Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπέρα σε όλους!!Μπορεί καποιος να μου πει ποια είναι τα απαραίτητα έγγραφα για να ταξιδέψει κανείς με το αυτοκίνητο Κωνσταντινούπολη? Ευχαριστώ
Τα ίδια με οποιαδήποτε άλλη χώρα. Δίπλωμα, άδεια και πράσινη κάρτα απο την ασφαλιστική σου.
Μια λεπτομέρεια που ίσως δεν σε αφορά αλλα θα το πω. Αν μπεις με αυτοκίνητο στη Τουρκία δεν μπορείς να πετάξεις με αεροπλάνο.
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μελβούρνη
Καλημέρα,

Έπειτα από πολλή σκέψη, αποφάσισα να εγκαινιάσω το καινούριο μου αμαξάκι με ένα road trip στην Κωνσταντινούπολη. Αφού μένω και Αλεξανδρούπολη δεν θα ναι και μεγάλη η απόσταση. Αλλά ιδού η απορία. Ως ψυχαναγκαστικος με την οργάνωση, εκεί που έψαχνα για τα διόδια στην Τουρκία, βλέπω ότι έχει έχει αλλάξει το σύστημα διοδίων και κάτι γίνεται με ένα ηλεκτρονικό τσιπακι. Δεν έβγαλα άκρη .Μπορεί καποιος να μου πει από που βγάζω αυτό το τσιπακι και πόσο θα κοστίσουν τα διόδια;

Ευχαριστώ πολύ.
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Καλημέρα κι από εμένα, θα ήθελα να σας ρωτήσω κι αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Λέω να πάω στη ΠΌΛΗ το 3ημερο της 25ης κι έχω έναν προβληματισμό. Θα πάω οδικός με γκρουπ και επειδή δε μου πολύ αρέσει η αναμονή, ξέρετε ή έχετε βιώσει αναμονή στα διόδια????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλημέρα κι από εμένα, θα ήθελα να σας ρωτήσω κι αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Λέω να πάω στη ΠΌΛΗ το 3ημερο της 25ης κι έχω έναν προβληματισμό. Θα πάω οδικός με γκρουπ και επειδή δε μου πολύ αρέσει η αναμονή, ξέρετε ή έχετε βιώσει αναμονή στα διόδια????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Στα διόδια? Τι αναμονή να έχει?
Μήπως εννοείς στα σύνορα? Εκεί τρως χρόνο για τα διαδικαστικά, ο οποίος δεν είναι συγκεκριμένος και ποικίλει ανάλογα με την ώρα, τον αριθμό των οχημάτων, τη διάθεση των υπαλλήλων κλπ. Μια ωρίτσα τουλάχιστον την τρως πάντως, συχνά και παραπάνω.
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Στα διόδια? Τι αναμονή να έχει?
Μήπως εννοείς στα σύνορα? Εκεί τρως χρόνο για τα διαδικαστικά, ο οποίος δεν είναι συγκεκριμένος και ποικίλει ανάλογα με την ώρα, τον αριθμό των οχημάτων, τη διάθεση των υπαλλήλων κλπ. Μια ωρίτσα τουλάχιστον την τρως πάντως, συχνά και παραπάνω.
Ναι συγνώμη σύνορα εννουσα!!!!
Μου είπαν για κάτι 6ωρα και λιγακι τρόμαξα και λέω μηπως....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ναι συγνώμη σύνορα εννουσα!!!!
Μου είπαν για κάτι 6ωρα και λιγακι τρόμαξα και λέω μηπως....
Όχι, σε καμία περίπτωση. Άντε να είναι δίωρο.
Πληροφοριακά, καλό είναι να μην κάνουμε την ίδια ερώτηση σε 2 θέματα
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Όχι, σε καμία περίπτωση. Άντε να είναι δίωρο.
Πληροφοριακά, καλό είναι να μην κάνουμε την ίδια ερώτηση σε 2 θέματα
Εχεις απόλυτο δίκιο απλά μετά θεωρησα πως σε αυτό το θέμα επρεπε να γίνει αρχικά η ερώτηση κι όχι στο άλλο.
Ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια. Αν τελικά πάω θα σας ενημερωσω
 

merkourios

Member
Μηνύματα
67
Likes
478
Επόμενο Ταξίδι
;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Τα ίδια με οποιαδήποτε άλλη χώρα. Δίπλωμα, άδεια και πράσινη κάρτα απο την ασφαλιστική σου.
Μια λεπτομέρεια που ίσως δεν σε αφορά αλλα θα το πω. Αν μπεις με αυτοκίνητο στη Τουρκία δεν μπορείς να πετάξεις με αεροπλάνο.
Μόλις διάβασα το μήνυμα! Αυτό με το αυτοκίνητο από πότε ισχύει; Έχω κάνει πολλά ταξίδια με την turkish και άφηνα το αμάξι στο Ataturk! Κανείς δεν με ρώτησε πως μπήκα Τουρκία! Μάλιστα την τελευταία φορά, τον Σεπτέμβρη, στην επιστροφή στους Κήπους ο Τούρκος τελωνειακός είδε τα αυτοκόλλητα στις βαλίτσες και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να τις ανοίξω αφού τις έχει ελέγξει κοτζάμ turkish airlines!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μόλις διάβασα το μήνυμα! Αυτό με το αυτοκίνητο από πότε ισχύει; Έχω κάνει πολλά ταξίδια με την turkish και άφηνα το αμάξι στο Ataturk! Κανείς δεν με ρώτησε πως μπήκα Τουρκία! Μάλιστα την τελευταία φορά, τον Σεπτέμβρη, στην επιστροφή στους Κήπους ο Τούρκος τελωνειακός είδε τα αυτοκόλλητα στις βαλίτσες και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να τις ανοίξω αφού τις έχει ελέγξει κοτζάμ turkish airlines!
Δες λίγο εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Αυτοκίνητο-στην-Τουρκία.8427/
 

merkourios

Member
Μηνύματα
67
Likes
478
Επόμενο Ταξίδι
;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
καλημερα στην παρεα!!! Να κανω μια ερωτηση κι αν μπορει καποιος να με βοηθήσει. σκεφτομαι να παω στην Πόλη για το 3ημερο της 25ης οδικός με γκρουπ. Το μονο μου αγχος ειναι η αναμονη στα συνορα γιαυτο και σας ρωτω μηπως τυγχάνει να γνωρίζεται αν έχει μεγάλη αναμονή αυτες τις ημέρες.
σας ευχαριστω εκ των προτερων
Νομίζω ότι θα ειναι πολύ νόρμαλ τα πράγματα! Συνήθως η αναμονή εκει είναι στο σύνολο μια ώρα. Καλά να περασεις !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom