Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Πάω Βαρσοβία και φτάνω αεροδρόμιο 8:15 !
Αν είναι το πρωί χάλασε 20-25€ από το δικό μας αεροδρόμιο η από κάνα ανταλλακτηριο στο κεντρο για τα πρώτα σας έξοδα.
Όταν φτάσετε Βαρσοβια στο πρώτο ανταλλακτηριο που θα βρεις στην πόλη χαλάς εκεί...
Στην Πολωνία έχει πολλά ανταλλακτηρια και με πολύ καλές ισοτιμίες..
Εμείς και τις δύο φορές που πήγαμε Κρακοβία κ Πόζναν αλλάζαμε στα Kandor...
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
771
Αν είναι το πρωί χάλασε 20-25€ από το δικό μας αεροδρόμιο η από κάνα ανταλλακτηριο στο κεντρο για τα πρώτα σας έξοδα.
Όταν φτάσετε Βαρσοβια στο πρώτο ανταλλακτηριο που θα βρεις στην πόλη χαλάς εκεί...
Στην Πολωνία έχει πολλά ανταλλακτηρια και με πολύ καλές ισοτιμίες..
Εμείς και τις δύο φορές που πήγαμε Κρακοβία κ Πόζναν αλλάζαμε στα Kandor...
Κι εγώ το Σάββατο πρωί θα βρίσκομαι Βαρσοβία. Έκανα ένα μικρό συνάλλαγμα 50€ εδώ για τα πρώτα έξοδα (δυο ατόμων). Η απορία μου είναι θα χρειαστώ κι άλλο συνάλλαγμα εκεί ή παίρνουν παντού κάρτες;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Κι εγώ το Σάββατο πρωί θα βρίσκομαι Βαρσοβία. Έκανα ένα μικρό συνάλλαγμα 50€ εδώ για τα πρώτα έξοδα (δυο ατόμων). Η απορία μου είναι θα χρειαστώ κι άλλο συνάλλαγμα εκεί ή παίρνουν παντού κάρτες;
Παίρνουν σχεδόν παντού, ναι. Σιγουρέψου όμως ότι δε σου κρατάει προμήθεια η τράπεζά σου όταν κάνεις συναλλαγές με την κάρτα στο εξωτερικο. Νομίζω το συνάλλαγμα έιναι η πιο ασφαλής επιλογή.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Κι εγώ το Σάββατο πρωί θα βρίσκομαι Βαρσοβία. Έκανα ένα μικρό συνάλλαγμα 50€ εδώ για τα πρώτα έξοδα (δυο ατόμων). Η απορία μου είναι θα χρειαστώ κι άλλο συνάλλαγμα εκεί ή παίρνουν παντού κάρτες;
Οι περισσότεροι δέχονται κάρτες...
Αλλά αναλογα την τράπεζα που έχεις υπάρχει και κάποια προμηθεια σε κάθε σου συναλλαγή...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Κι εγώ το Σάββατο πρωί θα βρίσκομαι Βαρσοβία. Έκανα ένα μικρό συνάλλαγμα 50€ εδώ για τα πρώτα έξοδα (δυο ατόμων). Η απορία μου είναι θα χρειαστώ κι άλλο συνάλλαγμα εκεί ή παίρνουν παντού κάρτες;
Αν έχεις eurobank δεν συμφέρει με τίποτα χρεώνει 2-2,5 ανεξάρτητα την συναλλαγή δηλαδή εάν αγοράσεις κάτι που κάνει 50 λεπτά θα χρεωθείς 3 ευρώ.Μην φοβάστε να κάνετε συνάλλαγμα στο κέντρο υπάρχουν αρκετά αξιόπιστα ανταλλακτήρια..ένα απ αυτά είναι το tavex..έχει ισοτιμία σχεδόν ίδια με την επίσημη,τουλάχιστον το φθινόπωρο που πήγα εγώ!
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
η ευρομπανκ εμας χρεωσε σε πολωνια το καλοκαιρι 1 ευρω την συναλλαγη αλλα νομιζω οτι ειναι αναλογως ποσου 1% και πανω ισοτιμια σε ανταλακτηρια 1 προς 4,2 καρτες χρεωστικες πιστωτικες παντου
 

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Λοιπόν ανακεφαλαιώνοντας!:innocent: Φτάνω στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας. Χρειάζομαι λίγα ζλότι για αρχή, μέχρι 100 ξέρω γω. Γιατί να μην βγάλω επιτόπου στο αεροδρόμιο από ένα μηχάνημα ΑΤΜ Πολωνικής τράπεζας (όχι τύπου Euronet exchange να μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι) αφού γράφετε ότι έχει αρκετά; Διαβάζω που αναφέρετε τα ανταλλακτήρια. Για ποιο λόγο; Στο ΑΤΜ ζητάω απευθείας ζλότι, αφήνω την δική μου τράπεζα (στην περίπτωσή μου έχω Revolut που δεν κρατάει καμία προμήθεια) να κάνει την ισοτιμία και γεια σας. Δεν είναι έτσι;
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
Ας το πούμε άλλη μια φορά , 1000στη. Η οικονομικότερη μετατροπή νομίσματος είναι μέσω χρησιμοποίησης ελληνικής κάρτας για ανάληψη μετρητών σε ξένο ΑΤΜ τράπεζας ...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ας το πούμε άλλη μια φορά , 1000στη. Η οικονομικότερη μετατροπή νομίσματος είναι μέσω χρησιμοποίησης ελληνικής κάρτας για ανάληψη μετρητών σε ξένο ΑΤΜ τράπεζας ...
Εντάξει υπάρχουν και εξαιρέσεις μερικές φορές. Σε Ταϊλάνδη και Ιορδανία ας πούμε τα ΑΤΜ έχουν απίστευτα μεγάλη προμήθεια (συν την έξτρα των ελληνικών). Οπότε με συνέφερε να πάω σε ανταλλακτήριο.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
Εντάξει υπάρχουν και εξαιρέσεις μερικές φορές. Σε Ταϊλάνδη και Ιορδανία ας πούμε τα ΑΤΜ έχουν απίστευτα μεγάλη προμήθεια (συν την έξτρα των ελληνικών). Οπότε με συνέφερε να πάω σε ανταλλακτήριο.
Σωστο. Έπρεπε να διευκρινίσω ότι εννοούσα μονάχα στην ΕΟΖ ή εν πάση περιπτώσει Όχι σε κάθε χώρα του κόσμου, δεν έχω πάει άλλωστε. Ισχύει όμως στην πλειοψηφία τουλάχιστον για την Ευρώπη .
 

souladim

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Λοιπόν ανακεφαλαιώνοντας!:innocent: Φτάνω στο αεροδρόμιο της Κρακοβίας. Χρειάζομαι λίγα ζλότι για αρχή, μέχρι 100 ξέρω γω. Γιατί να μην βγάλω επιτόπου στο αεροδρόμιο από ένα μηχάνημα ΑΤΜ Πολωνικής τράπεζας (όχι τύπου Euronet exchange να μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι) αφού γράφετε ότι έχει αρκετά; Διαβάζω που αναφέρετε τα ανταλλακτήρια. Για ποιο λόγο; Στο ΑΤΜ ζητάω απευθείας ζλότι, αφήνω την δική μου τράπεζα (στην περίπτωσή μου έχω Revolut που δεν κρατάει καμία προμήθεια) να κάνει την ισοτιμία και γεια σας. Δεν είναι έτσι;
Καλησπέρα. Τον Ιούλιο θα πάμε κι εμείς Πολωνία και ψάχνοντας να δω τι θα κάνω με τα χρήματα εκει έμαθα και για τις κάρτες revolut. Ειδα ένα ιστότοπο revolut greece αλλά μάλλον δεν ισχύει πια. Μπορείς να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες για την κάρτα αν συμφέρει για το ταξίδι μου και πως θα την βγάλω??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.624
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom