Μετακινήσεις στο Παρίσι- navigo ή Paris visite?

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπερα σας,

Προκειται να ταξιδεψω Πεμπτη (αφιξη μεσημερι) - Τριτη (αναχωρηση απογευμα) μεσω του αεροδρομιου CDG. Ημερολογιακα δυστυχως κοβω τη βδομαδα στη μεση.

Το προγραμμα μου περιλαμβανει Disneyland, Βερσαλλιες, Μονπαρτη Λουβρο και Αιφελ.
Ειμαι ανω των 26.

Σκεφτομουν με το που φτασω στο αεροδρομιο να βγαλω απο το γκισε του RER Paris Navigo (Ζωνες 1-5) και με αυτη να κινηθω προς τη πολη οπως και να παω σε ολα τα αξιοθεατα που καλυπτει σε πιο μακρινες αποστασεις μεχρι Κυριακη (Ντισνευ και Βερσαλλιες)

Απο εκει και περα τη Δευτερα και Τριτη να μετακινηθω με καρνε ή μεμονωμενα εισιτηρια οπως μεμονωμενο θα ειναι και το εισιτηριο επιστροφης προς το αεροδρομιο για την αναχωρηση.

Θα ηθελα να ρωτησω καποιον που ειναι εμπειρος αν ο τροπος σκεψης μου ειναι σωστος ή αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο. Με κριτηριο τα παραπανω Ντισνευ θα πρεπει να παω την επομενη μερα της αφιξης (Παρασκευη) καθως Σαββατο και κυριακη λογικα θα γινεται χαμος.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.
Κάπως έτσι το είχαμε κάνει και εμείς αν και φτάναμε Τρίτη στο Μποβέ (οπότε έτσι και αλλιώς από και προς το αεροδρόμιο θα πληρώναμε ξεχωριστά). Πήγαμε όλες τις μακρινές διαδρομές μέχρι την Κυριακή (Disneyland 2 φορές, Βερσαλλίες).
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Κάπως έτσι το είχαμε κάνει και εμείς αν και φτάναμε Τρίτη στο Μποβέ (οπότε έτσι και αλλιώς από και προς το αεροδρόμιο θα πληρώναμε ξεχωριστά). Πήγαμε όλες τις μακρινές διαδρομές μέχρι την Κυριακή (Disneyland 2 φορές, Βερσαλλίες).
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Εγω δυστυχως θα φτασω Πεμπτη απογευμα. Εχω την εντυπωση οτι τη navigo την πουλανε μεχρι και Πεμπτη αν δεν κανω λαθος οποτε οριακα προλαβαινω. Αν εχει βεβαια καποιος να μου προτεινει κατι αλλο να το ακουσω με τα χαρας!

Απο εκει και περα κατι αλλα πραγματακια που με ενδιαφερουν. Για τη navigo θελει να εχουμε μαζι φωτο ταυτοτητας σωστα;

Τωρα απο και προς το αεροδρομιο χρειαζεται να κανω καποια κρατηση ή παω στο Rer και παιρνω το πρωτο τρενο λογω συχνων δρομολογιων ; (Θα μενω σχεδον διπλα στο σταθμο Chatelet - Les halles).

Οπως επισης για Ντισνευ παιρνω Rer B απο Chatelet? Σωστα;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Εγω δυστυχως θα φτασω Πεμπτη απογευμα. Εχω την εντυπωση οτι τη navigo την πουλανε μεχρι και Πεμπτη αν δεν κανω λαθος οποτε οριακα προλαβαινω. Αν εχει βεβαια καποιος να μου προτεινει κατι αλλο να το ακουσω με τα χαρας!

Απο εκει και περα κατι αλλα πραγματακια που με ενδιαφερουν. Για τη navigo θελει να εχουμε μαζι φωτο ταυτοτητας σωστα;

Τωρα απο και προς το αεροδρομιο χρειαζεται να κανω καποια κρατηση ή παω στο Rer και παιρνω το πρωτο τρενο λογω συχνων δρομολογιων ; (Θα μενω σχεδον διπλα στο σταθμο Chatelet - Les halles).

Οπως επισης για Ντισνευ παιρνω Rer B απο Chatelet? Σωστα;
Λογικά θα προλάβεις να την βγάλεις. Νομίζω την πουλάνε μέχρι 12:00 το βράδυ. Θα πρέπει να έχετε μαζί σας από μία φωτογραφία για να μην ψάχνετε εκείνη την ώρα τα κλασικά μπουθ που βγάζεις φωτογραφίες.
Για το αεροδρόμιο δεν νομίζω ότι θα χρειαστείτε κάποια κράτηση εφόσον περνάει η γραμμή του Rer. Βέβαια αυτό καλύτερα να το επιβεβαιώσει και κάποιος που χρησιμοποίηση το ίδιο αεροδρόμιο.

Για Disneyland παίρνεις το Rer B. Από όποιο σταθμό και να περνάει η συγκεκριμένη γραμμή μπορείς να το πάρεις.

Μιας και είστε πάνω από 26 ίσως να ρίχνατε μια ματιά και στην Paris visite? Εμείς όταν είχαμε πάει πριν 4 χρόνια ήμασταν κάτω από 26 οπότε δεν μας ενδιέφερε να έχουμε έκπτωση κτλ στα μουσεία, οπότε κοιτάξαμε μόνο την navigo. Επίσης αν θέλετε να ανεβείτε στον πύργο του Άιφελ καλό θα ήταν να κλείσετε τα εισιτήρια από εδώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Εγω δυστυχως θα φτασω Πεμπτη απογευμα. Εχω την εντυπωση οτι τη navigo την πουλανε μεχρι και Πεμπτη αν δεν κανω λαθος οποτε οριακα προλαβαινω. Αν εχει βεβαια καποιος να μου προτεινει κατι αλλο να το ακουσω με τα χαρας!

Απο εκει και περα κατι αλλα πραγματακια που με ενδιαφερουν. Για τη navigo θελει να εχουμε μαζι φωτο ταυτοτητας σωστα;

Τωρα απο και προς το αεροδρομιο χρειαζεται να κανω καποια κρατηση ή παω στο Rer και παιρνω το πρωτο τρενο λογω συχνων δρομολογιων ; (Θα μενω σχεδον διπλα στο σταθμο Chatelet - Les halles).

Οπως επισης για Ντισνευ παιρνω Rer B απο Chatelet? Σωστα;
Φωτογραφια σου βγαζουν αυτοι αν δεν εχεις αλλα επειδη φτανεις αργα καλο ειναι να εχεις μην πεσεις σε κανεναν στραβο υπαλληλο. Κρατηση δεν χρειαζεται. Μπουκαρεις στο τρενο που θελεις. Για Disneyland θα παρεις τρενο της γραμμης Α οχι Β.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Λογικά θα προλάβεις να την βγάλεις. Νομίζω την πουλάνε μέχρι 12:00 το βράδυ. Θα πρέπει να έχετε μαζί σας από μία φωτογραφία για να μην ψάχνετε εκείνη την ώρα τα κλασικά μπουθ που βγάζεις φωτογραφίες.
Για το αεροδρόμιο δεν νομίζω ότι θα χρειαστείτε κάποια κράτηση εφόσον περνάει η γραμμή του Rer. Βέβαια αυτό καλύτερα να το επιβεβαιώσει και κάποιος που χρησιμοποίηση το ίδιο αεροδρόμιο.

Για Disneyland παίρνεις το Rer B. Από όποιο σταθμό και να περνάει η συγκεκριμένη γραμμή μπορείς να το πάρεις.

Μιας και είστε πάνω από 26 ίσως να ρίχνατε μια ματιά και στην Paris visite? Εμείς όταν είχαμε πάει πριν 4 χρόνια ήμασταν κάτω από 26 οπότε δεν μας ενδιέφερε να έχουμε έκπτωση κτλ στα μουσεία, οπότε κοιτάξαμε μόνο την navigo. Επίσης αν θέλετε να ανεβείτε στον πύργο του Άιφελ καλό θα ήταν να κλείσετε τα εισιτήρια από εδώ.
Σε ευχαριστω για τη πολυτιμη βοηθεια σου!

Φωτογραφια σου βγαζουν αυτοι αν δεν εχεις αλλα επειδη φτανεις αργα καλο ειναι να εχεις μην πεσεις σε κανεναν στραβο υπαλληλο. Κρατηση δεν χρειαζεται. Μπουκαρεις στο τρενο που θελεις. Για Disneyland θα παρεις τρενο της γραμμης Α οχι Β.
Tripakia επισης σε ευχαριστω και εσενα παρα πολυ! Βοηθησατε αρκετα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Φωτογραφία εάν δεν έχεις σε στέλνουν στα μηχανήματα που έχουν εκεί κοντά που βγάζουν επιτόπου φωτογραφίες με κόστος 5ευρω το άτομο.
Από όσο έχω καταλάβει δεν τίθεται θέμα εάν θα προλάβεις να βγάλεις την navigo αλλά εάν αξίζει για δύο τρεις ημέρες να το κάνεις αυτό. Ίσως να είναι καλύτερο το πακετακι με τα 10 εισητηρια με 14ευρω για τρεις ημέρες παρά την navigo με 20 για χρήση 3 ημερων μόνο.
 

adim2102

Member
Μηνύματα
12
Likes
8
Καλησπερα σας,

Προκειται να ταξιδεψω Πεμπτη (αφιξη μεσημερι) - Τριτη (αναχωρηση απογευμα) μεσω του αεροδρομιου CDG. Ημερολογιακα δυστυχως κοβω τη βδομαδα στη μεση.

Το προγραμμα μου περιλαμβανει Disneyland, Βερσαλλιες, Μονπαρτη Λουβρο και Αιφελ.
Ειμαι ανω των 26.

Σκεφτομουν με το που φτασω στο αεροδρομιο να βγαλω απο το γκισε του RER Paris Navigo (Ζωνες 1-5) και με αυτη να κινηθω προς τη πολη οπως και να παω σε ολα τα αξιοθεατα που καλυπτει σε πιο μακρινες αποστασεις μεχρι Κυριακη (Ντισνευ και Βερσαλλιες)

Απο εκει και περα τη Δευτερα και Τριτη να μετακινηθω με καρνε ή μεμονωμενα εισιτηρια οπως μεμονωμενο θα ειναι και το εισιτηριο επιστροφης προς το αεροδρομιο για την αναχωρηση.

Θα ηθελα να ρωτησω καποιον που ειναι εμπειρος αν ο τροπος σκεψης μου ειναι σωστος ή αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο. Με κριτηριο τα παραπανω Ντισνευ θα πρεπει να παω την επομενη μερα της αφιξης (Παρασκευη) καθως Σαββατο και κυριακη λογικα θα γινεται χαμος.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.
Καλημερα.
Νε ξεκινησουμε απο τη navigo. Κοστιζει 22,80 για ολες τις περιοχες αρα καλυπτεις αεροδρομιο -παρισι και μετα disneyland & versallies και εννοειται ολο το παρισι. Την αγοραζεις πεμπτη και τη κρατας (δεν την πετας) μεχρι κυριακη. Συμφωνω οτι ειναι η ποιο συμφερουσα λυση για αυτες τις ημερες.
Τωρα απο δευτερα μεχρι και τριτη αν δεν κανεις εκτος 1-3 μετακινησεις παιρνεις 1 δεκαδα η απο ενα εισητηριο αναλογα που και ποσες φορες θα πας. Το εισητηριο απο παρισι για αεροδρομιο κοστιζει αν δεν κανω λαθος 12,90 οποτε κατα τη γνωμη μου η διαφορα σου να φορτισεις τη navigo για 2 ημερες με το να αγορασεις εισητηρια ξεχωριστα θα ειναι μικρη.
Αναλογα με το ποσα εισητηρια θα χρειαστεις μεσα στο παρισι θα βγαλεις και το αν σε συμφερει ή οχι.
Προσοχη αν ταξιδευεις με aegean (Κορυφη) βγαινεις στο τερμιναλ 1 . Δεν θα βγαλεις απο εκει τη καρτα navigo αλλα στο terminal 2 που ειναι το κεντρικο (παιρνεις ενα εσωτερικο μετρο και σε παει δωρεαν).

Επισης βγαλε απο ελλαδα φωτογραφιες γιατι εκει θα σου παρει αρκετη ωρα να βγαλεις (εχει μονο 2 σημεια που βγαζεις φωτο)

Επειδη πηγα προσφατα παρισι η σκεψη σου για τη navigo ειναι ολοσωστη (εγω τη πρωτη φορα τη πατησα και αγορασα εβδομαδιαια απο το μετρο και πληρωσα για 2 ατομα 140 ευρω περιπου,πρεπει να γελαγε ο ταμιας) για τις αλλες ημερες θα ειναι μικρη η διαφορα οποτε επελεξε οτι σε βολευει.

Οτι αλλο χρειαστεις ρωτας μιας και τα εχω προσφατα. επειδη θα παμε 3 φορα σε 2 χρονια εχω γινει εξπερ.
 

Elsou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπερα ειμαστε τριμελης οικογενεια κ φθανουμε στο Παρισι Παρασκευή 4 Οκτωβρίου στο Charles de Gaulle και Τριτη 8 Οκτωβρίου 9 το βραδυ που πεταμε. Εχουμε σκοπό να παμε Δευτερα στην Ντίσνεϊ και να επισκεφτουμε κ σιγουρα Βερσαλλίες, πύργο του Άιφελ κ Λούβρο. Μας συμφερει να παρουμε αυτη την καρτα ή υπαρχει κατι πιο οικονομικο? Τι καλυπτει ακριβως γιατι δεν εχω καταλάβει..

Ευχαριστώ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπερα ειμαστε τριμελης οικογενεια κ φθανουμε στο Παρισι Παρασκευή 4 Οκτωβρίου στο Charles de Gaulle και Τριτη 8 Οκτωβρίου 9 το βραδυ που πεταμε. Εχουμε σκοπό να παμε Δευτερα στην Ντίσνεϊ και να επισκεφτουμε κ σιγουρα Βερσαλλίες, πύργο του Άιφελ κ Λούβρο. Μας συμφερει να παρουμε αυτη την καρτα ή υπαρχει κατι πιο οικονομικο? Τι καλυπτει ακριβως γιατι δεν εχω καταλάβει..

Ευχαριστώ
Η κάρτα ισχύει Δευτέρα με Κυριακή και μπορείς να τη βγάλεις μέχρι και Πέμπτη, οπότε για την περίπτωσή σας δε θα βοηθήσει
 

giwtou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα κ απο εμενα! Αυριο ταξιδευω για Παρισι (Πεμπτη βραδυ αφιξη εως Τριτη μεσημερι). Το κακο ειναι οτι θα μενω σε περιοχη λιγο εξω απο το κεντρο που λεγεται Villejuif (Zωνη 7). Ποιο πακετο πιστευετε οτι με συμφερει??
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπερα κ απο εμενα! Αυριο ταξιδευω για Παρισι (Πεμπτη βραδυ αφιξη εως Τριτη μεσημερι). Το κακο ειναι οτι θα μενω σε περιοχη λιγο εξω απο το κεντρο που λεγεται Villejuif (Zωνη 7). Ποιο πακετο πιστευετε οτι με συμφερει??
Καλησπέρα!
Το Παρίσι έχει 5 ζώνες.
Προφανώς 7 είναι η γραμμή του μετρό που περνάει κοντά στον τόπο διαμονής σου.
Η λογική επιλογή είναι απλά εισητήρια (ή καρνέ των 10). Αναλόγως βέβαια πόσο θα μετακινηθείς και πού
 

giwtou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα!
Το Παρίσι έχει 5 ζώνες.
Προφανώς 7 είναι η γραμμή του μετρό που περνάει κοντά στον τόπο διαμονής σου.
Η λογική επιλογή είναι απλά εισητήρια (ή καρνέ των 10). Αναλόγως βέβαια πόσο θα μετακινηθείς και πού
Eυχαριστω πολυ για την απαντηση! Αρα κατι δεν εχω καταλαβει καλα.. Προφανως αλλο οι ζωνες και αλλο οι γραμμες του μετρο.. Υποθετω οτι παρολο που η γραμμη που με βολευει ειναι η 7 , το μερος ανηκει σε μια απο τις 5 ζωνες? Εχω μπερδευτει με ολα αυτα! Γιατι εαν τελικα ειμαι μεσα στις 5 ζωνες τοτε ξεκαθαρα με συμφερει η Pass Navigo, γιατι μεχρι την Κυριακη θελω να εχω γυρισει τα παντα (Disneyland, Βερσαλλιες και ολα τα αξιοθεατα στο κεντρο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom