Ουγγαρία Λίγες ώρες στη Βουδαπέστη

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πάντως στον Καναδά άμα κάνεις transit ή transfer πτήση (όπως θέλετε πείτε την) δεν μπορεί κάποιος να βγει από το αεροδρόμιο...Ευρώπη μπορείς!
Είσαι σίγουρος γι αυτό? Είναι πρωτάκουστο για οπουδήποτε στον κόσμο (διάβολε, μέχρι και στη Βραζιλία και την Κίνα το έχω κάνει!). Τι σε εμποδίζει?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Που τον βρήκες αυτό τον ορισμό?
Ούτε το ξέρω έτσι, ούτε το βρίσκω και πουθενά.
Transit: Όρος που αφορά ένα επιβάτη σε σχέση με το αεροδρόμιο, τη χώρα και όχι μόνο. Κατά λέξη μετάφραση, "διερχόμενος". Έχει να κάνει με τους ελέγχους που πρέπει να περάσει ο επιβάτης κλπ.
Transfer: Όρος που αφορά ένα επιβάτη σε σχέση με τον αερομεταφορέα. Ο επιβάτης που θα μπει σε μια επόμενη πτήση.

Και εγώ δεν ήξερα τον όρο transfer, αλλά ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο, φαίνεται ότι η nera_gr έχει δίκιο.

Παραθέτω τρία links, το ένα από επίσημη σελίδα αεροδρομίου και τα άλλα δύο από fora που συζητούν αυτή τη διαφορά.

Transfer / Transit Passenger

Difference B/w Transfer- And Transitpassenger? — Civil Aviation Forum | Airliners.net

Transfer/transit passengers - PPRuNe Forums
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Όσοn αφορά το πού βρήκα τον ορισμό των transit, μας το δίδαξαν στην εκπαίδευση που περάσαμε όταν έπιασα δουλειά στον ΑΙΑ. Επειδή όμως ο χώρος των "τρανζίτ" (όπως συνηθίζουμε να το λέμε, παρατονισμένο) δεν αξιοποιείται πια γιατί δεν περνούν πολλές τέτοιες πτήσεις από τον Βενιζέλο, δεν αφιερώσαμε πολύ χρόνο σε αυτό, οπότε τι να πω; Μπορεί να μην τα θυμάμαι καλά, να μην μας τα είπαν καλά οι εκπαιδευτές κλπ κλπ

Βέβαια τώρα ο taver με αμφισβήτησε και αυτό με έβαλε σε σκέψεις και έτσι το έψαξα όπως και η Αννυ, και βρήκα τα εξής:

Από εδώ:

Transit: This is the period and the passenger area during a stopover on a direct flight. Transit may give rise to a change of aircraft.


Βλ. επίσης το παρακάτω:

N1.1 Definition of 'transit passenger'

Βέβαια, στο aviation dictionary λέει άλλα:

transit passenger

Definition




noun
  • a traveller who is changing from one aircraft to another
Επίσης εδώ:

transit passenger

passenger between flights: a passenger at an airport who is there simply to change flights and is therefore not required to go through customs or immigration formalities



Ενδεχομένως σε κάποιες χώρες transfer=transit. Όπως και να 'χει, ποτέ δεν ισχυρίζομαι ότι έχω απόλυτο δίκιο και πάντα κρατώ επιφυλάξεις σε όσα λέω. Άνθρωποι είμαστε και κάνουμε λάθη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Και εγώ δεν ήξερα τον όρο transfer, αλλά ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο, φαίνεται ότι η nera_gr έχει δίκιο.

Παραθέτω τρία links, το ένα από επίσημη σελίδα αεροδρομίου και τα άλλα δύο από fora που συζητούν αυτή τη διαφορά.

Transfer / Transit Passenger

Difference B/w Transfer- And Transitpassenger? — Civil Aviation Forum | Airliners.net

Transfer/transit passengers - PPRuNe Forums
Το πρώτο κινείται κάπου ανάμεσα σε δικούς τους ορισμούς και κακά Αγγλικά (και τα λέει και ανάποδα από τη nera_gr), και το δεύτερο και το τρίτο είναι κάτι τύποι σε ένα ξένα forum, μάλλον λίγο πιο μπερδεμένοι από μας.

Τα αεροδρόμια παγκοσμίως χωρίζονται σε 2 τουλάχιστο ζώνες: Landside και Airside. Airside είναι ο χώρος μετά τους metal detectors και τους ελέγχους ασφαλείας, όπου ότι μπαίνει κι ότι/όποιος βγαίνει είναι ελεγμένο/ς. Landside είναι ο χώρος πιο πριν, όπου βρίσκονται τα check-in, η παραλαβή αποσκευών κλπ. Πλην ειδικών περιπτώσεων (π.χ. Tel Aviv) ο χώρος αυτός επικοινωνεί απεριόριστα με τους εξωτερικούς χώρους του αεροδρομίου, και επομένως και με τη χώρα ολόκληρη. Τυπικά ένας μετεπιβαζόμενος επιβάτης, πρέπει να παραμείνει εντός του Airside χώρου, γι αυτό και ονομάζεται και transfer/transit zone. Όμως, αυτό δεν είναι υποχρεωτικός κανόνας - αν υποθέσουμε την ύπαρξη χρόνου, ο επιβάτης σε κάθε περίπτωση μπορεί να βγει εκτός του ασφαλούς χώρου και να επιστρέψει.

Υπάρχει όμως και μια δεύτερη διάσταση, η διάκριση εντός χώρας/διεθνής. Ο χώρος μετά τους ελέγχους διαβατηρίων είναι διεθνής ζώνη, και εκεί κάποιος μπαίνει είτε περνώντας από τον έλεγχο, είτε αποβιβαζόμενος από μια πτήση εξωτερικού (extra shengen για την περίπτωσή μας), και δεν υπόκειται εν γένει σε τελωνειακό έλεγχο.
Συνήθως ο όρος transit, που χρησιμοποιείται εκτός από αεροδρόμια και σε λιμάνια, κλπ αφορά το χώρο αυτό. Άρα, ένας transit επιβάτης, είναι κάποιος που ενώ περνάει από το έδαφος μιας χώρας, δεν εισέρχεται σ' αυτή και φεύγει με ένα επόμενο μεταφορικό μέσο. Στη Φρανκφούρτη, π.χ., είναι πολύ συχνή η περίπτωση επιβατών που πετάνε Ινδία-ΗΠΑ (ή Αφρική - ΗΠΑ) με τη Lufthansa. Αυτοί σπανίως είναι κάτοχοι Shengen Visa, και δεν τους επιτρέπεται να περάσουν από τους ελέγχους διαβατηρίων, οπότε παραμένουν συνεχώς σε διεθνή (transit) ζώνη όσο βρίσκονται στο αεροδρόμιο.
Στη μεταφορά φορτίων, ο όρος transit χρησιμοποιείται για να δηλώσει φορτίο που δε θα μπει στη χώρα αλλά θα μεταφορτωθεί για άλλο προορισμό, και άρα δε θα περάσει από τελωνείο.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Πέταξα από Θεσσαλονίκη γαι Βαρκελώνη, μέσω Ζυρίχης με swiss. Μέσα από τοα εροδρόμιο πήρα το τρεςνάκι, βγήκα στο κέντρικό σταθμό....
Πολύ καλά έκανες,αλλά στη Βουδαπέστη δεν έχει τρενάκι που θα σε βγάλει σε 15 λεπτάκια στο κέντρο,αναγκαστικά περιλαμβάνεται και οδικό κομμάτι στη μετάβαση από αεροδρόμιο.:)



...Παίρνω πάντα το χειρότερο σενάριο (κίνηση, έλεγχος διαβατηρίων, ασφάλεια, κτλ) για αυτό και δεν αξίζει το άγχος για εμένα για να πιώ ένα καφέ στη πόλη (που όντως είναι πολύ όμορφη σε αντίθεση με το BUD)....
Έτσι,ΠΑΝΤΑ το χειρότερο σενάριο...;)



Είσαι σίγουρος γι αυτό? Είναι πρωτάκουστο για οπουδήποτε στον κόσμο (διάβολε, μέχρι και στη Βραζιλία και την Κίνα το έχω κάνει!). Τι σε εμποδίζει?
Αν είχες επισκεπτεί την Ινδία θα βρισκόσουν προ εκπλήξεων αφού απαγορεύεται εφόσον εισέλθεις στον εσωτερικό χώρο του αεροδρομίου να εξέλθεις,αυτό ισχύει σε όλα τα αεροδρόμια της χώρας!!!! (νέοι νόμοι-κανόνες περί τρομοκρατίας.)
Την πατήσαμε στο Δελχί,δεν μπορούσαμε να βγούμε να ξεχαρμανιάσουμε!!Αφού ρωτήσαμε καμιά δεκαριά υπαλλήλους δίχως αποτέλεσμα,μία κοπελίτσα μας είπε να απευθυνθούμε στην αεροπορική μας εταιρεία όπου μετά κόπων και βασάνων ένας υπάλληλος κατάφερε να πείσει τους αστυνομικούς με τα ραβδιά να εξέλθουμε,εννοείται ότι έγινε έλεγχος εισιτηρίων και καταγραφή στοιχείων και είσοδο ΜΟΝΟ από την συγκεκριμένη πύλη που είχαμε εξέλθει.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Κάνε μας 2 στην λίστα. Και εγώ την πάτησα στο Δελχί.
Μπήκαμε μέσα στο αεροδρόμιο και όταν θέλαμε να βγούμε έξω για τσιγάρο δεν μας αφήναν. Ηταν ένας στρατιωτικός οπλισμένος με μουστάκια και μας λέει απαγορεύεται η έξοδος!!!!
Του φωνάζαμε, γκαρίζαμε, τίποτα. Ανένδοτος. Ηρθε η ασφάλεια του αεροδρομίου, έγινε ενα μπάχαλο, προσπαθούσε να μας πει ότι δεν γίνεται, εγώ είχα στριμωξει τον στρατιωτικό σε μια γωνία , του φώναζα και του έλεγα "άλλαξα γνώμη ρε φίλε! δεν θέλω να πετάξω!", επενέβει υπάλληλος της αεροπορικής εταιρείας, κάτι φαντάροι, ένας γαλονάς, παραλίγο να πιαστούμε μαλλί με μαλλί, οι επιβάτες χάζευαν το θέαμα, αλλά τελικά ... τίποτα! Μπήκες? Θα φύγεις ή νεκρός ή μέσα σε αεροπλάνο! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κάνε μας 2 στην λίστα. Και εγώ την πάτησα στο Δελχί.
Μπήκαμε μέσα στο αεροδρόμιο και όταν θέλαμε να βγούμε έξω για τσιγάρο δεν μας αφήναν. Ηταν ένας στρατιωτικός οπλισμένος με μουστάκια και μας λέει απαγορεύεται η έξοδος!!!!
Του φωνάζαμε, γκαρίζαμε, τίποτα. Ανένδοτος. Ηρθε η ασφάλεια του αεροδρομίου, έγινε ενα μπάχαλο, προσπαθούσε να μας πει ότι δεν γίνεται, εγώ είχα στριμωξει τον στρατιωτικό σε μια γωνία , του φώναζα και του έλεγα "άλλαξα γνώμη ρε φίλε! δεν θέλω να πετάξω!", επενέβει υπάλληλος της αεροπορικής εταιρείας, κάτι φαντάροι, ένας γαλονάς, παραλίγο να πιαστούμε μαλλί με μαλλί, οι επιβάτες χάζευαν το θέαμα, αλλά τελικά ... τίποτα! Μπήκες? Θα φύγεις ή νεκρός ή μέσα σε αεροπλάνο! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα!!!!
Καλά αυτό, αλλά από τις αφίξεις δε μπορεί, βγαίνεις.... Το ερώτημα είναι τι σε εμποδίζει να βγεις από τις αφίξεις και να ξαναμπείς αργότερα από τις αναχωρήσεις...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ναι. δίκιο έχεις σε αυτό. Βγαίνεις. Αυτό έλλειψε να μας απαγόρευαν και την έξοδο!!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Edit:
Transfer είναι αυτοί που συνεχίζουν με την ίδια εταιρεία μεν αλλά αλλάζουν αεροσκάφος και πτήση.
Transit είναι εκείνοι που συνεχίζουν με την ίδια πτήση, η οποία όμως σταματά σε ένα αεροδρόμιο για κάποιες ώρες (π.χ. ανεφοδιασμό, παραλαβή άλλων επιβατών κλπ)
Που τον βρήκες αυτό τον ορισμό?
Ούτε το ξέρω έτσι, ούτε το βρίσκω και πουθενά.
Transit: Όρος που αφορά ένα επιβάτη σε σχέση με το αεροδρόμιο, τη χώρα και όχι μόνο. Κατά λέξη μετάφραση, "διερχόμενος". Έχει να κάνει με τους ελέγχους που πρέπει να περάσει ο επιβάτης κλπ.
Transfer: Όρος που αφορά ένα επιβάτη σε σχέση με τον αερομεταφορέα. Ο επιβάτης που θα μπει σε μια επόμενη πτήση.
Το πρώτο κινείται κάπου ανάμεσα σε δικούς τους ορισμούς και κακά Αγγλικά (και τα λέει και ανάποδα από τη nera_gr), και το δεύτερο και το τρίτο είναι κάτι τύποι σε ένα ξένα forum, μάλλον λίγο πιο μπερδεμένοι από μας..
Τα links τα έβαλα γιατί τελικά φαίνεται ότι ο ορισμός - διαχωρισμός όντως υπάρχει και προφανώς η nera_gr δεν τον παρέθεσε αυθαίρετα. Άλλωστε, κατόπιν εξήγησε και από πού ακριβώς τον γνωρίζει.

Η ιστοσελίδα του αεροδρομίου Ataturk μπορεί να έχει "κακά" αγγλικά όπως λες, αλλά ο διαχωρισμός που κάνει δεν είναι ανάποδος από αυτόν που λέει η nera_gr και επιπλέον αποδεικνύει ότι χρησιμοποιείται.

Μεταφέρω με copy-paste τα παρακάτω δύο σημεία επεξήγησης των ορισμών από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα.
Τα άλλα δύο links, όντως είναι από fora με μπερδεμένους τύπους, αλλά και αυτοί ψάχνουν να λύσουν την ίδια απορία. :)


Transfer Passengers:(International Transfer Passengers With An International Connection Flight) A boarding card is issued for the passenger (if not issued in the country of origin) at the transit desk of the relevant handling company on the Arrivals floor. The passenger does not go through passport control. Instead, he/she directly proceeds through the transit area into the International Departures area. Baggage will be automatically transferred to the connecting flight.

Transit Passengers:(Passengers Continuing Their Journey On The Same Flight) Should the grounding time of the relevant flight be excessively long; both international and domestic transit passengers are issued a transit card and taken to the transit lounge. They are taken back on board the same aircraft once refueling and/or maintenance procedures are complete. Should the grounding time not be sufficient the passengers remain on board. Refueling is done while passengers wait on board. Baggage remains in the aircraft during transit flights.
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γεια χαρά σε όλους!!

Είμαι νέος στο forum γι'αυτό θα ήθελα τη βοήθεια και την εμπειρία σας για ένα ταξίδι που πρόκειται να κάνω στη Νέα Υόρκη 25/5 – 8/6 με ενδιάμεση στάση την Ουγγαρία (εδώ θα σας χρειαστώ)

Έχουμε και λέμε, η στάση μας στη Ουγγαρία θα είναι γύρω στις 5 ωρίτσες και λέμε να τριγυρίσουμε όσο προλάβουμε..!!

1. Πόση ώρα είναι το κέντρο από το αεροδρόμιο (το αεροδρόμιο που θα σταματήσουμε είναι το Ferihegy Arpt) και με τι μέσο προτείνετε να πάμε;(ταξί,μετρό,κλπ)
2. Τι συνάλλαγμα πρέπει να κάνω, πόσα (για καφέ, finger food, μεταφορά, άντε και κανένα αναμνηστικό) και από πού; (Ελλάδα η Ουγγαρία;)
3. Προτείνετε να δω κάτι συγκεκριμένο που να αξίζει εκεί στη Βουδαπέστη;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! Περιμένω απαντήσεις..:clap:
Κατά τη γνώμη μου είναι λίγες 5 ώρες.Υπολόγισε ότι θέλεις αρκετό χρόνο για έλεγχο διαβατηρίων, λοιποί έλεγχοι αποσκευών και να κινηθείς μέσα στο αεροδρόμιο.Επειδή έχω αρνητική εμπειρία που θέλω να ξεχάσω όταν έβλεπα την πτήση μου να αναχωρεί χωρίς εμένα, λέω να κάτσεις στα αυγά σου και να περιμένεις την επόμενη πτήση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom