Γενικά Δικαιούμαι αποζημίωση και πως τη διεκδικώ?

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
εμεις στη επιστροφη απο λονδινο μπηκαμε με μικρη καθυστερηση στο αεροπλανο αλλα πεταξαμε μετα απο σχεδον 2 ωρες. ολη αυτη τη αναμονη ειμαστε ολοι μεσα στο αεροπλανο. ειχε καθυστερησει ο πιλοτος τελικα.
δικαιουμε καποια αποζημιωση;;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
εγω ελαβα αυτο το εμαιλ..και απο δω και περα αραγε θα πρεπει να ταξιδευω με airfrance, iberia, και με ευρωπαικης προελευσης αερομεταφορες...
Αγαπητη κ Μ...Επειδή ταξιδεύατε με αεροπορική εταιρεία τρίτης χώρας (Turkish Airlines) και ταυτόχρονα η ακύρωση της πτήσης έγινε σε έδαφος τρίτης χώρας (Τουρκία), ο Ευρωπαϊκός κανονισμός 261/2004 , άρθρο 7 , περί αποζημίωσης για ακύρωση της πτήσης, δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση σας.
Νομίζω σωστά στα είπανε, ο κανονισμός λέει πράγματι ότι:
Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται ... στους επιβάτες που αναχωρούν από αερολιμένα στο έδαφος τρίτης χώρας με προορισμό αερολιμένα στο έδαφος κράτους μέλους στο οποίο εφαρμόζεται η συνθήκη ... και εφόσον ο πραγματικός αερομεταφορέας της συγκεκριμένης πτήσης είναι κοινοτικός αερομεταφορέας.
Έχω την εντύπωση πως διάβασα πως έχει αλλάξει ο κανονισμός και πλέον αφορά και πτήσεις με προορισμό από/προς Ευρώπη.
Για δες εδώ https://www.lawspot.gr/nomika-nea/a...-ptiseon-me-antapokrisi-pros-trito-kratos-kai
Δεν ξέρω αν το γνωρίζει αλλά δεν χάνεις και τίποτα να βρεις την απόφαση και να τη στείλεις.
Η απόφαση αφορά πτήση με ενδιάμεσο σταθμό σε ενιαία κράτηση, το ένα σκέλος της οποίας είναι εκτός Ευρώπης, αλλά σύμφωνα με την απόφαση λογίζεται ως ενιαία πτήση... δεν έχει καμία σχέση με την περίπτωση στην οποία απάντησες.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
εγω ελαβα αυτο το εμαιλ..και απο δω και περα αραγε θα πρεπει να ταξιδευω με airfrance, iberia, και με ευρωπαικης προελευσης αερομεταφορες...
Αγαπητη κ Μ...Επειδή ταξιδεύατε με αεροπορική εταιρεία τρίτης χώρας (Turkish Airlines) και ταυτόχρονα η ακύρωση της πτήσης έγινε σε έδαφος τρίτης χώρας (Τουρκία), ο Ευρωπαϊκός κανονισμός 261/2004 , άρθρο 7 , περί αποζημίωσης για ακύρωση της πτήσης, δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση σας.
Για αυτές (και οχι μονο) τις περιπτώσεις, καλή μου LULLU, κανεις τη ταξιδιωτική ασφάλιση και καλύπτεσαι σε μεγαλο βαθμό.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Για αυτές (και οχι μονο) τις περιπτώσεις, καλή μου LULLU, κανεις τη ταξιδιωτική ασφάλιση και καλύπτεσαι σε μεγαλο βαθμό.
εχω κανει και απο αυτη αλλα ακομη περιμενω απαντηση............................................................το Σουδαν ειναι μια χωρα που δεν καλυπτεται ασφαλιστικα απο τις ασφαλιστικες.. βρηκα μια με πολλες συμφωνιες αλλα δεν νομιζω οτι θα παρω κατι...Να σου πω δεν για τη 24ωρη καθυστερηση αποσκευων η ασφαλιστικη μου απαντησε οτι εφ οσον ο τελικος προορισμος μου ηταν τα χανια (που δεν φανηκαν οι βαλιτσες) δεν αποζημιωνεται καμμια καθυστερηση αποσκευων .. ..
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Νομίζω σωστά στα είπανε, ο κανονισμός λέει πράγματι ότι:
Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται ... στους επιβάτες που αναχωρούν από αερολιμένα στο έδαφος τρίτης χώρας με προορισμό αερολιμένα στο έδαφος κράτους μέλους στο οποίο εφαρμόζεται η συνθήκη ... και εφόσον ο πραγματικός αερομεταφορέας της συγκεκριμένης πτήσης είναι κοινοτικός αερομεταφορέας.


Η απόφαση αφορά πτήση με ενδιάμεσο σταθμό σε ενιαία κράτηση, το ένα σκέλος της οποίας είναι εκτός Ευρώπης, αλλά σύμφωνα με την απόφαση λογίζεται ως ενιαία πτήση... δεν έχει καμία σχέση με την περίπτωση στην οποία απάντησες.
η κρατηση σου ηταν ενιαία με ενδιαμεσο σταθμο τη Κωνσταντινουπολη και τελικο προορισμο τα χανια.... και να ρωτησω κατι οταν επιτρεπουν στη εταιρεια να ειναι μελος ΙΑΤΑ και να εκτελει πτησεις συμφωνα με τους ευρωπαικους κανονισμους η τελος παντων με οτι οριζει η ΙΑΤΑ παει χωριστα το μερος υποχρεωσεων της εταιρειας προς τους επιβατες?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
η κρατηση σου ηταν ενιαία με ενδιαμεσο σταθμο τη Κωνσταντινουπολη και τελικο προορισμο τα χανια.... και να ρωτησω κατι οταν επιτρεπουν στη εταιρεια να ειναι μελος ΙΑΤΑ και να εκτελει πτησεις συμφωνα με τους ευρωπαικους κανονισμους η τελος παντων με οτι οριζει η ΙΑΤΑ παει χωριστα το μερος υποχρεωσεων της εταιρειας προς τους επιβατες?
Κάπως μπερδεμένα το γράφεις και δεν σε κατάλαβα. Ο ευρωπαϊκός κανονισμός, τον οποίο επικαλέστηκες, δεν ισχύει για αναχώρηση από χώρα εκτός Ευρώπης προς χώρα Ευρώπης για μη κοινοτική εταιρεία.
Άρθρο 3 - Πεδίο εφαρμογής
1. Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται:
α) στους επιβάτες που αναχωρούν από αερολιμένα στο έδαφος κράτους μέλους στο οποίο εφαρμόζεται η συνθήκη·
β) στους επιβάτες που αναχωρούν από αερολιμένα στο έδαφος τρίτης χώρας με προορισμό αερολιμένα στο έδαφος κράτους μέλους στο οποίο εφαρμόζεται η συνθήκη, εκτός αν έχουν λάβει ανταλλάγματα ή αποζημίωση και τύχει βοήθειας στην εν λόγω τρίτη χώρα, και εφόσον ο πραγματικός αερομεταφορέας της συγκεκριμένης πτήσης είναι κοινοτικός αερομεταφορέας.
Σε σχέση με την απόφαση, αυτό που λέει είναι ότι πτήση από αερολιμένα Ευρώπης προς αερολιμένα τρίτης χώρας, με ενδιάμεσο σταθμό αερολιμένα τρίτης χώρας σε ενιαία κράτηση, λογίζεται ως μία πτήση και αντίστροφα και ο κανονισμός ισχύει μέχρι τον τελικό προορισμό.
Επομένως, αν εσύ ξεκίνησες από αεροδρόμιο τρίτης χώρας, με ενδιάμεσο σταθμό Ισταμπούλ, και τελικό προορισμό Ευρώπη, ομοίως δεν ισχύει ο κανονισμός γιατί ο αερομεταφορέας δεν είναι κοινοτικός (περίπτωση β' ανωτέρω).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
η κρατηση σου ηταν ενιαία με ενδιαμεσο σταθμο τη Κωνσταντινουπολη και τελικο προορισμο τα χανια.... και να ρωτησω κατι οταν επιτρεπουν στη εταιρεια να ειναι μελος ΙΑΤΑ και να εκτελει πτησεις συμφωνα με τους ευρωπαικους κανονισμους η τελος παντων με οτι οριζει η ΙΑΤΑ παει χωριστα το μερος υποχρεωσεων της εταιρειας προς τους επιβατες?
Η πτήση σου από Κων/πολη ήταν προς Αθήνα ή προς Χανιά; Την εκτέλεσε η Turkish ή η Aegean;

Το Σουδάν πού κολλάει στην πτήση από Κων/πολη προς Ελλάδα;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Η πτήση σου από Κων/πολη ήταν προς Αθήνα ή προς Χανιά; Την εκτέλεσε η Turkish ή η Aegean;

Το Σουδάν πού κολλάει στην πτήση από Κων/πολη προς Ελλάδα;
η πτηση ηταν με Τurkish Καρτουν -κωνσταντινουπολη-θεσσαλονiκη- και απο Θεσσαλονικη για χανια με aegean και τελικα εκανα me Turkish καρτουμ- κωνσταντινουπολη-Αθηνα και Αθηνα -χανια με Aegean
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Καλησπέρα από το αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης. Ξεκίνησα από Αθήνα για ΗΠΑ μέσω Κωνσταντινούπολης με την Turkish. Μόλις έφθασα Τουρκία ενημερώθηκα από τα μόνιτορ για καθυστέρηση 4 ωρών. Δικαιούμαι αποζημίωση;
 

nchrisop

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Κάπως μπερδεμένα το γράφεις και δεν σε κατάλαβα. Ο ευρωπαϊκός κανονισμός, τον οποίο επικαλέστηκες, δεν ισχύει για αναχώρηση από χώρα εκτός Ευρώπης προς χώρα Ευρώπης για μη κοινοτική εταιρεία.
Άρθρο 3 - Πεδίο εφαρμογής
1. Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται:
α) στους επιβάτες που αναχωρούν από αερολιμένα στο έδαφος κράτους μέλους στο οποίο εφαρμόζεται η συνθήκη·
β) στους επιβάτες που αναχωρούν από αερολιμένα στο έδαφος τρίτης χώρας με προορισμό αερολιμένα στο έδαφος κράτους μέλους στο οποίο εφαρμόζεται η συνθήκη, εκτός αν έχουν λάβει ανταλλάγματα ή αποζημίωση και τύχει βοήθειας στην εν λόγω τρίτη χώρα, και εφόσον ο πραγματικός αερομεταφορέας της συγκεκριμένης πτήσης είναι κοινοτικός αερομεταφορέας.
Σε σχέση με την απόφαση, αυτό που λέει είναι ότι πτήση από αερολιμένα Ευρώπης προς αερολιμένα τρίτης χώρας, με ενδιάμεσο σταθμό αερολιμένα τρίτης χώρας σε ενιαία κράτηση, λογίζεται ως μία πτήση και αντίστροφα και ο κανονισμός ισχύει μέχρι τον τελικό προορισμό.
Επομένως, αν εσύ ξεκίνησες από αεροδρόμιο τρίτης χώρας, με ενδιάμεσο σταθμό Ισταμπούλ, και τελικό προορισμό Ευρώπη, ομοίως δεν ισχύει ο κανονισμός γιατί ο αερομεταφορέας δεν είναι κοινοτικός (περίπτωση β' ανωτέρω).
Σε ότι αφορά πάντως την Turkish, είναι επαγγελματίες σε όλα τους.
Ταξίδευα από Βρυξέλλες - Αθήνα μέσω Κωνσταντινούπολης. Καθυστέρησε η πτήση από Βρυξέλλες και έχασα την ανταπόκριση. Έφυγα με την επόμενη πτήση, μετά από 6 ώρες.
Η πτήση ήταν στις 29 Σεπτεμβρίου, έστειλα mail την 1η Οκτωβρίου και την επόμενη μέρα (2 Οκτωβρίου) μου απάντησαν και μου έδωσαν αποζημίωση 400 ευρώ. Μου είπαν να επικοινωνήσω με τα τοπικά γραφεία τους. Από εκεί μου είπαν να τους στείλω τραπεζικό λογαριασμό και πως σε 10 εργάσιμες μέρες θα γίνει η κατάθεση. Όπως και έγινε.

Alitalia τώρα, ταξίδι από Λονδίνο μέσω Ρώμης για Αθήνα την περασμένη εβδομάδα. Μπήκαμε στο αεροπλάνο με 20λεπτη καθυστέρηση και περιμέναμε μέσα περίπου 1 1/2 ώρα μέχρι να απογειωθούμε. Όταν φτάσαμε Ρώμη, η πτήση για Αθήνα είχε μόλις αναχωρήσει. Ξενοδοχείο, μεταφορά από/προς αεροδρόμιο και γεύμα από την Alitalia. Αναχώρηση την επόμενη το πρωι και άφιξη στην Αθήνα με 11 ώρες καθυστέρηση. Έχω ήδη κάνει αίτηση για αποζημίωση, αλλά ακόμα περιμένω απάντηση. Μου λένε as soon as possible. Σε άλλη περιπτωση με Alitalia και καθυστερημένη αποσκευή, πήρα 150 ευρώ αλλά μετά από 2 μήνες. Καμία σχέση η ταχύτητα εξυπηρέτησης...
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό topic,η πτήση μου με ανταπόκριση της Αustrian καθυστέρησε και έχασα την δεύτερη πτήση μου.μου έδωσαν εισιτήριο για επόμενη πτήση με 5.50 ώρες καθυστέρηση καθώς και ένα κουπόνι για φαγητό.δικαιουμαι κάτι άλλο που δεν ξέρω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom