Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40
Για να πάρεις μια γεύση για τα θαλάσσια δρομολόγια γενικά ρίξε μια ματιά εδώ:
http://en.sehirhatlari.istanbul/en/timetable/timetables-338.html
Για κρουαζιέρα Βοσπόρου μια οικονομική λύση (η καλύτερη για μένα) είναι της Turyol, ξεκινάει από την προκυμαία του Eminonu, υπάρχουν δρομολόγια ανά 1 ώρα περίπου και η διάρκεια της διαδρομής είναι 1,30 ώρα. Το κόστος ήταν κάποια στιγμή 20 TL ανά άτομο, δεν ξέρω εάν έχει αυξηθεί τελευταία λόγω πληθωρισμού (αρκετά πιθανό) και βγάζεις εισιτήρια επιτόπου στο ειδικό booth.
Καλημέρα.....μπορεί κάποιος που έχει πάει στην ασιατική πλευρά να με βοηθήσει.....ωραία πήρα το καραβάκι κ πήγα....μετά????έχει κάτι εκεί που δεν πρέπει να το χάσω.....που να πάω??υπόψιν ότι είμαι γυναίκα κ ταξιδεύω πάντα μόνη....περίπου τέσσερις ώρες θα της αφιερώσω.....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Στην Ασιατική πλευρά μπορείς να πας είτε στο Kadikoy είτε στο Uskudar (ελληνιστί Σκούταρι).
Με τη στενή έννοια του όρου κάτι must δεν έχει, θα δεις όμως χρώματα, ωραίες απόψεις της Ευρωπαϊκής πλευράς και έναν λίγο διαφορετικό "αέρα" σε σχέση με αυτήν.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
καλημέρα..μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για την ασιατική πλευρά?κατέβηκα από το καραβάκι...ωραία...τώρα τι κάνω?που πάω?τι πρέπει να δω?
Κατεβαίνοντας από το καράβι στο λιμάνι του Kadikoy, διασχίζεις τον κεντρικό δρόμο, κινείσαι προς τα δεξιά και ανηφορίζοντας θα βρεθείς στον δρόμο με την κεντρική αγορά και τα εστιατόρια. Είναι όμορφα να ... χαθείς εκεί. Γεύσεις και μυρωδιές από παντού!:)
Αυτό είναι το κομμάτι που εξερεύνησα εγώ αναζητώντας το Ciya Sofrasi στην οδό Caferaga Mahallesi, Gunesli Bahçe Sk. No: 43
Βέβαια στην ασιατική πλευρά ενδιαφέρον έχει και η περιοχή Uskudar την οποία όμως δεν πρόλαβα να δω.
 

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40
Κατεβαίνοντας από το καράβι στο λιμάνι του Kadikoy, διασχίζεις τον κεντρικό δρόμο, κινείσαι προς τα δεξιά και ανηφορίζοντας θα βρεθείς στον δρόμο με την κεντρική αγορά και τα εστιατόρια. Είναι όμορφα να ... χαθείς εκεί. Γεύσεις και μυρωδιές από παντού!:)
Αυτό είναι το κομμάτι που εξερεύνησα εγώ αναζητώντας το Ciya Sofrasi στην οδό Caferaga Mahallesi, Gunesli Bahçe Sk. No: 43
Βέβαια στην ασιατική πλευρά ενδιαφέρον έχει και η περιοχή Uskudar την οποία όμως δεν πρόλαβα να δω.
Ευχαριστώ πολυ.....καλά ταξίδια να εχουμε
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Λογω περιορισμενων ημερων θελουμε να διυμε μεσα σε 1 μερα οσα περισσοτερα μπορουμε στη περιοχη sultanhamet..θα ξεκινησουμε με αγια σοφια-υδραγωγειο και μετα περασμα απ εξω απ ολα τ αλλα(ισως να μπουμε και μπλε τζαμι αναλογως τα κεφια)..αυτο που θελω να μαθω ειναι για να παρουμε μια καλη γευση ποσες ωρες θα χρειαστω;;θα μαστε απο το πρωι εκει,με παιρνει δηλαδη την ιδια μερα να κανω και βαρκαδα το απογευμα ή να την αφησω για την επομενη;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλημέρα.....μπορεί κάποιος που έχει πάει στην ασιατική πλευρά να με βοηθήσει.....ωραία πήρα το καραβάκι κ πήγα....μετά????έχει κάτι εκεί που δεν πρέπει να το χάσω.....που να πάω??υπόψιν ότι είμαι γυναίκα κ ταξιδεύω πάντα μόνη....περίπου τέσσερις ώρες θα της αφιερώσω.....
Αν σου αρέσουν τα ανάκτορα και θέλεις επιπλέον από το Dolmabahce(και το Topkapi) έχει ένα στο Beylerbey.Φυσικά δεν είναι must.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Οποιος εχει να προτεινει μαγαζι για κεμπαπ και λαχματζουν στη πολη ειναι ευπροσδεκτος!
 

Alexandra ko

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλησπέρα σας ,προγραμματίζουμε ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη και θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις..
1) θα θέλαμε να επισκεφθούμε την Aσιατική πλευρά και να πάρουμε καραβάκι από το Eminonu σε ποια προτείνετε να πάμε?
2) Σκεφτόμαστε να προμηθευτούμε ηλεκτρονικά τα εισιτήρια μας για την Αγιά Σοφία και Τοπ Καπί..Από που μπορώ να κλείσω τα εισιτήρια ηλεκτρονικά?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Χμ.. Αφου επιλέξεις αγορά εισιτηρίου, σου έχει δεύτερο βήμα "shipping"

Και ζητάει δνση στην Τουρκία. Το έχεις δεί; Νομιζω ότι δεν δουλεύει όπως όλα τα γνωστά.
Τελικα εκλεισες μεσω ιντερνετ;;θελουμε να παρουμε και εμεις αλλα τωρα διαβασα για την τουρκικη διευθυνση και μ αγχωνει λιγο γιατι θα μαστε σε airbnb...
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Τελικα εκλεισες μεσω ιντερνετ;;θελουμε να παρουμε και εμεις αλλα τωρα διαβασα για την τουρκικη διευθυνση και μ αγχωνει λιγο γιατι θα μαστε σε airbnb...
Oχι δεν εκλεισα έτσι! κι εγω ψάρωσα με την διεύθυνση που αναφερουν και το αφησα στο φλου. Πήγα νωρις, εννέα και κατι και περιμενα ελάχιστα, ουτε λεπτο . Αν πάτε νωρις νομιζω οτι ολα θα πανε καλα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Oχι δεν εκλεισα έτσι! κι εγω ψάρωσα με την διεύθυνση που αναφερουν και το αφησα στο φλου. Πήγα νωρις, εννέα και κατι και περιμενα ελάχιστα, ουτε λεπτο . Αν πάτε νωρις νομιζω οτι ολα θα πανε καλα.
Οκ ευχαριστω!να ρωτησω με το θεμα ιντερνετ τι εκανες;πηρες τοπικη σιμ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom