Σλοβακία Μπρατισλάβα και κοντινοί προορισμοί

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
να μπεις και να τσεκαρεις τιμες .. της δευτερης θεσης κανει Πραγα-Βουδαπεστη 61 ευρω,Πραγα-Μπρατισλαβα 27 ευρω αρα αν ισχυει μια απλη αφαιρεση τοτε Μπρατισλαβα-Βουδαπεστη πρεπει να κανει 34 ευρω .. δεν βλεπω καπου να εχει χρεωση Μπρατισλαβα-Βουδαπεστη γιαυτο στο λεω ..
thanX!!!!!
:hug:
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Καλησπέρα ,από Μπρατισλάβα για βιεννη έχει ταξιδέψει κανείς με flixbus??? αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω κράτηση μέρες πριν η την προηγούμενη;;;η αν μπορώ καμμία ώρα πριν την αναχώρηση;
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπέρα ,από Μπρατισλάβα για βιεννη έχει ταξιδέψει κανείς με flixbus??? αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω κράτηση μέρες πριν η την προηγούμενη;;;η αν μπορώ καμμία ώρα πριν την αναχώρηση;
Αν υπάρχει διαθεσιμότητα λογικά κάνεις και 30' πριν...
Το θέμα είναι πόσοι θα είστε ώστε να βρείτε θέσεις...
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλημέρα παιδιά! Γράφω μετά από πολύ καιρό αποχής λόγω πανδημίας :(
Ερώτηση σχετικά με τη Μπρατισλάβα. Θα πετάξουμε 25/1 απογευματινή πτήση Ryanair από SKG .
Θα μείνουνε Μπρατισλάβα μέχρι Σάββατο 28/1 πρωί οπού και θα μεταβούμε στη Βιέννη και θα πετάξουμε από εκεί για Θεσσαλονίκη την Κυριακή 29/1. Την Παρασκευή μπορούμε να επισκεφτούμε το Μπρνο ( από το πρωί μέχρι τις 5 με 6 το απόγευμα επιστροφή -1,5 ώρα περίπου η διαδρομή Μπρατισλάβα-Μπρνο)? Θα προλάβουμε σε 1,5 μέρα να δούμε τα βασικά από Μπρατισλάβα ? Θα είμαστε 4 άτομα και θέλουμε να πάρουμε μια καλή γεύση της πόλης , μιας και θα είναι η πρώτη μας φορά στην Σλοβακία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα παιδιά! Γράφω μετά από πολύ καιρό αποχής λόγω πανδημίας :(
Ερώτηση σχετικά με τη Μπρατισλάβα. Θα πετάξουμε 25/1 απογευματινή πτήση Ryanair από SKG .
Θα μείνουνε Μπρατισλάβα μέχρι Σάββατο 28/1 πρωί οπού και θα μεταβούμε στη Βιέννη και θα πετάξουμε από εκεί για Θεσσαλονίκη την Κυριακή 29/1. Την Παρασκευή μπορούμε να επισκεφτούμε το Μπρνο ( από το πρωί μέχρι τις 5 με 6 το απόγευμα επιστροφή -1,5 ώρα περίπου η διαδρομή Μπρατισλάβα-Μπρνο)? Θα προλάβουμε σε 1,5 μέρα να δούμε τα βασικά από Μπρατισλάβα ? Θα είμαστε 4 άτομα και θέλουμε να πάρουμε μια καλή γεύση της πόλης , μιας και θα είναι η πρώτη μας φορά στην Σλοβακία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Και σε μισή μέρα προλαβαίνεις να τα δεις!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Καλημέρα παιδιά! Γράφω μετά από πολύ καιρό αποχής λόγω πανδημίας :(
Ερώτηση σχετικά με τη Μπρατισλάβα. Θα πετάξουμε 25/1 απογευματινή πτήση Ryanair από SKG .
Θα μείνουνε Μπρατισλάβα μέχρι Σάββατο 28/1 πρωί οπού και θα μεταβούμε στη Βιέννη και θα πετάξουμε από εκεί για Θεσσαλονίκη την Κυριακή 29/1. Την Παρασκευή μπορούμε να επισκεφτούμε το Μπρνο ( από το πρωί μέχρι τις 5 με 6 το απόγευμα επιστροφή -1,5 ώρα περίπου η διαδρομή Μπρατισλάβα-Μπρνο)? Θα προλάβουμε σε 1,5 μέρα να δούμε τα βασικά από Μπρατισλάβα ? Θα είμαστε 4 άτομα και θέλουμε να πάρουμε μια καλή γεύση της πόλης , μιας και θα είναι η πρώτη μας φορά στην Σλοβακία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Τα βασικά της πόλης τα βλέπεις και σε μία μέρα, με μιάμιση είσαι μια χαρά.
Φαντάζομαι στη Βιέννη έχετε ξαναπάει για να μην της αφιερώνετε χρόνο, έτσι?
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Τα βασικά της πόλης τα βλέπεις και σε μία μέρα, με μιάμιση είσαι μια χαρά.
Φαντάζομαι στη Βιέννη έχετε ξαναπάει για να μην της αφιερώνετε χρόνο, έτσι?
Ναι έχουμε παέι και είχαμε κάτσει 8 μέρες! Άρα τώρα απλά θα κάνουμε μια καλή βόλτα τη 1,5 μέρα που θα μείνουμε εκεί αφού η πτήση επιστροφής μας είναι αργά το απόγευμα την Κυριακή.
Χάρηκα που οι μέρες μας στη Μπρατισλάβα δεν είναι λίγες γιατί θέλω να δω και το Μπρνο μιας και είναι αρκετά κοντά ,τα εισιτήρια σχετικά φθηνά και σαν πολή σε φωτογραφίες μας ενθουσίασε!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα παιδιά! Γράφω μετά από πολύ καιρό αποχής λόγω πανδημίας :(
Ερώτηση σχετικά με τη Μπρατισλάβα. Θα πετάξουμε 25/1 απογευματινή πτήση Ryanair από SKG .
Θα μείνουνε Μπρατισλάβα μέχρι Σάββατο 28/1 πρωί οπού και θα μεταβούμε στη Βιέννη και θα πετάξουμε από εκεί για Θεσσαλονίκη την Κυριακή 29/1. Την Παρασκευή μπορούμε να επισκεφτούμε το Μπρνο ( από το πρωί μέχρι τις 5 με 6 το απόγευμα επιστροφή -1,5 ώρα περίπου η διαδρομή Μπρατισλάβα-Μπρνο)? Θα προλάβουμε σε 1,5 μέρα να δούμε τα βασικά από Μπρατισλάβα ? Θα είμαστε 4 άτομα και θέλουμε να πάρουμε μια καλή γεύση της πόλης , μιας και θα είναι η πρώτη μας φορά στην Σλοβακία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Η Μπρατισλάβα θέλει μία γεμάτη μέρα για να δεις τα βασικά χωρίς να σταματάς κάθε λίγο για φωτογραφίες. Στις 4.15 είναι ήδη νύχτα...
Εγώ που έμεινα ένα βράδυ και μία μέρα δεν πρόλαβα να δώ πολλά που είχα σημειώσει. Και έμενα στα 5 λεπτά από την κεντρική πλατεία με τα πόδια.
Δεν ξέρω τι ακριβώς βλέπουν κάποιοι όταν λένε ότι η Μπρατισλάβα θέλει μισή μέρα...
Μόνο στο Κάστρο να ανέβεις και να κατέβεις και να απολαύσεις τη θέα προς την πόλη από εκεί θα αφιερώσεις τουλάχιστον 2 ώρες. Χωρίς να μπεις μέσα...
Επειδή πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και είχε χριστουγεννιάτικη αγορά στην κεντρική πλατεία αφιερώσαμε και εκεί χρόνο γιατί είχε ωραία ατμόσφαιρα.
Κάναμε πάνω σπό 17.000 βήματα την 2η μέρα και δεν προλάβαμε να δούμε καν την μπλε εκκλησία...
Επίσης, είναι πολύ ωραία και η περιοχή γύρω από τον καθεδρικό του St. Martin.
Εννοείται ότι σε 1 μέρα δεν προλαβαίνεις να περάσεις από το UFO και να δεις και την απέναντι πλευρά της πόλης...
 
Last edited:

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Η Μπρατισλάβα θέλει μία γεμάτη μέρα για να δεις τα βασικά χωρίς να σταματάς κάθε λίγο για φωτογραφίες. Στις 4.15 είναι ήδη νύχτα...
Εγώ που έμεινα ένα βράδυ και μία μέρα δεν πρόλαβα να δώ πολλά που είχα σημειώσει. Και έμενα στα 5 λεπτά από την κεντρική πλατεία με τα πόδια.
Δεν ξέρω τι ακριβώς βλέπουν κάποιοι όταν λένε ότι η Μπρατισλάβα θέλει μισή μέρα...
Μόνο στο Κάστρο να ανέβεις και να κατέβεις και να απολαύσεις τη θέα προς την πόλη από εκεί θα αφιερώσεις τουλάχιστον 2 ώρες. Χωρίς να μπεις μέσα...
Επειδή πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και είχε χριστουγεννιάτικη αγορά στην κεντρική πλατεία αφιερώσαμε και εκεί χρόνο γιατί είχε ωραία ατμόσφαιρα.
Κάναμε πάνω σπό 17.000 βήματα την 2η μέρα και δεν προλάβαμε να δούμε καν την μπλε εκκλησία...
Επίσης, είναι πολύ ωραία και η περιοχή γύρω από τον καθεδρικό του St. Martin.
Εννοείται ότι σε 1 μέρα δεν προλαβαίνεις να περάσεις από το UFO και να δεις και την απέναντι πλευρά της πόλης...
Aαααα! Ευχαριστώ για την απάντηση που σίγουρα είναι η πιο ''up to date'' που θα μπορούσα να λάβω!
Εμείς θα είμαστε εκεί από Τετάρτη βράδυ μέχρι Σάββατο πρωί άρα μετά από αυτά που μου είπατε δεν θα κλείσω τρένο ή λεωφορείο για Μπρνο . Θα φτάσουμε εκεί , θα δούμε πως θα πάει το πρόγραμμα μας και αντίστοιχα βλέπουμε , το πολύ πολύ παίρνουμε ένα flixbus και πάμε αν δούμε ότι μας παίρνει χρονικά ! Δεν θέλω όμως να αδικήσουμε την Μπρατισλάβα και να μην δούμε κάτι που πραγματικά αξίζει στην πόλη.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν ξέρω τι εννοείται πως δεν προλαβαίνεται η πόλη...Εγώ πρωί πήγα στη μπλε εκκλησία, μετά βόλτα στο Δούναβη μέχρι το UFO, πέρασμα απέναντι στο κάστρο, κατέβασμα βόλτα, παλιά πόλη, πύλες και όλα αυτά με διαλείμματα για καφέ και όταν τελείωσε δεν ήταν καν απόγευμα....
Ε τώρα αν μείνεις 2 ώρες στο κάστρο ναι δεν βγαίνει.
Θαύμασα τη θέα, έβγαλα φωτογραφίες, χάζεψα πήρα τις ανάσες μου κ πίσω...
Σε μιάμισι μέρα τη γυρνάς 3 φορές...
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Δεν ξέρω τι εννοείται πως δεν προλαβαίνεται η πόλη...Εγώ πρωί πήγα στη μπλε εκκλησία, μετά βόλτα στο Δούναβη μέχρι το UFO, πέρασμα απέναντι στο κάστρο, κατέβασμα βόλτα, παλιά πόλη, πύλες και όλα αυτά με διαλείμματα για καφέ και όταν τελείωσε δεν ήταν καν απόγευμα....
Ε τώρα αν μείνεις 2 ώρες στο κάστρο ναι δεν βγαίνει.
Θαύμασα τη θέα, έβγαλα φωτογραφίες, χάζεψα πήρα τις ανάσες μου κ πίσω...
Σε μιάμισι μέρα τη γυρνάς 3 φορές...
Παιδιά θα πάμε και θα δούμε . Και εμείς σαν παρέα πάντως λίγο πολύ σε αυτά που ανέφερες θέλουμε να πάμε άρα το πρόγραμμα μας μοιάζει. Γενικά επειδή λόγω δουλειάς δεν μπορώ να πηγαίνω τα ταξίδια ή τα Erasmus + που πήγαινα δεν μπορώ να αγχώνομαι και να κάνω βαριά προγράμματα στα ολιγοήμερα ταξίδια που παω πλέον. :) Άρα από ότι κατάλαβα από τα σχόλια είναι θέμα προγράμματος αν μπορέσουμε και δούμε την πόλη στις μέρες που θα είμαστε εκεί. Εγώ γενικά θέλω να περπατάω τις πόλεις που επισκέπτομαι και κυρίως τις παραδουνάβιες ....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom