Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Θα σου προτεινα, οπως κ σε ολους τους μελλοντικους επισκεπτες 3ημερου, πρωτα να ξεκαθαρισεις τα ενδιαφεροντα σου. Βαλε τις προσωπικες σου προτεραιότητες κ ξεκινα προγραμματισμο. Τι να πρωτοκανεις σε μια πολη με : το μεγαλυτερο βασιλικο παλατι του πλανητη, τη μεγαλυτερη ρωμαικη πολη του πλανητη, το αρχαιοτερο θερετρο (κ πιο σικ νησι) του πλανητη, την ωραιοτερη ακτη, το, το.. ?
Ξέρω ότι δεν μπορώ να τα δω όλα. Σίγουρα θα πάω Πομπηια (θα ήταν κρίμα να μην πάω). Και επειδή ο κύριος λόγος ταξιδιού είναι να ξεφύγουμε από την καθημερινή πίεση της δουλειάς, συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις μας αρέσει να περπατάμε την πόλη. Αυτοκίνητο δε θα νοικιάσω οπότε ακτή Αμάλφι και Κάπρι τα αποκλείω. Θα ήθελα να μπω και σε έναν ενδιαφέροντα αρχαιολογικό χώρο. Το αρχαιολογικό ίσως όχι, αν πάω Πομπηία. Μια βόλτα στις κατακόμβες, να δούμε την πόλη από ψηλά (στο κάστρο). Γκαλερί και τέχνη δεν είναι στις προτεραιότητές μας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.Αυτοκίνητο δε θα νοικιάσω οπότε ακτή Αμάλφι και Κάπρι τα αποκλείω..
Το Καπρι τι σχεση εχει με το ΙΧ? Μαλλον εκ παραδρομης το εβαλες.
Τα χαιλαιτ περιξ της πολης ειναι η reggia, η Πομπηία, ο Βεζουβιος, το Καπρι, η κοστιερα κλπ. Διαλεγεις κ παιρνεις. Εντος πολης ατελειωτος ο καταλογος. Επι του προκειμενου θα αφηνα τις κατακομβες. Θα πηγαινα στην αρχαιοτερη οπερα του κοσμου.. San Carlo. Κ βολτες στα λοιπα αξιοθέατα Δε νομιζω να χωραει κ μουσειο στο χρονο σου. Αν το χωρεσεις δυσκολη η επιλογή.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Το Καπρι τι σχεση εχει με το ΙΧ? Μαλλον εκ παραδρομης το εβαλες.
Τα χαιλαιτ περιξ της πολης ειναι η reggia, η Πομπηία, ο Βεζουβιος, το Καπρι, η κοστιερα κλπ. Διαλεγεις κ παιρνεις. Εντος πολης ατελειωτος ο καταλογος. Επι του προκειμενου θα αφηνα τις κατακομβες. Θα πηγαινα στην αρχαιοτερη οπερα του κοσμου.. San Carlo. Κ βολτες στα λοιπα αξιοθέατα Δε νομιζω να χωραει κ μουσειο στο χρονο σου. Αν το χωρεσεις δυσκολη η επιλογή.
Εκ παραδρομής όντως (με την έννοια ότι θα κινηθώ μες την πόλη κυρίως). Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Το Καπρι τι σχεση εχει με το ΙΧ? Μαλλον εκ παραδρομης το εβαλες.
Τα χαιλαιτ περιξ της πολης ειναι η reggia, η Πομπηία, ο Βεζουβιος, το Καπρι, η κοστιερα κλπ. Διαλεγεις κ παιρνεις. Εντος πολης ατελειωτος ο καταλογος. Επι του προκειμενου θα αφηνα τις κατακομβες. Θα πηγαινα στην αρχαιοτερη οπερα του κοσμου.. San Carlo. Κ βολτες στα λοιπα αξιοθέατα Δε νομιζω να χωραει κ μουσειο στο χρονο σου. Αν το χωρεσεις δυσκολη η επιλογή.
Ναι και εγώ θα άφηνα κατακόμβες και αλλα αρχαιολογικά μουσεια ή χωρους. Η Πομπηία θα σας φάει αρκετες ώρες, θα είστε εκεί μέχρι αργά το μεσημέρι, ίσως νωρίς το απόγευμα. Αν βάλεις και άλλους αρχαιολογικούς χώρους και μουσεια,πάει... Εξαρτάται από το είδος του τουρισμού που θες να κανεις βεβαια και από το τι θες να δεις, αλλά αν, όπως είπατε, θέλετε να περπατήσετε στην πόλη, θα σας μείνει μόνο μια,μιαμιση μέρα...κριμα είναι :p Η όπερα όντως υπέροχη, αξίζει να μπείτε.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εγώ θα πάω τον Μάιο για τριήμερο (ουσιαστικά δύο μέρες γεμάτες) οπότε δε ξέρω πως να διαχειριστώ το χρόνο μου ακόμα. Ποντάρω στον καλό καιρό και στη μεγάλη διάρκεια της ημέρας εκείνη την περίοδο.
Κάποιο μνημείο ή άλλος χώρος αξιόλογος που πήγατε και έχεις να προτείνεις;
Προς το παρόν έχω κλείσει τα αεροπορικά και τη διαμονή (via duomo).
Εμείς είχαμε χρόνο για ένα μονο μουσειο και πήγαμε στο αρχαιολογικό που δεν είναι χαοτικό και μπορείς να δεις τα σημαντικότερα εκθέματα σε ενα 2ωρο (με τη βοήθεια του χάρτη που δίνουν στην είσοδο). Αν θέλετε να δείτε Πομπηία και μουσείο συμφέρει η 3μερη campania artecard που κοστίζει 32 ευρω και περιλαμβάνει τα δύο πρωτα μουσεία/αρχαιολογικούς χώρους/καστρα δωρεάν και ως 50% εκπτωση στα επόμενα. Επίσης περιλαμβάνει μετρό καθως και τρένο για να πας Πομπηία.. Τα εισιτήρια στο αρχαιολογικό και στην Πομπηία είναι από 15 ευρώ.. το τρένο με επιστροφή είναι 5.60.. μόνο με αυτά υπερκαλύπτεις το κόστος της κάρτας και δε περιμένεις και σε εκδοτήρια.. Αν πας π.χ και στο παλάτι ή μπεις σε κάποιο καστρο έχεις 50% έκπτωση και αν χρησιμοποιήσεις και συγκοινωνίες έχεις ακόμα μεγαλύτερο όφελος.. Στο site της artecard έχει όλα όσα περιλαμβάνει, ρίξε μια ματιά..
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Απ’ο,τι είδα, για να πάει κανεις από το αεροδρόμιο στην πόλη και αντίστροφα, έχει μόνο λεωφορείο; Το google maps μου βγάζει την εταιρεία Alibus. Ούτε αστικό, ούτε μετρο, τίποτα; :p
 

connosp

Member
Μηνύματα
387
Likes
825
Απ’ο,τι είδα, για να πάει κανεις από το αεροδρόμιο στην πόλη και αντίστροφα, έχει μόνο λεωφορείο; Το google maps μου βγάζει την εταιρεία Alibus. Ούτε αστικό, ούτε μετρο, τίποτα; :p
Έχει αστικό που κάνει την διαδρομή αεροδρόμιο μέχρι το λιμάνι, http://www.anm.it/index.php?option=com_content&task=view&id=2578&Itemid=260 5E το εισιτήριο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Απ’ο,τι είδα, για να πάει κανεις από το αεροδρόμιο στην πόλη και αντίστροφα, έχει μόνο λεωφορείο; Το google maps μου βγάζει την εταιρεία Alibus. Ούτε αστικό, ούτε μετρο, τίποτα; :p
Έχει αστικό που κάνει την διαδρομή αεροδρόμιο μέχρι το λιμάνι, http://www.anm.it/index.php?option=com_content&task=view&id=2578&Itemid=260 5E το εισιτήριο.
Μιλάτε για το ίδιο λεωφορείο.
@alice~ ναι μόνο αυτό υπάρχει και ταξί.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μιλάτε για το ίδιο λεωφορείο.
@alice~ ναι μόνο αυτό υπάρχει και ταξί.
Οκ κατάλαβα! Και απ’ο,τι διάβασα,βγάζεις εισητηριο στο λεωφορείο. Αν θελουμε να φύγουμε από τον σταθμό Garibaldi για το αεροδρόμιο υπάρχει πιθανότητα να πετύχουμε φουλ λεωφορείο και να μην βρίσκουμε θέσεις; Θα πάμε νωρίτερα βεβαια, σίγουρα, απλά ρωτάω για να είμαστε προετοιμασμενοι :p
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ναι μονο λεωφορειο υπαρχει.εχει συχνα δρομολογια κ συνηθως βρισκεις θεση
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οκ κατάλαβα! Και απ’ο,τι διάβασα,βγάζεις εισητηριο στο λεωφορείο. Αν θελουμε να φύγουμε από τον σταθμό Garibaldi για το αεροδρόμιο υπάρχει πιθανότητα να πετύχουμε φουλ λεωφορείο και να μην βρίσκουμε θέσεις; Θα πάμε νωρίτερα βεβαια, σίγουρα, απλά ρωτάω για να είμαστε προετοιμασμενοι :p
Δεν είναι τύπου πούλμαν με θέσεις. Είναι σαν τα δικά μας τα αστικά, οπότε χωράει πολλούς :p
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αν αγορασεις εισιτηριο απο το κιοσκι στο αεροδρομιο,κανει 4 ευρω:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.470
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom