Πολωνία Φωτο-ιστορία: Κρακοβία - Βαρσοβία

Alexi0s

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ξεκίνησα να ψάχνω πληροφορίες για το επόμενο ταξίδι μου σε Βαρσοβία-Κρακοβία. Ανοίγω 5-6 ιστορίες...η δικιά σου πρώτη! Διαβάζω, διαβάζω...και μετά από λίγο ήμουν σίγουρος ότι πήρα τις απαραίτητες πληροφορίες. Μας μάγεψες με τις φωτογραφίες και την περιγραφή σου. Νοιώθει κανείς ότι κάναμε μαζί το ταξίδι σαν μια παρέα. Και χαίρομαι που το ευχαριστηθήκατε μετά το ...Βερολίνο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ξεκίνησα να ψάχνω πληροφορίες για το επόμενο ταξίδι μου σε Βαρσοβία-Κρακοβία. Ανοίγω 5-6 ιστορίες...η δικιά σου πρώτη! Διαβάζω, διαβάζω...και μετά από λίγο ήμουν σίγουρος ότι πήρα τις απαραίτητες πληροφορίες. Μας μάγεψες με τις φωτογραφίες και την περιγραφή σου. Νοιώθει κανείς ότι κάναμε μαζί το ταξίδι σαν μια παρέα. Και χαίρομαι που το ευχαριστηθήκατε μετά το ...Βερολίνο.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι που σε βοήθησε η ιστορία μου! :) Αν έχεις τυχόν απορίες ευχαρίστως να βοηθήσουμε κι εγώ και τα υπόλοιπα μέλη.
Το Βερολίνο ήρθε μετά την Πολωνία με διαφορά 6 μηνών περίπου.
 
Μηνύματα
38
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη η Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπερα. Θα παω με την γυναικα μου 4 μερες στην Βαρσοβια τελη Μαρτη και σκεφτομαι αν αξιζει να παω για λιγες ωρες Κρακοβια , εχω δει τις ωρες στα δρομολογια αλλα επειδη ειπες οτι 1 μιση μερα ειναι αρκετη σκεφτομαι οτι 7-8 ωρες εκει θα παρουμε μια καλη γευση απο την πολη
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπερα. Θα παω με την γυναικα μου 4 μερες στην Βαρσοβια τελη Μαρτη και σκεφτομαι αν αξιζει να παω για λιγες ωρες Κρακοβια , εχω δει τις ωρες στα δρομολογια αλλα επειδη ειπες οτι 1 μιση μερα ειναι αρκετη σκεφτομαι οτι 7-8 ωρες εκει θα παρουμε μια καλη γευση απο την πολη
Ναι,καλά είναι! Προλαβαίνετε να δείτε το ιστορικό κέντρο, να φτάσετε μέχρι και το κάστρο Βαβέλ και να περπατήσετε στο ποτάμι. Ο σταθμος των τρένων είναι πολύ κοντά στο κέντρο ετσι και αλλιως και αν επιλέξετε τα γρήγορα τρενα θα φτάσετε χωρίς να το καταλάβετε. Να δείτε τον καιρό μόνο γιατί αν έχει πολύ κρύο ίσως δυσκολευτείτε και δεν μπορείτε να περπατάτε για πολλες ώρες.
 
Μηνύματα
38
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη η Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ευχαριστω πολυ , τωρα βεβαια στο τραπεζι επεσε και η ιδεα να νοικιασουμε αυτοκινητο, λιγο πιο ακριβα θα μας βγει αλλα θα διαχειριστουμε καλυτερα τον χρονο μας
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Καλησπερα. Θα παω με την γυναικα μου 4 μερες στην Βαρσοβια τελη Μαρτη και σκεφτομαι αν αξιζει να παω για λιγες ωρες Κρακοβια , εχω δει τις ωρες στα δρομολογια αλλα επειδη ειπες οτι 1 μιση μερα ειναι αρκετη σκεφτομαι οτι 7-8 ωρες εκει θα παρουμε μια καλη γευση απο την πολη
Φυσικά και να πάτε! Νομίζω θα προλάβετε να κάνετε και μια βόλτα στο κάστρο. Το ιδανικό θα ήταν βέβαια να κλείσετε μια διανυκτέρευση στην πόλη για να είστε πιο χαλαρά και να την απολαύσετε αλλά αν δε σας βγαίνει και το 8ωρο μια χαρά είναι, από το τίποτα.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ευχαριστω πολυ , τωρα βεβαια στο τραπεζι επεσε και η ιδεα να νοικιασουμε αυτοκινητο, λιγο πιο ακριβα θα μας βγει αλλα θα διαχειριστουμε καλυτερα τον χρονο μας
Θα πρότεινα και εγώ όπως είπαν και παραπάνω το γρήγορο τρένο που κάνει την διαδρομή σε 2ωρες ενώ με το αμάξι θέλετε κανένα 5ωρο.Επισης εάν μπορέσετε όντως αξίζει να μεινετε ένα βράδυ Κρακοβία και να φύγετε το επόμενο μεσημέρι.Το ίδιο κάναμε και εμείς και είχαμε μόνο 4 βράδια!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Παραστατικότατη η περιγραφή σου και υπέροχες οι φωτογραφίες σου - σε αυτές θα παραπέμπω φίλους και γνωστούς που θέλουν να δουν φωτογραφίες των 2 πόλεων (δεν το 'χω καθόλου δυστυχώς)...
Κι εγώ δεν είχα στα πλάνα μου την Πολωνία, ωστόσο προκρίθηκε πριν 2 χρόνια ως budget προορισμός για την περίοδο της Πρωτοχρονιάς η Βαρσοβία και έκτοτε παραμένω γοητευμένη! Η Κρακοβία ακολούθησε το περασμένο καλοκαίρι, και όπως πολύ σωστά επεσήμανες η επίσκεψη στο Άουσβιτς δεν θα πρέπει να αποφεύγεται υπό τον φόβο να μας χαλάσει η διάθεση, αλλά αντίθετα να επιδιώκεται! Προσφέρει μαθήματα ιστορίας και ζωής!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σχετικά με την σύγκριση ανάμεσα σε αυτές τις 2 πόλεις. Η Βαρσοβία με μάγεψε... Μου φάνηκε πιο ζωντανή, πιο λαμπερή, με σύγχρονα και interactive μουσεία, γεμάτη μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά (εντάξει είχε και τέλεια χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα...).! Πρόκειται για μία πόλη που αναγεννήθηκε από τις στάχτες της και αυτό με συγκινεί και αποτελεί σπουδαίο παράδειγμα. Θα ήθελα να προσθέσω μόνο ότι η επίσκεψη στο Warsaw Uprising Museum για τους λάτρεις της ιστορίας (και όχι μόνο) είναι ιδιαιτέρως διαφωτιστική τόσο για την ιστορία της εξέγερσης των πολιτών της Βαρσοβίας και την σχεδόν ολοκληρωτική ισοπέδωσή της όσο και για την στάση των Μεγάλων Δυνάμεων (με ντροπή οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ήξερα σχεδόν τίποτα!).
Μπράβο και πάλι για την υπέροχη φωτο - ιστορία σου!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Παραστατικότατη η περιγραφή σου και υπέροχες οι φωτογραφίες σου - σε αυτές θα παραπέμπω φίλους και γνωστούς που θέλουν να δουν φωτογραφίες των 2 πόλεων (δεν το 'χω καθόλου δυστυχώς)...
Κι εγώ δεν είχα στα πλάνα μου την Πολωνία, ωστόσο προκρίθηκε πριν 2 χρόνια ως budget προορισμός για την περίοδο της Πρωτοχρονιάς η Βαρσοβία και έκτοτε παραμένω γοητευμένη! Η Κρακοβία ακολούθησε το περασμένο καλοκαίρι, και όπως πολύ σωστά επεσήμανες η επίσκεψη στο Άουσβιτς δεν θα πρέπει να αποφεύγεται υπό τον φόβο να μας χαλάσει η διάθεση, αλλά αντίθετα να επιδιώκεται! Προσφέρει μαθήματα ιστορίας και ζωής!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σχετικά με την σύγκριση ανάμεσα σε αυτές τις 2 πόλεις. Η Βαρσοβία με μάγεψε... Μου φάνηκε πιο ζωντανή, πιο λαμπερή, με σύγχρονα και interactive μουσεία, γεμάτη μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά (εντάξει είχε και τέλεια χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα...).! Πρόκειται για μία πόλη που αναγεννήθηκε από τις στάχτες της και αυτό με συγκινεί και αποτελεί σπουδαίο παράδειγμα. Θα ήθελα να προσθέσω μόνο ότι η επίσκεψη στο Warsaw Uprising Museum για τους λάτρεις της ιστορίας (και όχι μόνο) είναι ιδιαιτέρως διαφωτιστική τόσο για την ιστορία της εξέγερσης των πολιτών της Βαρσοβίας και την σχεδόν ολοκληρωτική ισοπέδωσή της όσο και για την στάση των Μεγάλων Δυνάμεων (με ντροπή οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ήξερα σχεδόν τίποτα!).
Μπράβο και πάλι για την υπέροχη φωτο - ιστορία σου!
Σ'εχαριστώ πολύ! Συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες. Το κομμάτι της ιστορίας μιας πόλης και μιας χώρας είναι πολύ σημαντικό και για μένα και μακάρι να είχα χρόνο να επισκεφτώ κι εγώ το Warsaw Uprising Museum. Επίσης να σημειώσω ότι πέρα από τη Βαρσοβία και την Κρακοβία η Πολωνία έχει πολλά ακόμα μέρη τα οποία είναι τέλειοι προορισμοί (Βροτσλαβ, Γκντανσκ κ.α). Είναι μια πανέμορφη χώρα που αξίζει να πηγαίνεις ξανά και ξανά.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Καλησπερα, πολυ ωραιες φωτογραφιες. Η Κρακοβια ηταν πολλα χρονια μεσα στα σχεδια μου. Εχω παει Gdansk και Wroclaw εως τωρα. Η Πολωνια ειναι πολυ ομορφη χωρα με πολλα να προσφερει. Θα ειμαι Κρακοβια απο τις 2 Ιανουαριου εως 7 Ιανουαριου. Ειναι αρκετες μερες το ξερω οποτε θα παρω αυτοκινητο και θα επισκευτω και γυρο περιοχες. Ποσες μερες κατα την γνωμη σας χρειαζομαι για να δω την κρακοβια ?

Καποιο κοντινο road trip που να αξιζει?
Εχω βρει 2 day trips να κανω ειναι ειναι αυτο του Auschwitz και μετα να παω εως το Katowice.
και το δευτερο trip ειναι να παω προς Zamek w Niedzicy Dunajec. Οποιος δεν το ξερει φαινεται τελειο. Δυο καστα με λιμνη φανταζει τελειος συνδιασμος.

Αυτα απο μενα προς το παρον. Recommendations δεκτα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τώρα διαβάζω την ιστορία σου, μάλλον περισσότερο προσέχω τις πολύ όμορφες φωτογραφίες, δεν ξέρω αν έμαθες τελικά για το μνημείο που είδατε στο δρόμο, το οποίο είναι για τα θύματα της πτώσης του αεροπλάνου στο Σμολενσκ της Ρωσίας, μεταξύ τους και ο πρόεδρος της χώρας, εδώ ίνφο
https://en.wikipedia.org/wiki/Smolensk_air_disaster
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom