Γραφικό παραθαλάσσιο μέρος/νησί με ωραίες παραλίες

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχεις δικηο,για μενα η Λακωνια δεν εχει τιποτα εξαιρετικες παραλιες,μερικες μαλιστα κατω του μετριου..αλλα ειναι τα ωραια της.Αντιθετα η μεσσηνιακη μερια εχει παρα πολλες ομορφες παραλιες..
 

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Γεια σας όλους σας! Έχουν πιάσει για τα καλά οι ζέστες πλέον οπότε βρισκόμαστε και εμείς σε αναζήτηση καλοκαιρινού προορισμού με το αγόρι μου.. Έχουν περάσει πραγματικά πάρα πολλά πράγματα από το μυαλό μας αλλά δεν μπορούμε να καταλήξουμε. Για την ακρίβεια δεν ξέρω ποιο είναι το ιδανικό για αυτό που ζητάμε. Και αυτό που ζητάμε είναι κάποιο μέρος / νησί το οποίο να συνδυάζει γραφικότητα, δηλαδή να έχει πανέμορφη χώρα/οικισμούς και φυσικά πανέμορφες παραλίες (κατά προτίμηση αμμώδεις).
Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη για ολιγοήμερες διακοπές σε μέρος που είτε απαιτεί ενοικίαση αυτοκινήτου είτε όχι,δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό.
Συνοψίζω: Γραφικότητα - Αμμώδεις παραλίες

(Θα αναφέρω που έχουμε ήδη πάει για να γλιτώσουμε χρόνο :) Κύθηρα, Αστυπάλαια, Πάτμο, Σαντορίνη, Κάλυμνο, Κω, Ρόδο, Αγκίστρι,Σέριφο, Πόρο, Ύδρα και είμαστε από Κρήτη..)
Κίμωλο πήγαινε και θα με θυμηθείς (όμορφη χώρα, κουκλίστικη, ωραίες παραλίες αμμώδεις, ηρεμία αλλά και μπαράκια) , πανέμορφο νησί, μικρογραφία της Μήλου (είχαμε μείνει 14 ημέρες και περάσαμε υπέροχα!)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Προσωπικά, τις παραλίες της Λακωνίας τις βρήκα λίγο ως πολύ μέτριες με μόνο μία ή δύο ικανοποιητικές (π.χ. Αρχάγγελος). Να σημειώσω, ωστόσο, ότι δεν πήγα πιο νότια από Νεάπολη, για την Ελαφόνησο έπρεπε να πιάσεις θέση απ'τα μεσάνυχτα για το καράβι (και μιλάμε για μετά το 15-Αύγουστο, έτσι; ) και από Μάνη, δεν πήγα πιο νότια από Διρό και Κότρωνα.
αλλη φορα να ρωτατε και τους ντοπιους :p... αριστερα απο το λιμανακι που φευγει το καραβακι για ελαφονησο στα 3 λεπτα, βρισκεται αυτο. Αφηστε τους αλλους να περιμενουν την επομενη φορα
lakonia-beach.jpg
elafonisos.jpg


θα κανατε και μια βουτια στη βυθισμενη πολιτεια Παυλοπετρι.:rolleyes:


Γενικα οντως στη λακωνια οι καλες παραλιες ειναι εκει κατω, γυρω απο ελαφονησο και νεαπολη. Πιο πανω συμπαθητικες ειναι η πλυτρα και ο μαραθιας. Για τον αρχαγγελο διαφωνω μου φαινεται πολυ κατω του μετριου. Απο μονεμβασια μερια τιποτα αξιολογο εκτος ισως το πορι.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γενικα οντως στη λακωνια οι καλες παραλιες ειναι εκει κατω, γυρω απο ελαφονησο και νεαπολη. Πιο πανω συμπαθητικες ειναι η πλυτρα και ο μαραθιας. Για τον αρχαγγελο διαφωνω μου φαινεται πολυ κατω του μετριου. Απο μονεμβασια μερια τιποτα αξιολογο εκτος ισως το πορι.
Ο Μαραθιάς είχε ένα cult μπιτσόμπαρο - αν θυμάμαι καλά. Μέτρια - κατ' εμέ - πολύ κατώτερη αυτών της Χαλκιδικής (και - ως γνωστόν - ... το ξέρεις, ε; ;) ). Για τον Αρχάγγελο, η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε περισσότερο από τον Μαραθιά, αλλά ακόμη περισσότερο μου άρεσε μια άλλη, μικρούλα, εκεί κοντά, χωρίς εγκαταστάσεις κλπ. αλλά μου διαφεύγει το όνομά της. Ίσως είναι αυτή η πλύ(σ)τρα που λες... :)
 

kikikam

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Καλησπέρα ταξιδιώτες. θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιάαα.:) Φέτος το καλοκαίρι με το αγόρι μου σκεφτόμαστε να παμε σε ενα νησί 5-6 μερες, όπου στα "Σος" πρωτα πρώτα θέλουμε να έχει καθαρές και οργανωμένες παραλίες(ξαπλώστρες και γιατί όχι και κάνα ταβερνάκι πάνω σ παραλία;)), Όπως επίσης να έχει και μια γραφική και όμορφη Χώρα. Οσο αφορά για το μεσο μεταφοράς ακόμη το σκεφτόμαστε άμα θα έχουμε. Ποιο νησί μου προτείνετε;;;

Για να σας προλάβω, Έχουμε παει Νάξο, Μήλο,Σκόπελο,Πάργα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Παργα δεν ειναι νησι,αμα θες τετοια νησια,προτεινω μεσσηνια...
 

kikikam

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Παργα δεν ειναι νησι,αμα θες τετοια νησια,προτεινω μεσσηνια...
Ναι συγγνώμη η Πάργα δεν είναι νησί απλά τν ανέφερα :) Αλλά μου προτείνεις Μεσσηνία ε; δε την ειχα καθολου στο νου μου αλλα τωρα θα την ψάξω. Ευχαριστώ πολυ
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
εχει οτι ζητας και πολλα παραπανω,στο τριτο της τιμης...
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα ταξιδιώτες. θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιάαα.:) Φέτος το καλοκαίρι με το αγόρι μου σκεφτόμαστε να παμε σε ενα νησί 5-6 μερες, όπου στα "Σος" πρωτα πρώτα θέλουμε να έχει καθαρές και οργανωμένες παραλίες(ξαπλώστρες και γιατί όχι και κάνα ταβερνάκι πάνω σ παραλία;)), Όπως επίσης να έχει και μια γραφική και όμορφη Χώρα. Οσο αφορά για το μεσο μεταφοράς ακόμη το σκεφτόμαστε άμα θα έχουμε. Ποιο νησί μου προτείνετε;;;

Για να σας προλάβω, Έχουμε παει Νάξο, Μήλο,Σκόπελο,Πάργα.
ελα Κρητη! συνδυαζει τα παντα!!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Υπαρχει η πλευρα Κορωνη.Μεθωνη,Φοινικουντα .Πυλος.Βοιδοκοιλια..Ομορφες παραλιες με την τελευταια απο τις πιο ομορφες.Μεταξυ τους οι πολεις ευκολα προσβασιμες σε αποσταση λιγωτερο απο μια μιση ωρα απο Καλαματα.Παντου στο νομο,καλο,προσεγμενο,αφθονο και φτηνο φαγητο.Η πολη με ενδιαφεροντα στοιχεια μια απεραντη καθαρη παραλια,πολλα μαγαζια καθε ειδους και εντονη βραδυνη ζωη.Προαστια η στις πλευρες του Ταυγετου με φανταστικη θεα στη θαλασσα,η παραθαλασσια με καθε ειδους καταλλυμα.Υπαρχει και η Μεσσηνιακη,η εσω Μανη,με περιφημα νερα οπως η παραλια της Καλογριας στη Στουπα,η του Φονεα,και φυσικα η πανεμορφη Καρδαμυλη.Σιγουρα χρειαζεται αυτοκινητο.Επειδη ζω εκει κατι μηνες το χρονο στο σπιτι μου,μπορω να βοηθησω αν χρειαστει.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Καλαματα θα προτεινα κι εγω σαν σημειο διαμονης και μπορεις καθε μερα να αλλαζεις σημειο εξόρμησης οπως π.χ. τη μια μερα Μεσσηνιακή Μάνη,την δευτερη Πυλο,την τρίτη Κυπαρισσία κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom