Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Σχεδιαζετε ενα πολυ ακριβο ταξιδι με πολλες μερες διαμονη, πολλα χιλιομετρα και πολλα μπαγκαζια υποθετω. Το κοστος παραδοσης σε αλλη πολη θα ειναι σταγονα στον ωκεανο.
Αν τα τρενα απο Φλωρεντια για Βενετια ειναι τσιμπημενα, μπορει και να συμφερει να παραδωσετε το αυτοκινητο στη Βενετια με μικρη διαφορα στο οικονομικο αλλα ευκολια στο κουβαλημα.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Ωραίο ταξίδι, όπου βλέπετε τα βαριά πυροβολικά της χώρας (Ρώμη, Φλωρεντία, Βενετία). Εγώ μάλλον θα έπαιζα σε σύστημα 5-7-4, ενδυναμώνοντας την Τοσκάνη, όχι γιατί η Ρώμη δεν είναι μια κούκλα ή θα βαρεθείς περισσότερο, αλλά για να απολαύσετε την επαρχία με άνεση (και έχετε και Λιγουρία). Αλλά με τις 6 μέρες είτε θα καταφέρετε και μια μονοήμερη κάπου κοντά είτε θα κάνετε ντόλτσε βίτα πριν το κουραστικό μέρος του ταξιδιού. Βενετία δεν έχω πάει, αλλά είναι πιθανό να το έσπαγα σε 1 μέρα Βερόνα για μια μικρή γεύση και 3 Βενετία (εναλλακτικά η μια μέρα της Ρώμης να ερχόταν εδώ, αν οι τέσσερις στη Βενετία είναι αδιαπραγμάτευτες), ιδίως αν όπως σας προτείνουν δεν αφήσετε το αμάξι στη Φλωρεντία, έχω διαβάσει όμορφα σχόλια για την πόλη αυτή.

Κατά τα άλλα συγκλονιστικά κουραστικό δεν μου φαίνεται, πέρα από το κομμάτι της Τοσκάνης που θα είναι γεμάτο. Εξαρτάται βέβαια πόσο μαθημένοι είστε σε τέτοιες ταχύτητες, αλλά είμαι υπέρ της συχνής αλλαγής βάσης (roadtrip γαρ). Παρ' όλα αυτά, όταν πριν από πολλά χρόνια είχα επισκεφτεί την Τοσκάνη τις εκδρομές Σιένα-Σαν Τζιμινιάνο και Πίζα-Λούκα τις είχαμε κάνει μονοήμερες με βάση τη Φλωρεντία (όπως σχεδίαζες στο αρχικό σου πρόγραμμα, δηλαδή) και δεν ένιωσα να κουραζόμαστε ή να μην προλαβαίνουμε να τα εκτιμήσουμε (ειδικά η πρώτη εκδρομή ήταν το highlight του ταξιδιού για μένα). Από την άλλη, σε μονοήμερη είχαμε κάνει και το Φλωρεντία-Πόρτο Φίνο-Φλωρεντία, που είναι πολύ πιο μακριά από τα πέντε περιώνυμα χωριά κι ούτε κι εκεί είχε κουραστεί κανείς (ούτε ο οδηγός, παραδόξως). Δεν το προτείνω, σαφώς, αλλά αυτό που εννοώ είναι ότι δεν χρειάζεται να σκας, αν είστε γενικά δραστήριοι θα αντεπεξέλθετε πιστεύω - αν θέλετε πιο ξεκούραστους ρυθμούς, ίσως κάποια εκδρομή στην Τοσκάνη να πρέπει να φύγει και να διαμοιραστεί η μέρα αναλόγως στους εναπομείναντες προορισμούς.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ευχαριστώ ξανά για τις προτάσεις! Προς το παρόν το πρόγραμμα έχει μείνει όπως έχει διότι δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ να αλλάξω ημερομηνίες στα ξενοδοχεία. Μία αλλαγή στις μέρες επηρρεάζει ντόμινο και τις υπόλοιπες κρτήσεις.
Θα ξανά κοιτάξω τις επιλογές για παράδοση του αυτοκινήτου σε άλλη πόλη.Κάποιοι από τους συνδυασμούς που έβαζα στο rentals.com έδειχναν μόνο παραλαβή και παράδοση σε αεροδρόμιο και όχι πιο κεντρικά στις πόλεις.
 

Caravan(aris)

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημερα τη βοηθεια σας! καταρχην ζητω συγνωμη αν δεν γραφω το θεμα στο σωστο topic.σχεδιαζω τον αυγουστο ταξιδι για ιταλια,ταξιδευω οδικως εχω και τροχοσπιτο μαζι οποτε διανυκτερευω οπου βρεθω η ιταλια ειναι γεματη camping,θα κατεβω ανκονα και απο εκει φλωρεντια,ρωμη,ναπολη και επιστροφη απο το μπαρι.αρκουν 15 βραδια?? Τι μ προτεινεται?
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Αφου θα ανεβεις απο Ancona προς φλωρεντια γιατι δεν κανεις και 3 μικρες στασεις , Urbino, San Marino & Ravenna?
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλημερα τη βοηθεια σας! καταρχην ζητω συγνωμη αν δεν γραφω το θεμα στο σωστο topic.σχεδιαζω τον αυγουστο ταξιδι για ιταλια,ταξιδευω οδικως εχω και τροχοσπιτο μαζι οποτε διανυκτερευω οπου βρεθω η ιταλια ειναι γεματη camping,θα κατεβω ανκονα και απο εκει φλωρεντια,ρωμη,ναπολη και επιστροφη απο το μπαρι.αρκουν 15 βραδια?? Τι μ προτεινεται?
Για Ρώμη χρειάζεσαι 5 μέρες γεμάτες αν θες να δεις όλα τα αξιοθέατα στην πόλη,Για Φλωρεντία 3 μέρες είναι αρκετες...εκτός αν θες να πας και πιο έξω στην Τοσκάνη αλλά αυτο δεν το έχω κάνει όποτε θα σου πουν και τα άλλα παιδιά!
Για μένα πάντως 8 μέρες Ρωμη- Φλωρεντία είναι τέλεια!
Ίσα ίσα που στο 3ημερο της Φλωρεντίας προλαβαίνεις να δεις κ Πιζα άμα πηγαίνεις γρήγορα στα αξιοθεατα!
Εμείς είχαμε πάει 4 Ρώμη και το μόνο που δεν είδαμε ήταν οι κατακόμβες...
Το must για μένα είναι το μουσείο του Βατικανού και Villa Borgese με το παρκο...
Φλωρεντία είχαμε κάτσει 2 μέρες και δεν προλάβαμε να επισκεφτούμε το Palaco Pitti
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.771
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ θα έλεγα να μην περιοριστείτε στις μεγάλες πόλεις. Θα πρότεινα να περάσετε 2-3 μέρες στη Φλωρεντία, 4 μέρες σε μικρές πόλεις και χωριά της Τοσκάνης, 3 μέρες στην Ούμπρια και 4 μέρες μέρες στη Ρώμη.
Στη θέση σας δηλαδή θα επέλεγα να δω καλύτερα την Τοσκάνη, θα πρόσθετα μερικές μέρες στην Ούμπρια και θα επέστρεφα από Ανκόνα, εκτός κι αν το κόστος είναι αρκετά μεγαλύτερο σε σχέση με το Μπάρι.
Για τη Νάπολη είμαι λίγο σκεπτικός, γιατί θεωρώντας ως δεδομένο ότι θα θέλετε να δείτε και Πομπηία, Σορρέντο Αμάλφι κλπ εκτιμώ ότι η μετακίνηση σε αυτές τις περιοχές με τροχόσπιτο δε θα είναι και τόσο εύκολη το καλοκαίρι, όταν αυτά τα μέρη είναι πολυσύχναστα. Επειδή όμως δεν έχω ταξιδέψει ακόμα στην Καμπανία κι ούτε έχω κάνει ταξίδι με τροχόσπιτο, κάνω απλά μια εκτίμηση.
 

MARIAKKN

Member
Μηνύματα
34
Likes
5
Καλησπερα, θα ταξιδέψουμε 25/10 για μπεργκαμο με Ryanair και θελουμε να επισκεφθουμε μιλανο, λίμνη Κόμο και να επιστρέψουμε απο Μπολόνια. Πως θα ήταν καλύτερα, πιο στρωτά να γίνει αυτο ταξίδι δεδομένου οτι θα μείνουμε 3 μερες στην Μπολόνια και άλλες 3 περιπου για τα αλλα μέρη.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοήθεια
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπερα, θα ταξιδέψουμε 25/10 για μπεργκαμο με Ryanair και θελουμε να επισκεφθουμε μιλανο, λίμνη Κόμο και να επιστρέψουμε απο Μπολόνια. Πως θα ήταν καλύτερα, πιο στρωτά να γίνει αυτο ταξίδι δεδομένου οτι θα μείνουμε 3 μερες στην Μπολόνια και άλλες 3 περιπου για τα αλλα μέρη.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοήθεια

Με τί μέσο θα γίνουν οι μετακινήσεις?? Θα έχετε νοικιασμένο αυτοκίνητο ή με ΜΜΜ???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom