Χανιά

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Eχω την απορια, ολοι τουτοι δω ξερουνε οτι το Σείταν λιμανια ειναι διπλα στον φημισμενο Κουρουπητο; Στα ξεπλυδια των σκουπιδιων κολυμπανε!
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Καλησπέρααααα.Σκέφτομαι με τον σύντροφό μου να κάνουμε διακοπές τον Αύγουστο 6 μέρες στα Χανιά. Δεν έχουμε καμια ιδέα απο την Κρήτη και θέλουμε να δούμε οσο περισσότερα πράγματα γίνεται . Η ερώτηση μου ειναι επειδη θα ταξιδέψουμε με το δικο μας αμαξι θα παμε απο μεσα στα χανια μέχρι και στο ελαφονησι, μπαλο κλπ αξιοθέατα . Που ειναι το ιδανικοτερο μερος για να μείνουνε; μεσα στα Χανιά και να πηγαίνουμε απο εκει σε όλα τ μέρη που θ θελαμε; ή πιο οικονομικά σε κάποιο χωριό εξω ; προσπαθώ μεσω ίντερνετ να μαθω χωρια μερη και παραλιες για αποστάσεις αλλα δεν τα καταφέρνω πολυ καλα. Ποια θα ηταν η πρόταση σας ;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Βολεύει στα Χανιά γιατί η παλιά πόλη τα καλοκαιρινά βράδυα είναι πάρα πολύ όμορφη. Βέβαια θα μπορούσατε να το μείνετε και από Πλατανιά μέχρι Κίσσαμο, καθότι είναι πιο κοντά σε Μπάλο, Ελαφονήσι, Παλαιόχωρα, Φαλάσαρνα.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Αν βρεις κάτι οικονομικό μέσα στην πόλη, εννοείται μέσα. Αλλιώς Αγια Μαρίνα, Σταλο ή Πλατανιά.
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Παιδιααααα. Ευχαριστώ για τα σχολια. Ψαχνω κάθε μερα σε κατι οικονομικό με κουζίνα. Τελικά ειδα ενα που ειναι στο λιμάνι της σουδας. Αξίζει η διαμονη εκει; ή θα ειναι μακριά ;γενικά μένουν εκει ταξιδιώτες για πολλές μέρες
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Παιδιααααα. Ευχαριστώ για τα σχολια. Ψαχνω κάθε μερα σε κατι οικονομικό με κουζίνα. Τελικά ειδα ενα που ειναι στο λιμάνι της σουδας. Αξίζει η διαμονη εκει; ή θα ειναι μακριά ;γενικά μένουν εκει ταξιδιώτες για πολλές μέρες
H Σούδα σίγουρα δεν είναι η πρώτη επιλογή για ταξιδιώτες. Ως περιοχή είναι αδιάφορη και σίγουρα χάνεις κάτι από τη μαγεία της Παλιάς Πόλης, αλλά από τη στιγμή που θα έχετε αυτοκίνητο δε νομίζω να έχετε πρόβλημα. Η Σούδα από την πόλη των Χανίων είναι γύρω στα 15 λεπτά με το αυτοκίνητο και έχει σούπερ μάρκετ/ταβέρνες/φούρνους κλπ. Μέσω Χανίων θα πηγαίνετε και στις περισσότερες άλλες παραλίες που σας ενδιαφέρουν (Ελαφονήσι, Φαλάσαρνα κλπ), οπότε απλά υπολόγισε 15 παραπάνω λεπτά στο αυτοκίνητο. Οπότε, αν δε σας είναι σημαντικό να έχετε κάποια παραλία ή κάποια γραφική περιοχή για βόλτα έξω από την πόρτα σας και υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή, πιστεύω μια χαρά θα περάσετε και αν μείνετε εκει, παρόλο που σίγουρα δεν είναι το ιδανικό. Ο Κίσσαμος/Πλατανιάς που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω είναι σίγουρα πιο τουριστικά/συνηθισμένη επιλογή, αλλά φαντάζομαι και πιο ακριβά.
 
Last edited:

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
H Σούδα σίγουρα δεν είναι η πρώτη επιλογή για ταξιδιώτες. Ως περιοχή είναι αδιάφορη και σίγουρα χάνεις κάτι από τη μαγεία της Παλιάς Πόλης, αλλά από τη στιγμή που θα έχετε αυτοκίνητο δε νομίζω να έχετε πρόβλημα. Η Σούδα από την πόλη των Χανίων είναι γύρω στα 15 λεπτά με το αυτοκίνητο και έχει σούπερ μάρκετ/ταβέρνες/φούρνους κλπ. Μέσω Χανίων θα πηγαίνετε και στις περισσότερες άλλες παραλίες που σας ενδιαφέρουν (Ελαφονήσι, Φαλάσαρνα κλπ), οπότε απλά υπολόγισε 15 παραπάνω λεπτά στο αυτοκίνητο. Οπότε, αν δε σας είναι σημαντικό να έχετε κάποια παραλία ή κάποια γραφική περιοχή για βόλτα έξω από την πόρτα σας και υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή, πιστεύω μια χαρά θα περάσετε και αν μείνετε εκει, παρόλο που σίγουρα δεν είναι το ιδανικό.
Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. . Ειπες αυτο που σκεφτόμουν οτι μπορεί να ειναι αδιάφορη και με κάλυψες . Θα συνεχιζω να ψάχνω . Να σαι καλα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παιδιααααα. Ευχαριστώ για τα σχολια. Ψαχνω κάθε μερα σε κατι οικονομικό με κουζίνα. Τελικά ειδα ενα που ειναι στο λιμάνι της σουδας. Αξίζει η διαμονη εκει; ή θα ειναι μακριά ;γενικά μένουν εκει ταξιδιώτες για πολλές μέρες
Πρώτη φορά βλέπω τουρίστες να ενδιαφέρονται να μένουν στο χωριό μου!
 

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Labrinik καλησπέρα, ούτε Σούδα (καλές ταβέρνες και στην Κάτω Σούδα έχει), ούτε κάτι Αγ. Μαρίνες, Σταλους, Πλατανιες κλπ. Εγώ μέχρι Καλαμάκι θα περιοριζόμουν, η στο κάτω κάτω πόλη των Χανιών! Το καλύτερο option από ένα βέρο Χανιώτη, γεννημένο πριν του Βαβουρη (τώρα δεν υπάρχει βέβαια) το φούρνο στην Θεοτοκοπούλου, είναι να πάτε προς την Nεα Χώρα, έχεις από τα ταβέρνες, καφενεία, φουρνάρικα στα πόδια σου! Χωρίς να παραλείψω την θάλασσα δίπλα στα πόδια σου, ελπίζω μόνο ο Βα@#$%ς να μην γεμίσει την παραλία με ξαπλώστρες! Λοιπόν έχουμε Νέα Χώρα (New Country για τσι ξενόγλωσσους), περιπατηχτη/ος σε 5' στο κέντρο της πόλης η στο λιμάνι στο Κολόμπο που λένε οι ντόπιοι! Από την Κισσάμου παίρνεις το λεωφορείο του ΚΤΕΛ για προορισμούς εκτός Χανίων, πάμε παρακάτω, επίσης από την Κισσάμου παλι το αστικό για Καλαμάκι, κλπ. Από την Σελίνου το αστικό για κέντρο (δεν το χρειάζεσαι το κέντρο ειναι 4-5' max από εκεί). Αν είσαι φέτες και γιάπης/σα πας στα μπητσομπαρα της Αγιας Μαρίνας. Εκει που θα ξαπλώνεις σε μπαμπού με υπό αλλεργικά μαξιλάρια, το νερό σε γυάλινο μπουκάλι, και τα ποτά με ομπρ€ελακι€, σημαι€κι€ και πυροτεχνιμ€α€α. Μετά αν δεν έχεις πράμα καλάμι να καβαλήσεις η ελικόπτερο, θα υποστείς το μαρτύριο του δρόμου της επιστροφής στην πόλη, του καλοκαιρινού μηνός των καλιτσουναδων, με σειρές αυτοκίνητων από την διασταύρωση του Γαλατά καμιά φορά και απο τον Γλάρο! Εγώ και με την δίκυκλο το @#$%^. Φέτος θα'ναι και χειρότερα γιατί δεν έχει γέφυρα ο Πλατανιάς λόγω των βροχοπτώσεων, και γίνεται ηδη, το γύρω γύρω όλοι! Γέφυρα μετά από 2-3 χρόνια! Όσο για φαράγγι αν έχεις σκέψεις, εγώ θα τ'φηνα για μελλοντικά bucket list (λίστα των επιθυμιών/του κουβά) μιας και δεν υπάρχουνε δρόμοι & μέχρι τον Αύγουστο δεν θα'χουνε φτιαχτεί! Ειναι μεγάλες οι ζημίες, χωρίς όμως να σε παρεμποδιζόσουν να απολαύσεις τις διακοπές σου στα Χανιά! Δεν θέλεις Χανιά;, Εχει και το Ρέθεμνος, ωραιότατο, γραφικότατο, έχει άλλο αέρα, αλλά και πριν το Ρέθεμνος, έχει Καλύβες, Αλμυριδα κλπ. Δεν σου λέω Γεωργιουπολη γιατι θα'ναι ολες οι φυλές του ....
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Labrinik καλησπέρα, ούτε Σούδα (καλές ταβέρνες και στην Κάτω Σούδα έχει), ούτε κάτι Αγ. Μαρίνες, Σταλους, Πλατανιες κλπ. Εγώ μέχρι Καλαμάκι θα περιοριζόμουν, η στο κάτω κάτω πόλη των Χανιών! Το καλύτερο option από ένα βέρο Χανιώτη, γεννημένο πριν του Βαβουρη (τώρα δεν υπάρχει βέβαια) το φούρνο στην Θεοτοκοπούλου, είναι να πάτε προς την Nεα Χώρα, έχεις από τα ταβέρνες, καφενεία, φουρνάρικα στα πόδια σου! Χωρίς να παραλείψω την θάλασσα δίπλα στα πόδια σου, ελπίζω μόνο ο Βα@#$%ς να μην γεμίσει την παραλία με ξαπλώστρες! Λοιπόν έχουμε Νέα Χώρα (New Country για τσι ξενόγλωσσους), περιπατηχτη/ος σε 5' στο κέντρο της πόλης η στο λιμάνι στο Κολόμπο που λένε οι ντόπιοι! Από την Κισσάμου παίρνεις το λεωφορείο του ΚΤΕΛ για προορισμούς εκτός Χανίων, πάμε παρακάτω, επίσης από την Κισσάμου παλι το αστικό για Καλαμάκι, κλπ. Από την Σελίνου το αστικό για κέντρο (δεν το χρειάζεσαι το κέντρο ειναι 4-5' max από εκεί). Αν είσαι φέτες και γιάπης/σα πας στα μπητσομπαρα της Αγιας Μαρίνας. Εκει που θα ξαπλώνεις σε μπαμπού με υπό αλλεργικά μαξιλάρια, το νερό σε γυάλινο μπουκάλι, και τα ποτά με ομπρ€ελακι€, σημαι€κι€ και πυροτεχνιμ€α€α. Μετά αν δεν έχεις πράμα καλάμι να καβαλήσεις η ελικόπτερο, θα υποστείς το μαρτύριο του δρόμου της επιστροφής στην πόλη, του καλοκαιρινού μηνός των καλιτσουναδων, με σειρές αυτοκίνητων από την διασταύρωση του Γαλατά καμιά φορά και απο τον Γλάρο! Εγώ και με την δίκυκλο το @#$%^. Φέτος θα'ναι και χειρότερα γιατί δεν έχει γέφυρα ο Πλατανιάς λόγω των βροχοπτώσεων, και γίνεται ηδη, το γύρω γύρω όλοι! Γέφυρα μετά από 2-3 χρόνια! Όσο για φαράγγι αν έχεις σκέψεις, εγώ θα τ'φηνα για μελλοντικά bucket list (λίστα των επιθυμιών/του κουβά) μιας και δεν υπάρχουνε δρόμοι & μέχρι τον Αύγουστο δεν θα'χουνε φτιαχτεί! Ειναι μεγάλες οι ζημίες, χωρίς όμως να σε παρεμποδιζόσουν να απολαύσεις τις διακοπές σου στα Χανιά! Δεν θέλεις Χανιά;, Εχει και το Ρέθεμνος, ωραιότατο, γραφικότατο, έχει άλλο αέρα, αλλά και πριν το Ρέθεμνος, έχει Καλύβες, Αλμυριδα κλπ. Δεν σου λέω Γεωργιουπολη γιατι θα'ναι ολες οι φυλές του ....
Χαχα σε Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν το ειδα πριν κλεισω αλλα τελικά έκλεισα σταλο επειδη βρηκα οικονομικό . Θα το κρατήσω καβατζα αφου εχω ακύρωση και θα συνεχίσω να ψαχνω . τωρα εχω απορία για τα εισιτήρια αν γνωρίζεις φυσικά να μου πεις λιγο. Να τα κλείσω απο τώρα ; συγκεκριμένα απο το viva ; έχει ακύρωση; τι μπορώ να κανω ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom