Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

Michalis7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα,
Πρόκειται να κάνουμε 3 ζευγάρια ένα γυρο Ιταλίας αρχες Γενάρη του 2019.
Πεταμε απο Ηράκλειο για Ρώμη.
Έχουμε κλείσει 3 διανυκτέρευσεις στη Ρώμη,2 στη Φλωρεντία,2 στη Βενετία και μια στο Μιλάνο και από εξεκ αεροπλάνο για Ηράκλειο.
Θελω γνωμες ποιο εμπειρων στα παρακάτω θεματα.
Θα πάρουμε αυτοκίνητο την μερα της αναχώρησης από τη Ρώμη και θα το αφήσουμε στο αεροδρόμιο του Μιλάνου.
Θελω πρωτασεις:
1.για τις διαδρομες που θα ακολουθήσω, εθνικές οδοι και στάσεις
2. Εκτός Φλωρεντίας που αξίζει να πάμε (Πιζα?) για μια μέρα
3. Εκτός Βενετιας για μια μέρα( δωλιμιτες αξιζει ή ειναι πολύ μακριά)
4. Στη Βενετια που παρκαρουμε το αμαξι και από εκεί πως πάμε στο ξενοδοχείο?
5. Στη Φλωρεντία τι πρέπει να δουμε οποσδηποτε στη πόλη
6.στο Μιλάνο για ένα απόγευμα και 1 πρωι που θα είμαστε, τι βλέπουμε?
7. Στη διαδρομη απο ρωμη φλωρεντια ,αξιζει στασγ στη Σιενα?
Περιμένω τις πρωτασεις σας.
 

elpagk

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Λοιπον εχουμε κανονισει να παμε Ιταλια 10 ημερες. Ειναι πρωτη μας φορα οποτε καταλαβαινετε.. Θα παμε αρχικα Ρωμη και μετα λεγαμε να παμε μια μερα Πιζα και το ιδιο βραδυ Φλωρεντια. Δεν θελουμε να διανυχτερεύσουμε Πιζα για να μην χασουμε χρονο. Το θεμα ειναι τι θα κανουμε ολη μερα με τις βαλιτσες μας και τα πραγματα μας καθως δεν θα εχουμε ξενοδοχειο να τα αφησουμε. Εχεις κανεις να προτεινει κατι; Επισης αν εχει καποιος να προτεινει καποιο προγραμμα που θα μπορουσαμε να ακολουθησουμε..
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Λοιπον εχουμε κανονισει να παμε Ιταλια 10 ημερες. Ειναι πρωτη μας φορα οποτε καταλαβαινετε.. Θα παμε αρχικα Ρωμη και μετα λεγαμε να παμε μια μερα Πιζα και το ιδιο βραδυ Φλωρεντια. Δεν θελουμε να διανυχτερεύσουμε Πιζα για να μην χασουμε χρονο. Το θεμα ειναι τι θα κανουμε ολη μερα με τις βαλιτσες μας και τα πραγματα μας καθως δεν θα εχουμε ξενοδοχειο να τα αφησουμε. Εχεις κανεις να προτεινει κατι; Επισης αν εχει καποιος να προτεινει καποιο προγραμμα που θα μπορουσαμε να ακολουθησουμε..
Ρώμη-Φλωρεντία είναι 1 ώρα και 15 λεπτά με το τρένο και Ρώμη - Πίζα είναι 2,30 ώρες μέσω Φλωρεντίας. Επομένως δεν υπάρχει λόγος να πάτε στη Πίζα απευθείας από τη Ρώμη. Θα πάτε Φλωρεντία θα αφήσετε τα πράγματα στο ξενοδοχείο σας και στην Πίζα μπορείτε να πάτε ή την ίδια ημέρα ή καλύτερα για να έχετε περισσότερο χρόνο την επόμενη συνδυάζοντας και τη Λούκα!!
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Καλησπερα σε ολη την ομαδα.Μετα απο 5 ολοκληρα χρονια ειπαμε με τη γυναικα μου και τους κουμπαρους μας να παμε ενα ταξιδακι.Ιταλια λοιπον αποφασισε η ομαδα και εγω εριξα αυτη τη προταση.Για 4 μερες λοιπον αξιζει η προταση μου???Τι λετε???
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα σε ολη την ομαδα.Μετα απο 5 ολοκληρα χρονια ειπαμε με τη γυναικα μου και τους κουμπαρους μας να παμε ενα ταξιδακι.Ιταλια λοιπον αποφασισε η ομαδα και εγω εριξα αυτη τη προταση.Για 4 μερες λοιπον αξιζει η προταση μου???Τι λετε???
Ρίξε μια ματια εδω που καναμε πριν 2 χρονια σχεδον το ιδιο.Θα προτεινα 5 μερες βεβαια.
https://www.travelstories.gr/community/threads/bologna-venice-verona-bergamo.57226/
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπερα σε ολη την ομαδα.Μετα απο 5 ολοκληρα χρονια ειπαμε με τη γυναικα μου και τους κουμπαρους μας να παμε ενα ταξιδακι.Ιταλια λοιπον αποφασισε η ομαδα και εγω εριξα αυτη τη προταση.Για 4 μερες λοιπον αξιζει η προταση μου???Τι λετε???
Και για ένα Σαββατοκύριακο πας στην Ιταλία αν θέλεις. Απλά δεν είπες ποιά περίοδο και σε ποια-ες πόλεις προσανατολίζεσαι να πάτε
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Λοιπον εχουμε κανονισει να παμε Ιταλια 10 ημερες. Ειναι πρωτη μας φορα οποτε καταλαβαινετε.. Θα παμε αρχικα Ρωμη και μετα λεγαμε να παμε μια μερα Πιζα και το ιδιο βραδυ Φλωρεντια. Δεν θελουμε να διανυχτερεύσουμε Πιζα για να μην χασουμε χρονο. Το θεμα ειναι τι θα κανουμε ολη μερα με τις βαλιτσες μας και τα πραγματα μας καθως δεν θα εχουμε ξενοδοχειο να τα αφησουμε. Εχεις κανεις να προτεινει κατι; Επισης αν εχει καποιος να προτεινει καποιο προγραμμα που θα μπορουσαμε να ακολουθησουμε..
Μπορείτε να τα βάλετε σε locker rooms ίσως σε κάποιο σταθμό.
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Και για ένα Σαββατοκύριακο πας στην Ιταλία αν θέλεις. Απλά δεν είπες ποιά περίοδο και σε ποια-ες πόλεις προσανατολίζεσαι να πάτε
Μπολονια για βαση και εκδρομες βενετια και βερονα με το τραινο.....5 - 8 Απριλιου
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Pronto!:lol::lol:

θα ήθελα τη βοήθειά σας στην οργάνωση ενός ταξιδίου στην Ιταλία! Θα έχουμε αρκετές ημέρες στη διάθεση μας συνδυάζοντας το καθολικό Πάσχα με την αργία της Πρωτομαγιάς και κάποιες άδειες.:clap::clap: Έχω στο μυαλό μου το παρακάτω γενικό πλάνο και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας κατά πόσο οι μέρες είναι αρκετές ή όχι για τη κάθε περιοχή που θα θέλαμε να δούμε. Έκανα χθες μια μικρή αναζήτηση και το πρώτο πλάνο είναι το εξής:

Άφιξη στη Φλωρεντία στις 18 Απριλίου το βραδάκι. Διαμονή 6 ημερών. 2 ημέρες για τη Φλωρεντία. 1 στη Πίζα και 1 στη Σιένα και 1 άλλη μία που μένει κενή για προτάσεις.
Αναχώρηση στις 24 Απριλίου το πρωί (αεροπορικώς) για Ρώμη και διαμονή 7 ημερών. Ίσως και κάποια εκδρομή?
Αναχώρηση τη Πρωτομαγιά (αεροπορικώς) για Βενετία και διαμονή 3 ημερών.

Είναι πολλές,λίγες? Τι θα αλλάζατε?Αυτοκίνητο μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσουμε (όχι λόγω κόστους). Ίσως για 2 μέρες στη Φλωρεντία ώστε να μας βοηθήσει στις εκδρομές.

Τα εισητήρια όλα μαζί ,άφιξη-αναχώρηση και τα ενδιάμεσα κοστίζουν γύρω στα 400 ευρώ.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
αν εφτιαχνα το ταξιδι,θα ξεκινουσα απο ρωμη που ειναι πιο νοτια,θα ανεβαινα,φυσικα με τρενο που ειναι πιο συντομο στη φλωρεντια,και θα κατεληγα παλι με τρενο στη βενετια,ακομη πιο βορεια!δεν καταλαβαινω με ποιο σκεπτικο κλειστηκαν οι ενδιαμεσες πτησεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Δες πρωτα τα ξενοδοχεια γιατι ο συνδυασμος Καθολικο, Ορθοδοξο Πασχα και Πρωτομαγια θα εκτοξευσει τις τιμες η θα μειωσει την προσφορα.

Κατα τα αλλα, ολα γινονται και με τρενα η λεωφορεια, δεν θεωρω απαραιτητο το αυτοκινητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom