Τουρκία Καππαδοκία

ProdromosM

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε (ζευγάρι) την εκδρομή στην Καππαδοκία και συγκεκριμένα τον Απρίλιο μετά το Πάσχα (δεύτερη, τρίτη βδομάδα Απριλίου). Λέμε να πάρουμε την απόφαση και να μην κάνουμε την εκδρομή με κάποιο τουριστικό πρακτορείο.

Δημιούργησα νέο θέμα, λόγω ότι τα προηγούμενα είναι αρκετά παλιά, οπότε καλό είναι να δημιουργηθεί ξανά κάτι σαν οδηγός για κάθε ενδιαφερόμενο.

Σαν διάρκεια είμαστε στις 5-6 ημέρες. Απ' ότι έχω δει υπάρχουν ήδη "γραφεία" που παρέχουν ξεναγήσεις του στυλ green tour, red tour κτλ. Αξίζει να πάρει κανείς κάτι τέτοιο ώστε να είναι μια οργανωμένη εμπειρία και φυσικά με ξεναγό; Ή μπορεί να καταφέρει κανείς και μόνος του; Τα περισσότερα αναφέρουν ότι έρχονται και σε παίρνουν από το ξενοδοχείο.

Επίσης επειδή θα θέλαμε να επισκεφτούμε το Pamukkale είναι αρκετές ημέρες (με την προϋπόθεση να μεταβούμε εκεί με λεωφορείο ή αυτοκίνητο(ενοικιαζόμενο)) ή η μεγάλη απόσταση αποτελεί εμπόδιο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Καλησπέρα,

Γνωρίζετε κάποιο καλό γραφείο που να οργανώνει εκδρομή για Καππαδοκία σε συνδυασμό με hot air ballon?
Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία για να μη παω στα τυφλά από αυτά που βρίσκω online...
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Καλησπέρα σας!!! Ξέρετε αεροπορικά από Θεσσαλονικη σε πιο αεροδρόμιο πας κοντά στην Καππαδοκία? Επίσης ,με θέμα ντύσιμο πως είναι εκεί? Καλυμμένα όλα μέχρι αστράγαλο για ταξιδιώτες η πιο χαλαρά?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα.
Επίσης ,με θέμα ντύσιμο πως είναι εκεί? Καλυμμένα όλα μέχρι αστράγαλο για ταξιδιώτες η πιο χαλαρά?
Στην Τουρκία θα πας, όχι στη Σαουδική Αραβία. Μόνο σε λατρευτικούς χώρους ακολουθείς κανόνες στο ντύσιμο
Ξέρετε αεροπορικά από Θεσσαλονικη σε πιο αεροδρόμιο πας κοντά στην Καππαδοκία?
Kayseri (Καισάρεια) μέσω Κωνσταντινούπολης.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
Η nevsehir αν σας βολεύει καλυτερα.
Από ντύσιμο ότι φοράς κι εδώ, αλλά έχω ένα τιπ, αν βαρεθεις να ασχολούνται μαζί σου άντρες να σου ζητούν ινστα, παρέα, κουβεντα κτλ φορά ένα μαντιλι στα μαλλιά, όχι δε θα σου μιλάει κανείς, ούτε που θα σε κοιταξουν
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Αεροδρόμιο Καισαριας στα 100 χλμ από το κεντρο της Καππαδοκίας. Υπάρχει και το Νεβσεχιρ πιο κοντά αλλά πιο μικρό λιγοτερες πτήσεις. Φθηνς αεροπορικά εισιτήρια είχα βρει από το Sabiha της ανατολικής Τουρκιας για Καππαδοκία με 20ευρω διπλή διαδρομή από κωνπολη προς Καισαρεία. Το λεωφορείο μου είχε παρει 10 λίρες για να με πάει στο αεροδρόμιο από πλατεία Ταξιμ
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Καλά σίγουρα αλλά όπως και να χει μην βρεις τον μπελά σου από το ντύσιμο όταν πας για εκδρομή κάπου..δεν είναι και Κωνσταντινούπολη

Καλημέρα. Στην Τουρκία θα πας, όχι στη Σαουδική Αραβία. Μόνο σε λατρευτικούς χώρους ακολουθείς κανόνες στο ντύσιμο
Kayseri (Καισάρεια) μέσω Κωνσταντινούπολης.
Καλά σίγουρα αλλά μην βρεις και κανένα μπελά για ντυσιμο... Είναι και πιο μέσα αποτι η Κωνσταντινούπολη

Η nevsehir αν σας βολεύει καλυτερα.
Από ντύσιμο ότι φοράς κι εδώ, αλλά έχω ένα τιπ, αν βαρεθεις να ασχολούνται μαζί σου άντρες να σου ζητούν ινστα, παρέα, κουβεντα κτλ φορά ένα μαντιλι στα μαλλιά, όχι δε θα σου μιλάει κανείς, ούτε που θα σε κοιταξουν
Αααα καλό τιπ αλλά αν πάω θα πάω με το αγόρι μου ,δεν νομίζω αν συνοδευεσαι να κάνουν τέτοια πιστεύω ... Εσεις που πήγατε είχατε τίποτα θέμα επειδή είμαστε Έλληνες? Ήταν ευγενικοί μαζί σας?

Αεροδρόμιο Καισαριας στα 100 χλμ από το κεντρο της Καππαδοκίας. Υπάρχει και το Νεβσεχιρ πιο κοντά αλλά πιο μικρό λιγοτερες πτήσεις. Φθηνς αεροπορικά εισιτήρια είχα βρει από το Sabiha της ανατολικής Τουρκιας για Καππαδοκία με 20ευρω διπλή διαδρομή από κωνπολη προς Καισαρεία. Το λεωφορείο μου είχε παρει 10 λίρες για να με πάει στο αεροδρόμιο από πλατεία Ταξιμ
Είχα δει αποτι έψαξα ότι έχει δύο αεροδρόμια αλλά το kayseri έχει και πολλά ενοικιαστήρια για αμάξια εκεί στο αεροδρόμιο ..αυτό το sabiha είναι άλλο αεροδρόμιο ?? Και τόσο φθηνό εισιτήριο? Λίγο που έψαξα είναι ακριβά τα εισιτήρια πχ για Σεπτέμβρη που έβαλα ..βγαίνουν 280-300 το άτομο
 
Last edited by a moderator:

merkourios

Member
Μηνύματα
67
Likes
478
Επόμενο Ταξίδι
;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Αααα καλό τιπ αλλά αν πάω θα πάω με το αγόρι μου ,δεν νομίζω αν συνοδευεσαι να κάνουν τέτοια πιστεύω ... Εσεις που πήγατε είχατε τίποτα θέμα επειδή είμαστε Έλληνες? Ήταν ευγενικοί μαζί σας?
Ήμουν Καππαδοκία τον Οκτώβρη του 17 για μια βδομάδα! Λόγω ζέστης, φορούσα σορτς και αμανικα μπλουζάκια όπως, σχεδόν, όλοι οι επισκέπτες εκτός των μουσουλμάνων! Οι άνθρωποι στα μη τουριστικά χωριά εξαιρετικοί! Κανένα πρόβλημα, πουθενά!
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Ήμουν Καππαδοκία τον Οκτώβρη του 17 για μια βδομάδα! Λόγω ζέστης, φορούσα σορτς και αμανικα μπλουζάκια όπως, σχεδόν, όλοι οι επισκέπτες εκτός των μουσουλμάνων! Οι άνθρωποι στα μη τουριστικά χωριά εξαιρετικοί! Κανένα πρόβλημα, πουθενά!
Χαίρομαι γιατί το είχα και αυτό στο μυαλό μου , με φοβίζουν και ορισμένοι !!! Κωνσταντινούπολη ξέρω ότι είναι εντάξει αλλά Καππαδοκία επειδή είναι πιο πίσω και δεν πάνε πολλοί το είχα απορία !!! Μήπως δεν δέχονται και σε ξενοδοχεία η έχουν κάποια έχθρα !!!
Τόση ζέστη τον Οκτώβριο? Κάνατε και αερόστατο? Δεν είχε κρύο?

Χαίρομαι πολύ,με αυτά που ακούω το φοβόμουν και λίγο ..έλεγε μήπως δεν ήταν φιλόξενοι ή δεν έδιναν σημασία σε Έλληνες..δεν είναι και τόσο τουριστικά όσο Κωνσταντινούπολη
 
Last edited by a moderator:

merkourios

Member
Μηνύματα
67
Likes
478
Επόμενο Ταξίδι
;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Χαίρομαι γιατί το είχα και αυτό στο μυαλό μου , με φοβίζουν και ορισμένοι !!! Κωνσταντινούπολη ξέρω ότι είναι εντάξει αλλά Καππαδοκία επειδή είναι πιο πίσω και δεν πάνε πολλοί το είχα απορία !!! Μήπως δεν δέχονται και σε ξενοδοχεία η έχουν κάποια έχθρα !!!
Τόση ζέστη τον Οκτώβριο? Κάνατε και αερόστατο? Δεν είχε κρύο?
Η Καππαδοκία έχει παρά πολύ τουρισμό! Μάλιστα, θα σας συμβούλευα στα δυο μεγάλα πάρκα goreme και zelve να πάτε μετά το μεσημέρι, κλείνουν αργά το απόγευμα, γιατί πρωινές ώρες έχει παρά πολλά γκρουπ Ασιατών και Ρώσων!
Ναι, μέσα Οκτώβρη είχε πάρα πολύ ζέστη! Καπέλο, γυαλιά, αντηλιακό, απαραίτητα!
Ναι, ανεβήκαμε σε αερόστατο! Μην το χάσετε! Είναι μοναδικό! Όλες οι εταιρείας έχουν γραφεία στο goreme. Κάντε την έρευνα σας και κλείστε επιτόπου! Οι τιμές ξεκινούσαν από 70€ έως 130€. Εμείς πήγαμε με την kapadokya balloons που είναι η πιο παλιά στα 100€.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
Έχει απίστευτα πολύ τουρισμό και μάλιστα όλο το χρόνο.
Τον τελευταίο χρονο ολες οι αξιόπιστες εταιρείες που πληρούν τις σωστές προϋποθέσεις ασφαλείας έχουν κάνει κοινή συμφωνία και σταθερή τιμή στα 150€
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom