Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Από τις πιο όμορφες πόλεις του κόσμου για μένα με κριτήριο καθαρά το "αστικό" τοπίο σε συνδυασμό με "φυσική-τροπική" ομορφιά θεωρώ πως είναι το Ρίο ντε Τζανέιρο !! Οκ, δεν θα επεκταθώ στο πόσο επικίνδυνη πόλη και πόσα άλλα αρνητικά μπορεί να έχει, αλλά το θέαμα που αντικρίζει κανείς από το Corcovado, το Pao de Acucar, και τόσα άλλα σημεία στην πόλη είναι μαγικό !!!!
Από ευρωπαικά standards μια πόλη που πραγματικά με κέρδισε είναι το San Sebastian ή Donostia στη Χώρα των Βάσκων- Ισπανία. Ίσως επειδή είμαι θετικότατα προκατειλημμένος με οτιδήποτε ισπανικό, ίσως γιατί όταν την επισκέφτηκα λουζόταν όλες τις μέρες στον ήλιο...έχει κάτι αυτή η πόλη! Κάτι από belle epoque...κάτι από πανέμορφη, αριστοκρατική Ισπανία που δεν θα πάψω να αγαπώ ποτέ !!!
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Απο τις ευρωπαϊκές πόλεις ανώτερη των προσδοκιών μου ηταν η Βρυξέλλες δεν το περίμενα να πιώ τοσο ωραίες μπύρες, κ έχει πέριξ πολλα πράγματα να δεις.επισης με εξέπληξε η Φλωρεντία κ η Σιένα τοσο για την αρχιτεκτονική όσο κ για την αυρα τους. Κατώτερη των προσδοκιών ήταν η Νέα Υόρκη,Βαρκελώνη,Βουκουρέστι,Βουδαπέστη. Πλεον προτιμώ πόλεις που δεν έχουν πολλούς τουρίστες γιατι εχει παραγίνει το κακό.πχ θα ηθελα να επισκεφτω την Βενετία αλλα με τόσους τουρίστες βλέπεις πραγματικά την πόλη κ την κουλτούρα της?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.603
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
θα ηθελα να επισκεφτω την Βενετία αλλα με τόσους τουρίστες βλέπεις πραγματικά την πόλη κ την κουλτούρα της?
Να την επισκεφθείς, αλλά να πας off season πχ. χειμώνα (όχι στο καρναβάλι) ή αργά το φθινόπωρο και να κάνεις βόλτα στις περιοχές μακριά από τα γνωστά αξιοθέατα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.539
Likes
8.506
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα απαντήσω στην marian23 και θα είμαι και οντοπικ. Πήγα στη Βενετία πρώτη φορά το προπροηγουμενό σκ που ήταν και το κλείσιμο του καρναβαλιού. Φυσικά γινόταν πανικός από τουρίστες. Η piazza san marco ήταν απλησίαστη τη μία ημέρα και παρόλο αυτόν τον πολύ αρνητικό παράγοντα, έχω να πω ότι η Βενετία είναι εύκολα η πιο ωραία πόλη που έχω δει. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα. Η πρώτη εικόνα βγαίνοντας απ'το σταθμό των τρένων είναι σκέτη μαγεία. Σίγουρα θα ξαναπάω! Το καρναβάλι επίσης δεν περίμενα να είναι έτσι. Περίμενα μια πιο κυριλέ κατάσταση, αλλά είχε συναυλίες σε πολλά σημεία, ο κόσμος με στολές όπως σε κάθε καρναβάλι (αυτοί με τις βενετσιανικες ήταν λίγοι) και τέλεια Ιταλικά γλυκά των αποκριών. Όποιος πετύχει fritelle στην Ιταλία να πέσει με τα μούτρα!

Επίσης η πόλη είναι αρκετά μεγάλη και η γραφικότητα της υπάρχει παντού. Πιάστηκα στον ύπνο με αυτό το μέρος!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.071
Όντως πανέμορφη πόλη η Βενετιά αλλά ναι ισχύει ότι γίνεται και χαμός από τουρίστες που μοιάζουν να είναι πολύ περισσότεροι από τους ντόπιους. Ήμουν εκεί πριν λίγες μέρες και το καρναβάλι είχε τελειώσει και πάλι οι τουρίστες έμοιαζαν ατέλειωτοι. Από εκεί και πέρα σαφώς δεν περίμενα να την δω ποτέ χωρίς πολλούς τουρίστες αλλά η ομορφιά της και η γραφικότητα της παραμένουν δεδομένες. Σίγουρα θα ήταν πιο καλά και ίσως πιο αυθεντική αν δεν είχε τόσο τεράστιο ρεύμα τουριστών αλλά αμφιβάλλω αν θα γίνει ποτέ αυτό. :oops: Σε τέτοια μέρη ο τουρισμός βαίνει αυξανόμενος....
Αγάπησα τα γραφικά στενάκια όπου μπορούσες να βρεις λίγη ησυχία και να νιώσεις λίγο την ατμόσφαιρα περασμένων εποχών που βγάζει η πόλη.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
αλλα με τόσους τουρίστες βλέπεις πραγματικά την πόλη κ την κουλτούρα της?
Έχω την περιέργεια να μάθω πώς ακριβώς βλεπετε σε μια βδομάδα σαν τουρίστας - ταξιδιώτης την κουλτούρα του λαού που κατοικεί σε εναν τόπο. Μπορειτε να μας φέρετε κανα δυο παραδείγματα περιοχών και κουλτούρας που σας έρχεται στο μυαλό;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω την περιέργεια να μάθω πώς ακριβώς βλεπετε σε μια βδομάδα σαν τουρίστας - ταξιδιώτης την κουλτούρα του λαού που κατοικεί σε εναν τόπο. Μπορειτε να μας φέρετε κανα δυο παραδείγματα περιοχών και κουλτούρας που σας έρχεται στο μυαλό;
Δείγματα κουλτούρας για μένα είναι το πώς συμπεριφέρονται στο δρόμο οι οδηγοί/πεζοί, το πώς μιλάνε μεταξύ τους ή σε μένα οι ντόπιοι, το πώς και τι τρώνε στα εστιατόρια, πώς έχουν "στήσει" τον τόπο τους όσον αφορά σε πρακτικά και όχι μόνο ζητήματα και υπάρχουν και πολλά ακόμα αλλά θα αρκεστώ σε αυτά. Σε μία εβδομάδα εγώ προσωπικά μπορώ να αποκομίσω μία καλή εικόνα. Εξαρτάται βέβαια και από το πώς κινείται ο καθένας στο ταξίδι του. Εάν είναι πχ σε all inclusive ή αν η διαδρομή του είναι ξενοδοχείο-Mc Donald's και πάλι πίσω τότε ναι, δε θα δει και πολλή ντόπια κουλτούρα (τραβηγμένο λίγο παράδειγμα αλλά νομίζω βγαίνει το νόημα).
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εγω εχω αλλη απορια...ολοι εσεις που τοσο πολυ χαλιεστε απο τους τουριστες που σας εμποδιζουν να ζησετε οπως θα θελατε ενα μερος,τι ακριβως ειστε?αυτοχθονες παντως οχι...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εγω εχω αλλη απορια...ολοι εσεις που τοσο πολυ χαλιεστε απο τους τουριστες που σας εμποδιζουν να ζησετε οπως θα θελατε ενα μερος,τι ακριβως ειστε?αυτοχθονες παντως οχι...
Ε, δεν ειναι το ιδιο ο μαζικος τουρισμος (γκρουπ,πουλμαν,κρουαζιεροπλοια κ.τλ) με την πλειοψηφια οσων ταξιδευουν, απο εδω μεσα τουλαχιστον, που παιρνουν το βαλιτσακι τους κ γυριζουν τον κοσμο...
Ακομα και ο τροπος που ταξιδευει ο καθε λαος διαφερει. Το ιδιο ειναι π.χ ο Κινεζος τουριστας με τον Ελληνα; Δε νομιζω! (Και δεν το λεω καθολου ρατσιστικα. Θεμα κουλτουρας ειναι. Αλλα το ιδιο δεν ειναι, πως να το κανουμε!)
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ε, δεν ειναι το ιδιο ο μαζικος τουρισμος (γκρουπ,πουλμαν,κρουαζιεροπλοια κ.τλ) με την πλειοψηφια οσων ταξιδευουν, απο εδω μεσα τουλαχιστον, που παιρνουν το βαλιτσακι τους κ γυριζουν τον κοσμο...
Ακομα και ο τροπος που ταξιδευει ο καθε λαος διαφερει. Το ιδιο ειναι π.χ ο Κινεζος τουριστας με τον Ελληνα; Δε νομιζω! (Και δεν το λεω καθολου ρατσιστικα. Θεμα κουλτουρας ειναι. Αλλα το ιδιο δεν ειναι, πως να το κανουμε!)
Το "με τόσους τουρίστες" που αναφέρθηκε παραπάνω δεν έχει να κάνει υποχρεωτικά με τον μαζικό τουρισμό. Και αυτοί με το βαλιτσάκι τους που γυρίζουν τον κόσμο μπορεί να περάσουν από τη Βενετία και την κάθε Βενετία γιατί είναι πχ όμορφο μέρος. Οπότε αυξάνονται τα πλήθη είτε είναι με πούλμαν είτε μεμονωμένοι. Αναγκαίο "κακό".
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ε, δεν ειναι το ιδιο ο μαζικος τουρισμος (γκρουπ,πουλμαν,κρουαζιεροπλοια κ.τλ) με την πλειοψηφια οσων ταξιδευουν, απο εδω μεσα τουλαχιστον, που παιρνουν το βαλιτσακι τους κ γυριζουν τον κοσμο...
Ακομα και ο τροπος που ταξιδευει ο καθε λαος διαφερει. Το ιδιο ειναι π.χ ο Κινεζος τουριστας με τον Ελληνα; Δε νομιζω! (Και δεν το λεω καθολου ρατσιστικα. Θεμα κουλτουρας ειναι. Αλλα το ιδιο δεν ειναι, πως να το κανουμε!)
Αυτο που εγραψα εγω,καμμια σχεση.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το "με τόσους τουρίστες" που αναφέρθηκε παραπάνω δεν έχει να κάνει υποχρεωτικά με τον μαζικό τουρισμό. Και αυτοί με το βαλιτσάκι τους που γυρίζουν τον κόσμο μπορεί να περάσουν από τη Βενετία και την κάθε Βενετία γιατί είναι πχ όμορφο μέρος. Οπότε αυξάνονται τα πλήθη είτε είναι με πούλμαν είτε μεμονωμένοι. Αναγκαίο "κακό".
Προσωπικα παντως οι ταξιδιωτες δεν με ενοχλουν οσοι και να ειναι. Ο μαζικος τουρισμος ομως με ενοχλει. Ειδικα στην Βενετια που αναφερθηκε συγκεκριμενα, το "πληγμα" ειναι μεγαλο με τα κρουαζιεροπλοια και τους τουριστες της μισης ημερας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.104
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom