Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πέρσι 8 φορές που ταξίδεψα με ryan δεν μου έλεγξαν ποτέ το backpack και ας ήταν πιο μεγάλο απ το όριο.
Πιστεύω ότι κόβουν με το μάτι τι είναι υπερβολικά μεγάλο μόνο.
Τον Δεκέμβριο ειδικά που γύρναγα από Βουδαπέστη το είχα τίγκα και παίζει να μην χώραγε στον μετρητή αλλά δεν μου είπαν τίποτα.
To backpack μου έχει μέγεθος 48χ38χ21
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα και απο εμενα .Προκειται να ταξιδεψω συντομα με ryanair για Βαρσοβια . Εχω μονο χειραποσκευη πλάτης ( 40-25-20 ) .Επειδη θελω να αγορασω ενα καινουργιο backpack , ηθελα να ξερω κατα ποσο ο ελεγχος ειναι ελαστικος ως προς το μεγεθος της τσαντας. Το λεω γιατι οι διαστασεις που βρισκω σε τσαντες πλατης ειναι λιγακι μεγαλυτερες .Ενδεικτικα αναφερω : 45-34-23 , 47-32-14 , 46-27-20 , 44-33-19 , 44-29-21 , 43-28-18 , 45-34-15 , 44-32-15 !!! Δεν προκειται να ειναι τιγκαρισμενη , ουτως ή αλλως το ταξιδι ειναι 3 ημερων .Επισης , εαν δεν κλεισω θεσεις επι πληρωμη ( εχω κλεισει δυο θεσεις με την ιδια κρατηση στη ryan ) , υπαρχει περιπτωση να μας πεταξουν οπου να'ναι ( πχ ενας μπροστα κ ενας πισω ) ή θα μας βαλουν ζευγαρι διπλα διπλα , αλλα σε τυχαια επιλογη ? Ευχαριστω , οποιος εχει απαντησεις , καλοδεχουμενες.
Προσωπικά ποτέ δεν προτρέπω κανέναν να έχει αποσκευές έστω λίγο μεγαλύτερες των επιτρεπόμενων γιατί μία φορά να είναι αυστηροί και να τις μετρήσουν, την πάτησες. Κάποια από τα παραδείγματα διαστάσεων που ανέφερες θεωρώ ότι ξεφεύγουν αρκετά και θα φαίνεται η διαφορά και με το μάτι κιόλας. Το θέμα ωστόσο είναι να χωράει στον μετρητή, οπότε εάν το καταφέρεις αυτό, είσαι οκ. Εάν δεν αγοράσεις θέση τότε θα είστε αλλού γι' αλλού, μόνο από τύχη θα είστε μαζί (δεν έχω ακούσει να συμβαίνει ποτέ).
 

chrysa2702

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω για Βουδαπέστη. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είχα ακούσει για τη νέα πολιτική της ryanair επομένως δεν ήξερα πως πρέπει τις αποσκευές 10 κιλών να τις κλείνουμε ξεχωριστά. Εν πάση περιπτώση με ενημέρωσαν οτι με μια συγκεκριμένη τιμή έχεις την δυνατότητα προτεραιότητας και 2 αποσκευών και σε περίπτωση που αυτή η προσφορά έχει εξαντληθεί μπορείς απλα να κλείσεις την αποσκευή των 10 κιλών. Μπάινοντας λοιπόν στο site της ryanair να δω τις λεπτομέρειες τις πτήσεις μου είδα πως δε μου βγάζει σαν επιλογή κράτησης αποσκευής καμία άλλη πέραν αυτών που ζυγίζουν 20 kg. Το πρόβλημα είναι ότι στους όρους πολιτικής αποσκευών ενημερώνουν ότι την 10κιλη βαλίτσα μπορείς να την κλείσεις ανα πάσα στιγμή και δεν αναφερει τίποτα για εξάντλησή της (οπως αναφέρεται στην προτεραιότητα και τις 2 αποσκευές) . Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τί να κανω ;
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Καλησπέρα. Σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω για Βουδαπέστη. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είχα ακούσει για τη νέα πολιτική της ryanair επομένως δεν ήξερα πως πρέπει τις αποσκευές 10 κιλών να τις κλείνουμε ξεχωριστά. Εν πάση περιπτώση με ενημέρωσαν οτι με μια συγκεκριμένη τιμή έχεις την δυνατότητα προτεραιότητας και 2 αποσκευών και σε περίπτωση που αυτή η προσφορά έχει εξαντληθεί μπορείς απλα να κλείσεις την αποσκευή των 10 κιλών. Μπάινοντας λοιπόν στο site της ryanair να δω τις λεπτομέρειες τις πτήσεις μου είδα πως δε μου βγάζει σαν επιλογή κράτησης αποσκευής καμία άλλη πέραν αυτών που ζυγίζουν 20 kg. Το πρόβλημα είναι ότι στους όρους πολιτικής αποσκευών ενημερώνουν ότι την 10κιλη βαλίτσα μπορείς να την κλείσεις ανα πάσα στιγμή και δεν αναφερει τίποτα για εξάντλησή της (οπως αναφέρεται στην προτεραιότητα και τις 2 αποσκευές) . Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τί να κανω ;
 

Attachments

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εάν δεν αγοράσεις θέση τότε θα είστε αλλού γι' αλλού, μόνο από τύχη θα είστε μαζί (δεν έχω ακούσει να συμβαίνει ποτέ).
https://www.travelstories.gr/community/forums/
Δε φανταζεσαι ποσο αλλου γι αλλου. Πριν 10 μερες στην ιδια κρατηση 2 εισιτιρια, μαζι το τσεκ ιν, το ενα στην 5c το αλλο στην 30f. Θεωρω οτι επιτηδες χωριζουν τοσο τις θεσεις στην ιδια κρατηση
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θεωρω οτι επιτηδες χωριζουν τοσο τις θεσεις στην ιδια κρατηση
Μπορεί, για να σε κάνουν να πληρώσεις την επόμενη φορά:D

Εγώ δε μασάω όμως:haha:
 

FayT

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας, ταξιδεύω πρώτη φορά με ryanair και θέλω να ρωτήσω πόσο αυστηροί είναι με το θέμα της χειραποσκευης. Οι δικιες μας ειναι 55*40*21 και 55*40*23. Θα έχω πρόβλημα;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Γεια σας, ταξιδεύω πρώτη φορά με ryanair και θέλω να ρωτήσω πόσο αυστηροί είναι με το θέμα της χειραποσκευης. Οι δικιες μας ειναι 55*40*21 και 55*40*23. Θα έχω πρόβλημα;
Σχεδόν σίγουρα όχι. Τώρα αν πέσετε στη περίπτωση, θα έχετε πάρει το ρίσκο σας.
 

FayT

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα για να πάρω μαζί μου καρότσι για παιδάκι 27 μηνών έπρεπε να το είχα δηλώσει κάπου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.268
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom