Τουρκία Φωτο-ιστορία Κωνσταντινούπολη: Στο σταυροδρόμι Ανατολής και Δύσης

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική

Πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη, πρώτο ταξίδι στην Ανατολή. Πήγα εντελώς ανυποψίαστος και ίσως και ελαφρώς προκατειλημμένος, το παραδέχομαι, για κάτι μέτριο. Έχοντας δει το μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης και έχοντας πάρει μια γερή δόση όλα αυτά τα χρόνια δυτικής κουλτούρας μάλλον είχα συνηθίσει και δεν ήξερα τι να περιμένω, αφήστε που και στην Κων/πολη οι τρομοκρατικές επιθέσεις δε λείπανε ποτέ, ήταν και η χώρα σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης μέχρι πρόσφατα λόγω του πραξικοπήματος (ας το πούμε...) από το καλοκαίρι του 2016, είναι που είχα στο μυαλό μου και κάποιους άλλους προορισμούς ως προτεραιότητα. Έτσι η Πόλη, ένα πολύ εύκολο (μόνο 1 ώρα απόσταση με αεροπλάνο από Αθήνα) και πολύ (πολύ όμως) οικονομικό ταξίδι έπρεπε να περιμένει 8 χρόνια (απ'όταν ξεκίνησα την ταξιδιωτική μου δραστηριότητα) για να πραγματοποιηθεί.

Το κρατούσα για το τέλος αλλά θέλω να το μοιραστώ τώρα γιατί δεν κρατιέμαι. Ερωτεύτηκα την Κωνσταντινούπολη! Και δεν το περίμενα καθόλου. Πώς είναι όταν βγαίνεις ένα blind date με πρόσωπο που, οκ, σου είναι και λίγο αδιάφορο αλλά δεν έχεις και κάτι καλύτερο να κάνεις βρε αδερφέ το βράδυ και τελικά σου πέφτει το σαγόνι; Αυτό.

Στις αποβάθρες του Eminönü
20191111-_MG_0236.jpg


Έχουν περάσει 2 εβδομάδες σχεδόν απ'όταν επέστρεψα και είμαι ακόμα εκεί. Ακόμα έχω στο μυαλό μου τα δρομάκια στο Cihangir και την πολύβουη Istiklal, τις πραμάτειες των εμπόρων στο Grand Bazaar και τα πολύχρωμα καφέ στο Φανάρι. Και φυσικά τους μπακλαβάδες. Πόσο μπακλαβά να έφαγα; Έχασα το μέτρημα! Τους έχω τρελάνει όλους, όλο για αυτό το ταξίδι μιλάω, το φωνάζω όπου σταθώ κι όπου βρεθώ. Κόλλημα.

Ηλιοβασίλεμα στο Βόσπορο.
20191111-_MG_0375.jpg



Τα παραπάνω φυσικά δε σημαίνουν ότι δεν είχαμε και τα μικρά ευτράπελα που συνοδεύουν σχεδόν κάθε ταξίδι (όπως για παράδειγμα το δωμάτιο του ξενοδοχείου, μεγάλη επιτυχία).

Όλα αυτά θα τα δούμε με τη σειρά, με tips και προτάσεις και με πολλές φωτογραφίες.

Hadi başlayalım - ξεκινάμε!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρέπει να είμασταν περίπου τις ίδιες μέρες εκεί. Έχοντας πάει αρκετές φορές σε διάφορες εποχές του χρόνου στην πόλη, νομίζω ότι την είδες (είδαμε) στα χειρότερά της...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πρέπει να είμασταν περίπου τις ίδιες μέρες εκεί. Έχοντας πάει αρκετές φορές σε διάφορες εποχές του χρόνου στην πόλη, νομίζω ότι την είδες (είδαμε) στα χειρότερά της...
Στα χειρότερά της από ποια άποψη; Πραγματικά μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις πάντως.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ωωωω απότομο και ξαφνικό το χτύπημα σου :D Αν και ήξερα για το ταξίδι σου στην Κων/πολη.
Τέλεια. Περιμένω πως και πως εντυπώσεις και φωτογραφιάρες. Εμένα η Κων/πολη ήταν το δεύτερο ταξίδι μου στο εξωτερικό και ήμουν πολύ αρχάριος αλλά νομίζω την είδα αρκετά καλά. Δεν μπορώ να πω πως είναι το αγαπημένο μου ταξίδι γιατί ακολούθησαν άλλα πολύ καλύτερα. Αλλά θέλω πάρα πολύ να ξαναπάω κάποια στιγμή.
Λοιπόν μην αργείς!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ωωωω απότομο και ξαφνικό το χτύπημα σου :D Αν και ήξερα για το ταξίδι σου στην Κων/πολη.
Τέλεια. Περιμένω πως και πως εντυπώσεις και φωτογραφιάρες. Εμένα η Κων/πολη ήταν το δεύτερο ταξίδι μου στο εξωτερικό και ήμουν πολύ αρχάριος αλλά νομίζω την είδα αρκετά καλά. Δεν μπορώ να πω πως είναι το αγαπημένο μου ταξίδι γιατί ακολούθησαν άλλα πολύ καλύτερα. Αλλά θέλω πάρα πολύ να ξαναπάω κάποια στιγμή.
Λοιπόν μην αργείς!
χε χε, θυμάμαι την ιστορία σου, σε είχα ρωτήσει και κάποια πράγματα που με βοήθησαν! Ακόμα κι ο τρόπος που έγραφες έχει αλλάξει κατά πολύ Γιάννη. Και είμαι σίγουρος ότι αν πήγαινες τώρα ξανά θα την έβλεπες με άλλο μάτι.
Δεν αργώ, αύριο θα ανεβάσω κι άλλο chapter!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
η Κωνσταντινουπολη ειναι ερωτας! ποτε δεν την χορταινεις,οσες φορες κ αν πας! εχω παει 4 φορες (η μια ηταν 3 μηνες μετα το πραξικοπημα) κ ποτε δεν ενιωσα φοβο,αλλωστε μπορει οπουδηποτε να σου συμβει οτιδηποτε...περιμενουμε την συνεχεια να παρουμε αρωμα Πολης!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
η Κωνσταντινουπολη ειναι ερωτας! ποτε δεν την χορταινεις,οσες φορες κ αν πας! εχω παει 4 φορες (η μια ηταν 3 μηνες μετα το πραξικοπημα) κ ποτε δεν ενιωσα φοβο,αλλωστε μπορει οπουδηποτε να σου συμβει οτιδηποτε...περιμενουμε την συνεχεια να παρουμε αρωμα Πολης!
Νομίζω σε ένα τέτοιο mood είμαι κι εγώ! :)
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Θα είμαι εκει το τριήμερο της Αποκριάς και για να είμαι ειλικρινής κρατάω μικρό καλάθι απο άποψη προσδοκιών του τι θα αντικρύσω (με το ζόρι δέχτηκα να πάω :mad:) ανυπομονώ για την συνέχεια...
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Θα είμαι εκει το τριήμερο της Αποκριάς και για να είμαι ειλικρινής κρατάω μικρό καλάθι απο άποψη προσδοκιών του τι θα αντικρύσω (με το ζόρι δέχτηκα να πάω :mad:) ανυπομονώ για την συνέχεια...
γιατι??????? η Πολη εχει μια ενεργεια που σε μαγευει...κανεις ποτε δεν πηγε μονο μια φορα.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Θα είμαι εκει το τριήμερο της Αποκριάς και για να είμαι ειλικρινής κρατάω μικρό καλάθι απο άποψη προσδοκιών του τι θα αντικρύσω (με το ζόρι δέχτηκα να πάω :mad:) ανυπομονώ για την συνέχεια...
Δε θα σου πω πολλά. Θα τα διαβάσεις και θα τα δεις τις επόμενες μέρες άλλωστε. Σου εύχομαι να την πατήσεις όπως εγώ που πήγα με εξίσου χαμηλές προσδοκίες. :) Για τον ίδιο λόγο κι εγώ την άφηνα για μετά, για μετά, για πιο μετά... Ε, καλά να πάθω. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom