Ρεκόρ 7ετίας στην τουριστική δαπάνη σε ταξίδια στο εξωτερικό οι Έλληνες για το 2018

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.445
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.871
Εχει στραγγιξει η χωρα απο νεους που ψαχνουν (και βρισκουν) δουλεια στο εξωτερικο. Πανε κι οι μανουλες και τα αδερφια τους να τους δουν και το μετρανε ως τουριστικες δαπανες. Ετσι στηνεις μια ερευνα με ο,τι να 'ναι συμπερασματα, αν δεν ρωτησεις τους λογους του ταξιδιου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γνωστός μου το καλοκαίρι έψαχνε πρόγραμμα για Παρίσι Αύγουστο και δεν έβρισκε σε τουριστικό γραφείο γιατί είχαν συμπληρώσει θέσεις σε επταήμερο πρόγραμμα των 1200 ευρώ. Άρα μάλλον λεφτά υπάρχουν.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γνωστός μου το καλοκαίρι έψαχνε πρόγραμμα για Παρίσι Αύγουστο και δεν έβρισκε σε τουριστικό γραφείο γιατί είχαν συμπληρώσει θέσεις σε επταήμερο πρόγραμμα των 1200 ευρώ. Άρα μάλλον λεφτά υπάρχουν.
Αν κρίνουμε απο τον φίλο σου, τότε ναι υπάρχουν!!!:xalara::xalara:

Η λύση είναι μια. Περικοπές σε μισθους συντάξεις, αυξησεις φορων και νεους φόρους μέχρι κανενας κάτοικος Ελλάδας να μην μπορει να ταξιδευει, να μην μπορει να παει σε ταβέρνα και να μην μπορει να παει για καφε. Τοτε θα υπαρχει ελπίδα για αυτο το τόπο!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το θέμα είναι ότι υπήρχαν άλλοι 30 στο γκρουπ που είχε ήδη κλείσει οι οποίοι είχαν δώσει 1200 ευρώ. Και αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε και σε άλλα τουριστικά που απευθύνθηκε τα οποία δεν είχαν διαθέσιμες θέσεις. Γενικά τον τελευταίο χρόνο όποιος είναι γραμμένος σε newsletters μεγάλων τουριστικών γραφείων θα δει μια αύξηση στη συχνότητα αποστολής ενημερωτικών διαθέσιμων ταξιδιών και κυρίως ακριβών ταξιδιών.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Το θέμα είναι ότι υπήρχαν άλλοι 30 στο γκρουπ που είχε ήδη κλείσει οι οποίοι είχαν δώσει 1200 ευρώ. Και αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε και σε άλλα τουριστικά που απευθύνθηκε τα οποία δεν είχαν διαθέσιμες θέσεις. Γενικά τον τελευταίο χρόνο όποιος είναι γραμμένος σε newsletters μεγάλων τουριστικών γραφείων θα δει μια αύξηση στη συχνότητα αποστολής ενημερωτικών διαθέσιμων ταξιδιών και κυρίως ακριβών ταξιδιών.
Βέβαια υπάρχει και η εξήγηση το γκρουπάκι να μην συμπληρώθηκε ποτέ, η εκδρομή να μην έγινε και τα πρακτορεία να πουλάνε φουμαρα, όπως έχω ακουσει αρκετές περιπτώσεις στην πόλη μου. Το ΄ότι υπάρχουν εκδρομές δε σημαίνει ότι γίνονται κιολας. Ένα πρακτορείο δεν θα σου πει ποτέ δεν συμπληρώθηκε ο αριθμός, θα σου πει κλείσαμε. Ας είναι καλά οι low cost για την αυξηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.445
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσοι ξέρουν από τουριστική κίνηση και δουλεύουν στον εξερχόμενο, βλέπουν μια πρωτόγνωρη αύξηση, μιλάμε πια για ρυθμούς αύξησης από 2012 και πίσω. Τώρα το πώς τα οργανωμένα ταξίδια με πρακτορείο τα βλέπει κανείς ως μανούλες που πάνε να δούνε ξενιτεμένους, ο εγκέφαλός τους το ξέρει, αλλά ό,τι θέλει ο καθένας βλέπει, μια χαρά μωρέ. Η αύξηση ειδικά στα εκτός Ευρώπης είναι εντυπωσιακή. Η Κούβα στο δεύτερο μισό του 2018 είχε τριπλάσιους Έλληνες απ΄ό,τι το 2017 και το 2016, Έλληνες παντού, ενώ για το 2019 δε φτάνουν τα εισιτήρια, αλλά κι άλλους μακρινούς προορισμούς να δει κανείς είναι εντυπωσιακή η αύξηση στα οργανωμένα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βέβαια υπάρχει και η εξήγηση το γκρουπάκι να μην συμπληρώθηκε ποτέ, η εκδρομή να μην έγινε και τα πρακτορεία να πουλάνε φουμαρα, όπως έχω ακουσει αρκετές περιπτώσεις στην πόλη μου.
Αυτά που λες συμβαίνουν στην πόλη σου και στην πόλη μου, στην επαρχία δηλαδή. Στην Αθήνα τα μεγάλα ταξιδιωτικά που συνεργάζονται με πολλά επαρχιακά ταξιδιωτικά προσφέροντας το ίδιο πρόγραμμα είναι δύσκολο να μη μαζεύουν κόσμο για τους κλασικούς ευρωπαϊκούς προορισμούς αυγουστιάτικα μέσα στην περίοδο αδειών.
Έχω 4 περιπτώσεις γνωστών που βρήκαν με δυσκολία θέση σε εκδρομές Ευρώπης πέρυσι το καλοκαίρι σε μεγάλα αθηναϊκά ταξιδιωτικά γραφεία και όταν πήγαν είδαν ότι πράγματι τα γκρουπ ήταν φουλ, κάτι που φυσικά δεν είναι καθόλου θετικό για τον πελάτη. Και μιλάμε για πολυήμερες εκδρομές μεταξύ χιλιάρικου και εναμισαχίλιαρου το άτομο όχι για φτηνές ολιγοήμερες.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αυτά που λες συμβαίνουν στην πόλη σου και στην πόλη μου, στην επαρχία δηλαδή. Στην Αθήνα τα μεγάλα ταξιδιωτικά που συνεργάζονται με πολλά επαρχιακά ταξιδιωτικά προσφέροντας το ίδιο πρόγραμμα είναι δύσκολο να μη μαζεύουν κόσμο για τους κλασικούς ευρωπαϊκούς προορισμούς αυγουστιάτικα μέσα στην περίοδο αδειών.
Έχω 4 περιπτώσεις γνωστών που βρήκαν με δυσκολία θέση σε εκδρομές Ευρώπης πέρυσι το καλοκαίρι σε μεγάλα αθηναϊκά ταξιδιωτικά γραφεία και όταν πήγαν είδαν ότι πράγματι τα γκρουπ ήταν φουλ, κάτι που φυσικά δεν είναι καθόλου θετικό για τον πελάτη. Και μιλάμε για πολυήμερες εκδρομές μεταξύ χιλιάρικου και εναμισαχίλιαρου το άτομο όχι για φτηνές ολιγοήμερες.
Τι να σου πω, δεν ξερω τι γινεται στην Αθήνα. Πάντως ειναι θετικό το ότι ο κόσμος ταξιδεύει περισσότερο και μακάρι να συνεχιστεί αυτο.
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Εμένα πάντως τρεις γνωστοί μου, μία συμπεθέρα μας και δύο πρωτοξάδερφα δεν πήγαν κανένα ταξίδι το 2018. Άρα η έρευνα είναι πρόχειρα στημένη και αμφιβάλλω ότι βασίζεται σε σωστό στατιστικό δείγμα!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ε ναι αφού δε ρώτησαν τη συμπεθέρα, τα πρωτοξάδερφα και τον μπατζανάκη σου η έρευνα είναι άκυρη. Μόνο που αν είχες διαβάσει την έρευνα δε μιλάει για στατιστικά δείγματα αλλά δείκτη κύκλου εργασιών.
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Ε ναι αφού δε ρώτησαν τη συμπεθέρα, τα πρωτοξάδερφα και τον μπατζανάκη σου η έρευνα είναι άκυρη. Μόνο που αν είχες διαβάσει την έρευνα δε μιλάει για στατιστικά δείγματα αλλά δείκτη κύκλου εργασιών.
Καλέ εσύ νομίζεις πως μιλούσα σοβαρά ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.456
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom