Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο Gatwick

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
έλα βρε @jimp πλάκα κάνω, φυσικά και όταν θα οριστικοποιηθεί το ταξίδι θα επανέλθω.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Σε 2 εβδομάδες ταξιδεύει η κόρη μου και φτάνει στο Gatwick 10:30 το πρωί από Αθήνα με πτήση της Aegean. Θέλει να πάει στο Brighton. Αν κατάλαβα σωστά δε χρειάζεται να κάνουμε online κράτηση (φοβάμαι μήπως καθυστερήσει, μήπως δε βρίσκει το τρένο/λεωφορείο. Τι προτείνετε; (εκτός του να γίνει μέλος του φόρουμ και να μπαίνει να ρωτάει εκείνη ;) )
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Σε 2 εβδομάδες ταξιδεύει η κόρη μου και φτάνει στο Gatwick 10:30 το πρωί από Αθήνα με πτήση της Aegean. Θέλει να πάει στο Brighton. Αν κατάλαβα σωστά δε χρειάζεται να κάνουμε online κράτηση (φοβάμαι μήπως καθυστερήσει, μήπως δε βρίσκει το τρένο/λεωφορείο. Τι προτείνετε; (εκτός του να γίνει μέλος του φόρουμ και να μπαίνει να ρωτάει εκείνη ;) )
Με το που τελειώσει από διαβατήρια και βαλίτσες, στην ευθεία είναι τα γραφεία που βγάζουν τα εισιτήρια, θα δει και πινακίδες και κόσμο που κατευθύνεται προς τα εκεί. Ρωτάει για το νούμερο τις αποβάθρας που φεύγει το επόμενο, κατεβαίνει τις σκάλες, βρίσκεται στις αποβάθρες και τέλος.
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
σχετικά με τη μεταβαση μου απο το gatwick στο ξενοδοχείο το πλανο ειναι να φτασω στον σταθμό victoria με το τραίνο κι απο εκεί να παρω την πρασινη γραμμή του tube και να κατεβω hammersmith, την oyster ή την ανέπαφη κάρτα θα την χτυπήσω αρχικά φυσικά στο αεροδρόμιο και μετά πού θα την χτυπησω ξανά; στον τελικό προορισμό (hammersmith) ή στον Βικτόρια και μετά ξανά θα την χτυπήσω για το υπολοιπο ταξίδι;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
σχετικά με τη μεταβαση μου απο το gatwick στο ξενοδοχείο το πλανο ειναι να φτασω στον σταθμό victoria με το τραίνο κι απο εκεί να παρω την πρασινη γραμμή του tube και να κατεβω hammersmith, την oyster ή την ανέπαφη κάρτα θα την χτυπήσω αρχικά φυσικά στο αεροδρόμιο και μετά πού θα την χτυπησω ξανά; στον τελικό προορισμό (hammersmith) ή στον Βικτόρια και μετά ξανά θα την χτυπήσω για το υπολοιπο ταξίδι;
Παντου και στο μπες και στο βγες.
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Το μπες-βγες το κατάλαβα, αλλά ως 1 μπες-βγες (gatwick-hammersmith) ή 2 (gatwick-victoria και victoria-hammersmith);
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Το μπες-βγες το κατάλαβα, αλλά ως 1 μπες-βγες (gatwick-hammersmith) ή 2 (gatwick-victoria και victoria-hammersmith);
Χτυπάς στο μπες στο gatwick και στο βγες στο Victoria.
Ξαναχτυπάς για να μπεις στο μετρό στη Victoria και τέλος για να βγεις στο Hammersmith.

Γενικώς όπου έχει πορτάκι για να μπεις και να βγεις χτυπάς. Μόνο στα λεωφορεία χτυπάς μόνο οταν μπαίνεις.
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
σχετικά με τη μεταβαση μου απο το gatwick στο ξενοδοχείο το πλανο ειναι να φτασω στον σταθμό victoria με το τραίνο κι απο εκεί να παρω την πρασινη γραμμή του tube και να κατεβω hammersmith, την oyster ή την ανέπαφη κάρτα θα την χτυπήσω αρχικά φυσικά στο αεροδρόμιο και μετά πού θα την χτυπησω ξανά; στον τελικό προορισμό (hammersmith) ή στον Βικτόρια και μετά ξανά θα την χτυπήσω για το υπολοιπο ταξίδι;
Κάθε φορά που ολοκληρώνεις μια διαδρομή θα πρέπει να χτυπάς την κάρτα σου, εκτός αν είναι με το ίδιο μέσω και αλλάζεις γραμμές πχ μετρό. Θα χτυπήσεις την κάρτα κανονικά όταν φτάσεις Βικτώρια και μετά ξανά όταν μπεις και βγεις απο το μετρό.
 

tania_t02

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους, στις 31/3 φευγω για Λονδίνο για 4 μερες και εχω καποιες ερωτησεις... ειναι καλυτερα να κλεισω εισιτηριο τρενου online ή θα εχει την ιδια τιμη κι εκει?την πρωτη κ τελευταια μερα δεν θα εχω πολλες μετακινησεις οποτε θα βγαλω travelcard για τις 2 ημερες μονο για να εκμεταλευτω την προσφορα 2for1.
επίσης tajideyv με easyjet που προσγειωνεται στο north terminal. Για το σταθμο των τρενων πρεπει να παρω καποιο λεοφωρειο? Σκεφτομαι να κλεισω με thameslink..
ευχαριστω
 

giwtapapa22

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Οπότε θα διάβασες πως δεν αξίζει να πληρώσεις για το Gatwick express. Πας λοιπόν στο site national rail και βλέπεις τα δρομολόγια που σε ενδιαφέρουν για να έχεις μία ιδέα πιο θα πάρεις. Εκεί θα δεις μία τιμή, που ισχύει αν κλείσεις το εισιτήριο Online. Αν έχει ανέπαφη τραπεζική κάρτα ή αν βγάλεις Oyster τότε το δρομολόγιο κοστίζει 08.50 λίρες και δεν χρειάζεται να το αγοράσεις Online.

Εσύ που πετάς με Easyjet φτάνεις στο North Terminal του Gatwick. Aπό εκεί θα πάρεις ένα εσωτερικό τρενάκι(αυτόματο και δωρεάν) και σε 3 λεπτά θα είσαι στο South Terminal. Με το που κατέβεις απ'το τρενάκι στο αριστερό σου χέρι θα δεις κόσμο μαζεμένο να βγάζει εισιτήρια (αν δεν έχουν ανέπαφη πιστωτική) ή να τα κάνουν collect εφόσον τα έχουν αγοράσει Online. Eκεί είναι και ο σταθμός του τρένου, έχει κάτι μπάρες, τις περνάς βάζοντας το εισιτήριο ή την κάρτα σου, κατεβαίνεις κάτι σκάλες και βρέθηκες στις πλατφόρμες αναχώρησης για το Λονδίνο.
Όταν μπαίνω στο national rail και βάζω τις ημερομηνίες μου κ τις ώρες μου κανονικά μου βγάζει μια τινη που ισχυει μονο ονλινε όπως μου είπες αλλα γιατι ακριβώς απο κάτω απο την τιμη αυτή γράφει με oyster η contactless λιγο παραπάνω τιμη; Ποτέ με την oyster η την contactless ισχύουν οι 8 λίρες που είπες. Μονο αν χτυπήσω την κάρτα στις θύρες εκεί ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom