Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Η Holland pass αξιζει αν προκειται να δεις πολλα μουσεια και μεσα σε αυτα καποια οχι πολυ δημοφιλη (υποχρεωτικα). Το ταξιδι ειναι πυκνο, οποτε καλυτερα να επιλεξετε τι προλαβαινετε να δειτε, να ελεγξετε τις τιμες μεμονωμενα και στο τελος αν σας συμφερει. Εγω που ηθελα μονο δημοφιλη μουσεια, ειδα οτι δεν συνεφερε, επρεπε να φορτωθω το κοστος και των μη δημοφιλων.
 
Last edited:

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Διάβαζα όλα τα παραπάνω γιατί σε 2 βδομάδες θα είμαι Ολλανδία για 7 μέρες, και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα...
Θα εκτιμούσα πολύ οπότε οποιαδήποτε βοήθεια...
Θα έχουμε δύο μέρες στο αιντχοβεν και θα επισκεφτούμε και το Μάαστριχτ
Μετά τρεις μέρες Άμστερνταμ... εδώ είναι το πρόβλημα μου... και θα επιστρέψω σε αυτό...
Και τέλος, δύο μέρες στο Ρότερνταμ που θα επιχειρήσουμε βόλτα Χάγη και Σεβενιγκεν

Όσο αφορά το Άμστερνταμ λοιπόν, παίζουν πολλά απ'όλα αυτά που διάβασα... ουτρεχτη, χαρλεμ, ενταμ και βολενταμ, γκιιθορν κτλ κτλ...
Εννοείται ότι όλα αυτά δεν γίνονται, οπότε
ΒΟΉΘΕΙΑ!!!!
Χωράνε κάποια διπλά από αυτά σε μία ημέρα??

Και εκτός αυτών, ατραξιόν που πιστεύετε πώς αξίζουν??
Σκέφτομαι την Holland pass, γι'αυτό ρωτάω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... ❤
Επειδή γύρισα πριν δύο βδομάδες από Ολλανδία έχω να πω τα εξής:
Είχαμε για βάση το Αιντχοβεν
πήγαμε μία ημερήσια Ουτρέχτη 50 λεπτά με το τρένο και μία άλλη γεμάτη ημερήσια Χάγη Ντέλφτ και Ρότερνταμ
επίσης η Μπρέντα είναι 20 λεπτά από Αιντχοβεν με το τρένο πάντα
Άμστερνταμ δεν το επισκεφθήκαμε γιατί τόχαμε ξαναδεί αλλά από Αϊντχόβεν είναι 1 h και ένα τέταρτο με το τρένο
όλο το αεροπλάνο μετά την πτήση πήγαινε Άμστερνταμ
Λοιπόν,το Αιντχοβεν εχει μικρό κέντρο που περπατιέται και σαββατόβραδο έντονη ζωή
καθημερινές είναι πολύ ήσυχα
Σε μία μέρα περπατιέται όλο,έχει ωραίες υπαίθριες αγορές και αξίζει το μουσείο Philips
Είδαμε Σεβενίνγκεν,όπου λόγω χειμώνα και καιρού ήτανε ερημια,η Χάγη όμορφη,το Ντέλφτ πολύ γραφικό και το Ρότερνταμ μοντερνα μεγαλούπολη,χωρίς να επισκεφθούμε ανεμόμυλουσ
Η Ουτρέχτη είναι ένα μικρό Άμστερνταμ,πολύ όμορφη και γραφική,έχει πολύ ζωή,εμπορικά(ήταν και Κυριακή βέβαια)
όλα αυτά τα κάναμε με τρένα
Στη Χάγη βγάλαμε το ημερήσιο εισιτήριο που καλύπτει όλα τα μέσα της περιοχής,Το ‘χει αναφέρει paefstra και πιστεύω ότι συμφέρει πολύ
Γενικώς τα μέσα είναι πολύ ακριβά ,το εισιτήριο είχε 4,24€ το αστικό και δεν υπάρχει κάποιο pass όπως στο Άμστερνταμ που υπηρχε 2 και 3 ημερών.
Και τα τρένα είναι αρκετά ακριβά,κλείνετε τα online τα εισιτήρια γιατί έχει μια μικρή έκπτωση.
Επίσης κάναμε το Αιντχοβεν Χάγη με FlixBus που ήταν πολύ πολύ πιο οικονομικό από το τρένο,αλλά δυστυχώς έχει πολύ λίγα δρομολόγια μες την ημέρα.
Αν μπορώ να βοηθήσω με οτιδήποτε άλλο, πες μου.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Χαιρομαι που βρηκατε χρησιμο το ημερησιο εισιτηριο της περιοχης της Χαγης- Ροτερνταμ κλπ. Επειδη με προλαβες και το χρησιμοποιησες πριν απο μενα, μηπως θυμασαι ποια μεσα χρησιμοποιησατε με αυτο, αφου δεν επιτρεπονται τα τρενα του NS? Ηταν ευκολο να εντοπισεις τις στασεις?
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Χαιρομαι που βρηκατε χρησιμο το ημερησιο εισιτηριο της περιοχης της Χαγης- Ροτερνταμ κλπ. Επειδη με προλαβες και το χρησιμοποιησες πριν απο μενα, μηπως θυμασαι ποια μεσα χρησιμοποιησατε με αυτο, αφου δεν επιτρεπονται τα τρενα του NS? Ηταν ευκολο να εντοπισεις τις στασεις?
Τις στάσεις τις εντόπισα από τους χάρτες ΜΜΜ
Το τραμ 1 και 9 στη Χάγη,περνάει από το Κούρχάους και από όλα τα βασικά αξιοθέατα μέχρι το κέντρο
Μετά από κέντρο Χάγης πήραμε τραμ μεχρι το Ντέλφτ Και από κει υπάρχει λεωφορείο για το central Ρότερνταμ. Στο Ρότερνταμ κινηθηκαμε με τραμ και το βράδυ αναγκάστικα η επιστροφή ήταν με τρένο για Αιντχοβεν.
Η μεγαλύτερη απόσταση ήταν Ντελφτ Ρότερνταμ λόγω κίνησης κανα μισάωρο σίγουρα.
Στο Ρότερνταμ είχε σουρουπώσει γι’ αυτό και δεν κινηθήκαμε προς ανεμόμυλους αλλιώς προλαβαίναμε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Όσο αφορά το Άμστερνταμ λοιπόν, παίζουν πολλά απ'όλα αυτά που διάβασα... ουτρεχτη, χαρλεμ, ενταμ και βολενταμ, γκιιθορν κτλ κτλ...
Εννοείται ότι όλα αυτά δεν γίνονται, οπότε
ΒΟΉΘΕΙΑ!!!!
Χωράνε κάποια διπλά από αυτά σε μία ημέρα??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων... ❤

Εάν διαθέσεις μία μέρα από τη διαμονή σου στο Amsterdam μπορείς να κάνεις μια ημερήσια εκδρομή ως εξής:
Zaanse Schans > Volendam > Edam
Εμείς την κάναμε με αμάξι αλλά σίγουρα γίνεται και με ΜΜΜ με λίγη οργάνωση.
Δες και το παρακάτω μήνυμα που έγραψα σε άλλο θέμα.

Ήμουν τον Αύγουστο του 2018 στην Ολλανδία για αρκετές μέρες (7 διαν/σεις) και είχαμε αμάξι, οπότε τώρα που ξέρω τι θέλεις θα σου πω την γνώμη μου.
Εάν δεν σκοπεύεις να επισκεφτείς το Rijksmuseum, τότε 2,5 μέρες γεμάτες σου φτάνουν να δεις τοVan Gogh Museum και όλα τα κανάλια του Amsterdam μέχρι να τα βαρεθείς!! Κλέψε ένα ηλίολουστο πρωινό από μία μέρα και πήγαινε πρωί στους κήπους Keukenhof και μετά στο Haarlem. Το βράδακι συνέχισε τη βόλτα στο Amsterdam. Νοίκιασε αμάξι για μία μέρα και κάνε τη βόλτα προς τα βόρεια ψαροχώρια.
Εμείς ξεκινήσαμε από το Zaanse Schans για να βρούμε ανοιχτά τα μαγαζιά και τους ανεμόμυλους. Αφιερώσαμε εκεί σχεδόν 3,5 ώρες (υπερβολικό!!). Μπήκαμε σε έναν μύλο (5 €) και βγάλαμε υπέροχες φωτογραφίες από τον πάνω όροφο που είχε την καλύτερη θέα, μπήκαμε σε όλα τα παραδοσιακά σπιτάκια, δοκιμάσαμε τυριά και κάτι υπέροχες βάφλες, ήπιαμε σοκολάτα σε ένα παραμυθένιο μαγαζάκι και το διασκεδάσαμε πάρα πολύ!! Εάν πάς αργά το απόγευμα θα τα βρεις όλα κλειστά και δε θα έχεις ολοκληρωμένη εμπειρία. Μην χάσεις το σπιτάκι του ψαρά (2 €) και την αναμνηστική φωτογραφία στο εσωτερικό του! Πολύ γέλιο!
Συνεχίσαμε το μεσημέρι για Volendam και αργά το απόγευμα φτάσαμε στο Edam. Τέλος, συνεχίσαμε για το Hoorn, κάναμε βόλτα στο λιμάνι του, φάγαμε στον πύργο στην παραλία και συνεχίσαμε με νυχτερινή βόλτα στην πόλη.
Ηταν η πιο όμορφη και διασκεδαστική μέρα του ταξιδιού μας!

Διαλέξαμε τον μύλο με τη μεγαλύτερη ζήτηση και ουρά γιατί καταλάβαμε ότι είχε την καλύτερη θέα! ;)(Κριτήριο επιλογής ήταν η μεγάλη ζήτηση από Γιαπωνέζους!!) :xalara:
Εάν θυμάμαι καλά ήταν ο τρίτος μύλος... Πάντως από την αυλή του είχε θέα στον μύλο με τα ξύλα.
Να επισημάνω ότι ο κάθε μύλος έχει διαφορετικό προιόν παραγωγής και στον δικό μας είδαμε και ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο για τη λειτουργία του τους προηγούμενους αιώνες.
View attachment 260637

Από τον πάνω όροφο του μύλου, είχαμε αυτήν την θέα και βγάλαμε φωτογραφίες με τα πτερύγια πίσω μας να στριφογυρνάνε. Είχε πλάκα!
View attachment 260638 View attachment 260639
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα σε όλους. Εχω κλείσει και εγω για Ολλανδία τέλη Μαρτίου. Γνωρίζει κάποιος ή έχει πάει σε κάποιο Λιβάδι με Τουλίπες το οποίο να είναι εύκολα προσβάσιμο με αμάξι και δωρεάν??
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους. Εχω κλείσει και εγω για Ολλανδία τέλη Μαρτίου. Γνωρίζει κάποιος ή έχει πάει σε κάποιο Λιβάδι με Τουλίπες το οποίο να είναι εύκολα προσβάσιμο με αμάξι και δωρεάν??
Μαζί θα τρέχουμε στα λιβάδια στις 30 Μάρτη... χαχαχα
Εχω την εντύπωση οτι οι επαρχιακοί δρόμοι απο το Haarlem ως το Lisse έχουν συνεχώς χωράφια με λουλούδια. Το θέμα είναι τι θα έχει ανθίσει ως το τέλος του μήνα. Η ανθοφορία είναι απο μέσα Απρίλη συνήθως...
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Μαζί θα τρέχουμε στα λιβάδια στις 30 Μάρτη... χαχαχα
Εχω την εντύπωση οτι οι επαρχιακοί δρόμοι απο το Haarlem ως το Lisse έχουν συνεχώς χωράφια με λουλούδια. Το θέμα είναι τι θα έχει ανθίσει ως το τέλος του μήνα. Η ανθοφορία είναι απο μέσα Απρίλη συνήθως...
Χαχαχαχα 30 Μαρτίου πρωι πρωί θα γυρνάμε τα χωράφια. Διαβασα ότι απο τέλος Μαρτίου έχει ανθισμένα λιβάδια και αυτο ελπίζουμε!!
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Και μεις στα λιβάδια λοιπόν τις ίδιες μέρες!! Αν και σκεφτόμαι να το αφήσω για την τελευταία μέρα του ταξιδιού μας (03/04) για να είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να έχει αρχίσει η ανθοφορία! Οπως έχουν πει πολλοί εδώ μέσα, είναι δύσκολο να ανθίσουν οι τουλίπες πριν το δεύτερο δεκαήμερο του Απρίλη αλλά όλα εξαρτώνται από τις καιρικές συνθήκες!
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Και μεις στα λιβάδια λοιπόν τις ίδιες μέρες!! Αν και σκεφτόμαι να το αφήσω για την τελευταία μέρα του ταξιδιού μας (03/04) για να είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να έχει αρχίσει η ανθοφορία! Οπως έχουν πει πολλοί εδώ μέσα, είναι δύσκολο να ανθίσουν οι τουλίπες πριν το δεύτερο δεκαήμερο του Απρίλη αλλά όλα εξαρτώνται από τις καιρικές συνθήκες!
Και εμεις τελευταια μερα θα το παμε 2/4 αλλα 1-2 μερες πανω κατω δεν θα κανει διαφορα. Υπαρχει το παρακατω site που καθε βδομαδα ενημερωνουν για την πορεια της ανθοφοριας :haha:
Τσεκαρετε...
https://tulipfestivalamsterdam.com/march-1-2019-let-spring-begin/
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Έχουμε ήδη εγγραφεί στο site και μας ενημερώνουν με mail κάθε εβδομάδα για το τι συμβαίνει στα τουλιποχωραφα ! ☺
Θα χρησιμοποιήσετε τα ΜΜΜ ή θα έχετε αυτοκίνητο ; Ακόμη δν έχω καταλήξει τι είναι πιο ιδανικό. Μάλλον θα νοικιάσουμε ιχ για εξοικονόμηση χρόνου. Λέτε να μπλέξουμε χειρότερα στην κίνηση ;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έχουμε ήδη εγγραφεί στο site και μας ενημερώνουν με mail κάθε εβδομάδα για το τι συμβαίνει στα τουλιποχωραφα ! ☺
Θα χρησιμοποιήσετε τα ΜΜΜ ή θα έχετε αυτοκίνητο ; Ακόμη δν έχω καταλήξει τι είναι πιο ιδανικό. Μάλλον θα νοικιάσουμε ιχ για εξοικονόμηση χρόνου. Λέτε να μπλέξουμε χειρότερα στην κίνηση ;
Εμεις θα νοικιασουμε. Δε νομιζω να μπλεξουμε. Εξαλλου απ οτι ειδα, απο το κεντρικο σταθμο που θα το παραλαβουμε, βγαινουμε πολυ ευκολα εκτος κεντρου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom