Βουλγαρία Πληροφορίες για Σόφια, Βουλγαρία

vasso2004

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδιά! Θέλω να κάνω ένα μικρό οδικό ταξίδι από την Θεσσαλονίκη τις ημέρες των Χριστουγέννων στην Βουλγαρία και συγκεκριμένα Μπάνσκο, Σόφια, Φιλιππούπολη. Θα υπάρχει μία διανυκτέρευση σε κάθε μία από τις παραπάνω πόλεις αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω σε ποια να μείνω την ημέρα των Χριστουγέννων. Μέχρι στιγμής το έχω στο μυαλό μου ως 23- Μπάνσκο, 24-Σόφια, 25-Φιλιππούπολη 26-επιστροφή. Σε ποια από τις 2 πόλεις( Σόφια, Φιλιππούπολη) προτείνετε να μείνω την ημέρα των Χριστουγέννων;;;; Αν γενικά γνωρίζετε κάτι για τις ημέρες εκείνες στη Βουλγαρία θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
173
Likes
1.243
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα! Επειδή είμαι έτοιμος να κλείσω εισιτήρια για Βουλγαρία έχω σκεφτεί το εξής:

2 μέρες Σόφια και 2 μέρες Μπανσκο πιστεύεται είναι καλά ? Αν ναι λέτε να πάμε πρώτα τις 2 μέρες Μπανσκο και μετά Σόφια ώστε να φύγουμε από εκεί για το αεροδρόμιο όταν είναι η μέρα της επιστροφής ? Από το αεροδρόμιο υπάρχει λεωφορείο που να πηγαίνει Μπανσκο και αν ξέρουμε τιμές ?

Kαλησπέρα, τώρα είδα το μηνυμά σου! Δεν γνωρίζω αν φεύγει από εκεί λεωφορείο για Μπανσκό! Πάντως δυο μέρες είναι αρκετές για να δει κάποιος την Σόφια!!
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Καλημέρα σέ όλους.

Σκέφτομαι το επόμενο διάστημα να κάνουμε μία εκδρομή 2 ζευγάρια στην Σόφια από Θεσσαλονίκη οδικός.
Διάβασα διάφορα posts και να συνοψίσω τα παρακάτω εάν τα έχω καταλάβει σωστά.
1) Μπορούμε να ταξιδέψουμε με τις ταυτότητές μας;
2) Θα πρέπει να προσέξω κάτι στην διαδρομή με το αυτοκίνητο διόδια κτλ;
3) Προτάσεις για κάποιο ξενοδοχείο ώστε να μην υπερβεί τα 70€ το ζευγάρι την
βραδιά σε μία καλή περιοχή;

Σας Ευχαριστώ
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μελβούρνη
Καλημέρα σέ όλους.

Σκέφτομαι το επόμενο διάστημα να κάνουμε μία εκδρομή 2 ζευγάρια στην Σόφια από Θεσσαλονίκη οδικός.
Διάβασα διάφορα posts και να συνοψίσω τα παρακάτω εάν τα έχω καταλάβει σωστά.
1) Μπορούμε να ταξιδέψουμε με τις ταυτότητές μας;
2) Θα πρέπει να προσέξω κάτι στην διαδρομή με το αυτοκίνητο διόδια κτλ;
3) Προτάσεις για κάποιο ξενοδοχείο ώστε να μην υπερβεί τα 70€ το ζευγάρι την
βραδιά σε μία καλή περιοχή;

Σας Ευχαριστώ
Μην σε ανησυχεί τίποτα.
1) Φυσικά μπορείτε να ταξιδέψετε με τις ταυτότητες, ούτε που θα σας τις ελέγξουν ( τόσο πολύ νοιάζονται οι τελωνιακοί)
2) Ο Δρόμος είναι πολύ καλός. Διόδια δεν έχει στην Βουλγαρία. Θα βγάλεις βινιέτα από το ίντερνετ. Είναι πολύ απλή διαδικασία. Θα βγάλεις εβδομαδιαία βινιέττα με 7,5€. Την βγάζεις από εδώ : https://www.bgtoll.bg/en/
3) Τα ξενοδοχεία στην Σόφια είναι πάμφθηνα. Αν ψάξεις έχει πολύ φθηνά ξενοδοχεία και AirBnb στο κέντρο της πόλης.

+++ Προσπάθησε να βρεις ένα πάρκινγκ και να μετακινηθείς στην πόλη με τα πόδια. Είναι πανέμορφη πόλη και θα την λατρέψεις!!!
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
εκτος απο ενα κομματι καμμια 35 κμ που ειναι διπλο οπως τα τεμπη αυτοκινητοδρομος εκτος αν το εφτιαξαν και αυτο βινεττα αγοραζεις μολις περασεις το βουλγαρικο τελωνειο στο βενζιναδικο αριστερα που βαζεις και βενζινη αφου ειναι φθηνοτερη αρκετα απο ελλαδα γυρω στα 7,5 ευρω ξενοδοχεια πολλα princess ramada me kazino στην κεντρικη λεοφωρο μαρια λουιζα νομιζω με κλειστο παρκινγκ πισινα σπα κτλ εμεις μειναμε με πλουσιο πρωινο 50 ευρω μια ευθεια δρομος απο την βιτοσα κανα 1,5 κμ με τα ποδια
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Να κανω και εγω την ερωτηση μου ως ασχετη..ποιο σημειο ή αξιοθεατο-πλατεια θεωρειτε κεντρικα στη Σοφια?διοτι εχω μαυρα μεσανυχτα:haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Να κανω και εγω την ερωτηση μου ως ασχετη..ποιο σημειο ή αξιοθεατο-πλατεια θεωρειτε κεντρικα στη Σοφια?διοτι εχω μαυρα μεσανυχτα:haha:
Σταθμός μετρό Serdika και Καθεδρικός ναός Aleksandar Nevski είναι το κέντρο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Η σταση lavov most του μετρο θεωρειτε κεντρικη;γιατι βρισκω καλυτερο καταλυμα προς εκεινη τη μερια
Είναι κοντά στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων. Δεν είναι πολύ κεντρικά αλλά ούτε ιδιαίτερα μακριά. Μέχρι τον Καθεδρικό Aleksandar Nevski είναι 20-25 λεπτά περπάτημα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Δες αν ειναι διαθεσιμο το ART 31.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom