Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Μπορει να γινει αναφορα στους mod αν εκανα κατι εναντια στους ορους του φορουμ. Δεν καταλαβαινω τη διαμαρτυρια επειδη διαφωνω με την αποψη καποιων
Δεν ειπα την αποψη μου 10 τουλαχιστον φορες, απαντησα στο ερωτημα του @Borealis , βαζω αρθρο που αποτυπωνει την πραγματικοτητα που ειναι δυσαρεστη αλλα ειναι δυσαρεστο που τη λεω. Μαλιστα.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
προσωπικα πιστευω οτι υπαρχει μια μεγαλη διαφορα στο πως βλεπει ενα μερος ενας τουριστας, και ενας που ζει εκει...
εγω δεν διαφωνω οτι οπως λεει ο φιλος ειναι σουπερ να ζεις εκει....οπως σουπερ ειναι και στην Γενευη που σε αλλον που πηγε για 5 μερες του φανηκε αδιαφορη...
οπως και σε εναν τουριστα θα φανει που.χ. η Αθηνα σουπερ και σε εναν κατοικο θα φαινεται αφορητη...ολα ειναι σχετικα.

αλλα κατα κυριο λογο μιλαμε για χωρες πολεις που μας αρεσανε σαν τουριστες/επισκεπτες/ταξιδιωτες...
αν παω και εγω Βαρκελωνη και με γυρισει στην πολη ο PanPan σιγουρα θα την δω αλλιως...οπως εγινε που.χ. με την πραγα, οπως εγινε με την Στουτγγαρδη κλπ κλπ κλπ
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η άποψη του καθενός διαμορφώνεται απο πάρα πολλους παράγοντες που αν δεν ξέρεις τον άλλον προσωπικά, δύσκολα μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπερασμα για την άποψή του. Τι εννοώ....Έχω φίλο που δεν δίνω καμία βάση στα λεγόμενά του. Μάλλον δίνω αλλά κάνω το ακριβώς αντίθετο απο αυτό που μου προτείνει και πέφτω πάντα μέσα, γιατί ξέρω οτι τα γούστα μας δεν ταιριάζουν καθόλου.

Αν έχεις δει στη ζωή σου μόνο την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη και πας Λονδίνο, θεώρεις οτι το Λονδίνο είναι η πιο ωραία πολη στον κόσμο ( Εγω στα 18 με 4 συνεχής επισκέψεις :)) Μετά σιγά σιγά ξύπνησα (Χωρις να σημαίνει οτι δεν είναι ωραίο το Λονδίνο, καθε άλλο).
Αν είσαι 20 θεωρείς την Μύκονο και την Πάρο ως τις μοναδικές επιλογές για διακοπές. Τι να κάνεις άλλωστε στην Αμοργό; Εκεί δεν έχει "ζωή" (Εγώ στα 20)! Και πάει λέγοντας....

Στα forum ο κάθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει ανεξάρτητα αν είναι 18, 35 ή 60, ανεξάρτητα αν έχει ταξιδέψει καθόλου, λίγο ή πολύ, αν του αρέσει η φύση, τα μουσεία κτλ. οπότε μπορεί να μην έχει τελικά και τόση αξία η "κόντρα".

Απορώ, αν στην πραγματική ζωή πχ. ένα παιδί 20 χρονών (που έχει κάνει 2 ταξίδια στη ζωή του) προσπαθούσε να σας πείσει ότι το Amsterdam είναι η πιο ωραία πόλη στον πλανήτη, πόσο φαιά ουσία θα καταναλώνατε για να τον πείσετε για το αντίθετο; Θέλω να πω οτι ίσως να μην έχει και πολύ νόημα... Αυτα!
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπορει να γινει αναφορα στους mod αν εκανα κατι εναντια στους ορους του φορουμ. Δεν καταλαβαινω τη διαμαρτυρια επειδη διαφωνω με την αποψη καποιων
Μα είπες την άποψη σου για την Βαρκελώνη και νομίζω την εμπεδώσαμε. Ποια αναφορά να γίνει λοιπόν. Αλίμονο. Απλά πρέπει εμείς οι ίδιοι να ξέρουμε πότε μπαίνει η τελεία! Είπες ότι είναι ακριβή πόλη, είπες ότι δεν έχει αξιοθέατα, παρέθεσες τα ''επιχειρήματα'' σου και όλα οκ. Μετά πιάστηκες από αυτά που είπε ο panpan κι εγώ ότι είναι πόλη για να ζεις. Προσωπικά το άρθρο δεν μου λέει κάτι. Όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους ειδικά για πόλεις που βουλιάζουν από τουρισμό. Με κάθε θάρρος και συμπάθεια αλλά το να γράφουμε ξανά και ξανά την άποψη μας δεν μας κάνει αυτόματα και ειδικούς. Είμαι υπερ του διαλόγου και της συζήτησης αλλά από ένα σημείο και μετά δεν έχει νόημα γιατί κανείς δεν θα πείσει κανέναν. Συμφωνώ απόλυτά με αυτά που λες @panlek30
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Χμμμ ωραια ερωτηση. Θα απαντησω τελειως υποκειμενικα καθως γουστα ειναι αυτα.

Πολη που δεν περιμενα να μεινω τοσο ευχαριστημενος ηταν η Στοκχολμη. Ισως γιατι πηγα χειμωνα που θεωρειται off season αλλα περασα απιστευτα και δεν χορταινα να την περπαταω.

Πολεις που περιμενα να εντυπωσιαστω αλλα δεν ξετρελαθηκα κιολας νομιζω ηταν η Γανδη και η Μπριζ. Στην Μπριζ με χαλασε λιγο το τοσο τουριστικο περιβαλλον που εχει χτιστει σε μια πολυ μικρη και γραφικη πολη που καπου το χανει. τουλαχιστον ετσι το εζησα. Γενικοτερα το Βελγιο με αφησε με μια αποψη οτι οκ καλα ηταν μια φορα.

Εξαιρω τις Βρυξελλες για τις οποιες δεν ειχα ακουσει καλα λογια αλλα μου αρεσαν. Ο συνδυασμος συγχρονου και παλιου μεσα στην πολη ηταν εμφανης και μπορω να πω οτι ειναι μια ωραια πολη.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.877
Likes
26.698
Ας δουμε και την αποψη των Βαρκελωνεζων που δεν αντεχουν να ζουν στη μικρη σχετικα πολη τους που βουλιαζει απο εκατομμυρια τουριστων ενω οι επισκεπτες των 5 ημερων πιστευουν πως "ειναι μια πολη για να ζεις".
https://theculturetrip.com/europe/s...idents-protest-to-reclaim-city-from-tourists/
Μάλιστα.Η άποψη των Βαρκελωνέζων εκπροσωπείται από τα 2 περίπου εκατομμύρια των κατοίκων της
και όχι από τις 2.000 ανθρώπους που γράφει το άρθρο.
Εντάξει μεταξύ μας καμιά πεντακοσαριά ήταν ,αλλά να μην το κάνουμε θέμα.
Ναι υπάρχει θέμα από το μεγάλο κύμα των επισκεπτών και οι αρμόδιοι προσπαθούν να βάλουν φρένο
στην αύξηση των επισκεπτών.Αλλά είναι πολύ δύσκολο να πεις τον άλλο μην έρχεσαι,πάνε στην υπέροχη
Μαδρίτη.
Τέλος πάντων,δεν θέλω να συνεχίσω.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ο @Yorgos ο Νο1 κοσμογυρισμενος άνθρωπος βρίσκει την αγαπημένη σας Μαδρίτη τέρμα αδιάφορη πόλη! Αυτό έχει μεγαλύτερη βαρύτητα δηλαδή; Θέλω να πω θα σε κάνει να αλλάξεις τη γνώμη σου; Προφανώς και όχι. Επίσης δεν ήξερα ότι πρέπει να γυρίσω όλο τον κόσμο για να έχω εμπεριστατωμένη άποψη για μια πόλη και ότι η γνώμη μου δεν έχει βαρύτητα. Εσύ ακούς μόνο τους κοσμογυρισμενος υποτίθεται αλλά για τη γνώμη του @panpan που είναι κάτοικος Βαρκελώνης, αδιαφορεις.

Μη με φουντώνεις λοιπόν :mad::D
Χαχαχαααα!!! Εννοειται Μαδριτη απροσδοκητα ομορφη και εξαιρετικα ενδιαφερουσα και αυθεντικη! Καμια σχεση με τη fake Βαρκελονι (την εγραψα επιτηδες λαθος για να μη γινει κοκκινη χαχαχα) και εννοειται τα γραφω ολα αυτα για να σε φουντωσω και να βαλεις κανα βιντεο με Σαντρα Δρακου να χαστουκιζει ανελεητα χαχαχαααα!!! :bleh::D:mad:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Χαχαχαααα!!! Εννοειται Μαδριτη απροσδοκητα ομορφη και εξαιρετικα ενδιαφερουσα και αυθεντικη! Καμια σχεση με τη fake Βαρκελονι (την εγραψα επιτηδες λαθος για να μη γινει κοκκινη χαχαχα) και εννοειται τα γραφω ολα αυτα για να σε φουντωσω και να βαλεις κανα βιντεο με Σαντρα Δρακου να χαστουκιζει ανελεητα χαχαχαααα!!! :bleh::D:mad:
Μη με προκαλείς!


μα Βαρκελονι? :D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.071
Anyway, απροσδόκητα όμορφο για μένα, το Μπαθ στο UK.
Απο τις ωραιότερες πόλεις της Αγγλίας και για μένα.Μπορεί να μην συγκρίνεται με το Λονδίνο που είναι ανεξάντλητο και όσες φορές και να γυρίζεις εκεί δεν το βαριέσαι ποτέ, αλλά το Μπαθ έχει μια γραφικότητα και ατμόσφαιρα που το κάνουν να ξεχωρίζει από άλλες περιοχές της Αγγλίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.098
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom