Mobile Internet/τηλεφωνία στην Ευρώπη

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Επειδή μπορει να το ενεργοποιησει ΚΑΙ φοιτητής σημαίνει κάτι;; Αν δεις στην προηγούμενη σελίδα εμείς λέγαμε ότι τα φοιτητικά πακέτα που προσφέρουν data δεν ισχύουν στο εξωτερικό επίσημα τουλάχιστον. Είπα μόνο για τα φοιτητικά πακέτα και όχι για τα κλασικά πακέτα που τα ενεργοποιεί ο καθένας. Αυτά ποτέ δεν αμφισβητήθηκαν. Να σου βρω και εγώ και το πρόγραμμα Red3 αν ειναι ετσι.. που μπορει να το ενεργοποιήσει και φοιτητής με 7gb .

Πραγματικά νομίζω είναι άστοχη τελείως η απάντησή σου. Ο καθένας μπορεί να καταλάβει ότι αναφερόμασταν μόνο στα φοιτητικά πακέτα που τα ενεργοποιεί μόνο κάποιος που έχει φοιτητικό πάσο. Τα πακέτα αυτά λοιπόν (όλα τα φοιτητικά ) δεν ισχυουν στην Ε.Ε. σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Vodafone.
Και σου εξηγησα ισα με 50 φορες οτι πακετα που ναι κομπο ναι δε ισχυουν εξω αλλα δε θες να το καταλαβεις...εχεις μπει σ ενα τοπικ που λεει για ιντερνετ και παραθετεις κειμενα για πακετα που τα προσφερουν ολα...ποιος ειναι ο αστοχοε λοιπον;;;;επισης αντιστοιχο πακετο ιντερνετ σαν κ αυτο που σου ποσταρα της vodafone η cosmote το δινει μονο σε φοιτητες και οχι σε ολους οσους εχουν whats up πχ...δεν εχει νοημα να συνεχιζουμε τη κουβεντα η οποια πλεον δεν εχει νοημα και εχει παει πολυ μακρια,μιας και το τοπικ ειναι συγκεκριμενο,κριμα και τους συμφορουμιτες!
Έχω φοιτητικό. Ήμουν στη Σόφια πριν λίγες μέρες. Μια χαρά δούλευε και το Internet και η ομιλία με το πακέτο των 8€
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
Στη wind γινεται κανονικα παντως απο οπου θελεις.
Cosmote που εχω 2 φορες στο εξωτερικο το χα προσπαθησει και τις 2 εφαγα ακυρο κ εστειλα τους δικους μου να βαλουν καρτα σε καταστημα..τι να πεις..πρωτοπορα cosmote:haha:
 
Μηνύματα
410
Likes
1.353
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα σε όλους!!
Σε λίγες μέρες ταξιδεύω σε Ισλανδία και με ενδιάμεση στάση Λονδίνο και για επαγγελματικούς αλλά και προσωπικούς λόγους θέλω να λειτουργεί κανονικά το τηλέφωνο μου ώστε να επικοινωνώ με Ελλάδα.(Μην φανταστείτε τίποτα ατελείωτες ώρες έστω μία στοιχείωδη επικοινωνία ότι είμαι καλά)Εχω Cosmote σύνδεση.Πήγα ρώτησα σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και μου είπαν κανονικότα εφόσον και είναι χώρες που ανήκουν στην ΕΕ μιλάς σαν να είσαι Ελλάδα χωρίς να κάνεις κάτι roaming πχ.Υπάρχει κάποιος που να χει ταξιδέψει σε μία από τις 2 χώρες και οι κλήσεις από Ελλάδα του ερχόντουσαν κανονικά?Λονδίνο θα είμαι σε λίγες μέρες οπότε πριν το Βrexit.Eυχαριστώ
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Εγω δεν ειχα θεμα στο Λονδινο. Χρησιμοποιουσα κανονικα το προγραμμα μου σα να ειμαι Ελλαδα. Δωρεαν τηλεφωνα, τα μηνιαια mb μου κανονικα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Καλησπέρα σε όλους!!
Σε λίγες μέρες ταξιδεύω σε Ισλανδία και με ενδιάμεση στάση Λονδίνο και για επαγγελματικούς αλλά και προσωπικούς λόγους θέλω να λειτουργεί κανονικά το τηλέφωνο μου ώστε να επικοινωνώ με Ελλάδα.(Μην φανταστείτε τίποτα ατελείωτες ώρες έστω μία στοιχείωδη επικοινωνία ότι είμαι καλά)Εχω Cosmote σύνδεση.Πήγα ρώτησα σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και μου είπαν κανονικότα εφόσον και είναι χώρες που ανήκουν στην ΕΕ μιλάς σαν να είσαι Ελλάδα χωρίς να κάνεις κάτι roaming πχ.Υπάρχει κάποιος που να χει ταξιδέψει σε μία από τις 2 χώρες και οι κλήσεις από Ελλάδα του ερχόντουσαν κανονικά?Λονδίνο θα είμαι σε λίγες μέρες οπότε πριν το Βrexit.Eυχαριστώ
Λονδίνο κανονικότατα μέχρι πριν 2 εβδομάδες.Και πιστεύω ότι συνεχίζεται το ίδιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους!!
Σε λίγες μέρες ταξιδεύω σε Ισλανδία και με ενδιάμεση στάση Λονδίνο και για επαγγελματικούς αλλά και προσωπικούς λόγους θέλω να λειτουργεί κανονικά το τηλέφωνο μου ώστε να επικοινωνώ με Ελλάδα.(Μην φανταστείτε τίποτα ατελείωτες ώρες έστω μία στοιχείωδη επικοινωνία ότι είμαι καλά)Εχω Cosmote σύνδεση.Πήγα ρώτησα σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και μου είπαν κανονικότα εφόσον και είναι χώρες που ανήκουν στην ΕΕ μιλάς σαν να είσαι Ελλάδα χωρίς να κάνεις κάτι roaming πχ.Υπάρχει κάποιος που να χει ταξιδέψει σε μία από τις 2 χώρες και οι κλήσεις από Ελλάδα του ερχόντουσαν κανονικά?Λονδίνο θα είμαι σε λίγες μέρες οπότε πριν το Βrexit.Eυχαριστώ
Η Ισλανδία ΔΕΝ ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση (κι ας λένε οι αγεωγράφητοι της Cosmote). Οστόσο η Cosmote σου παρέχει κι εκεί δωρεάν roaming σα να ήταν ΕΕ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/free_roaming_res.html (διάβασε και τα ψιλά γράμματα για το τι περιλαμβάνεται και τι όχι, όμως).

Αν θες να χρησιμοποιήσεις δεδομένα από το πρόγραμμά σου, πρέπει να ενεργοποιήσεις το data roaming από τις ρυθμίσεις της συσκευής σου (αν δεν είναι ήδη ενεργό). Κάλυψη roaming φυσικά και υπάρχει, πρόσφατα η Cosmote διαφήμιζε μάλιστα την κάλυψή της στο VESTRAHORN ("Βοδιού το κέρατο") της Ισλανδίας.

Για το Λονδίνο είναι τόσο προφανές ότι οι εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες τουρίστες που πάνε εκεί έχουν σήμα, που αρνούμαι να σχολιάσω παραπάνω :)
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
ειχα γραψει κατι για τη τηλεφωνια αλλα δε το βλεπω πια. 2 ατομα και οι 2 με wind. εγω ειχα αγορασει προγραμμα με 1500 λεπτα και 2.5 γιγα και η γυναικα μου προγραμα με 15 γιγα. το δικο μου προγραμμα δε δουλεψε στη αγγλια με τη δικαιολογια οτι ηταν προσφορας. βεβαια πουθενα δε αναφερετε οτι δε μπορει να χρησιμοποιηθει. της γυναικας μου δουλεψε αν και εκεινο ηταν σα το δικο μου "προσφορας". βεβαια και αυτο που δουλεψε ηταν με την εταιρια Ο. Πολυ κακης ποιοτητας το ιντερνετ με συνεχης αποσυνδεσεις και ποτε πανω απο Η+.
συμπερασμα. αν εχετε wind ρωτηστε τι δουλευει πριν βγειτε εξω.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Πολύ αμφιβάλλω για μερικα απο τα παραπανω.
1ον ότι δεν γράφει πουθενά τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο εξωτερικό
2ον ότι τα 2,5 gb δεν "δούλεψαν"στο Λονδινο ενώ την ίδια στιγμή δούλεψαν τα 15gb
Στα ψιλά γράμματα τα παραπάνω αναφέρονται
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
2,5GB & 1500 ΛEΠTA ΠPOΣ OΛOYΣ ΓIA 25 MEPEΣ MONO ME 10€! ΣTEIΛE 81 ΣTO 12410 ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH MEXPI KAI 29/01! ΓIA NA MHN ΛAMBANEIΣ ΠPOΣΦOPEΣ MΠEΣ EΔΩ bit.ly/WIND-de
MONO ΓIA ΛIΓO! 15GB ΓIA 30 MEPEΣ MONO ME 10€! ΣTEIΛE 150 ΣTO 12410 ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH EΩΣ KAI 5/02! ΓIA NA MHN ΛAMBANEIΣ ΠPOΣΦOPEΣ MΠEΣ EΔΩ bit.ly/WIND-de
Αντιγραφή των μηνυμάτων βάση των οποίων έγινε η αγορά.
Ότι και να είναι προσφορά η Όχι είναι αγορασμένα πακέτα και όχι δώρο λόγο ανανέωσης. Άρα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για να μην δουλεύει το πακέτο στο εξωτερικό σε χώρα ΕΕ.
Σε κλήση από Λονδίνο στη wind ούτε εκείνοι ξέρανε γιατί συμβαίνει το ένα να δουλεύει και το άλλο Όχι
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
2,5GB & 1500 ΛEΠTA ΠPOΣ OΛOYΣ ΓIA 25 MEPEΣ MONO ME 10€! ΣTEIΛE 81 ΣTO 12410 ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH MEXPI KAI 29/01! ΓIA NA MHN ΛAMBANEIΣ ΠPOΣΦOPEΣ MΠEΣ EΔΩ bit.ly/WIND-de
MONO ΓIA ΛIΓO! 15GB ΓIA 30 MEPEΣ MONO ME 10€! ΣTEIΛE 150 ΣTO 12410 ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH EΩΣ KAI 5/02! ΓIA NA MHN ΛAMBANEIΣ ΠPOΣΦOPEΣ MΠEΣ EΔΩ bit.ly/WIND-de
Αντιγραφή των μηνυμάτων βάση των οποίων έγινε η αγορά.
Ότι και να είναι προσφορά η Όχι είναι αγορασμένα πακέτα και όχι δώρο λόγο ανανέωσης. Άρα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για να μην δουλεύει το πακέτο στο εξωτερικό σε χώρα ΕΕ.
Σε κλήση από Λονδίνο στη wind ούτε εκείνοι ξέρανε γιατί συμβαίνει το ένα να δουλεύει και το άλλο Όχι
Όπως λέει και το μήνυμα που σου στειλανε θεωρούνται προσφορές. Ισχύουν (τουλάχιστον για vodafone) μόνο όσα mb έχεις απο τα προγράμματα σου.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
κανονικα οτι προγραμμα ειναι ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ μπορεις να το χρησιμοποιησεις στη ΕΕ. αλλιως ειναι υποχρεωμενοι να το γραφουν στο μηνημα που στελνουν.
οπως και να εχει σκοπος μου ηταν να συμβουλεψω οσουν ταξιδεψουν για να μη εχουν το ιδιο θεμα με μενα.
οποτε δε συνεχιζω παραπερα.........
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Με ένα τηλεφώνημα στη wind πριν το ταξίδι, όλες οι απορίες λύνονται
Ναι, οι προσφορές δεν ισχύουν στο εξωτερικό. Μόνο η αγορά από τα στάνταρ πακέτα.
Όταν φτάσεις μην αρκεστείς στο δίκτυο που θα συνδεθεί η συσκευή σου αυτόματα, αλλά κάνε μια... Χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου, προκειμένου να βρεις το καλύτερο δίκτυο που θα σου δίνει 4g, και εφόσον βέβαια έχεις ρυθμίσει και την ανάλογη επιλογή. (εγώ στην Ελλάδα για οικονομία μπαταρίας, το έχω μόνιμα στο 3g).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom