Γενικά Δικαιούμαι αποζημίωση και πως τη διεκδικώ?

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Η αλήθεια είναι ότι κάποιες εταιρείες (βλ. ryan) δε θα σου δώσουν εγγράφως τα στοιχεία του συνδέσμου και δεν θα σε ενημερώσουν επίσημα για το δικαίωμά σου αυτό
Και όμως, στις 28 Ιανουαρίου που είχα καθυστέρηση 6 ωρών στην πτήση μου από Θεσσαλονίκη για Αθήνα (με ryanair) μας μοίρασαν ένα έντυπο με το λινκ στο οποίο θα μπορούσαμε να συμπληρώσουμε τα στοιχεία μας για να πάρουμε την αποζημίωση που δικαιούμαστε. Την επόμενη μέρα το πρωί μου απάντησαν ότι εξετάζουν το αίτημά μου και 2 ώρες αργότερα μου έστειλαν μήνυμα ότι εγκρίθηκε το ποσό των 250 ευρώ το οποίο θα πιστωθεί στο λογαριασμό μου εντός 10 εργάσιμων ημερών.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
αντίθετα σε μένα, επί πέντε μήνες η Ryanair ήταν άφαντη και μου έδωσε τα λεφτά αμέσως μετά την εμπλοκή της ΥΠΑ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αντίθετα σε μένα, επί πέντε μήνες η Ryanair ήταν άφαντη και μου έδωσε τα λεφτά αμέσως μετά την εμπλοκή της ΥΠΑ...
Αυτό δεν κατάλαβα. Εσύ συμπλήρωσες την ηλεκτρονική φόρμα αιτήματος αποζημίωσης και η ryan δεν απάντησε σε αυτό; Ή δεν τη συμπλήρωσες επειδή προσπαθούσες να βγάλεις άκρη αλλιώς (τηλεφωνικά, με τσατ κλπ);
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
μια χαρα την συμπλήρωσα...απο την πρώτη στιγμή....στο chat ομως της Ryanair, σε 4-5 επαφές που έκανα για να δω τι γίνεται με το θέμα, μου λέγανε κάθε φορά και κάτι διαφορετικό....την πρώτη φορά δε βρίσκανε τη φόρμα που υπέβαλα, τη δεύτερη φορά μου δώσανε να υποβάλλω μία άλλη, την τρίτη δεν ήξερε να μου πει τίποτα και μου πρότεινε να περιμένω, όλα με στυλ παρελκυστικό...5 μήνες περίμενα μάταια...τελικά μέσω της ΥΠΑ το θέμα λύθηκε γρήγορα και αποτελεσματικά...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μια χαρα την συμπλήρωσα...απο την πρώτη στιγμή....στο chat ομως της Ryanair, σε 4-5 επαφές που έκανα για να δω τι γίνεται με το θέμα, μου λέγανε κάθε φορά και κάτι διαφορετικό....την πρώτη φορά δε βρίσκανε τη φόρμα που υπέβαλα, τη δεύτερη φορά μου δώσανε να υποβάλλω μία άλλη, την τρίτη δεν ήξερε να μου πει τίποτα και μου πρότεινε να περιμένω, όλα με στυλ παρελκυστικό...5 μήνες περίμενα μάταια...τελικά μέσω της ΥΠΑ το θέμα λύθηκε γρήγορα και αποτελεσματικά...
Απλά τραγικό. Ευτυχώς που έβγαλες άκρη και ελπίζω πραγματικά να ήταν η εξαίρεση αυτό που σου συνέβη. Ξέρω πολύ κόσμο που δεν έκανε ποτέ αίτηση αποζημίωσης, βασικά λόγω άγνοιας. Αλλά είναι η πρώτη φορά που ακούω κάποιον να γνωρίζει τα δικαιώματά του, να ζητά επίσημα αποζημίωση και να την πατάει έτσι. Κρίμα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Η δική μου μικρή εμπειρία έχει δείξει ότι αυτά θέλουν κυνήγι και μεγάλη επιμονή. Γενικά οι εταιρείες αποφεύγουν να αποζημιώσουν, ιδίως όταν πρόκειται για μεγάλα ποσά. Εγώ 6 μήνες περίμενα τη ΤΑΡΟΜ να πάρω τα 250ευρώ που δικαιούμουν.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είχα την τύχη στην τελευταία πτήση να βιώσω αυτό.
Η πτήση ήταν να φύγει 17:50 από CIA για ATH, και περίπου εκείνη την ώρα άνοιξε τελικά το CIΑ με τις πρώτες πτήσεις να φεύγουν πάλι γύρω στις 18:40. Η δική μας έφυγε τελικά 22:20 (περίμενε η Ryan να έρθει το σκάφος από την νυχτερινή ATH-CIA και να μας γυρίσει με αυτό) φτάνοντας τοπική 1:00 (δηλαδή περίπου 4 ώρες καθυστέρηση στην άφιξη).
Μας κέρασε ένα σάντουιτς και ένα νερό κατά τη διάρκεια της αναμονής, οπότε για το σκέλος των refreshments είμαστε ok πες.
Επειδή δεν έχω καταλάβει τον κανονισμό τόσο καλά, υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι κάτι παραπάνω;
Συμπλήρωσα τη φόρμα από το site της Ryan στην οποία ταχύτατα έλαβα απάντηση ότι συντρέχουν extraordinary circumstances και δεν μπορεί να γίνει κάτι.
Επειδή εν μέρει όντως συντρέχει λόγος που δεν ήταν στο χέρι της Ryan, υπάρχει νόημα να το ψάξω περισσότερο;
 
Last edited:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Οταν εχεις αμφιβολιες και οταν εισαι σε φαση οτι το παρατας ΠΑΝΤΑ να μιλας με τα κορακια, αυτοι ξερουν.
Κορακια ειναι οι εταιριες που δουλεια τους ειναι να κυνηγανε υποθεσεις αποζημιωσης περνωντας ενα ποσοστο απο την τελικη αποζημιωση.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
εγω ελαβα αυτο το εμαιλ..και απο δω και περα αραγε θα πρεπει να ταξιδευω με airfrance, iberia, και με ευρωπαικης προελευσης αερομεταφορες...
Αγαπητη κ Μ...Επειδή ταξιδεύατε με αεροπορική εταιρεία τρίτης χώρας (Turkish Airlines) και ταυτόχρονα η ακύρωση της πτήσης έγινε σε έδαφος τρίτης χώρας (Τουρκία), ο Ευρωπαϊκός κανονισμός 261/2004 , άρθρο 7 , περί αποζημίωσης για ακύρωση της πτήσης, δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση σας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
εγω ελαβα αυτο το εμαιλ..και απο δω και περα αραγε θα πρεπει να ταξιδευω με airfrance, iberia, και με ευρωπαικης προελευσης αερομεταφορες...
Αγαπητη κ Μ...Επειδή ταξιδεύατε με αεροπορική εταιρεία τρίτης χώρας (Turkish Airlines) και ταυτόχρονα η ακύρωση της πτήσης έγινε σε έδαφος τρίτης χώρας (Τουρκία), ο Ευρωπαϊκός κανονισμός 261/2004 , άρθρο 7 , περί αποζημίωσης για ακύρωση της πτήσης, δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση σας.
Έχω την εντύπωση πως διάβασα πως έχει αλλάξει ο κανονισμός και πλέον αφορά και πτήσεις με προορισμό από/προς Ευρώπη.
Για δες εδώ https://www.lawspot.gr/nomika-nea/a...-ptiseon-me-antapokrisi-pros-trito-kratos-kai
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Έχω την εντύπωση πως διάβασα πως έχει αλλάξει ο κανονισμός και πλέον αφορά και πτήσεις με προορισμό από/προς Ευρώπη.
Για δες εδώ https://www.lawspot.gr/nomika-nea/a...-ptiseon-me-antapokrisi-pros-trito-kratos-kai
ευχαριστω πολυ.. θα πρεπει να το γνωριζει αυτο και η ΥΠΑ που μου απαντησε .. τωρα αν πρεπει να παω δικαστικα ειναι μεγα κεφαλαιο...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
ευχαριστω πολυ.. θα πρεπει να το γνωριζει αυτο και η ΥΠΑ που μου απαντησε .. τωρα αν πρεπει να παω δικαστικα ειναι μεγα κεφαλαιο...
Δεν ξέρω αν το γνωρίζει αλλά δεν χάνεις και τίποτα να βρεις την απόφαση και να τη στείλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom