Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@panlek30 νομίζω η @Elena2508 έχει δίκιο. Απ' ότι κατάλαβα το ταξίδι θα είναι 4ημερο με Άμστερνταμ και μια ημερήσια. Όπως το δικό μου. Για να μη μπερδευτείς λοιπόν και εφόσον οι μέρες είναι λίγες φτιάξε το πλάνο όπως το είχες αρχικά. Κήποι keukenhof , στη διαδρομή μέχρι Haarlem θα περάσετε και από τα τουλοποχώραφα οπότε μπορείς να σταματάς όπου θες, Haarlem και μετά Marken, Volendam, Edam και τελειώνει η εκδρομή με το Zaanse schans. Είναι το πρόγραμμα που είχα φτιάξει αλλά δεν προλάβαμε την ίδια μέρα να δούμε το Zaanse schans επειδή ήμασταν με τη δημόσια συγκοινωνία. Το αν αξίζουν οι όχι θα το διαπιστώσεις από κοντά. Πάντως αν παρατηρήσεις τις φωτογραφίες μου από αυτή τη μέρα στα χωριά θα δεις ότι υπάρχουν ανθισμένα δέντρα και πράσινο. Φυσικά τέτοια εποχή πολλά δέντρα είναι ακόμα γυμνά. Αλλά λωρίδες λουλουδιών στα χωράφια θα δεις κι ας μην είναι στο ζενιθ. Σημείωσε και τις συμβουλές της Ελενας για το πάρκινγκ μη σας βγει ο κούκος αηδόνι!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Για να βοηθήσω περισσότερο, θα σε ρωτήσω.... Στις 4 μέρες που θα είσαι θέλεις να δεις και το Amsterdam ή ο στόχος σου είναι να δεις την επαρχία μόνο και μερικά γραφικά ψαροχώρια;
Το ρωτώ γιατί δεν συνδυάζονται τα παραπάνω μέρη με την Ουτρέχτη που είναι σε άλλη κατεύθυνση και είναι άλλη μια όμορφη πόλη που μοιάζει με το Amsterdam, όπως είπες. Επίσης, μάλλον το Hαarlem είναι πιο γραφικό από την Ουτρέχτη και έχει σίγουρα πιο όμορφη κεντρική πλατεία! Η Ουτρέχτη έχει ωραία κανάλια αλλά τελικά δεν με κέρδισε...
Βέβαια να σου πω ότι αρχές Απρίλη σε κανένα από τα χωριά αυτά δε θα είναι η φύση ανθισμένη και τα δέντρα θα είναι γυμνά. Οπότε οι παραμυθένιες εικόνες που είδα εγώ τον Αύγουστο μπορεί να μην τόσο όμορφες σε άλλες συνθήκες... Σε κάθε περίπτωση όμως το Edam αξίζει να το επισκεφτείς οπωσδήποτε!
Εννοειται οτι θελουμε να δουμε και το αμστερνταμ. Γι' αυτο παμε σε πρωτη φαση. Και μαλιστα θελουμε και να το απολαυσουμε. Να βγουμε το βραδυ μεχρι αργα, καφεδακια, coffeshops κτλ. Απο μουσεια μονο στο van gogh θα παμε. Κατα τ' αλλα χαλαρα βολτες. Θα εχουμε 3 μερες γεματες για αμστερνταμ κ 1 ακομα που θελουμε να δουμε λιγο επαρχια...

@panlek30 νομίζω η @Elena2508 έχει δίκιο. Απ' ότι κατάλαβα το ταξίδι θα είναι 4ημερο με Άμστερνταμ και μια ημερήσια. Όπως το δικό μου. Για να μη μπερδευτείς λοιπόν και εφόσον οι μέρες είναι λίγες φτιάξε το πλάνο όπως το είχες αρχικά. Κήποι keukenhof , στη διαδρομή μέχρι Haarlem θα περάσετε και από τα τουλοποχώραφα οπότε μπορείς να σταματάς όπου θες, Haarlem και μετά Marken, Volendam, Edam και τελειώνει η εκδρομή με το Zaanse schans. Είναι το πρόγραμμα που είχα φτιάξει αλλά δεν προλάβαμε την ίδια μέρα να δούμε το Zaanse schans επειδή ήμασταν με τη δημόσια συγκοινωνία. Το αν αξίζουν οι όχι θα το διαπιστώσεις από κοντά. Πάντως αν παρατηρήσεις τις φωτογραφίες μου από αυτή τη μέρα στα χωριά θα δεις ότι υπάρχουν ανθισμένα δέντρα και πράσινο. Φυσικά τέτοια εποχή πολλά δέντρα είναι ακόμα γυμνά. Αλλά λωρίδες λουλουδιών στα χωράφια θα δεις κι ας μην είναι στο ζενιθ. Σημείωσε και τις συμβουλές της Ελενας για το πάρκινγκ μη σας βγει ο κούκος αηδόνι!
@giannismits και @Elena2508 σας ευχαριστω και τους δυο. Οντως θα μεινω στην αρχική ιδεα γιατι δεν βλεπω να μπορουν να συνδυαστουν με κατι αλλο σε 1 μερα keukenhof και Zaanse και απο την αλλη δε θελω να θυσιασω επιπλεον μερα εις βαρος του αμστερνταμ!
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@giannismits και @Elena2508 σας ευχαριστω και τους δυο. Οντως θα μεινω στην αρχική ιδεα γιατι δεν βλεπω να μπορουν να συνδυαστουν με κατι αλλο σε 1 μερα keukenhof και Zaanse και απο την αλλη δε θελω να θυσιασω επιπλεον μερα εις βαρος του αμστερνταμ!
Ήμουν τον Αύγουστο του 2018 στην Ολλανδία για αρκετές μέρες (7 διαν/σεις) και είχαμε αμάξι, οπότε τώρα που ξέρω τι θέλεις θα σου πω την γνώμη μου.
Εάν δεν σκοπεύεις να επισκεφτείς το Rijksmuseum, τότε 2,5 μέρες γεμάτες σου φτάνουν να δεις τοVan Gogh Museum και όλα τα κανάλια του Amsterdam μέχρι να τα βαρεθείς!! Κλέψε ένα ηλίολουστο πρωινό από μία μέρα και πήγαινε πρωί στους κήπους Keukenhof και μετά στο Haarlem. Το βράδακι συνέχισε τη βόλτα στο Amsterdam. Νοίκιασε αμάξι για μία μέρα και κάνε τη βόλτα προς τα βόρεια ψαροχώρια.
Εμείς ξεκινήσαμε από το Zaanse Schans για να βρούμε ανοιχτά τα μαγαζιά και τους ανεμόμυλους. Αφιερώσαμε εκεί σχεδόν 3,5 ώρες (υπερβολικό!!). Μπήκαμε σε έναν μύλο (5 €) και βγάλαμε υπέροχες φωτογραφίες από τον πάνω όροφο που είχε την καλύτερη θέα, μπήκαμε σε όλα τα παραδοσιακά σπιτάκια, δοκιμάσαμε τυριά και κάτι υπέροχες βάφλες, ήπιαμε σοκολάτα σε ένα παραμυθένιο μαγαζάκι και το διασκεδάσαμε πάρα πολύ!! Εάν πάς αργά το απόγευμα θα τα βρεις όλα κλειστά και δε θα έχεις ολοκληρωμένη εμπειρία. Μην χάσεις το σπιτάκι του ψαρά (2 €) και την αναμνηστική φωτογραφία στο εσωτερικό του! Πολύ γέλιο!
Συνεχίσαμε το μεσημέρι για Volendam και αργά το απόγευμα φτάσαμε στο Edam. Τέλος, συνεχίσαμε για το Hoorn, κάναμε βόλτα στο λιμάνι του, φάγαμε στον πύργο στην παραλία και συνεχίσαμε με νυχτερινή βόλτα στην πόλη.
Ηταν η πιο όμορφη και διασκεδαστική μέρα του ταξιδιού μας!

Διαλέξαμε τον μύλο με τη μεγαλύτερη ζήτηση και ουρά γιατί καταλάβαμε ότι είχε την καλύτερη θέα! ;)(Κριτήριο επιλογής ήταν η μεγάλη ζήτηση από Γιαπωνέζους!!) :xalara:
Εάν θυμάμαι καλά ήταν ο τρίτος μύλος... Πάντως από την αυλή του είχε θέα στον μύλο με τα ξύλα.
Να επισημάνω ότι ο κάθε μύλος έχει διαφορετικό προιόν παραγωγής και στον δικό μας είδαμε και ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο για τη λειτουργία του τους προηγούμενους αιώνες.
DSC_1568.jpg


Από τον πάνω όροφο του μύλου, είχαμε αυτήν την θέα και βγάλαμε φωτογραφίες με τα πτερύγια πίσω μας να στριφογυρνάνε. Είχε πλάκα!
DSC_1529.jpg
DSC_1530.jpg
 
Last edited by a moderator:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Να προσθέσω και εγώ πως η Ουτρέχτη δεν είχε κάτι να με συγκινήσει. Λίγο έξω απ την Ουτρέχτη όμως βρίσκεται ένα πολύ όμορφο κάστρο, το Kasteel de Haar το οποίο απολαύσαμε ιδιαιτέρως, ενδεχομένως γιατί δεν είχαμε ανάλογη εμπειρία στο παρελθόν. Υπέροχη ήταν και η διαδρομή από το κάστρο προς την πόλη της Ουτρέχτης. Γραφικά σπιτάκια, αγελάδες, λιβάδια και η ομορφιά του Φθινοπώρου σε όλο της το μεγαλείο.
Η πόλη που έκανε τη διαφορά ήταν το Delft. Μας μάγεψε! Το αγαπήσαμε περισσότερο και απ το Άμστερνταμ.
Τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό: Σε όλη την Ολλανδία το πάρκινγκ είναι ακριβό. Παραδείγματα: 6 ώρες πάρκινγκ στο κλειστό πάρκινγκ του centraal της Χάγης: 20 ευρώ. 4 ώρες σε υπαίθρια θέση στάθμευσης δίπλα σε κανάλι (κοινώς στο δρόμο), επειδή δεν παρατηρήσαμε ότι είναι ζώνη για 24ωρη στάθμευση, 30 ευρώ! Πολλή προσοχή με το παρκάρισμα, αν κάποιος σκοπεύει να επισκεφθεί μεγάλες πόλεις, είναι μακράν καλύτερο να χρησιμοποιήσει τα μέσα μεταφοράς. Φυσικά για τα ψαροχώρια είναι προτιμότερο το αυτοκίνητο αν αναλογιστώ τις αλλαγές σε γραμμές λεωφορείου που έκανε ο Γιάννης.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Να προσθέσω και εγώ πως η Ουτρέχτη δεν είχε κάτι να με συγκινήσει. Λίγο έξω απ την Ουτρέχτη όμως βρίσκεται ένα πολύ όμορφο κάστρο, το Kasteel de Haar το οποίο απολαύσαμε ιδιαιτέρως, ενδεχομένως γιατί δεν είχαμε ανάλογη εμπειρία στο παρελθόν. Υπέροχη ήταν και η διαδρομή από το κάστρο προς την πόλη της Ουτρέχτης. Γραφικά σπιτάκια, αγελάδες, λιβάδια και η ομορφιά του Φθινοπώρου σε όλο της το μεγαλείο.
Η πόλη που έκανε τη διαφορά ήταν το Delft. Μας μάγεψε! Το αγαπήσαμε περισσότερο και απ το Άμστερνταμ.
Τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό: Σε όλη την Ολλανδία το πάρκινγκ είναι ακριβό. Παραδείγματα: 6 ώρες πάρκινγκ στο κλειστό πάρκινγκ του centraal της Χάγης: 20 ευρώ. 4 ώρες σε υπαίθρια θέση στάθμευσης δίπλα σε κανάλι (κοινώς στο δρόμο), επειδή δεν παρατηρήσαμε ότι είναι ζώνη για 24ωρη στάθμευση, 30 ευρώ! Πολλή προσοχή με το παρκάρισμα, αν κάποιος σκοπεύει να επισκεφθεί μεγάλες πόλεις, είναι μακράν καλύτερο να χρησιμοποιήσει τα μέσα μεταφοράς. Φυσικά για τα ψαροχώρια είναι προτιμότερο το αυτοκίνητο αν αναλογιστώ τις αλλαγές σε γραμμές λεωφορείου που έκανε ο Γιάννης.
Θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα!
Το Kasteel de Haar ήταν πάρα πολύ εντυπωσιακό και η βόλτα στους κήπους του ήταν απολαυστική!! Το καλοκαίρι οι κήποι ήταν καταπράσινοι και γεμάτοι λουλούδια και το φθινόπωρο που πήγες εσύ πρέπει να είχε μαγικά χρώματα γιατί τα δέντρα του πάρκου ήταν φυλλοβόλα. Την άνοιξη υποθέτω ότι θα είναι γεμάτοι τουλίπες και θα είναι εξίσου όμορφοι!
Το Delft πανέμορφο και σίγουρα πιο γραφικό από την Ουτρέχτη. Η δε πλατεία του είναι πανέμορφη!!
Το πάρκινγκ στην Ολλανδία φωτιά!! Να επισημάνω ότι σε κάποια σημεία επιτρέπεται η βραχεία στάθμευση μόνο για μία ώρα και σε κάποια άλλα μόνο για 1,5 ώρα. Προσοχή στις πινακίδες γιατί τα πρόστιμα πέφτουν βροχή!!
Βέβαια, οι μετακινήσεις με αυτοκίνητο στην επαρχία είναι πιο εύκολες, γρήγορες και απολαυστικές γιατί μπορείς να σταματάς σε όποιο σημείο σου κάνει κλικ...
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Καλησπέρα! Εχοντας διαβάσει την υπέροχη ιστορία του @giannismits και όλες τις εμπειρίες των μελών του forum σκέφτηκα να βάλω και εγώ εδώ τις απορίες μου για όποιον μπορεί να βοηθήσει! Πρόκειται να ταξιδέψουμε στο Amsterdam τέλη Μαρτίου. Έχω φτιάξει το παρακάτω πρόγραμμα και θέλω τη γνώμη σας , αν το πρόγραμμα βγαίνει και ποιες αλλαγές θα προτείνατε. Το ταξίδι είναι από Σάββατο βράδυ ( ουσιαστικά Κυριακή πρωι) μέχρι Πέμπτη απόγευμα που επιστρέφουμε από Eindhoven. Θέλουμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε από το Άμστερνταμ αλλά και τις γύρω περιοχές. Μας αρέσει το περπάτημα, να ξεκινάμε νωρίς το πρωί αλλά και οι μετακινήσεις με τρένο.

Μέρα 1η
Zaanse Schans
Edam
Volendam
(Maarken ή
Hoorn)
Πιστεύετε πως βγαίνουν όλα σε μια μέρα. Αν όχι, τι προτείνετε να αφαιρέσουμε και με ποια σειρά θα βγει καλύτερα το προγραμμα; Θα κινηθούμε με ΜΜΜ.

Μέρα 2
Keukenhof νωρίς το πρωί
Leiden για μια σύντομη στάση
Den Haag και/ή
Delft μέχρι αργά το απόγευμα

Μάλλον είναι επίσης πολύ φορτωμένο πρόγραμμα. Αν αφιερώσουμε από δύο ώρες περίπου στον κάθε προορισμό θα μπορούσαμε να τα καταφέρουμε ή οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες για μια μόνο ημέρα;

Μέρα 3
Amsterdam

Μέρα 4
Amsterdam
Haarlem το βράδυ


Μέρα 5 και τελευταία
Ξεκινάμε νωρίς το πρωί κάνοντας
μια στάση στην
Utrecht για μερικές ώρες και το απόγευμα
Eindhoven

Στην ύπαιθρο θα πάμε τις ημέρες με καλύτερο καιρό .Ελπίζω να υπάρξουν και τέτοιες!

Παρόλο που θέλουμε να δούμε όλα αυτά και άλλα τόσα ξέρω πως μάλλον δεν είναι δυνατό. Επίσης μήπως είναι καλύτερα να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο στο Άμστερνταμ και να μην πάμε στο Haarlem ή την τελευταία μέρα στην Utrecht?
Κάθε γνώμη και πρόταση ευπρόσδεκτη!
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα! Εχοντας διαβάσει την υπέροχη ιστορία του giannismits και όλες τις εμπειρίες των μελών του forum σκέφτηκα να βάλω και εγώ εδώ τις απορίες μου για όποιον μπορεί να βοηθήσει! Πρόκειται να ταξιδέψουμε στο Amsterdam τέλη Μαρτίου. Έχω φτιάξει το παρακάτω πρόγραμμα και θέλω τη γνώμη σας , αν το πρόγραμμα βγαίνει και ποιες αλλαγές θα προτείνατε. Το ταξίδι είναι από Σάββατο βράδυ ( ουσιαστικά Κυριακή πρωι) μέχρι Πέμπτη απόγευμα που επιστρέφουμε από Eindhoven. Θέλουμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε από το Άμστερνταμ αλλά και τις γύρω περιοχές. Μας αρέσει το περπάτημα, να ξεκινάμε νωρίς το πρωί αλλά και οι μετακινήσεις με τρένο.

Μέρα 1η
Zaanse Schans
Edam
Volendam
(Maarken ή
Hoorn)
Πιστεύετε πως βγαίνουν όλα σε μια μέρα. Αν όχι, τι προτείνετε να αφαιρέσουμε και με ποια σειρά θα βγει καλύτερα το προγραμμα; Θα κινηθούμε με ΜΜΜ.

Μέρα 2
Keukenhof νωρίς το πρωί
Leiden για μια σύντομη στάση
Den Haag και/ή
Delft μέχρι αργά το απόγευμα

Μάλλον είναι επίσης πολύ φορτωμένο πρόγραμμα. Αν αφιερώσουμε από δύο ώρες περίπου στον κάθε προορισμό θα μπορούσαμε να τα καταφέρουμε ή οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες για μια μόνο ημέρα;

Μέρα 3
Amsterdam

Μέρα 4
Amsterdam
Haarlem το βράδυ


Μέρα 5 και τελευταία
Ξεκινάμε νωρίς το πρωί κάνοντας
μια στάση στην
Utrecht για μερικές ώρες και το απόγευμα
Eindhoven

Στην ύπαιθρο θα πάμε τις ημέρες με καλύτερο καιρό .Ελπίζω να υπάρξουν και τέτοιες!

Παρόλο που θέλουμε να δούμε όλα αυτά και άλλα τόσα ξέρω πως μάλλον δεν είναι δυνατό. Επίσης μήπως είναι καλύτερα να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο στο Άμστερνταμ και να μην πάμε στο Haarlem ή την τελευταία μέρα στην Utrecht?
Κάθε γνώμη και πρόταση ευπρόσδεκτη!
Την ενοικιαση αυτοκινητου την εχεις αποκλεισει; Νομιζω οτι θα ταλαιπωρηθειτε πολυ με τοσες μετακινησεις. Θα παμε ακριβως την ιδια περιοδο και αποφασισαμε να νοικιασουμε αμαξι για 1 μερα για τα περιξ. Εμεις εχουμε σκοπο να παμε οπου σκοπευεις να πας και εσυ την 1η μερα + Keukenhof. Θα μας στοιχισει 50€ με φουλ ασφαλιση...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Tα τρενα ειναι συντομα, ακριβη αλλα και ακριβα. Βγαινουν ολα οσα γραφεις, εφοσον δεν μπειτε σε κανενα μουσειο η αξιοθεατο (σφαλμα κατα τη γνωμη μου, αλλα γουστα ειναι αυτα).
Θα αφηνα ανοιχτο το θεμα του ποσα να δειτε αναλογως τον καιρο, τις βροχες κλπ. Το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να κλεισετε απο πριν τα τρενα γιατι ειναι σταθερες οι τιμες. Μπορειτε να διαμορφωνετε το προγραμμα σας καθε μερα οπως σας βγει.
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Ευχαριστώ και τους δύο σας θερμά για την άμεση ανταπόκριση !
@panlek30 με βάζεις σε σκέψεις όσον αφορά την
ενοικίαση αυτοκινήτου. Την απέκλεισα αρχικά αφού διάβασα εδώ πως το πάρκινγκ είναι δύσκολο και ακριβό σχεδόν παντού. Επίσης από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα δε βρήκα πουθενά τόσο καλή τιμή! Θα είμαστε δύο άτομα
( εγώ και η κόρη μου) και σκεφτόμουν ότι ίσως συμφέρει για μεγαλύτερο αριθμό ατόμων. Σε παρακαλώ στείλε μου αν μπορείς την εταιρεία που έκλεισες.

@paefstra θα επισκεφτούμε σίγουρα το Van Gogh αλλά ελλείψει χρόνου δε νομίζω πως μας παίρνει για άλλο. Αν τα καταφέρουμε θα πάμε και στο Rijksmuseum. Θα δούμε πως θα πάει. Όσον αφορά τα τρένα, τα σκεφτόμουν ως μονόδρομο μιας και όπως λες και συ είναι ακριβή και γρήγορα. Αν είναι πολύ ακριβά όμως, ίσως καταλήξουμε στην πρόταση του @panlek30 για την ενοικίαση αυτοκινήτου. Θα κοιτάξω τώρα για τιμές δρομολογίων.
Θα με βοηθούσε οποιαδήποτε άλλη πρόταση-συμβουλή!
Σας ευχαριστώ και πάλι!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ και τους δύο σας θερμά για την άμεση ανταπόκριση !
@panlek30 με βάζεις σε σκέψεις όσον αφορά την
ενοικίαση αυτοκινήτου. Την απέκλεισα αρχικά αφού διάβασα εδώ πως το πάρκινγκ είναι δύσκολο και ακριβό σχεδόν παντού. Επίσης από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα δε βρήκα πουθενά τόσο καλή τιμή! Θα είμαστε δύο άτομα
( εγώ και η κόρη μου) και σκεφτόμουν ότι ίσως συμφέρει για μεγαλύτερο αριθμό ατόμων. Σε παρακαλώ στείλε μου αν μπορείς την εταιρεία που έκλεισες.
Και εγώ το είχα αποκλείσει στην αρχή λόγω κόστους μέχρι που βρήκα αυτό το σύστημα που έχει η Enterprise. Σου δίνει το δικαίωμα να κλείσεις αυτοκίνητο με την ώρα. Να το πάρεις το πρωί στις 8 και να το γυρίσεις το απόγευμα στις 7. Ετσι σου βγαίνει 50€ και λύνεις και το πρόβλημα του παρκαρίσματος το βράδυ. Πήγαινε στην σελίδα εκεί που λέει Car Sharing και πάτα εκεί που λέει Book a promotion.
https://www.enterprise.nl/en/home.html
Το γραφείο τους είναι έξω απο τον κεντρικό σταθμό στο Amsterdam!
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Σεχ ευχαριστώ πολύ! Ίσως καταλήξουμε και εμείς σε αυτή τη λύση. Με το αυτοκίνητο οι αποστάσεις όπως βλέπω είναι πολύ μικρές και σίγουρα θα μπορέσουμε να επισκεφτούμε πολύ περισσότερα από ότι με τα ΜΜΜ. Μένει μόνο να δούμε και το θέμα του πάρκινγκ σε κάθε προορισμό! Ευχαριστώ και πάλι!

Αν έχεις κάποιο καλό πλάνο στο πως να βγει η μέρα θα με βοηθούσε επίσης πολύ ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@kati_pro λες ότι θες να δεις όσα περισσότερα μπορείς από Άμστερνταμ αλλά ουσιαστικά έβαλες 1,5-2 μέρες στο Άμστερνταμ. Πιστεύω πως θέλει 3 μέρες τουλάχιστον. Αν προσπαθήσεις να το δεις σε 2 μέρες θα γίνετε πτώματα από το περπάτημα. Εκτός αν κινηθείς σε πολύ συγκεκριμένα μέρη. Επίσης το Χάαρλεμ καλύτερα να το δεις το πρωί και όχι βράδυ. Όλα τα μέρη της πρώτης μέρας και το Keukenhof από τη δεύτερη μέρα περιλαμβάνονται στο Amsterdam & Region Travel Ticket και με έναν καλό προγραμματισμό μπορείς να τα επισκεφτείς με συνδυασμό λεωφορείων και τρένων. 19,5€ το ημερήσιο και 28€ των δύο ημερών. Εφόσον όμως θέλεις να πας και σε άλλες περιοχές τότε η λύση του αυτοκινήτου όπως την προτείνει ο @panlek30 ακούγεται η καλύτερη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom