Κάτι που να εξιτάρει;

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Παρέλειψες όμως την πληροφορία ότι αυτό ήταν κάτι που θα μπορούσε να ξανασυμβεί. Εν πάσει περιπτώσει, καραούλι είμαστε όλοι :)
2.Υ.Γ. Ας μην αποκαλύψω στην ομήγυρη το που ευρισκόμενος ασχολείσαι με τέτοια θέματα...
1.τι καραουλι? Δεν τα παμε αυτα? Το e race θα γινεται τα επομενα 10 χρονια στη ΣΑ. Απλα κλεισε το επομενο...
2. Προσωπικα δεδομενα...κατι πρεπει να κανω τα 3gb που αγορασα...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τωρα θα φταιω εγω αμα εξιταρω με τιποτα Ταυγετους και Πυραμιδες και τα φαραγγια και τα καστρα και ολα αυτα τα Μεσσηνιακα?Τη Νεδα και το Πολυλιμνιο ,την αρχαια Μεσσηνη,το καστρο της Μεθωνης ...για να μην πιασω το φαγητο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα γκαλαπαγκος όντως, τα ξέχασα!

Αυτά με τα διαστημοπλοια δε με ενδιαφέρουν καθόλου δυστυχώς, αλλά είναι πολύ χρήσιμο που γράφτηκαν εδώ.

Underwater αρχαιολογία πού έχει μπας και ψηθω να ξεκινήσω scuba;

Για να καταλάβω, το e race είναι μηχανοκινητος "αθλητισμός" κι αν πάω τότε στη Σαουδική Αραβία θα μπορέσω και να ταξιδέψω στη χώρα απρόσκοπτα; για πόσο καιρό και τι εποχή γίνεται?
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Θέλω καλή παρέα γι αυτό γιατί θα είναι ταξίδι μεγάλο, δύσκολο και με απρόοπτα. Αλλά ναι, στα υπόψιν! Μόνο καλοκαίρι ή πάω και άνοιξη που τη συμπαθώ;
Απο Απριλιο μέχρι Ιούνιο ο Καύκασος ειναι θαυμάσιος (συμφωνα με Γεωργιανη).
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Τα γκαλαπαγκος όντως, τα ξέχασα!

Underwater αρχαιολογία πού έχει μπας και ψηθω να ξεκινήσω scuba;
Λοιπόν πας Γκαλάπαγκος, ψήνεσαι να ξεκινήσεις scuba, ξεκινάς και βγάζεις και το πρώτο δίπλωμα. Μετά πας Baiae στη Νάπολη που έχει ένα ενδιαφέρον και είναι εύκολη βουτιά ή στο Παυλοπέτρι στην Ελαφόνησο. Στην Αίγυπτο έχει σημεία (όπως το παλάτι της Κλεοπάτρας στην Αλεξάνδρεια) και έχει και μερικά εθελοντικά προγράμματα να συμμετάσχεις αν είσαι αρχαιολόγος, από ότι μας είπε το παιδί που κάναμε τις βουτιές στην Ερυθρά. Φαντάζομαι την Αίγυπτο θα την αγνοήσεις.... Και μετά πας στο Yonaguni που είναι στα ανοιχτά της Τα'ι'βαν και ανήκει στην Ιαπωνία.

Yonaguni Japan.jpg

Περισσότερο δεν έχω ψαχτεί αλλά θα υπάρχουν και άλλα
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Χρόνο δεν έχω να διάβασω αναλυτικά τις προτάσεις (άς όψεται η δουλειά). Αν έχεις χρόνο και αντέχεις τη γραφειοκρατία (βίζες κλπ κλπ) προτείνω Αλγερία. Ρωμαϊκά μνημεία UNESCO στον βορρά, UNESCO κι η κοιλάδα M'zab, και μια υπεροχη Σαχάρα με πετρογλυφικά περιξ της Djanet.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Γιώργο χρόνια πολλά πάντα γερός. Γενικά τα ενδιαφέροντά σου ειναι η ιστορία κι η αρχαιολογία από ότι έχω καταλάβει. Κρίμα γιατί στη Νέα Ζηλανδία δεν έχει τίποτα από τα δύο. Επίσης δεν σου αρέσουν τα roadtrip, που ειναι ο μόνος τρόπος να δεις τη χώρα. Εμένα παραμένει μια από τις καλύτερες χώρες του κόσμου.
Καταδύσεις κάνεις ; Αν ναι πρέπει να κάνεις όλο τον πλανήτη από την αρχή.
είσαι foodie ή κρασάς ; Πάλι άπειρα roadtrips
Outdoorsy ; Το Πακιστάν έχει τα πιο όμορφα βουνά του κόσμου λένε. Το Λεχ στη Β. Ινδία, υποτίθεται ότι ειναι το πιο αυθεντικό βουδιστικό μέρος στον κόσμο, μετά το ξεφτιλίκι του Θιβέτ. Η Βουλγαρία που έχεις αφήσει ειναι πανέμορφη, ειδικά για hikes και σκι.
Από τα άλλα ταξίδια που αναφέρθηκαν, το τρομσο nordcap με μηχανή και μετά Svalbard για snowmobile και βόρειο σέλας, με εξιτάρει περισσότερο από όλα.
Πριν 1 μήνα ήμουν Γκαλαπάγκος κι μεθαύριο πάω πάλι. Φοβερό μέρος του πλανήτη, αλλά πάλι δεν μπορώ να το προτείνω αν δεν κάνεις καταδύσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο χρόνια πολλά πάντα γερός. Γενικά τα ενδιαφέροντά σου ειναι η ιστορία κι η αρχαιολογία από ότι έχω καταλάβει. Κρίμα γιατί στη Νέα Ζηλανδία δεν έχει τίποτα από τα δύο. Επίσης δεν σου αρέσουν τα roadtrip, που ειναι ο μόνος τρόπος να δεις τη χώρα. Εμένα παραμένει μια από τις καλύτερες χώρες του κόσμου.
Καταδύσεις κάνεις ; Αν ναι πρέπει να κάνεις όλο τον πλανήτη από την αρχή.
είσαι foodie ή κρασάς ; Πάλι άπειρα roadtrips
Outdoorsy ; Το Πακιστάν έχει τα πιο όμορφα βουνά του κόσμου λένε. Το Λεχ στη Β. Ινδία, υποτίθεται ότι ειναι το πιο αυθεντικό βουδιστικό μέρος στον κόσμο, μετά το ξεφτιλίκι του Θιβέτ. Η Βουλγαρία που έχεις αφήσει ειναι πανέμορφη, ειδικά για hikes και σκι.
Από τα άλλα ταξίδια που αναφέρθηκαν, το τρομσο nordcap με μηχανή και μετά Svalbard για snowmobile και βόρειο σέλας, με εξιτάρει περισσότερο από όλα.
Πριν 1 μήνα ήμουν Γκαλαπάγκος κι μεθαύριο πάω πάλι. Φοβερό μέρος του πλανήτη, αλλά πάλι δεν μπορώ να το προτείνω αν δεν κάνεις καταδύσεις.
Ωραία το Λεχ σημειώθηκε... Και μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσω και καταδύσεις. Δυστυχώς με τα roadtrip δεν τα πάω καλά, σε αντίθεση με πολλούς συνταξιδιώτες μου. Αν δεν έχει ΚΤΕΛ ρε παιδί μου, δεν είναι ταξίδι...

Ο γύρος της Γαλλίας γίνεται με συγκοινωνίες, σωστά;
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Ο γύρος της Γαλλίας γίνεται με συγκοινωνίες, σωστά;
Οι συγκοινωνίες ειναι μια χαρά, αλλά εγώ παντού νοικιάζω οχήματα. Οινοτουρισμό δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις με συγκοινωνία. Φοβερή φάση ειναι η Αλσατία με ποδήλατο, τα χωριά ειναι παρά πολύ κοντά και δεν έχει μεγάλες κλίσεις. Αυτό μου είχε αρέσει ακόμα κι αν δεν πίνεις κρασιά τα μέρη ειναι εντυπωσιακά. Ιστορικά που ενδιαφέρεσαι, οι τσαμπουκάδες με τους Γερμανούς στην περιοχή έχουν ενδιαφέρον. Γι αυτό και το μέρος ειναι κάτι μεταξύ Γερμανίας και Γαλλίας αρχιτεκτονικά κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom