Κάτι που να εξιτάρει;

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αμα θες να παρακολουθήσεις εκτόξευση (properly, μαζί με τους επιστήμονες), η ESA κάνει κληρώσεις για προσκλήσεις. Περύσι είχα κερδίσει μια πρόσκληση για παρακολούθηση από το κέντρο ελέγχου (στην Ολλανδία, όχι στο Cayenne, δεν ήμουν ο μεγάλος τυχερός) αλλά δυστυχώς δε μπορούσα να πάω για λόγους ανωτέρας βίας (πήγε όμως ένας φίλος).
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
@Yorgos Τα νησιά Γκαλαπάγκος δεν σε ψήνουν?? Είναι και κοντά σου σε σχέση με τα υπόλοιπα. Μπορείς να πας και μόνος σου αρκεί να έχεις εισιτήριο επιστροφής. Ακόμη μετανιώνω που πήγα με οργανωμένο γκρούπ και που δεν έκατσα περισσότερο. Αρχαία δεν έχει. Εχει όμως μερικά τούνελ που δημιουργήθηκαν απο λάβα πριν μερικά εκατομμύρια χρόνια. Θα απολαύσεις όμως άγρια ζωή. Επίσης μπορείς να βουτήξεις και με καρχαρίες κάτι που είδα ότι έχεις στα πλάνα σου , αλλά και με χελώνες-φώκιες-πιγκουίνους-ιγκουάνα κτλ.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αμα θες να παρακολουθήσεις εκτόξευση (properly, μαζί με τους επιστήμονες), η ESA κάνει κληρώσεις για προσκλήσεις. Περύσι είχα κερδίσει μια πρόσκληση για παρακολούθηση από το κέντρο ελέγχου (στην Ολλανδία, όχι στο Cayenne, δεν ήμουν ο μεγάλος τυχερός) αλλά δυστυχώς δε μπορούσα να πάω για λόγους ανωτέρας βίας (πήγε όμως ένας φίλος).
Μπορείς να δώσεις περαιτέρω πληροφορίες γιατί με ένα quick search δε βρήκα τίποτα και με ενδιαφέρει το θέμα;
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Yorgo, αν το κάνεις αυτό που λέει η dim kyr, πάρε κι εμένα μαζί...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά ακούγονται, όντως.
Και είναι.
Κώστα μέσα για τα Pitcairn είναι και μακρύ το καράβι και βαρετό, αλλά θέλω να πάω οπωσδήποτε.
Δεν είναι μόνο βαρετό, είναι και αναξιόπιστο και πανάκριβο... Μόνο τα Tokelau είναι δυσκολότερα στον Ειρηνικό λόγω βίζας. Θα βόλευε να μαζευτούμε γκρουπάκι και να ρίξουμε το κόστος, αλλά δεν ξέρω αρκετούς τρελλούς.

Σαουδική Αραβία γίνεται;;;; Με ξεσηκώνεις...
Δε γίνεται, αλλά εγώ τουλάχιστον περιμένω με το τουφέκι να το χτυπήσω αν κάποια στιγμή ανοίξει. Υποθέτω και άλλοι. Αν είμαστε πολλοί (και θέλουμε περίπου τα ίδια), κάνουμε και γκρουπάκι.

Μμμμ, πόσο ποιο διαφορετικό από Ανταρκτική θα είναι;
Λίγο. Η διαφορά είναι ότι υπάρχουν και χωριά και μένουν άνθρωποι, οπότε έχεις και τον τρόπο ζωής τους να δείς, αλλά αν βάλεις Σβαλμπαρντ στο πρόγραμμα το καλύπτεις με το παραπάνω.

Μωρέ πάω και μόνο του το Λίβανο και πετάγομαι κι από Ομάν.
Το οποίο Ομάν σκέφτηκα κι εγώ να στο γράψω, αλλά το έσβησα. Δεν είναι καθόλου άσχημα, αλλά δεν είναι το "κάτι που να εξιτάρει". Αρχαία δεν έχει, μόνο μεταισλαμικά μνημεία, κάστρα κλπ.

Ούτε ξέρω τι είναι αυτά που αναφέρεις στο Μπαγκλαντές αλλά μια είναι η ερώτηση: αρχαία έχουν;;
None whatsoever.

Πώς το είχα ξεχάσει αυτό;;; Τσερνόμπιλ μπράβο, καταπληκτική ιδέα!!
Και η Fukushima, όπως μου λένε φίλοι στο Τόκυο είναι ακόμα καταπληκτικότερη, απλά θέλει πιο ισχυρά μέτρα προστασίας γιατί είναι "φρέσκια" ακόμα.

Ναι, πήγα σε πολλά στη ΝΑ Aσία και το άφησα μην πάθω overdose... Ένα ταξίδι μόνο του ή μαζί με ΠΝΓ. Στη λίστα κι αυτό.
Είναι αλλιώτικο. Δε νομίζω να κολλάει με την ΠΝΓ (που παρεπιμπτόντως είναι στη Μελανησία κι όχι στην Ασία), εκτός αν "κολλήσει" λόγω φθηνών πτήσεων και διαθέσιμου χρόνου. Πάντως περίμενέ το αρκετά πιο τουριστικό. Έχει μπόλικο υλικό στο forum να διαβάσεις, αν και παραδόξως τα αρχαία του οι περισσότεροι τα έχουν (έχουμε) παραμελήσει.

Αλγερία μπαίνει κανείς εύκολα; Είχα την εντύπωση πως όχι.
Ε, θέλει βίζα, και θέλει πρόσκληση από πρακτορείο. Πάντως πηγαίνει κόσμος, τα περισσότερα διεθνή πρακτορεία έχουν εκδρομές για κει. Με τα επίγεια σύνορα τους όμως υπάρχει πρόβλημα.

Γαλλία με επαρχία (έχει και αρχαία και σπηλαιογραφίες τώρα που το σκέφτομαι!)
Στη Γαλλία, εκτός από σπηλαιογραφίες (Lascaux), έχεις και μεγαλιθικά (Carnac), Ρωμαϊκά (including κάποια από τα μεγαλύτερα και καλοδιατηρημένα αμφιθέατρα), μεσαιωνικά (τα άπειρα), νεότερα.... Αλλά θες χρόνο. Χονδροειδώς για μια καλούτσικη κάλυψη τα υπολογίζω για 20 εβδομάδες (χωρίς Κορσική).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ρε συ Γιώργο, σε 22 μέρες θα είσαι Νέα Ζηλανδία με τον admin. Θα πάμε να δούμε όλα τα αρχαία βουνά, τι άλλο θες πια. Κανόνισε την πορεία σου να με ζαλίζεις όλο το ταξίδι "Δευκαλίωνα δε βλέπω αρχαία".
Η Νέα Ζηλανδία είναι ένα από τα τελευταία μέρη στον πλανήτη που κατοικήθηκε από ανθρώπους. Η παλιότερη ανθρώπινη παρουσία καταγράφεται γύρω στο 1300 μ.Χ. Επομένως, αν ψάχνετε εκεί για αρχαία, έχετε πάει σε πολύ λάθος μέρος. Μόνο αν έχουν μεταφερθεί από αλλού σε κανα μουσείο μπορεί να βρείτε κάτι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επίσης με εξιτάρει το Pitcairn λόγω ιστορίας.
Στην ουσία πηγαίνοντας εκεί χρηματοδοτείς ένα νησί ανώμαλων παιδεραστών και βιαστών που βασιζόμενοι στην απομόνωσή του βίαζαν ότι περπατούσε κάτω απ' τα δεκαοχτώ στηριζόμενοι και στη σιωπή των γονιών - οι οποίοι ήταν κατά ένα τρόπο συγγενείς τους - που αποδέχονταν την κατάσταση. Όλοι οι κατηγορούμενοι είναι σήμερα ελεύθεροι, αρκετοί ζουν στο νησί και μπορείς να ψάξεις αρκετά ντοκιμαντέρ για το θέμα. Δε θα πήγαινα για τους παραπάνω λόγους.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν @Yorgos διέγραψε ότι σου είπαν όλοι οι προηγούμενοι γιατί ήρθε η ώρα να ακούσεις και μία σοβαρή πρόταση.

Έρχεσαι Σάμο (ΟΥΑΟΥ ΦΟΒΕΡΗ ΕΚΠΛΗΞΗ). Ναός Ήρας, Ευπαλίνειο Όρυγμα, Σπηλιά Πυθαγόρα, Μνημεία Unesco, πράσινο και πολύ φύση, κάμποσα μοναστήρια μέσα σε βουνά, πάνω σε βουνά, σε γκρεμούς γενικά όπου θες. Μετά περνάς απέναντι και πας καρφί για Έφεσο (να και τα αρχαία, δεν θα σε άφηνα παραπονεμένο). Και από εκεί Παμούκαλε.
Απλά πες μου πότε ξεκινάς για να ετοιμάσω τον ξενώνα. :lol:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Λοιπόν @Yorgos διέγραψε ότι σου είπαν όλοι οι προηγούμενοι γιατί ήρθε η ώρα να ακούσεις και μία σοβαρή πρόταση.

Έρχεσαι Σάμο (ΟΥΑΟΥ ΦΟΒΕΡΗ ΕΚΠΛΗΞΗ). Ναός Ήρας, Ευπαλίνειο Όρυγμα, Σπηλιά Πυθαγόρα, Μνημεία Unesco, πράσινο και πολύ φύση, κάμποσα μοναστήρια μέσα σε βουνά, πάνω σε βουνά, σε γκρεμούς γενικά όπου θες. Μετά περνάς απέναντι και πας καρφί για Έφεσο (να και τα αρχαία, δεν θα σε άφηνα παραπονεμένο). Και από εκεί Παμούκαλε.
Απλά πες μου πότε ξεκινάς για να ετοιμάσω τον ξενώνα. :lol:
Απορω που ειναι ο @jimp να γραψει για τη Λαρισα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σαουδική Αραβία: , αλλά δυστυχώς βίζες ακόμη δε δίνουν
Δινουν.

Γινεται κ παραγινεται. Μ αρεσει που σου ειπα κι απο κοντα το τιπ κ το ξεχασες...(μπενακης-βγενακης η προχωρημενη ηλικια?)
Εδωσαν με τον τονο το δεκεμβρη για το e race. Μαλιστα η 30 ημερων κοστιζε μονο 170$ αν θυμαμαι καλα. Ισχυει η δεσμευση οτι θα δινουν για αθλητικα γεγονοτα. Νεξτ το red bull κ το επομενο e race βεβαια. Οποιος ενδιαφερεται...
Παρερχομαι οτι το σαιτ για την evisa τους ειναι σχεδον ετοιμο για εκτοξευση με τη Σενγκεν μεσα κ οτι πολλα πρακτορεια εχουν ηδη αναρτησει εκδρομες προς τα κει. αρα ετοιμαζονται προσεχως.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γινεται κ παραγινεται. Μ αρεσει που σου ειπα κι απο κοντα το τιπ κ το ξεχασες...(μπενακης-βγενακης η προχωρημενη ηλικια?)
Παρέλειψες όμως την πληροφορία ότι αυτό ήταν κάτι που θα μπορούσε να ξανασυμβεί. Εν πάσει περιπτώσει, καραούλι είμαστε όλοι :)

Υ.Γ. Ας μην αποκαλύψω στην ομήγυρη το που ευρισκόμενος ασχολείσαι με τέτοια θέματα...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Απορω που ειναι ο @jimp να γραψει για τη Λαρισα.
Κοίτα δεν έγραψα γιατί αυτός ο @Yorgos θα μας τρελάνει. Έχει ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο και ψάχνει κάτι να τον εξιτάρει και θα έπρεπε μόνος του να στείλει μήνυμα να πάμε για τρελό πσκ στη Λαρισάρα να πίνουμε τα ποτάκια μας ή τους φυσικούς χυμούς με θέα το αρχαίο θέατρο, 2 σε 1. Μπουζούκια το βράδυ να κράζουμε τον τρόπο που διασκεδάζουν οι έλληνες και να φωνάζουμε ζήτω τα λαικά κορίτσια.
Ξυπνάμε την άλλη μέρα πάμε αμπελάκια και πεζοπορία στον Κίσσαβο και κατεβαίνοντας κάνουμε ραφτινγκ στον Πηνειό. Ψαράκι μετά στον Πλαταμώνα (ναι ξέρω ανήκει στην Πιερία αλλά τον θεωρούμε δικό μας) και το βραδάκι πάμε στην Καλλιπεύκη Ολύμπου (περνώντας από Παλαιό Παντελεήμονα)
Την άλλη μέρα ανάβαση και πεζοπορία προς την κορυφή Βαρδακάρη για να δούμε τα νοσοκομεία των ανταρτών, μεταλλεία, τη φυσική λίμνη ''Κατή'' . Το βραδάκι χαλαρά με ντόπια κρέατα, πατάτες, φασολάδα και λοιπά τοπικά προιόντα.

Ζωάρα θα κάναμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.794
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom