Λευκορωσία Πληροφορίες για Λευκορωσία

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εχει βρει κανείς οικονομικό τρόπο να μεταβεί αεροπορικώς στο Μινσκ; Το φθηνότερο που βρίσκω είναι αεροπορικό απο Κίεβο κοντά στα 150 ευρώ.
Από Αθήνα με Turkish είχα δώσει 180€ τον Ιούνιο. Ούτε λίγα μου φάνηκαν αλλά ούτε και πολλά για Μινσκ, να σου πω την αλήθεια. Με την έννοια ότι δεν έχει γενικά καλές συνδέσεις από Ελλάδα και ήθελα και αεροπορικώς να πάω κι εγώ, λόγω βίζας.
 
  • Like
Reactions: Pel

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Από Αθήνα με Turkish είχα δώσει 180€ τον Ιούνιο. Ούτε λίγα μου φάνηκαν αλλά ούτε και πολλά για Μινσκ, να σου πω την αλήθεια. Με την έννοια ότι δεν έχει γενικά καλές συνδέσεις από Ελλάδα και ήθελα και αεροπορικώς να πάω κι εγώ, λόγω βίζας.
180 θα τα έδινα αλλά δε βρίσκω επ’ουδενί τέτοιες τιμές.θα κοιτάξω την Turkish από IST μπας και. Ευχαριστώ.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εγώ πάντως πρόσφατα αποφάσισα να επισκεφθώ το Βίλνιους και το Μινσκ στο ίδιο ταξίδι λόγω εγγύτητας και πολύ χαμηλού κόστους σιδηροδρομικής σύνδεσης κι έτσι σχεδόν έπεισα τον εαυτό μου ότι η λευκορωσική πρωτεύουσα θα περιμένει μέχρι η Λευκορωσία να καταργήσει τη βίζα στα χερσαία σύνορα με τη Λιθουανία (όποτε αυτό συμβεί). Εκτός κι αν ξεκινήσει απευθείας δρομολόγιο από Αθήνα πριν την κατάργηση της βίζας στα χερσαία σύνορα, οπότε και δεν αποκλείεται να αλλάξω σχέδια.
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τις loco μπορείς να ταξιδέψεις με wizz ως το Κίεβο. Έχει πτήσεις από Θεσσαλονίκη από 20 ευρώ χωρίς αποσκευη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εγώ πάντως πρόσφατα αποφάσισα να επισκεφθώ το Βίλνιους και το Μινσκ στο ίδιο ταξίδι λόγω εγγύτητας και πολύ χαμηλού κόστους σιδηροδρομικής σύνδεσης κι έτσι σχεδόν έπεισα τον εαυτό μου ότι η λευκορωσική πρωτεύουσα θα περιμένει μέχρι η Λευκορωσία να καταργήσει τη βίζα στα χερσαία σύνορα με τη Λιθουανία (όποτε αυτό συμβεί).
Δηλαδή θα βρεθείς 80-100 ευρώ μακριά απ' το Μινσκ με αεροπλάνο και δε θα τα δώσεις γιατί σου φαίνονται πολλά; Μεγάλο φάουλ. Όταν και αν καταργηθούν οι βίζες και συρρεύσει ο τουρισμός στη Λευκορωσία οι τιμές θα ανέβουν σε επίπεδα κεντρικής Ευρώπης και όσα θα γλιτώνεις απ' το αεροπορικό θα τα δίνεις στους ντόπιους.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τις loco μπορείς να ταξιδέψεις με wizz ως το Κίεβο. Έχει πτήσεις από Θεσσαλονίκη από 20 ευρώ χωρίς αποσκευη.
Βρήκες ημερομηνίες με τέτοιες τιμές; Γιατί εγώ όχι; Πέρσι με Wizz πήγα με 15 ευρώ Ιασιο. Δεν έχω πρόβλημα με τις loco, τουναντίον!
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Βρήκες ημερομηνίες με τέτοιες τιμές; Γιατί εγώ όχι; Πέρσι με Wizz πήγα με 15 ευρώ Ιασιο. Δεν έχω πρόβλημα με τις loco, τουναντίον!
Στις 22 και 24/5 έχει με 22 ευρω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν δεν βιαζεσαι, Κιεβο Μινσκ με επιστροφη τον Φεβρουαριο του 2020 με 59 ευρω , οσο η βιζα δηλαδη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν δεν βιαζεσαι, Κιεβο Μινσκ με επιστροφη τον Φεβρουαριο του 2020 με 59 ευρω , οσο η βιζα δηλαδη.
Για πες κι άλλες λεπτομέρειες. Άντε πάμε παρέα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Για πες κι άλλες λεπτομέρειες. Άντε πάμε παρέα!
Ειδα καμποσες αναχωρησεις τη βδομαδα. Βαζω εδω κατι ενδεικτικα https://www.skyscanner.net/transpor...oundaltsenabled=false&inboundaltsenabled=fals
Δυστυχως δεν μπορω να παρω αδεια καθημερινες τον Φλεβαρη, γι αυτο εχω εγκλωβιστει να κανω ταξιδια Χριστουγεννα, Πασχα, καλοκαιρι :(. Με ενδιαφερει και μαλιστα μου αναψαν τα λαμπακια οταν απο τον σταθμο λεωφορειων του Βιλνιους ειδα τα λεωφορεια να φευγουν για τοσο συντομο οδικο ταξιδι για Μινσκ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ρώτησα σήμερα στο καλύτερο πρακτορείο της πόλης μου που ειδικεύεται στις χώρες της π.ΕΣΣΔ αν μπορώ να μπω σε πτήση τσάρτερ για Μινσκ και μου είπε πως η τιμή είναι 325 ευρώ με τρεις αναχωρήσεις τη βδομάδα από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο, αν ενδιαφέρει κάποιον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom