Revolut

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.038
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τι estimated time σου δινει; Απ' οσο θυμαμαι δεν ειχε καθυστερησει.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.321
Likes
3.440
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Τα μετατρεπει μονο του. Να επιλεγεις παντα πληρωμη στο νομισμα της χωρας που κανεις την αγορα.
Αυτο ειναι το σημαντικό --- παντα πληρώνετε στο νόμισμα της χώρας. Εαν επιλέξετε πληρωμη σε ευρω, την μετατροπη θα την κάνει η τράπεζα του καταστηματος/επιχειρησης κ οχι η Revolut :(
Πολλές φορές δεν το αναφέρουν κ το κάνουν απο μόνοι τους --- εμένα πχ μου ετυχε αρκετές φορές οταν επισκέφθηκα την Πολωνία --- τσεκάρετε πάντα το ποσό στην οθόνη του POS
K οπως εχει αναφερθεί κ παλιότερα, αναληψη χρημάτων απο ΑΤΜ τραπεζών κ οχι τα Euronet διοτι βάζουν δικό τους καπέλο
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αυτο ειναι το σημαντικό --- παντα πληρώνετε στο νόμισμα της χώρας. Εαν επιλέξετε πληρωμη σε ευρω, την μετατροπη θα την κάνει η τράπεζα του καταστηματος/επιχειρησης κ οχι η Revolut :(
Πολλές φορές δεν το αναφέρουν κ το κάνουν απο μόνοι τους --- εμένα πχ μου ετυχε αρκετές φορές οταν επισκέφθηκα την Πολωνία --- τσεκάρετε πάντα το ποσό στην οθόνη του POS
K οπως εχει αναφερθεί κ παλιότερα, αναληψη χρημάτων απο ΑΤΜ τραπεζών κ οχι τα Euronet διοτι βάζουν δικό τους καπέλο
Ναι αλλα αυτά που λες δεν θα είχαν συμβεί αν είχες μετατρέψει μόνος σου από ΕΥΡΏ σε ζλοτι μέσο της εφαρμογής. Σωστά η έχω καταλάβει κάτι λάθος?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.038
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ναι αλλα αυτά που λες δεν θα είχαν συμβεί αν είχες μετατρέψει μόνος σου από ΕΥΡΏ σε ζλοτι μέσο της εφαρμογής. Σωστά η έχω καταλάβει κάτι λάθος?
Αν σε ενα πολωνικο POS επιλεξεις πληρωμη σε ευρω η τραπεζα θα τραβηξει ευρω απο την καρτα σου και θα κανει τη μετατροπη σε ζλοτι με δικη της ισοτιμια. Αν δεν εχεις ευρω στην καρτα αλλα μονο ζλοτι, η Revolut θα μετατρεψει τα ζλοτι σε ευρω και επειτα η τραπεζα του POS θα τα μετατρεψει σε ζλοτι ξανα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν σε ενα πολωνικο POS επιλεξεις πληρωμη σε ευρω η τραπεζα θα τραβηξει ευρω απο την καρτα σου και θα κανει τη μετατροπη σε ζλοτι με δικη της ισοτιμια. Αν δεν εχεις ευρω στην καρτα αλλα μονο ζλοτι, η Revolut θα μετατρεψει τα ζλοτι σε ευρω και επειτα η τραπεζα του POS θα τα μετατρεψει σε ζλοτι ξανα.
Μην το μπλέκουμε. Ότι κάρτα και να χρησιμοποιείς που δεν είναι Πολωνέζικη, Revolut ή οποιαδήποτε άλλη, υπάρχει πιθανότητα το μηχάνημα ή ο υπάλληλος να σε ρωτήσει αν θες να πληρώσεις σε Ζλότυ ή σε Ευρώ. Εκεί απαντάς πάντα Ζλότυ, και το τραπεζικό σύστημα της Πολωνίας επεξεργάζεται τη συναλλαγή σε Ζλότυ, και τη στέλνει στην τράπεζά σου να κάνει τη μετατροπή σε ευρώ (*). Αυτό σε συμφέρει, γιατί η τράπεζά σου κάνει τη μετατροπή με ΠΟΛΥ πιο συμφέρουσα ισοτιμία από αυτή που χρησιμοποιεί η τράπεζα που έχει το POS (η τελευταία είναι σχεδόν πάντα ληστρική).

Η Revolut, αν έχεις μέσα κάποιο ποσό ήδη μετατρεμένο σε Ζλότυ τραβάει από αυτό, αλλιώς κάνει εκείνη την ώρα μετατροπή και τραβάει από τα ευρώ ή ότι άλλο νόμισμα έχεις μέσα, χωρίς να χρεώσει καμμία προμήθεια. Μπορείς να μετατρέψεις από την αρχή κάποιο ποσό ή να τα αφήσεις σε ευρώ, δεν κάνει διαφορά (πέρα από το χρόνο που θα σπαταλήσεις για να το κάνεις), η μόνη διαφορά είναι μήπως κερδίσεις ή χάσεις κάνα σέντ αν ανέβει η κατέβει η ισοτιμία - αλλά με την ίδια λογική θα μπορούσες να τα μετατρέπεις και σε οποιοδήποτε άλλο νόμισμα (π.χ. λίρες Αγγλίας).

(*): εξαίρεση μόνο αν έχεις Eurobank ή χρεωστική Πειραιώς και το ποσό είναι σχετικά μικρό, οπότε απαντάς ΕΥΡΩ για να γλυτώσεις το απερίγραπτο χαράτσι της τράπεζάς σου, και όλη αυτή η παρένθεση είναι off-topic στο θέμα αυτό.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα! Έστειλα τα 10 ΕΥΡΩ που πρέπει να βάλεις για να σου στείλουν την κάρτα! Να πω πως η προμήθεια ήταν 1.20 ΕΥΡΩ! Πόσο καιρό θέλει να έρθει η κάρτα ? Επίσης εκεί που έχει επιλογή να προσθέσω κάρτα μπορώ να βάλω της Πειραιώς που έχω η δεν χρειάζεται ?
Δεν υποστηριζετε να κανεις τοπ απ απο ελληνικη καρτα..παει αυτο..η καρτα λογικα σε μια βδομαδα 10 μερες θα σου ρθει αλλωστε σου χει estimated time και στην εφαρμογη...την επομενη φορα λοιπον πριν το ταξιδι σου που θα στειλεις με εμβασμα το ποσο που θα χαλασεις αν εισαι σιγουρος κατα ενα μεγαλο ποσοστο οτι θα το χαλασεις ολο,καντο μετατροπη αμεσως δεν ειναι δα και πυρηνικη επιστημη ενα κουμπακι ειναι!!εστω και να μην το χαλασεις ολο κανε ενα μερος σε λει..εκτος αν θες να χεις τον πονοκεφαλο να λες σε τι νομισμα θες να πληρωσεις,δε καταλαβαινω γιατι μερικοι εδω μεσα πονοκεφαλιαζουν τσαμπα ενω την λυση στη δινει η καρτα μονη της!
ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΔΑΟΥΣ: Την ώρα που κάνεις την αλλαγή από ευρώ σε ότι άλλο στο rate που σου το αλλάζει δεν έχει εκεί το commission ? Άρα τελικά μήπως είναι το ίδιο με το να πάρεις χρήματα με DEBIT Ελληνικής τράπεζας και να σου κρατήσει το 5-3-10 (τόσα όσα) ευρώ commission ....?
Αν ηταν το ιδιο λες να την βγαζαμε;;;σου δινει το καλυτερο ρατε προφανως οποτε οχι δε σου κραταει κατι..τσεκαρε το ρατε που πουλανε οι ελληνικες τραπεζες και το ρατε που η ρεβο και θα δεις οτι εχει διαφορες...γενικα σε ταξιδια με συναλλαγμα συμφερει αυτη η καρτα...αν τωρα δε σας νοιαζουν τα μικροποσα η τα 5-10-15ε που θα σας φαει σε προμηθεια η τραπεζα ή το ανταλλακτηριο τοτε διαλεξτε εκεινη την λυση
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Άλλο υποστηριζει συναλλαγες σε ενα νόμισμα κ αλλο το να αλλάξεις ευρω στο νόμισμα κ να τα έχεις στο λογαριασμό σου. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι θέλετε να αλλάξετε απο πριν τα ευρω σε λεβ πχ
Απλα πηγαίνετε εκει κ οπου μπορείτε πληρώνετε με τη κάρτα κ το exchange θα γίνεται με τη τρέχουσα ισοτιμία. Δεν πρόκειται αυτη η ισοτιμία να μεταβληθεί δραματικά σε περίοδο μερικών ημερών. Κ αν θέλεις μετρητά τραβάς απο ΑΤΜ μεχρι 200Ε / μηνα
Δεν ήθελα να αλλάξω από πριν τα ευρώ σε λεβ, ήθελα να επιβεβαιώσω ότι μπορούσε να γίνει δεκτή η κάρτα χωρίς να κρατά προμήθεια και σε δεύτερο επίπεδο να δω την ισοτιμία με την οποία θα γίνει η μετατροπή, η οποία με ακρίβεια δυο δεκαδικών είναι σωστή συνήθως, ώστε να τη συγκρίνω με την actual ισοτιμία. Στην πράξη η ισοτιμία αποδείχτηκε καλύτερη από ανταλλακτήριο στο αεροδρόμιο και χειρότερη από ανταλλακτήριο στο κέντρο της Σόφιας (ήταν ΣΚ βέβαια, οπότε παίζει λίγο πληθωρισμός στη Revolut). Και καλύτερη από τις τράπεζες που κρατάνε ελάχιστη προμήθεια (βλ. Eurobank κλπ)
Προφανώς είναι ξεψείρισμα το παραπάνω, μιλάμε στη χειρότερη για χάσιμο μαξ 2 ευρώ (στα 100 π.χ.), απλώς το αναφέρω, μιας και μου λύθηκε στην πράξη η απορία για το συγκεκριμένο νόμισμα.
 

PanosKatos

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Παιδιά διαβάζω τα σχόλια, έχω ακούσει την Revolut, όμως από που την προμηθευτήκατε; Κοστίζει κάτι; Πώς τη χρησιμοποιώ γιατί είμαι καινούριος και έχω μπερδευτεί;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.038
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Παιδιά διαβάζω τα σχόλια, έχω ακούσει την Revolut, όμως από που την προμηθευτήκατε; Κοστίζει κάτι; Πώς τη χρησιμοποιώ γιατί είμαι καινούριος και έχω μπερδευτεί;
Αρχικα κατεβαζεις την εφαρμογη στο κινητο σου και μετα αν ξερεις ελληνικα ακολουθεις τις οδηγιες. Αν κολλησεις καπου ελα με συγκεκριμενη ερωτηση αλλα μη ζητας να σου γραψουμε ολο το manual που πολυ ευκολα βρισκεις να διαβασεις στο διαδικτυο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγώ ξενέρωσα γιατί δεν θα προλάβω να την πάρω. Οπότε πληρωμή με χρεωστική Πειραιώς και χρέωση 1€ σε κάθε χρήση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εγώ ξενέρωσα γιατί δεν θα προλάβω να την πάρω. Οπότε πληρωμή με χρεωστική Πειραιώς και χρέωση 1€ σε κάθε χρήση.
Γιατι να μην προλαβεις?7-10 μερες θελει για να ρθει και αν ειδα καλα την παραγγειλες αρχες της βδομαδας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom