρω απο το σταθμό, να δούμε το κλίμα, θα φάμε Ιςως κάτι στο όρθιο και θα φύγουμε. Το Άμστερνταμ θα το επισκεφτούμε άλλη μερα για να το γνωρίσουμε.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Νομίζω ότι έχεις πάρει τις αποφάσεις σου για όλα, όσα αρνητικά κι αν διαβάζεις οπότε δεν έχω παρά να σου ευχηθώ να περάσετε υπέροχα και να μας μεταφέρεις την εμπειρία σου αφού επιστρέψετε!
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Νομίζω ότι έχεις πάρει τις αποφάσεις σου για όλα, όσα αρνητικά κι αν διαβάζεις οπότε δεν έχω παρά να σου ευχηθώ να περάσετε υπέροχα και να μας μεταφέρεις την εμπειρία σου αφού επιστρέψετε!
Σε ευχαριστω πάρα πολυ.:)
Όμως όχι δεν εχω πάρει τις αποφάσεις μου. Μαζεύω εμπειριες άλλων και γνώμες. Και μετα απο οικογενειακό συμβούλιο θα αποφασίσουμε. :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλά δε θα γυρίσουμε όλο το Άμστερνταμ την ημέρα της γιορτής αυτής. Θα έχουμε καρότσι και απλά θα παμε τριγύρω απο το σταθμό, να δούμε το κλίμα, θα φάμε Ισως κάτι στο όρθιο και θα φύγουμε. Το Άμστερνταμ θα το επισκεφτούμε άλλη μερα για να το γνωρίσουμε.
5 και 10 δεν ειναι τα παιδια; Το καροτσι περισσοτερο θα σας ταλαιπωρησει παρα θα σας βοηθησει. Αν πατε νωρις δεν θα δυσκολευτειτε με τα τρενα αλλα δεν θα δειτε το κλιμα. Αν πατε μεσημερακι να αναμενετε πιθανοτατα μεγαλο στριμωξιδι (στο πηγαινε, στο γυρισμο ειναι καλα). Οποτε για λιγο δεν πολυαξιζει. Μπορειτε ισως να κανετε καμια βολτα με βαρκα για να μην κουραστουν-βαρεθουν τα παιδια. Πατε με το καλο και βλεποντας και κανοντας.
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
5 και 10 δεν ειναι τα παιδια; Το καροτσι περισσοτερο θα σας ταλαιπωρησει παρα θα σας βοηθησει. Αν πατε νωρις δεν θα δυσκολευτειτε με τα τρενα αλλα δεν θα δειτε το κλιμα. Αν πατε μεσημερακι να αναμενετε πιθανοτατα μεγαλο στριμωξιδι (στο πηγαινε, στο γυρισμο ειναι καλα). Οποτε για λιγο δεν πολυαξιζει. Μπορειτε ισως να κανετε καμια βολτα με βαρκα για να μην κουραστουν-βαρεθουν τα παιδια. Πατε με το καλο και βλεποντας και κανοντας.
Χρήσιμες συμβουλές. Ευχαριστώ ;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξεχασα, εναλλακτικα για τα παιδια ειναι ωραια να πατε και στο Vondelpark εκεινη τη μερα. Θα τ' αρεσει πολυ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ωραία!!Κάνατε φουλ ασφάλιση στο αυτοκίνητο; Νοικιάσατε και gps?
Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να νοικιασω αυτοκίνητο στο εξωτερικό χωρίς πλήρη ασφάλεια με οποιοδήποτε κόστος και πάντα από τον γκισε της εταιρείας, όχι από μεσάζοντα. GPS δεν εχω νοικιάσει ποτέ, χρησιμοποιω το κινητό μου.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εγώ όσες φορές έχω σκεφτεί τη μετάβαση σε πόλη του εξωτερικού με αεροπλάνο και έπειτα ενοικίαση αυτοκινήτου από εκεί προς άλλες χώρες, ουδέποτε αγχωθηκα για τους αυτοκινητόδρομους στις χώρες αυτές αλλά για τα προβλήματα που ακολουθούν μια ενοικίαση. Πρώτον η δέσμευση μεγάλου ποσού στην πιστωτική. Αν δεν έχεις όριο, δεν ενοικιάζεις αυτοκίνητο. Δεύτερον η άρνηση κάποιων εταιριών να βγεις απ τη χώρα ενοικίασης με ενοικιαζόμενο. Τρίτον, η στραβή που μπορεί να γίνει ενώ έχεις ενοικιαζόμενο και πόσο μεγάλος κούκος θα σου βγει το μικρό αηδόνι.
Αν το τολμήσεις, θα χαρώ να μάθω λεπτομέρειες καθώς είναι και στις δικές μας σκέψεις το οικογενειακό οδικό ταξίδι σε χώρες της Ευρώπης κατ αυτό τον τρόπο.
Ευτυχώς που δεν ισχύει τίποτα από όσα φοβάσαι και έχω κάνει μέχρι στιγμης 6 πολυήμερα οδικά με την οικογένειά μου στο εξωτερικό με αμάξι που νοικιάζω από το αεροδρόμιο άφιξης μου.
Αγοράζεις μικτη ασφάλεια με zero excess (μηδενική απαλλαγή) και εχεις ησυχο το κεφάλι σου!
Η δέσμευση στην κάρτα είναι ένα ποσό μικρό, κάτω από 300 € και σου επιστρέφεται μετά την παράδοση του αυτοκινήτου.
Επισης, σε αυτές τις χώρες επιτρέπεται να μετακινηθείς σε γειτονικές χώρες π.χ. Γερμανία, Βέλγιο, Γαλλία κλπ. Δεν μπορεις να πας το αμάξι όμως στην Αλβανία ή στην Ρουμανία... Μονο αμάξια πολυτελείας δεν σε αφήνουν ευκολα να βγάλεις από τη χώρα.
Συνεπώς, θα πρέπει να αναθεωρησεις το θεμα ενοικίασης αυτοκινήτου και να το τολμήσεις. Ειναι μια εξαιρετική επιλογή για οικογένειες με παιδιά και πολύ πιο οικονομική, εφοσον βέβαια θέλετε να εξερευνήσετε την επαρχία και να επισκεφτείτε μικρές πολεις και χωριά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εκεινη την ημέρα συγκεκριμένα; Επειδή το είδα αυτο το πάρκο και λέγαμε να παμε άλλη μερα.:)
Οποια μερα θελετε αλλα εκεινη τη μερα μαζευονται οι οικογενειες επειδη οπως ειπα το κεντρο δεν ειναι και τοσο πολυ για μικρα παιδια.
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να νοικιασω αυτοκίνητο στο εξωτερικό χωρίς πλήρη ασφάλεια με οποιοδήποτε κόστος και πάντα από τον γκισε της εταιρείας, όχι από μεσάζοντα. GPS δεν εχω νοικιάσει ποτέ, χρησιμοποιω το κινητό μου.
Το κλείνεις όμως απο πριν μέσω Ίντερνετ απο το σάιτ της εταιρείας; Και πώς επιλέγεις εταιρεία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom