Ουγγαρία Εντυπώσεις από Βουδαπέστη

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Συγνώμη θα σου αρεζε εάν σε κάποιο μαγαζί που πηγαίνεις και το προτείνεις να περάσω εγώ απέξω να δω μια φωτογραφία με χοντρους μάγειρες και να λέω ότι εγώ όσα λεφτά κ να μου δώσεις δεν κάθομαι να φάω με τίποτα. Δεν θα ήταν πιο κόσμιο να κριτικαρω χωρίς να αναφέρω το όνομα σου; δικαιολογημενα ο άνθρωπος νιώθει θιγμενος από τη στιγμή που αναφέρθηκε το όνομα του σαν (παράδειγμα προς αποφυγή)! Άλλωστε για το μαγαζί υπάρχουν πολλές θετικές κριτικές από μέλη του φόρουμ αλλά και σε άλλες ιστοσελίδες. Επίσης σε τουριστικά μαγαζιά μπορείς να βρεις και ποιότητα δεν σερβίρουν όλοι σαβουρα όπως πχ στα σνιτσελαδικα στη Βιέννη που το σνίτσελ δεν χωράει στο πιάτο και χωρίς κράτηση δεν βρίσκεις κ τραπέζι.
Μπορεί αρχικά να μην μου άρεσε και πολύ αλλά δεν θα το έκανα και θέμα. Ειπα εξαρχής ότι η αρχικη τοποθέτηση της κοπέλας δεν ήταν ακριβώς τεκμηριωμενη αλλα ειναι ενα φόρουμ στο οποιο γίνεται κουβέντα σε πιο χαλαρό υφος.
Δεν έχω καταλάβει κάτι. Το γεγονός ότι κάποιος εξ ημών γράφει μια καλη ιστορια ή οτιδήποτε σημαίνει οτι δεν έχουμε το δικαίωμα τα υπόλοιπα μελη να εκφράζουν αντιθετη γνώμη;
Δηλαδή αποκλειστική μας υποχρέωση ειναι να λέμε "μπράβο, συγχαρητήρια, εισαι θεος";
Και αν θέλεις και τη γνωμη μου θεωρώ περισσότερο κομψή την κριτικη της κοπέλας απο την εμμονικη προσπάθεια του ετερου μέλους να αποδείξει ντε και καλά την αστοχια της κριτικής που δεχθηκαν οι γαστρονομικες του επιλογες.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μπορεί αρχικά να μην μου άρεσε και πολύ αλλά δεν θα το έκανα και θέμα. Ειπα εξαρχής ότι η αρχικη τοποθέτηση της κοπέλας δεν ήταν ακριβώς τεκμηριωμενη αλλα ειναι ενα φόρουμ στο οποιο γίνεται κουβέντα σε πιο χαλαρό υφος.
Δεν έχω καταλάβει κάτι. Το γεγονός ότι κάποιος εξ ημών γράφει μια καλη ιστορια ή οτιδήποτε σημαίνει οτι δεν έχουμε το δικαίωμα τα υπόλοιπα μελη να εκφράζουν αντιθετη γνώμη;
Δηλαδή αποκλειστική μας υποχρέωση ειναι να λέμε "μπράβο, συγχαρητήρια, εισαι θεος";
Και αν θέλεις και τη γνωμη μου θεωρώ περισσότερο κομψή την κριτικη της κοπέλας απο την εμμονικη προσπάθεια του ετερου μέλους να αποδείξει ντε και καλά την αστοχια της κριτικής που δεχθηκαν οι γαστρονομικες του επιλογες.
Τι λες ρε συ μα είναι δυνατόν θα με βγάλεις από τα ρούχα μου χίλιες κριτικές να κάνει είναι ευπροσδεκτες ακόμα και αν είναι αρνητικες...Να λες ότι όμως ότι δεν συμφωνώ με το κομμάτι του φαγητού ενός οδηγού που έχει μέσα 15 μαγαζιά είναι κακοπροεραιτο όταν δεν έχεις πάει σε κανένα μαγαζί και απλά υποθετεις στην ουσία ότι δεν συμφωνείς...Εσύ θεωρείς εύστοχη την κριτική 15 μαγαζιων επειδή δεν σου άρεσε το ένα....Είναι διαφορετικό να λέμε μπράβο που λες εσύ για μια επιλογή και άλλο επειδή μια άλλη επιλογη δεν είναι κατά την άποψή μας καλή να ακυρωνουμε και τις υπόλοιπες χωρίς καν να έχουμε πάει...Όπως και το αντίθετο αν πας σε ένα μαγαζί και σου αρέσει δεν σημαίνει ότι θα σου αρέσουν και τα υπόλοιπα για να πεις χωρίς να έχεις πάει σε κανένα ότι όλα ήταν τέλεια. Έχετε μπερδέψει την κριτική με το τα ισοπεδωνουμε όλα....Είναι δυνατόν να πιστεύει κάποιος από εδώ μέσα ότι αν γράψει 15 μαγαζιά θα αρεσουν σε όλους όταν είμαστε όλοι διαφορετικοί ...Αλλο αυτό και άλλο να λέμε δεν πάω ούτε να με πληρώνουν και να παρουσιάζει σαν σκουπίδια αφήνοντας υπονοούμενα και για τις υπόλοιπες..
Στους τελευταίους που θυμάμαι φίλους δεν μιλάω για άτομα από εδώ μέσα στους 2-3 δεν άρεσε το φαταλ, στον άλλο δεν άρεσε το τροφεα καλό χρυσό αλλά με τόσα φαγητά στο τέλος δεν μου έμεινε καμία γεύση μου λεει, ένας άλλος μου είπε δεν τρελαθηκε με το χουγκαριμ που είναι στα τοπ στο TripAdvisor ...Χάρηκα που μου το είπαν πάρα να μου πουν ψέματα ότι όλα ήταν τέλεια για να μην με κακοκαρδισουν...Άλλο αυτό και άλλο να έρθει κάποιος να μου πει πήγα σε ένα ήταν αηδία άρα και τα υπόλοιπα είναι αηδία δεν παω καν ...
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ακούστηκαν πολλές φορές όλες οι απόψεις. Αυτή η συζήτηση δεν έχει να προσφέρει προς το παρόν κάτι παραπάνω και παρακαλώ να σταματήσει εδώ.
 
Last edited:

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Προσωπικα εμενα μαρεσε πολυ η βολτα διπλα στο Δουναβη το βραδυ βλεποντας τα καστρα και τις γεφυρες φωτισμενες, αλλα και η βολτα με το Legenda ηταν τρομερη!
Σαν πολη εμοιαζε πολυ με διαφορες Πολωνικες που εχω επισκεφτει αλλα ακομα πιο ομορφη θα ελεγα ειδικα τα κτιρια τους και οι πεζοδρομοι τους.
Ειχε παντου τουριστες ακομα και καθημερινες που ημασταν σε ολο τα σημεια και παρα πολλους Ελληνες...
Η βραδινη ζωη τους με απογοητευεσε γιατι τους περιμενα να ειναι σαν τους Πολωνους αλλα αυτοι δυστυχως μου θυμησαν την Ιταλια και συγκεκριμενα τη Ρωμη.
Μας εκανε τρομερη εντυπωση που σε ολες τις περιοχης της πολης γινονται διαφορα εργα και παντου υπηρχαν συνεργεια καθαρισμου καθε μερα!
Γενικα παντως οι Ουγγροι δεν μου βγαλαν κατι ουτε αρνητικο ουτε θετικο σε αντιθεση με τους Πολωνους που τους εχω συμπαθησει.
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Τι νέα μας φέρνεις από την όμορφη Βουδαπέστη @maryloop ; Σου άρεσε ; θα πήγαινες ξανά;
Είμαι καταγοητευμενη!
Η πόλη είναι υπέροχη τόσο την ημέρα όσο και τη νύχτα. Πραγματικά σε κάποιες περιοχές της πόλης αισθανεσαι να ταξιδεύεις πίσω στο χρόνο!
Η Βουδαπέστη είναι φιλική προς τα παιδιά, γεμάτη πάρκα και παιδικές χαρές.
Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ίσως υπάρχει περίοδος του χειμώνα που σταματάει τα δρομολόγια λόγω επικινδυνότητας.
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Γεια σας και από εμένα! Πριν από 5 ημέρες επιστρέψαμε από τη Βουδαπέστη και θα σας γράψω μερικά hints όσο τα έχω ακόμα φρέσκα...
Είχαμε σα μπούσουλα τον οδηγό του Vagar78 και τον προσαρμόσαμε στο χρόνο μας και τα γούστα μας.
Για φαγητό και ποτό κινούμασταν στην περιοχή γύρω από τη Βασιλική του Αγίου Στεφάνου. Καλό και οικονομικό φαγητό φάγαμε στην Kiraly Utca που είναι γεμάτη φαγάδικα και μπαρ και φυσικά γεμάτη κόσμο. Και στην Gozsdu Udvar, μία στοά που γίνεται κυριολεκτικά χαμός από κόσμο, πίναμε ένα late drink πριν παμε στο ξενοδοχείο. Εάν όμως δε σας αρέσουν οι τουριστικές περιοχές δε θα μείνετε ευχαριστημένοι με τα μαγαζια στη στοά καθότι είναι γεμάτα τουρίστες.
Τα ΜΜΜ έχουν πολύ τακτικά δρομολόγια κι έτσι δεν έχει ποτέ συνωστισμό . Στο Κάστρο της Βούδας πηγαίναμε με το λεωφορείο 16 που μας άφηνε έξω από τον Προμαχώνα των Ψαράδων και από εκεί βολτάραμε στην παλιά πόλη, στο Παλάτι κλπ.
Σας συμβουλεύω να ΜΗΝ πάρετε το τελεφερίκ είτε για να ανέβετε είτε για να κατέβετε από το Κάστρο. ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ. Δεν αξίζει καν ως εμπειρία αφενός επειδή η διαδρομή του ειναι 60 δευτερόλεπτα, αφετέρου είναι πανάκριβο!!! Επίσης μην μπείτε στον πειρασμό και πάρετε καφέ από τα Starbucks στον Προμαχώνα, ο καφές είναι άθλιος και ακριβός. Καλύτερα να περιπλανηθείτε μεσα στα δρομάκια του Κάστρου και θα βρείτε bistro και cafes.Από ο,τι καταλάβατε εμείς πήραμε το Τελεφερίκ και ήπιαμε και καφέ στα Starbucks !! :haha:

Μην παραλείψετε να πάτε στο Νησί της Μαργαρίτας. Εμάς μας βόλευε το τραμ 2 και από το τέρμα του πήγαμε με τα πόδια , είναι πολύ κοντά. Όσοι ταξιδεύουν με παιδιά θα το ευχαριστηθού λίγο πιο πολύ! Εάν το επιτρέπει ο καιρός πάρτε φαγητό και κάντε πικ νικ!!! Τα παιδιά ξετρελλάθηκαν!
Το ιστορικό τραμ 2 είναι μαι εμπειρία που πρέπει να τη ζήσετε. Πάρτε το από το ένα τέρμα στο άλλο!! Είναι παραποτάμια η διαδρομή και θα μαγευτείτε! Ειδικά εάν έχει νυχτώσει θα δείτε την πολή φωτισμένη!
Γενικά μας άρεσε πολύ η φωτισμένη Βουδαπέστη. Σου έδινε μία αίσθηση άλλης εποχής!!!!
Οσον αφορά το συνάλλαγμα θα έλεγα οτι στην Kiraly Utca κάναμε το πιο συμφέρον.
Για το τέλος κράτησα την πιο χρήσιμη συμβουλή: Φάτε Langos!!!!!!! Οποσδήποτε!!!! Ειδικά από ένα μαγαζί κολλητά στην Gozsdu Udvar!!!!!
Εύχομαι σε όλους καλά και ασφαλή ταξίδια !!!!
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Πρωτες εντυπωσεις απο Βουδαπέστη
-Η πλευρά της Βούδας εντυπωσιακη
-Η πλευρά της Πέστης διπλα στο ποταμι είναι κι αυτή ομορφη.
Όσο προχωρας προς τα μέσα χαλαει το πράγμα με πολλά καμμένα και μισό κατεστραμμένα κτίρια. Επίσης πολύ σκάψιμο παντου.
-Στα του καιρου σήμερα σκάσαμε απ' τη ζέστη με κοντομανικο απ' το πρωι
- Για όσους ετοιμάζονται να έρθουν προσοχή στη γραμμή Μ3 του μετρό κάνουν έργα οπότε πρεπει να παρετε το λεωφορειο Μ3 όταν φτάσετε στο Kobanya που το χουν βάλει να κάνει τις αντίστοιχες στάσεις με το μετρο
- Παρά πολλοί Έλληνες, παντού ακούς ελληνικά. Επίσης Ρώσοι παρά πολλοί


Κάνα φτηνό και καλό σουπερμάρκετ η μινιμαρκετ στο κέντρο έχει να προτείνει κάνεις ρε παιδιά; Να έχει και φρούτα πχ
Πέσαμε και στη περίπτωση σήμερα που ήρθαμε Κυριακή και βρήκαμε μόνο ένα μίνι μάρκετ που ειχε πιο πολλά ουισκια και βότκες από φαγώσιμα :haha:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom