Έχετε κάνει το Ταξίδι - Όνειρο ;

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Πριν 10 χρόνια πραγματοποίησα κι εγώ το άπιαστο ταξίδι όνειρο πολλών χρονων και μολις γύρισα Μ έπιασε ο πανικος...ότι τώρα δεν έχω όνειρο... Γρήγορα τον ξεπέρασα και από τότε έχω πολλά όνειρα κάθε χρόνο, και τώρα ξέρω ότι δεν υπάρχει άπιαστο! Υπάρχει στόχος και τον πιάνω..
Μ έχω πιάσει βέβαια ν αφήνω κάποιους προορισμούς μαγικούς στο μυαλό μου στην άκρη και να κάνω αλλά ταξίδια πιο εύκολα ίσως..έτσι να τ'αφήνω λίγο για περισσότερο σασπενς

Γαλλική Πολυνησία ήταν και για μένα το "άπιαστο"
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ταξίδι όνειρο μου ήταν ο γύρος της νότιας Αμερικής και το έκανα πολύ μικρός. Σχεδόν είκοσι χρόνια μετά, με καλύτερα οικονομικά και περισσότερες γνώσεις, το ξανά έκανα, εμπλουτισμενο με σπάνια επισκεπτομενους αρχαιολογικους χώρους, την Ανταρκτική κλπ και παραδόξως ήταν ακόμη καλύτερα.

Δεν έχω κάποια χώρα που να μένει που όχι να συναγωνιστεί αυτό το ταξίδι, αλλά έστω να πιστεύω πως θα μπει στο τοπ-20 των χωρών μου. Είναι λίγο αποθαρρυντικο αυτό, αλλά είναι και ικανοποιητικο να ξέρεις ότι έζησες τη ζωή σου όπως ήθελες. Με στενοχωρεί πάντως που δεν έχουν μείνει τρομερά αρχαιολογικά μνημεία για να επισκεφθώ και δεν είμαι ούτε 40.

Ευτυχώς υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή πέρα από τα ταξίδια. Δε νομίζω να σταματήσω πότε να ταξιδεύω, αλλά σαν το ταξίδι όνειρο δε θα ξαναειναι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το ταξίδι όνειρο μου ήταν ο γύρος της νότιας Αμερικής και το έκανα πολύ μικρός. Σχεδόν είκοσι χρόνια μετά, με καλύτερα οικονομικά και περισσότερες γνώσεις, το ξανά έκανα, εμπλουτισμενο με σπάνια επισκεπτομενους αρχαιολογικους χώρους, την Ανταρκτική κλπ και παραδόξως ήταν ακόμη καλύτερα.

Δεν έχω κάποια χώρα που να μένει που όχι να συναγωνιστεί αυτό το ταξίδι, αλλά έστω να πιστεύω πως θα μπει στο τοπ-20 των χωρών μου. Είναι λίγο αποθαρρυντικο αυτό, αλλά είναι και ικανοποιητικο να ξέρεις ότι έζησες τη ζωή σου όπως ήθελες. Με στενοχωρεί πάντως που δεν έχουν μείνει τρομερά αρχαιολογικά μνημεία για να επισκεφθώ και δεν είμαι ούτε 40.

Ευτυχώς υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή πέρα από τα ταξίδια. Δε νομίζω να σταματήσω πότε να ταξιδεύω, αλλά σαν το ταξίδι όνειρο δε θα ξαναειναι.
καλά εσύ σύντομα πρέπει να ετοιμάσεις κανένα διαστρικό ταξίδι (έτσι μεταφράζεται το ιντερστέλλαρ?) γιατί σε βλέπω σε κατάθλιψη
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Με στενοχωρεί πάντως που δεν έχουν μείνει τρομερά αρχαιολογικά μνημεία για να επισκεφθώ και δεν είμαι ούτε 40.

Ευτυχώς υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή πέρα από τα ταξίδια. Δε νομίζω να σταματήσω πότε να ταξιδεύω, αλλά σαν το ταξίδι όνειρο δε θα ξαναειναι.
George να μη σε στεναχωρεί, κάθε άλλο. Είναι πολύ όμορφο να ακούς κάποιον που λατρεύει τα ταξίδια να λέει οτι πραγματοποίησε ότι ονειρεύτηκε! Δεν έχουν πολλοί αυτή την δυνατότητα...

Μπορεί επίσης με τα χρόνια και οι προτιμήσεις σου να αλλάξουν και μην κυνηγάς τα "πολιτιστικά ταξίδια". Να αποζητάς αλλα πραγματα απο τα ταξίδια σου οπως αγροτουρισμός, εθελοντικά κτλ. Με τα χρόνια άλλα πραγματα μας γεμίζουν. Αυτο τουλάχιστον βλέπω στον εαυτό μου...

Εννοείται οτι υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή! Το βασικότερο είναι να έχουμε ανθρώπους δίπλα μας να αγαπάμε και να μας αγαπούν, να κατανοούμε και να μας κατανοούν και να συμπορευόμαστε.

Να είμαστε ευτυχισμένοι με την κάθε μέρα που περνά και τα ταξίδια να αποτελούν το "κερασάκι" και όχι τον τρόπο διαφυγής απο την μίζερη καθημερινότητά μας.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Και μετά τις Γαλλικές Πολυνησίες και τις ψωρο-Ανταρκτικές του @Yorgos ας πω κ εγώ:

Το δικό μου ταξίδι-όνειρο, δεν είναι ο γύρος της Νότιας Αμερικής όπως του @Yorgos αλλά της Βόρειας...Των Η.Π.Α. δηλαδή... Αν μπορούσα θα γυρνούσα όλες τις Πολιτείες ακόμα κι αυτές χωρίς σοβαρά αξιοθέατα ή φήμη... Ξέρω όμως ότι δε θα το πραγματοποιήσω ποτέ αυτό λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων φυσικά.

Μπορώ όμως, να επισκεφτώ τα SOS μέρη χαχα... Κι ήδη ξεκίνησα... Έτσι, έχω επισκεφθεί ήδη τη Νέα Υόρκη (δις), το Λος Άντζελες, Λας Βέγκας και Σαν Φρανσίσκο (με Pacific Highway)... Οι εντυπώσεις ήταν σε όλα τα μέρη άριστες τι να πω ότι και να πω είναι λίγο... Εκτός από το Σαν Φρανσίσκο που αποδείχτηκε κατώτερο των προσδοκιών μου... Αυτά που μου έμειναν από κεί είναι το Αλκατράζ κυρίως και το Μοντερέυ (που και πάλι δε ξετρελάθηκα).

Τώρα σπάω το κεφάλι μου να δω που θα πάω μετά... Γενικά αυτά σκέφτομαι: 1) Λος Άντζελες-Χαβάη (αλλά δε μπορώ να αποφασίσω σε ποιο νησί, είχα καταλήξει για λίγο στο big island αλλά μου τα χάλασε το ηφαίστειο, σκιάχτηκα), 2) Αμερικάνικος Νότος αλλά κυρίως Ατλάντα-Τσάρλεστον-Σαβάννα-Νέα Ορλεάνη (αλλά κυρίως τη Νέα Ορλεάνη την έχω άχτι και κάποια στιγμή θα πάω σίγουρα έστω κ με άλλο συνδυασμό). Μωρέ πολλά θέλω να δω όπως είπα, αλλά αυτά είναι τα τοπ μου τώρα...

Εκτός ΗΠΑ όμως, θα ήθελα πολύ να πάω Σαφάρι στην Αφρική... Αλλά επειδή ταξιδεύω μόνη μου δε με βλέπω να πηγαίνω αν δε βρω παρέα...
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Το ταξίδι όνειρο μου ήταν ο γύρος της νότιας Αμερικής και το έκανα πολύ μικρός. Σχεδόν είκοσι χρόνια μετά, με καλύτερα οικονομικά και περισσότερες γνώσεις, το ξανά έκανα, εμπλουτισμενο με σπάνια επισκεπτομενους αρχαιολογικους χώρους, την Ανταρκτική κλπ και παραδόξως ήταν ακόμη καλύτερα.

Δεν έχω κάποια χώρα που να μένει που όχι να συναγωνιστεί αυτό το ταξίδι, αλλά έστω να πιστεύω πως θα μπει στο τοπ-20 των χωρών μου. Είναι λίγο αποθαρρυντικο αυτό, αλλά είναι και ικανοποιητικο να ξέρεις ότι έζησες τη ζωή σου όπως ήθελες. Με στενοχωρεί πάντως που δεν έχουν μείνει τρομερά αρχαιολογικά μνημεία για να επισκεφθώ και δεν είμαι ούτε 40.

Ευτυχώς υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή πέρα από τα ταξίδια. Δε νομίζω να σταματήσω πότε να ταξιδεύω, αλλά σαν το ταξίδι όνειρο δε θα ξαναειναι.
Γιώργο έχει και κάποια αρχαία βυθισμένα!!!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Ταξίδι όνειρο... Προφανώς μπορεί να μιλάμε για μια χώρα, μία πόλη , ενα συγκεκριμένο μέρος ή ακόμη και πολλές χώρες μαζί. Πραγματοποίησα πολλά απο τα "όνειρα" μου (Αίγυπτος,Μόσχα,Πέτρα-2φορές, Ανγκορ Βάτ) αλλά το μαγαλύτερο, πιστεύω πως ήταν τα Νησιά Γκαλαπάγκος , κάτι που θεωρούσα "άπιαστο" όνειρο και πως δεν θα συνέβαινε ποτέ τελικά πραγματοποιήθηκε . Μετα απο αυτό δεν πιστεύω πως υπάρχει χώρα ή μέρος το οποίο εαν μπεί στην κορυφή της λίστας μου να μην το επισκεφθώ. Αυτο όμως που δεν πιστεύω για την ώρα πως μπορώ να πραγματοποιήσω είναι ενα ταξίδι "round the world" περνώντας τουλάχιστον απο 4 ηπείρους και αρκετές διαφορετικές χώρες. Ο χρόνος θα δείξει....
Για την ώρα κάποια απο τα ονειρεμένα ταξίδια είναι η Κούβα και το Περού τα οποία κοντεύουν πλέον να γίνουν τα μεγαλύτερα απωθημένα μου όπως επίσης και ο Αμαζόνιος .
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Oνειρο μου ειναι τα νησια Σολομωντα και η Παταγονια...Δεν εχω παει ακομη, αλλα ευελπιστω να παω σε ενα εκ των δυο του χρονου (ΜΑΚΑΡΙ!). Επισης μου εχει κολλησει το Λας Βεγκας και ο γυρος της Καλιφορνια αλλα δυστυχως στη φιλη μου δεν αρεσουν οι ΗΠΑ ( εγω παλι τις λατρευω!)
Επισης μου εχει κολλησει να παω Πακισταν καποια στιγμη και βαθη Ανατολης. Μπορει να μου ξεκολλησει ομως, γιατι δεν ειναι ονειρο ζωης
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Και μετά τις Γαλλικές Πολυνησίες και τις ψωρο-Ανταρκτικές του @Yorgos ας πω κ εγώ:

Το δικό μου ταξίδι-όνειρο, δεν είναι ο γύρος της Νότιας Αμερικής όπως του @Yorgos αλλά της Βόρειας...Των Η.Π.Α. δηλαδή... Αν μπορούσα θα γυρνούσα όλες τις Πολιτείες ακόμα κι αυτές χωρίς σοβαρά αξιοθέατα ή φήμη... Ξέρω όμως ότι δε θα το πραγματοποιήσω ποτέ αυτό λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων φυσικά.

Μπορώ όμως, να επισκεφτώ τα SOS μέρη χαχα... Κι ήδη ξεκίνησα... Έτσι, έχω επισκεφθεί ήδη τη Νέα Υόρκη (δις), το Λος Άντζελες, Λας Βέγκας και Σαν Φρανσίσκο (με Pacific Highway)... Οι εντυπώσεις ήταν σε όλα τα μέρη άριστες τι να πω ότι και να πω είναι λίγο... Εκτός από το Σαν Φρανσίσκο που αποδείχτηκε κατώτερο των προσδοκιών μου... Αυτά που μου έμειναν από κεί είναι το Αλκατράζ κυρίως και το Μοντερέυ (που και πάλι δε ξετρελάθηκα).

Τώρα σπάω το κεφάλι μου να δω που θα πάω μετά... Γενικά αυτά σκέφτομαι: 1) Λος Άντζελες-Χαβάη (αλλά δε μπορώ να αποφασίσω σε ποιο νησί, είχα καταλήξει για λίγο στο big island αλλά μου τα χάλασε το ηφαίστειο, σκιάχτηκα), 2) Αμερικάνικος Νότος αλλά κυρίως Ατλάντα-Τσάρλεστον-Σαβάννα-Νέα Ορλεάνη (αλλά κυρίως τη Νέα Ορλεάνη την έχω άχτι και κάποια στιγμή θα πάω σίγουρα έστω κ με άλλο συνδυασμό). Μωρέ πολλά θέλω να δω όπως είπα, αλλά αυτά είναι τα τοπ μου τώρα...

Εκτός ΗΠΑ όμως, θα ήθελα πολύ να πάω Σαφάρι στην Αφρική... Αλλά επειδή ταξιδεύω μόνη μου δε με βλέπω να πηγαίνω αν δε βρω παρέα...
Κ μενα αυτο ακριβως ειναι το ονειρο μου, να γυρισω τις ΗΠΑ...Αλλα δυστυχως ειναι παρεξηγημενες...Θα πεθαινα να κανω το γυρο για δυο τρεις μηνες...

Το ταξίδι όνειρο μου ήταν ο γύρος της νότιας Αμερικής και το έκανα πολύ μικρός. Σχεδόν είκοσι χρόνια μετά, με καλύτερα οικονομικά και περισσότερες γνώσεις, το ξανά έκανα, εμπλουτισμενο με σπάνια επισκεπτομενους αρχαιολογικους χώρους, την Ανταρκτική κλπ και παραδόξως ήταν ακόμη καλύτερα.

Δεν έχω κάποια χώρα που να μένει που όχι να συναγωνιστεί αυτό το ταξίδι, αλλά έστω να πιστεύω πως θα μπει στο τοπ-20 των χωρών μου. Είναι λίγο αποθαρρυντικο αυτό, αλλά είναι και ικανοποιητικο να ξέρεις ότι έζησες τη ζωή σου όπως ήθελες. Με στενοχωρεί πάντως που δεν έχουν μείνει τρομερά αρχαιολογικά μνημεία για να επισκεφθώ και δεν είμαι ούτε 40.

Ευτυχώς υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή πέρα από τα ταξίδια. Δε νομίζω να σταματήσω πότε να ταξιδεύω, αλλά σαν το ταξίδι όνειρο δε θα ξαναειναι.
Γιωργο, ποσο τυχερος εισαι! Μακαρι να ειχαμε ολοι τις εμπειριες σου! Καταλαβαινω αυτο που λες, οτι δεν εχουν μεινει τρομερα μερη για σενα, αλλα θεωρω οτι ειναι προσωρινο αυτο που λες και τωρα το βλεπεις ετσι. Το παθαινουν και οι φανατικοι βιβλιοφιλοι αυτο παντως για λιγο διαστημα και μετα ξανα παθαινουν εμμονη με το διαβασμα! Ευχομαι νεες περιπετειες οσονουπω!

Ταξίδι όνειρο... Προφανώς μπορεί να μιλάμε για μια χώρα, μία πόλη , ενα συγκεκριμένο μέρος ή ακόμη και πολλές χώρες μαζί. Πραγματοποίησα πολλά απο τα "όνειρα" μου (Αίγυπτος,Μόσχα,Πέτρα-2φορές, Ανγκορ Βάτ) αλλά το μαγαλύτερο, πιστεύω πως ήταν τα Νησιά Γκαλαπάγκος , κάτι που θεωρούσα "άπιαστο" όνειρο και πως δεν θα συνέβαινε ποτέ τελικά πραγματοποιήθηκε . Μετα απο αυτό δεν πιστεύω πως υπάρχει χώρα ή μέρος το οποίο εαν μπεί στην κορυφή της λίστας μου να μην το επισκεφθώ. Αυτο όμως που δεν πιστεύω για την ώρα πως μπορώ να πραγματοποιήσω είναι ενα ταξίδι "round the world" περνώντας τουλάχιστον απο 4 ηπείρους και αρκετές διαφορετικές χώρες. Ο χρόνος θα δείξει....
Για την ώρα κάποια απο τα ονειρεμένα ταξίδια είναι η Κούβα και το Περού τα οποία κοντεύουν πλέον να γίνουν τα μεγαλύτερα απωθημένα μου όπως επίσης και ο Αμαζόνιος .
Νησια Γκαλαπαγκος, ποσο τελειο...Η Κουβα ειναι σχετικα προσιτη, το Περου παλι οχι τοσο αλλα ολα γινονται με λιγη υπομονη! Συγνωμη, γεμισα μηνυματα το ποστ, ενω θα μπορουσα να τα κανω ολα σ ενα (ειμαι ολιγον τι αδαης)
 
Last edited by a moderator:

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Ξεκίνησα τα ταξίδια μετά τα 30, οπότε με τη δίψα που είχα (κι έχω) είπα να κάνω μόνο τα ταξίδια-όνειρο και μετά ό,τι κάτσει. Αλλά τελικά όταν δεις τα όνειρά σου από κοντά κι είναι όπως τα φαντάζεσαι -κι ακόμα καλύτερα- όσα δε σε πολυτρέλαιναν μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα μέχρι να τα χορτάσεις. Οπότε αν είμαι καλά, σίγουρα η Ινδία θα μου πάρει πολλές φορές για να τη χορτάσω και έπεται η Σκανδιναβία κι η υπόλοιπη Ευρώπη. (Καλή Ανάσταση!)
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τι ωραίο thread, χάρηκα να σας διαβάζω. Το δικό μου ταξίδι - όνειρο ήταν η - surprise! - Ινδία και πραγματοποιήθηκε το Μάρτιο του 2018. Αυτό που είδα ομως, ως junkie του ταξιδιού, είναι ότι προκύπτουν συνέχεια νέα ταξιδιωτικά όνειρα, δεν επέρχεται κορεσμός. Ακολουθεί η Ισλανδία, ελπίζω εντός του έτους.
Επίσης, κάτι που λέω συχνά :για μένα δεν υπάρχει άσχημο /μη ικανοποιητικό ταξίδι που να το μετάνιωσα, και έχω κάνει πολλά. Ολα ετοιμάστηκαν με λαχτάρα, όλοι οι προορισμοί, οι κουλτούρες, τα χρώματα, οι γεύσεις, οι άνθρωποι έχουν κάτι να δώσουν, όσο διαφορετικά να είναι μεταξύ τους. Σας χαιρετώ από την ηλιόλουστη Washington.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom