Eκδρομή στην Κρήτη - Μέρη - Διαμονή - Φαγητό

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Και τα δυο έχουν πολύ όμορφη θέα στο Ενετικό κάστρο και στη θάλασσα , στο εστιατόριο σου ξενοδοχείου Lato θα βρεις τσιμπημένες τιμές αλλά εκεί κοντά σου είναι τα εστιατόριο ΚΟΥΖΙΝΕΡΙΝ , και ΣΤΗ ΛΑΔΟΚΟΛΑ σε μια ευθεία περνάς την οδό 25 Αυγούστου και είναι στον απέναντι δρόμο, και τα δυο ξενοδοχεία είναι καρακέντρο οπότε με τα πόδια πας παντού στο Ιστορικό κέντρο της πόλης .Κοντά σας είναι η εκκλησία του Αγίου Τίτου, η Κρήνη του Μorozini (πλατεία με τα λιονταράκια ) η Ενετική Λόντζια, η Βασιλική του Αγίου Μάρκου , η οδός 25 Αυγούστου που καταλήγει στη παραλιακή και απέναντι στο Κάστρο του Κούλε .....έχει πολλά ενδιαφέροντα σημεία το κέντρο του Ηρακλείου
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καταλήγουμε στο Ηράκλειο για διαμονή.Γιατί και η παρέα μεγάλωσε,θέλουμε 5 δωμάτια τώρα.Και μάλλον θα κλείσουμε σε δύο ξενοδοχεία,ανάλογα με τα γούστα και τα δεδομένα του καθένα.Μάλλον LATO και GDM Megaron. ΄Εχουν parking και τα δύο.
Το Megaro είναι εξαιρετικό (προτιμήστε δωμάτια με θέα στο λιμάνι - αξίζει ) το Lato επίσης καλη επιλογή (ανάμεσα στα δυο το Megaro δαγκωτό ).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Και τα δυο έχουν πολύ όμορφη θέα στο Ενετικό κάστρο και στη θάλασσα , στο εστιατόριο σου ξενοδοχείου Lato θα βρεις τσιμπημένες τιμές αλλά εκεί κοντά σου είναι τα εστιατόριο ΚΟΥΖΙΝΕΡΙΝ , και ΣΤΗ ΛΑΔΟΚΟΛΑ σε μια ευθεία περνάς την οδό 25 Αυγούστου και είναι στον απέναντι δρόμο, και τα δυο ξενοδοχεία είναι καρακέντρο οπότε με τα πόδια πας παντού στο Ιστορικό κέντρο της πόλης .Κοντά σας είναι η εκκλησία του Αγίου Τίτου, η Κρήνη του Μorozini (πλατεία με τα λιονταράκια ) η Ενετική Λόντζια, η Βασιλική του Αγίου Μάρκου , η οδός 25 Αυγούστου που καταλήγει στη παραλιακή και απέναντι στο Κάστρο του Κούλε .....έχει πολλά ενδιαφέροντα σημεία το κέντρο του Ηρακλείου
Ευχαριστώ πολύ.Η μεγάλη παρέα έχει και τα μειονεκτήματα της αλλά τουλάχιστον συμφωνούμε και δεν τρώμε σε εστιατόρια ξενοδοχείων.Εκτός αν είναι εξαιρετικές περιπτώσεις.Επομένως θα δοκιμάσουμε κάποιες από τις προτάσεις σου σίγουρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Το Megaro είναι εξαιρετικό (προτιμήστε δωμάτια με θέα στο λιμάνι - αξίζει ) το Lato επίσης καλη επιλογή (ανάμεσα στα δυο το Megaro δαγκωτό ).
Ευχαριστώ.Κάπως ακριβότερο βέβαιο το Megaron.Για αυτό είπα ότι η παρέα θα χωρισθεί ανάλογα με το budget.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ευχαριστώ.Κάπως ακριβότερο βέβαιο το Megaron.Για αυτό είπα ότι η παρέα θα χωρισθεί ανάλογα με το budget.
Ε ναι είναι λιγάκι γι αυτό καπ δεν το πρότεινα από την αρχή αλλά έδωσα ξενοδοχεία με μεσες τιμές . Αν το budget σας βγαίνει νομίζω είναι το καλύτερο στο Ηράκλειο. Αν και γενικα το Ηράκλειο έχει καλά ξενοδοχεία μην τα φοβάστε ! Και φαγητό βεβαίως!!!Να περάσετε Τελεια !!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Ευχαριστώ πολύ.Η μεγάλη παρέα έχει και τα μειονεκτήματα της αλλά τουλάχιστον συμφωνούμε και δεν τρώμε σε εστιατόρια ξενοδοχείων.Εκτός αν είναι εξαιρετικές περιπτώσεις.Επομένως θα δοκιμάσουμε κάποιες από τις προτάσεις σου σίγουρα.
To εστιατόριο Peskesi καλλίτερο με διαφορά στο κέντρο δίπλα στον ΟΤΕ πίσω από το πάρκο
https://peskesicrete.gr/el/
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ.Κάπως ακριβότερο βέβαιο το Megaron.Για αυτό είπα ότι η παρέα θα χωρισθεί ανάλογα με το budget.
Έχω φάει πρωϊνά σε ξενοδοχεία και ξενοδοχεία, αλλά στο Megaron είχε ένα από τα καλύτερα ever.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Θα είμαι τριήμερο στην Κρήτη με διαμονή στο Ηράκλειο (29/11-1/12).
Θα νοικιάσω αμάξι από το αεροδρόμιο και θέλω να κάνω 2 ημερήσιες εκδρομές, χωρίς όμως ταλαιπωρία.
Εχω επισκεφτεί την Κρήτη άλλες 3 φορές με πολυήμερες διακοπές, οπότε τα βασικά αξιοθέατα τα έχω δει όλα. Αυτή φορά λέω να εστιάσω στο νομό Λασιθίου και ίσως στο νομό Ηρακλείου.
1. Η μία εκδρομή θα είναι προς Σπιναλόγκα, Ελούντα και και Αγιο Νικόλαο. Τι άλλο μπορώ να συνδυάσω εκείνη την ημέρα; Υπάρχει κάποιο παραδοσιακό χωριό στην ευρύτερη περιοχή που αξίζει να το δω;
2. Η δεύτερη εκδρομή ίσως να είναι στο νομό Ηρακλείου. Εκεί θα ήθελα κάποια προτεινόμενη διαδρομή όχι όμως κουραστική με πολλές στροφές...
Εκτός από το χωριό Αρχάνες, υπάρχει κάποιο άλλο χωριό παραδοσιακό;
Να σημειώσω ότι έχω δει Κνωσσό, Αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου και το ενυδρείο. Τι άλλο προτείνετε να δω από το νομό;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Θα είμαι τριήμερο στην Κρήτη με διαμονή στο Ηράκλειο (29/11-1/12).
Θα νοικιάσω αμάξι από το αεροδρόμιο και θέλω να κάνω 2 ημερήσιες εκδρομές, χωρίς όμως ταλαιπωρία.
Εχω επισκεφτεί την Κρήτη άλλες 3 φορές με πολυήμερες διακοπές, οπότε τα βασικά αξιοθέατα τα έχω δει όλα. Αυτή φορά λέω να εστιάσω στο νομό Λασιθίου και ίσως στο νομό Ηρακλείου.
1. Η μία εκδρομή θα είναι προς Σπιναλόγκα, Ελούντα και και Αγιο Νικόλαο. Τι άλλο μπορώ να συνδυάσω εκείνη την ημέρα; Υπάρχει κάποιο παραδοσιακό χωριό στην ευρύτερη περιοχή που αξίζει να το δω;
2. Η δεύτερη εκδρομή ίσως να είναι στο νομό Ηρακλείου. Εκεί θα ήθελα κάποια προτεινόμενη διαδρομή όχι όμως κουραστική με πολλές στροφές...
Εκτός από το χωριό Αρχάνες, υπάρχει κάποιο άλλο χωριό παραδοσιακό;
Να σημειώσω ότι έχω δει Κνωσσό, Αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου και το ενυδρείο. Τι άλλο προτείνετε να δω από το νομό;
No 1 Θα βάλεις και το χωριό Κριτσά - Παναγία Κερά- αρχαία Λατώ, όλα μια διαδρομή
Νο 2 Αγ. Τριάδα-Φαιστός-Μάταλα και φαγητό στο παραδοσιακό χωριό Σίβα
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
No 1 Θα βάλεις και το χωριό Κριτσά - Παναγία Κερά- αρχαία Λατώ, όλα μια διαδρομή
Νο 2 Αγ. Τριάδα-Φαιστός-Μάταλα και φαγητό στο παραδοσιακό χωριό Σίβα
Σε ευχαριστώ παρα πολύ!!
Ο δρόμος προς Μάταλα πως είναι;
Εχω να πάω στην περιοχη 30 χρόνια!! Θα εχει ερημιά τώρα;
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Σε ευχαριστώ παρα πολύ!!
Ο δρόμος προς Μάταλα πως είναι;
Εχω να πάω στην περιοχη 30 χρόνια!! Θα εχει ερημιά τώρα;
Προτείνω εκδρομή στο οροπέδιο Λασιθίου και στο φανταστικό σπήλαιο Δικταίο Άντρο...Φαγητό στα χωριά του οροπεδίου και καφέ στον Άγιο (έχει δρόμο που κόβεις από οροπέδιο) και επιστροφή από Εθνική Οδό...Και η πρώτη μέρα χαλαρά Ελούντα-Πλάκα-Σπιναλόγκα
Τα Μάταλα ΔΕΝ προτείνονται ,είναι μόνο για καλοκαίρι και αν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom