Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Έχω και εγώ μια ερώτηση. Θα πάω Ανδαλουσία προερχόμενος από Λισσαβόνα. Θα μείνω έξι βράδια 3 Σεβίλη 1 Κορντομπα και δύο Γρανάδα. Θα κρίνουμε με λεωφορεία ή τρένα. Φευγωντας από Γρανάδα δεν ξέρω αν αξίζει να αφήσω τις βαλίτσες μου στο σιδηροδρομικο σταθμό της Μάλαγα και να κάνω μια βόλτα στην πόλη για 4 με 5 ώρες διότι η πτήση μου από Μάλαγα είναι στις 6 το απόγευμα
Λογικά θα πρέπει να έχει φύλαξη ο σιδηροδρομικός σταθμός της Μάλαγα είναι πολύ οργανωμένος πιο πολύ εμπορικό κέντρο μοιάζει, η Μάλαγα δεν αξίζει αν είναι για λίγες ώρες είναι καλλίτερα μια βόλτα στη παλία πόλη από το να κάθεσαι και να περιμένεις
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Δηλαδή να πάω για μερικές ώρες Μαλαγα ή οχι
Από το να κάθεσαι στο σταθμό καλλίτερα μια βόλτα στη πόλη να πάρεις και μια γεύση
Μέσα στο σταθμό έχει αρκετά εμπορικά μαγαζιά. σουβενιράδικα κλπ και απέναντι ακριβώς ένα μίνι εμπορικό κέντρο
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Ευχαριστω και συμφωνω μαζι σου. Απο οτι εχω ψαξει ο σιδηροδρομικος σταθμος της Μαλαγα που ειναι διπλα στα λεωφορεια με το οποιο θα ερθω απο Γραναδα εχει να αφησουμε βαλιτσες. Η μονη μου ανησυχια ειναι μηπως εχει λιγες θεσεις και τυχον δεν βρουμε θεση στα ντουλαπια του σταθμου
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλησπέρα σε όλη την ταξιδοπαρεα. Θα ήθελα την γνωμη σας σχετικά με το καλοκαιρινό ταξιδάκι μας στην Ανδαλουσία. Τα αεροπορικά εχουν κλειστεί αναχώρηση 13/8 απο Αθηνα για Μάλαγα με επιστροφή στις 25/8 απο Μάλαγα πάλι. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο μάλλον απο το αεροδρόμιο για όλες τις μέρες. Το πλάνο που σκεφτόμαστε ειναι το εξης:
1 βραδυ κοντα στο αεροδρόμιο γιατι φτάνουμε ξημερώματα. Τα υπόλοιπα βραδυα ως εξης:
2. Γραναδα
1. Κόρδοβα
3. Σεβίλλη
1. Καντιθ ή χερεθ
2. Ροντα
1.Μάλαγα.

Σκεφτόμουν ωστόσο να αφαιρέσω Μάλαγα και να προσθέσω μετα την Σεβιλλη 1 διανυκτέρευση σε Φάρο.
Γρανάδα φτανουν 2 διανυκτερευσεις;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Μεγάλη παράκαμψη το Φάρο, γιατί δεν βάζεις καλύτερα Γιβραλτάρ (με διαμονή Αλχεθίρας αν είναι ακριβά στο Γιβραλτάρ);
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα σε όλη την ταξιδοπαρεα. Θα ήθελα την γνωμη σας σχετικά με το καλοκαιρινό ταξιδάκι μας στην Ανδαλουσία. Τα αεροπορικά εχουν κλειστεί αναχώρηση 13/8 απο Αθηνα για Μάλαγα με επιστροφή στις 25/8 απο Μάλαγα πάλι. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο μάλλον απο το αεροδρόμιο για όλες τις μέρες. Το πλάνο που σκεφτόμαστε ειναι το εξης:
1 βραδυ κοντα στο αεροδρόμιο γιατι φτάνουμε ξημερώματα. Τα υπόλοιπα βραδυα ως εξης:
2. Γραναδα
1. Κόρδοβα
3. Σεβίλλη
1. Καντιθ ή χερεθ
2. Ροντα
1.Μάλαγα.

Σκεφτόμουν ωστόσο να αφαιρέσω Μάλαγα και να προσθέσω μετα την Σεβιλλη 1 διανυκτέρευση σε Φάρο.
Γρανάδα φτανουν 2 διανυκτερευσεις;
Χρησιμοποιώντας το αεροδρόμιο της Μάλαγα και κάνοντας το γύρο της Ανδαλουσίας, όπως περίπου τον σχεδιάσεις έκανα το παραπάνω ταξίδι πριν κάποια χρόνια. "Γνωστή ...και άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα...by road"
Θα συμφωνήσω με τον adiaforo και θα σου προτείνω και εγώ να προσθέσεις και το Γιβραλτάρ (εγώ είχα διανυκτερεύσει στη γειτονική Palmones).
Επίσης εγώ αν είχα τις ημέρες που έχεις εσύ (12 ημέρες) ... θα χωρούσα οπωσδήποτε και το Faro!
Η Ανδαλουσία είναι υπέροχη και ότι και να επιλέξεις θα περάσεις υπέροχα.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Μεγάλη παράκαμψη το Φάρο, γιατί δεν βάζεις καλύτερα Γιβραλτάρ (με διαμονή Αλχεθίρας αν είναι ακριβά στο Γιβραλτάρ);
Γιβραλτάρ θα βάλω. Μια σκεψη ήταν Αλχεθίρας όπως πρότεινες αλλά μπορει και να μην χρειάζεται γιατι μπορείς να πας Γιβραλτάρ στην διαδρομή Καντιθ - Ροντα
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Χρησιμοποιώντας το αεροδρόμιο της Μάλαγα και κάνοντας το γύρο της Ανδαλουσίας, όπως περίπου τον σχεδιάσεις έκανα το παραπάνω ταξίδι πριν κάποια χρόνια. "Γνωστή ...και άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα...by road"
Θα συμφωνήσω με τον adiaforo και θα σου προτείνω και εγώ να προσθέσεις και το Γιβραλτάρ (εγώ είχα διανυκτερεύσει στη γειτονική Palmones).
Επίσης εγώ αν είχα τις ημέρες που έχεις εσύ (12 ημέρες) ... θα χωρούσα οπωσδήποτε και το Faro!
Η Ανδαλουσία είναι υπέροχη και ότι και να επιλέξεις θα περάσεις υπέροχα.


Φυσικά και εχω διαβάσει την ιστορια σας και εχω παρει αρκετες ιδέες.
Palmones θυμασε που μεινατε;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Μείναμε στο Holiday inn express.
Είχε πρωινό και πολύ καλή τιμή θυμάμαι.
Είχαμε όμως λίγο δυσκολευτεί να το βρούμε, γιατί ήταν σε μια περιοχή νεόκτιστη με γραφεία και μπορεί να τη χαρακτήριζα και λίγο βιομηχανική. Δεν ξέρω αν έχει κάτι αλλάξει σήμερα, αλλά είχαμε μείνει ευχαριστημένοι, αφού μόνο έναν ύπνο κάναμε. Είχαμε φύγει πρωί για ημερήσια σε Ταγγέρη και γυρίσαμε αργά το βράδυ.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Μείναμε στο Holiday inn express.
Είχε πρωινό και πολύ καλή τιμή θυμάμαι.
Είχαμε όμως λίγο δυσκολευτεί να το βρούμε, γιατί ήταν σε μια περιοχή νεόκτιστη με γραφεία και μπορεί να τη χαρακτήριζα και λίγο βιομηχανική. Δεν ξέρω αν έχει κάτι αλλάξει σήμερα, αλλά είχαμε μείνει ευχαριστημένοι, αφού μόνο έναν ύπνο κάναμε. Είχαμε φύγει πρωί για ημερήσια σε Ταγγέρη και γυρίσαμε αργά το βράδυ.

Πιστεύεις οτι αξίζει να μεινουμε πρωτο βράδυ Αλμερια για να δούμε και το Τεξας θεματικό παρκο;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Αν σου αρέσουν τα θεματικά πάρκα αυτού του τύπου και τα film location, τότε ναι. Αξίζει και παρα-αξίζει.
Να ξέρεις ότι η περιοχή έχει τρία τύπου western χωριά. Εγώ είχα διαλέξει να πάω στο oasys που είναι αυτό που γυρίστηκε "Ο καλός, ο κακός και ο άσχημος" του Leone.
Για μένα που μου αρέσουν αυτά ... ήταν ότι καλύτερο. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα:

IMG_3503.JPG

IMG_3504.JPG

IMG_3506.JPG
IMG_3508.JPG


IMG_3477.JPG
IMG_3495.JPG
IMG_3496.JPG


Όμως η περιοχή δεν αξίζει μόνο για τα πάρκα.

Αξίζει και για τις παραλίες της σαν:
τη Genoveses
IMG_3263.JPG


τη Monsul, η οποία "εμφανίστηκε" και στον "Indiana Jones η τελευταία Σταυροφορία"
IMG_3274.JPG
IMG_3278.JPG
IMG_3294.JPG


αξίζει και για τα τοπία της, τα οποία χάρισαν στο Holywood και στην Cinecitta αξέχαστες ταινίες:

IMG_3379.JPG


IMG_3415.JPG
IMG_3417.JPG


IMG_3441.JPG


Για μένα η Αλμερία και συγκεκριμένα η περιοχή Gabo de Gata δεν θα έπρεπε να παραλείπεται από ένα road trip στην Ανδαλουσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom