Πρόβλημα στην πύλη επιβίβασης αεροσκάφους

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Κάποιες κλείνουν και στο -10.. το θέμα είναι ότι την ώρα που πήγε ειχε κλείσει η πυλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Η μεταφραση του Boarding ως "ανοιγε η πυλη" ειναι καπως ο.τι να ναι. Ακομη και στους πινακες ανακοινωσεων εχει διαφορετικη ενδειξη το Gate Open που προηγειται του Boarding.
Δηλαδη επρεπε να εισαι εκει στις 11 το αργοτερο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Η επιβίβαση στην Aegean κλείνει 20' πριν την πτήση, τυπικά.
Επιβίβαση: 20 λεπτά πριν την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της πτήσης σας. Μετά από αυτόν το χρόνο, η θέση σας παραμένει στη διάθεση της εταιρείας.
Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν ήταν ανεκτικοί σε εισιτήριο business class. Εκτός βέβαια αν η επιβίβαση γινόταν με λεωφορείο (που είχε φύγει) και όχι φυσούνα.

Να προσθέσω ότι όπως η ώρα αναχώρησης είναι η ώρα που φεύγει το αεροσκάφος, η ώρα επιβίβασης (BOARD) είναι η ώρα που κλείνει η πύλη επιβίβασης...
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.516
παιδια γεια σε ολλους σας. Θέλω τα φώτα σας για αυτό που μου συνέβη εχθές ταξιδεύοντας από Λονδίνο για αθηνα με Aegean. Η πτήση ήταν προγραμματισμένη για τις 11:30 και η πύλη άνοιγε 11:00 πήγα για επιβηβαση στις 11:16 και δεν με έβαλαν μέσα με αποτέλεσμα να χάσω την πτήση και μα πληρώσω αλλά εισιτήρια για να επιστρέψω όσο και αν φώναξα δεν μπόρεσα να κάνω κάτι. Μπορώ να βρω κάπου δίκιο. Σας ευχαριστω ολλους
Φίλε μου με κάθε καλη διάθεση θα σου αναφέρω τα εξής. Η Α3 αναφέρει στους όρους της ότι απαιτείται να είσαι στην πύλη 20 λεπτά πριν την αναχώρηση. Με τη δική σου ακόμη έκδοχη άργησες αφού έφτασες μετά τις 11:10. Έπειτα αναφέρεις ότι φωνάξες αλλά δε σε άφησαν. Φωνάξες για ποιο ακριβώς λόγο? Που δεν σου έκαναν χάρη να σε αφήσουν να περάσεις? Εν πάσει περιπτώσει είμαι σίγουρος ότι στην επόμενη πτήση σου θα είσαι σίγουρα πριν το 20 λεπτό της διόριας της Aegean.
 

Xristos1

Member
Μηνύματα
16
Likes
13
Φίλε μου με κάθε καλη διάθεση θα σου αναφέρω τα εξής. Η Α3 αναφέρει στους όρους της ότι απαιτείται να είσαι στην πύλη 20 λεπτά πριν την αναχώρηση. Με τη δική σου ακόμη έκδοχη άργησες αφού έφτασες μετά τις 11:10. Έπειτα αναφέρεις ότι φωνάξες αλλά δε σε άφησαν. Φωνάξες για ποιο ακριβώς λόγο? Που δεν σου έκαναν χάρη να σε αφήσουν να περάσεις? Εν πάσει περιπτώσει είμαι σίγουρος ότι στην επόμενη πτήση σου θα είσαι σίγουρα πριν το 20 λεπτό της διόριας της Aegean.
Δεν αντιλέγω σε αυτά που μου λες και γιαυτο μπήκα μέσα εδώ να ρωτισω. Και όταν λέω φώναξα μην φανταστης πως έγινε πόλεμος. Φωνές με το συνεχόμενο πλιζ πλιζ επειδή το αεροπλανο ήταν ακόμα εκεί. Ξέχασα να αναφέρω πως μαζί με εμένα και την συζιγο μου ήταν άλλο ένα άτομο ακόμα πριν από εμάς που και αυτός δεν μπόρεσε να μπει. Και κάνω την απλή ερώτηση οκ υπάρχει νόμος που λει 15. Η 20 λεπτά πριν. Δεν υπάρχει ανοχή τις τουαλέτας ρε φιλε Εδώ πόσες φορές ταξιδεύουμε και έχει καθυστέρηση το αεροπλανο για διάφορες περιπτώσεις. Τέλος πάντων μελον φταίει το ότι έκανα πρώτος πρωί πρωί τσεκιν κάποτε την παθενεις από βλακεία και μόνο. 3 ώρες μέσα στο αεροδρόμιο και να χάσεις το αεροπλανο είναι κάπως. Κολισα με το 11:30 είπα προλαβαίνω. Θα το προσπαθήσω όσο μπορώ και ότι βγει η θετικό η αρνητικό αποτέλεσμα. Δεν αλλάζει κάτι τώρα. Πάντως σας ευχαριστω που μπήκατε στην διαδικασία να μου γράψετε. Καλα ταξιδια να έχουμε όλοι
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Δεν αντιλέγω σε αυτά που μου λες και γιαυτο μπήκα μέσα εδώ να ρωτισω. Και όταν λέω φώναξα μην φανταστης πως έγινε πόλεμος. Φωνές με το συνεχόμενο πλιζ πλιζ επειδή το αεροπλανο ήταν ακόμα εκεί. Ξέχασα να αναφέρω πως μαζί με εμένα και την συζιγο μου ήταν άλλο ένα άτομο ακόμα πριν από εμάς που και αυτός δεν μπόρεσε να μπει. Και κάνω την απλή ερώτηση οκ υπάρχει νόμος που λει 15. Η 20 λεπτά πριν. Δεν υπάρχει ανοχή τις τουαλέτας ρε φιλε Εδώ πόσες φορές ταξιδεύουμε και έχει καθυστέρηση το αεροπλανο για διάφορες περιπτώσεις. Τέλος πάντων μελον φταίει το ότι έκανα πρώτος πρωί πρωί τσεκιν κάποτε την παθενεις από βλακεία και μόνο. 3 ώρες μέσα στο αεροδρόμιο και να χάσεις το αεροπλανο είναι κάπως. Κολισα με το 11:30 είπα προλαβαίνω. Θα το προσπαθήσω όσο μπορώ και ότι βγει η θετικό η αρνητικό αποτέλεσμα. Δεν αλλάζει κάτι τώρα. Πάντως σας ευχαριστω που μπήκατε στην διαδικασία να μου γράψετε. Καλα ταξιδια να έχουμε όλοι
Είχατε δώσει βαλίτσες;Λογικά θα πρέπει να τις κατέβασαν.Σας τις έδωσαν πίσω εκείνη την ώρα;
 

Xristos1

Member
Μηνύματα
16
Likes
13
Είχατε δώσει βαλίτσες;Λογικά θα πρέπει να τις κατέβασαν.Σας τις έδωσαν πίσω εκείνη την ώρα;
Ναι η βαλίτσες κατέβηκαν αμέσως. Μας πήγαν στην έξοδο με τα διαβατήρια και μετα βρέθηκα στο χώρο τον αποσκευών όπου μας στις είχαν βγάλη έξω από τους ιμάντες. Τις πήρα για την επόμενη πτήση στο άλλο αεροδρόμιο του Χίθροου
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Τελικά φαίνεται ότι μόνον στις ταινίες γίνεται να έχει μπει το αεροπλάνο ακόμη και στην διαδικασία αποχώρησης από την πύλη(push back) και να γυρνάει πίσω να επιβιβασθεί ο/η σταρ :D

Κρίμα που το βίωσες και φαντάζομαι ότι θα χρυσοπλήρωσες τα εισιτήρια που έβγαλες συν την μετακίνηση στο Χήθροου.
 

Xristos1

Member
Μηνύματα
16
Likes
13
Τελικά φαίνεται ότι μόνον στις ταινίες γίνεται να έχει μπει το αεροπλάνο ακόμη και στην διαδικασία αποχώρησης από την πύλη(push back) και να γυρνάει πίσω να επιβιβασθεί ο/η σταρ :D

Κρίμα που το βίωσες και φαντάζομαι ότι θα χρυσοπλήρωσες τα εισιτήρια που έβγαλες συν την μετακίνηση στο Χήθροου.
932 ευρώ εισιτήρια και 66 λίρες ταξί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Τυπικά βέβαια έχουν δίκιο.΄Ισως να τους έλεγες να δώσουν κάποιο εισιτήριο αντί επιστροφής χρημάτων.Είσαι gold;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Τυπικά βέβαια έχουν δίκιο.΄Ισως να τους έλεγες να δώσουν κάποιο εισιτήριο αντί επιστροφής χρημάτων.Είσαι gold;
Γιατι να αποζημιωνουν/ επιβραβευουν με εισιτηριο οποιον δεν τηρει τους ορους που εχει συμφωνησει οτι διαβασε και γνωριζει? 14 λεπτα πριν την αναχωρηση πας σε κτελ και τρενα, οχι στο gate αεροπλανου.
 

Xristos1

Member
Μηνύματα
16
Likes
13
Γιατι να αποζημιωνουν/ επιβραβευουν με εισιτηριο οποιον δεν τηρει τους ορους που εχει συμφωνησει οτι διαβασε και γνωριζει? 14 λεπτα πριν την αναχωρηση πας σε κτελ και τρενα, οχι στο gate αεροπλανου.
Με αυτά που αναφέρεις μαζί σου. Ποτε σε επιβράβευσαν με αυτά που εκείνη δεν τηρούσαν τους όρους; Καθυστέρησης αναμονές αποσκευών και διαφορά αλλά. Όλα τα γνωρίζω και είπα πως ναι μετα από τόσα ταξιδια την πάτησα σαν πρωτάρης. Αλλά το έγραψα εδώ το θέμα μου μήπως κάποιος άλλος είχε αντιμετώπιση κάτι παρόμοιο και μάθαινα κάτι που δεν γνωρίζω. Όλα τα αλλά είναι να έχουμε να λέμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom