Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξέρω γω καμμία Breda τότε ή αν είναι Παρασκευή και δεν σου πέφτει μακριά Alkmaar
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Τη Breda μπορω να τη βαλω στην ημερα της επιστροφης αφου αλλαζω τρενο εκει για Βρυξελλες. Αξιζει τον κοπο η μπα;
Ημουν σε διλημμα μεταξυ του να διακοψω το ταξιδι εκει η στην Αμβερσα που εχω ξαναπαει αλλα μου αρεσε πολυ και εχει πολυ πραγμα να δει καποιος.
Εχει κατι ενδιαφερον να δει κανεις στη Breda?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Είναι ζωντανή πολη αλλά δεν γνωρίζω αν έχει κάτι πολυ ιδιαιτερο καθώς έχω περάσει από εκεί μόνο για 4-5 ώρες και κάθισα για φαγητό και καφε. Έχει το κάστρο, το ποτάμι κι ένα υπέροχο κέντρο ( ειδικά αν τύψεις σε μέρα με ήλιο). Αλλά και η Αμβέρσα είναι μοναδικη
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Ζητω τα φωτα σου γιατι ο προγραμματισμος αυτου του ταξιδιου παει να με τρελανει.
Εχω κλεισει επιστροφη στις 8 το βραδυ απο Βρυξελλες αντι το πρωι απο Αμστερνταμ με σκοπο να εκμεταλλευτω την τελευταια μερα ως αργα το μεσημερι. Και το ερωτημα ειναι που να αφιερωσω την τελευταια μιση μερα.
1) Θα προτιμουσα Ντορντρεχτη και ανεμομυλους για να μην επιστρεφω πισω και να εξοικονομησω μετακινησεις τις προηγουμενες μερες. Σε 1,5 ωρα απο εκει θα ειμαι αεροδρομιο Ζαβεντεμ με το τρενο. Προβλημα το κουβαλημα αποσκευων. Ποση ωρα θελει να πας απο Ροτερνταμ με Waterbus σε ολα αυτα; Και ποση ωρα παιρνει η επισκεψη στους ανεμομυλους;
2) Ροτερνταμ με επισκεψη σε μουσειο, αλλα παλι με αποσκευες. Υπαρχει φοβος να χασω πολυ χρονο στις μετακινησεις μεσα στην πολη επειδη δεν ειναι μικρη , σε 1,5 ωρα απο εκει αεροδρομιο.
3) Ντελφτ με αποσκευες και αναχωρηση απο εκει σε παρομοιο χρονο περιπου.
4) Η πιο συντηρητικη επιλογη: Διαθετω για μουσειο Χαγης για το τελευταιο πρωι και χωρις αποσκευες, αναχωρηση απο εκει και αφιξη σε 2 ωρες στο αεροδρομιο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ζητω τα φωτα σου γιατι ο προγραμματισμος αυτου του ταξιδιου παει να με τρελανει.
Εχω κλεισει επιστροφη στις 8 το βραδυ απο Βρυξελλες αντι το πρωι απο Αμστερνταμ με σκοπο να εκμεταλλευτω την τελευταια μερα ως αργα το μεσημερι. Και το ερωτημα ειναι που να αφιερωσω την τελευταια μιση μερα.
1) Θα προτιμουσα Ντορντρεχτη και ανεμομυλους για να μην επιστρεφω πισω και να εξοικονομησω μετακινησεις τις προηγουμενες μερες. Σε 1,5 ωρα απο εκει θα ειμαι αεροδρομιο Ζαβεντεμ με το τρενο. Προβλημα το κουβαλημα αποσκευων. Ποση ωρα θελει να πας απο Ροτερνταμ με Waterbus σε ολα αυτα; Και ποση ωρα παιρνει η επισκεψη στους ανεμομυλους;
2) Ροτερνταμ με επισκεψη σε μουσειο, αλλα παλι με αποσκευες. Υπαρχει φοβος να χασω πολυ χρονο στις μετακινησεις μεσα στην πολη επειδη δεν ειναι μικρη , σε 1,5 ωρα απο εκει αεροδρομιο.
3) Ντελφτ με αποσκευες και αναχωρηση απο εκει σε παρομοιο χρονο περιπου.
4) Η πιο συντηρητικη επιλογη: Διαθετω για μουσειο Χαγης για το τελευταιο πρωι και χωρις αποσκευες, αναχωρηση απο εκει και αφιξη σε 2 ωρες στο αεροδρομιο.
Εάν εχεις 2-3 διανυκτερεύσεις στη Χάγη, τότε είναι προτιμότερο να δεις το Delft και το Rotterdam απο εκεί σε μια ημερήσια εκδρομή.
Η μετακίνηση με αποσκευές την τελευταία μέρα μου φαίνεται λιγο ταλαιπωρία.
Γιατι δεν αφήνεις τις αποσκευες στο ξενοδοχείο, να δεις τη Χάγη και το μουσείο της την τελευταία μέρα και να φυγεις απευθείας για Βρυξέλλες;
Επίσης, εάν ενδιαφέρεσαι για τους ανεμόμυλους του Kenderjik να σου πω ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία να πας από Χαγη με λεωφορείο! Ο δρόμος είναι επαρχιακός. Με waterbus δεν ξέρω μεχρι που φτάνεις...
Το καναλι ανάμεσα στους ανεμόμυλους ειναι μικρο και η περιήγηση με καραβάκι διαρκεί περίπου μία ώρα. Εάν κατέβεις και επισκεφτείς από μέσα έστω 1 ανεμόμυλο θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Εχω τσεκαρει το waterbus, ειναι ιδανικο για Ντορντρεχτη και ανεμομυλους, γι αυτο ολοι πηγαινουν ετσι. Εχει σταση και για τα δυο μερη ακριβως.
Οι προηγουμενες μερες θα τακτοποιηθουν αναλογα με το τι θα μεινει για την τελευταια.
Αν παντως παω Ντορντρεχτη μια προηγουμενη, το Ροτερνταμ θα στριμωχτει το ιδιο πρωι αφου απο εκει ξεκινα το waterbus. Το Delft ειναι σε αποσταση αναπνοης, δε με προβληματιζει ποια μερα θα μπει στο προγραμμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Αναρτω το προγραμμα που εχω στα σκαρια, ωστε να ξερουμε για τι συζηταμε:
1η μερα Σαββατο: Αφιξη Χαγη νωρις το απογευμα, χαλαρα στην πολη
2η μερα Κυριακη: Χαγη με δυο μουσεια, Escher και Mauritshuis επειδη ειναι ανοιχτα Κυριακη, Scheveningen το απογευμα.
3η μερα Δευτερα που τα μουσεια ειναι κλειστα: Leiden και Gouda ημερησια.
4η μερα Τριτη:Rotterdam το πρωι μουσείο Boijmans Van Beuningen , Dordrecht και ανεμομυλους το μεσημερι ως το απογευμα
5η μερα (μιση) Τεταρτη: Delft και Vermeer Art Center εκει και αναχωρηση για Βρυξελλες νωρις το απογευμα.

Ψαχνω δηλαδη εναν τροπο να μη μεινει κατι πολυ σημαντικο για την τελευταια μιση μερα αλλα δεν τα καταφερνω.
Αν αφησω τη Χαγη για την τελευταια μερα, θα εχω το παραδοξο να δω ολα τα υπολοιπα πιο πριν και τη Χαγη με 2 μουσεια στο τελος, που δεν μου κολλαει, δεν θα προλαβω καν.
Δεν εχω σκεφτει κατι καλυτερο, αφου η Δευτερα δεν μπορει να αξιοποιηθει σε μουσεια που θελω να επισκεφτω.
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Καλησπέρα δεν ξέρω ποιος ανέφερε το πρόβλημα των βαλιτσών/αποσκευών την τελευταία μέρα. Είτε όπως κάποιος είπε στο ξενοδοχείο, εάν γίνεται, είτε αν αλλάξει κανείς σημείο αναχώρησής στο σταθμό του τρένου.
https://www.ns.nl/reisinformatie/bagage/bagage-op-station.html

Με €8.45 το μεγάλο ντουλάπι, μέχρι 72 ώρες, μετά πρεπει να επικοινωνείς για κάθε 24ωρο. Ορισμένοι σταθμοί έχουν άλλες ταρίφες (γράφει ποιοι). Καλύτερο από το Schiphol που είναι/ήταν 24 ώρες!
Goie reis όπως λένε και οι τέως χωριανοί...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Ευχαριστω για τη βοηθεια. Ο μονος σταθμος που μπορω να αξιοποιησω ειναι του Ροτερνταμ, κατι που δε με χαλαει για την Τεταρτη που το μουσειο λειτουργει. Θα επανεξετασω το προγραμμα και με αυτο το ενδεχομενο.
Ετσι μπορει να μπει η Ντορντρεχτη την κενη Δευτερα το πρωι, απο κει Γκουντα απογευμα και ελευθερωνεται η Τριτη για Ντελφτ πρωι και Λαιντεν το απογευμα κατι που ειναι ιδανικο αφου στο Ντελφτ εχω στο νου walking tour
 
Last edited:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δε ξέρω ποια εποχή θα πας αλλά λέγοντας Scheveningen απόγευμα υποθέτω εννοείς πολύ νωρίς το απόγευμα. Εμείς δυστυχώς δεν προλάβαμε να πάμε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Δε ξέρω ποια εποχή θα πας αλλά λέγοντας Scheveningen απόγευμα υποθέτω εννοείς πολύ νωρίς το απόγευμα. Εμείς δυστυχώς δεν προλάβαμε να πάμε!
Πασχα που η μερα δεν ειναι πολυ μικρη εκει στα βορεια. Καποιο απογευμα θα μπει κι αυτο, δεν νομιζω οτι θελει περισσοτερο απο μια ωρα εκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.230
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom