Ταξιδιωτικη Λιστα TOP 10

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ας γράψω κι εγώ σε τι φάση είμαι τώρα (με τυχαία σειρά)

1. Ινδία
2. Μπαγκλαντές
3. Ισλανδία
4. λοιπά -σταν με έμφαση στο Ουζμπεκιστάν και το Καζακστάν
5. Σλοβενία (για να ολοκληρώσω τη λίστα των Βαλκανίων)
6. Αιθιοπία
7. Ανταρκτική
8. Νήσος του Πάσχα
9. Μογγολία
10. Σιβηρία
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Τοτε θα περιμενεις. Γιατι μονο "τουρ" επιτρεπονται..
Το τουρ είναι αναπόφευκτο, αλλιώς τι ΛΔΚ θα ήταν; Το θέμα είναι η διάρκεια της επίσκεψης για ν' αποκομίσει κανείς κάτι παραπάνω από θραύσματα εντυπώσεων (μια βδομάδα το λιγότερο κατά τη γνώμη μου). Και τουρ με 350 € (αλήθεια πού το βρήκες;) δεν καλύπτει ούτε διήμερο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγκυκλοπαιδικά με ενδιαφέρει κι εμένα που βρέθηκε το τουρ με 350 καπετάνιε!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το τουρ είναι αναπόφευκτο, αλλιώς τι ΛΔΚ θα ήταν; Το θέμα είναι η διάρκεια της επίσκεψης για ν' αποκομίσει κανείς κάτι παραπάνω από θραύσματα εντυπώσεων (μια βδομάδα το λιγότερο κατά τη γνώμη μου). Και τουρ με 350 € (αλήθεια πού το βρήκες;) δεν καλύπτει ούτε διήμερο.
Εγκυκλοπαιδικά με ενδιαφέρει κι εμένα που βρέθηκε το τουρ με 350 καπετάνιε!
Καποιο αγγλικο ηταν. Δεν θυμαμαι. Αν το βρω θα σας το βαλω εδω. Ο ypt παντως εχει απο 295€. 475€ το αξιοπρεπες. σιγα το πραγμα. Να συγκρινουμε με ανταρκτικη που ηταν στη λιστα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Καποιο αγγλικο ηταν. Δεν θυμαμαι. Αν το βρω θα σας το βαλω εδω. Ο ypt παντως εχει απο 295€. 475€ το αξιοπρεπες. σιγα το πραγμα. Να συγκρινουμε με ανταρκτικη που ηταν στη λιστα?
Σαν την Υπερδνειστερια, ενας ακομη τραβελστορικος μυθος "δυσκολου ταξιδιου" καταρριπτεται μπροστα στα ματια μας...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά, το €295 υπάρχει, αλλά είναι απλά κράχτης, είναι αστείο ως τουρ. Ίσα που περνάς τα σύνορα και πας στην πρώτη πόλη, με μία διανυκτέρευση μόνο στη Β. Κορέα, σε ένα ξενοδοχείο στη μέση του πουθενά...

To Lupine travel (λέγε με και hipster travel) έχει με 399 λίρες (κι ο ypt με €475), αλλά είναι μία μέρα και κάτι ψιλά στην Pyongyang (2 διανυκτερεύσεις) και το υπόλοιπο ταξίδι στο τρένο.

Και όλα αυτά είναι με αρχή και τέλος στη Dandong της Κίνας, στην οποία κάπως πρέπει να φτάσεις.
 
Last edited:

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Καποιο αγγλικο ηταν. Δεν θυμαμαι. Αν το βρω θα σας το βαλω εδω. Ο ypt παντως εχει απο 295€. 475€ το αξιοπρεπες. σιγα το πραγμα. Να συγκρινουμε με ανταρκτικη που ηταν στη λιστα?
Το διευκρίνισα σε προηγούμενη απάντησή μου στον @GTS . Η λίστα είναι wish list με όλους τους ποθητούς πλην ανέφικτους προορισμούς, είτε για λόγους τσέπης, είτε για λόγους ασφάλειας. Κατά συνέπεια δεν συγκρίνω το κόστος της Β. Κορέας με το κόστος της Ανταρκτικής αλλά με το ημερίσιο κόστος σε γειτονικούς προορισμούς όπως π.χ. στην Ρωσία ή στην Κίνα.
Όσο για τα 475 € αφορούν μια βόλτα τριών ημερών (2 διανυκτερευσεις) στην Πιονγιάνγκ. Δεν το λες και ευκαιρία.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Όσο για τα 475 € αφορούν μια βόλτα τριών ημερών (2 διανυκτερευσεις) στην Πιονγιάνγκ. Δεν το λες και ευκαιρία.
Δεν βαριέσαι.... εγω ξερω κάτι άλλους που ζητουν 2500 ντολαρς (!!!) για μια εκδρομή (κάπου) μιας ημέρας.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλλά είναι μία μέρα και κάτι ψιλά στην Pyongyang (2 διανυκτερεύσεις) και το υπόλοιπο ταξίδι στο τρένο.
.
Θελεις παραπανω στην πρωτευουσα? Για να πας ΙΚΕΑ η να πιασεις το vibe?
Ολα ενδεικτικα ηταν, απλα για να φανει οτι ειναι ενας προσιτος προορισμος πλεον (η βδομαδα δεν ξεπερνα τα 1200). Παλιοτερα ηθελες 4ψηφιο νουμερο για 48ωρες. Μην σας πω ποσα πληρωσα για 6 μερες. Τα πραγματα αλλαξαν. Οκτωβρη ανοιγει το wonsan με 170+ χοτελς...
Δε νομιζω να υπαρχει συγκριση οικονομικα με ανταρκτικη, αυστραλια, πασιφικ,Πασχα κλπ που αναφερθηκαν πριν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom