Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
1000 like στον @North66 . Σχεδόν ολα τα post είναι εναντίον του Έλληνα σε αυτό το thread.
Οι Έλληνες (τουλάχιστον η πλειοψηφία) θέλω να πιστεύω δεν είμαστε όπως μας περιγράφει ο @Yorgos)
Η Ελλάδα έχει ένα μεγάλο gap λόγω του ότι έχασε την περίοδο του Διαφωτισμού. Επίσης ξοδεύει πολλά σε στρατιωτικές δαπάνες επί του ΑΕΠ (ήταν 2η μετά της ΗΠΑ στο Νατο). Λεφτά που άλλοι έριχναν σε υποδομές.
Ζω έξω , εργάζομαι έξω και έχω καταρρίψει στο μυαλό μου το μύθο που υπάρχει "οι ξένοι είναι καλύτεροι".
Δυστυχώς την Ελλάδα την κατέστρεψε το δημόσιο, οι μίζες και πολιτικοί της. Πάνω σε όλα αυτά ήρθαν οι ξένοι και την ισοπέδωσαν. Τέλος αυτό που λέει ο North66 για τα iphone μπορώ να το επιβεβαιώσω . Πρόσφατα σε δρομολόγιο Γενεύη - Βέρνη με το τρένο, έβλεπες mac / iphone παντού.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Αν αυτοι που κρινουν η επικρινουν( η με φρεντο η με πληκτρολογιο ),προσπαθουσαν ο καθενας απο το δικο του μετεριζι,να βοηθησουν να αλλαξει κατι,ολα θα ηταν καλυτερα.Αλλα που! μονο να κρινουμε ξερουμε.Και βεβαια δεν θα συγκριθω ειδικα με τους κεντροευρωπαιους που αιματικυλησαν 2 φορες τον κοσμο (να μου λειπει)!!!
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Σε ότι αφορά αυτα που έγραψα:χάθηκε το νόημα...Η εγώ (ως συνήθως) ήμουν ακαταλαβιστικος. Υπάρχουν πράγματα που είναι άξια αποφυγης και αλλά που αν τα υιοθετήσουμε θα πάμε ένα κλικ ποιο πέρα,κοιτώντας τους κεντροευρωπαιους.Εμεις όμως,δέκα χρόνια πια στην κρίση,Αρνουμαστε κατηγορηματικά να κάνουμε το απειροελάχιστο που θα μας πάει ένα κλικ παραπέρα.

Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά να κρίνω η κατακρινω κανέναν.Δεν με βοηθα σαν άτομο να παω παραπερα,πόσο δε τα τελευταία χρόνια που ζω εκτός Ελλάδας να κρίνω τον Ελληνα.

Δεν λέω όμως οτι ο κεντροευρωπαιος αιματοκυλησε και την Ευρώπη δυο φορές...λεω ότι ο Γερμανός έχει ευαισθητοποιηθεί τοσο σε πολλά περισσότερα θέματα απ ότι ο Έλληνας προσπαθώντας καποια να τα υιοθετήσω.Ενα απ αυτά είναι το να μην κρίνω κανεναν παρά μόνο τον ίδιο μου τον εαυτό.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Hugin αν νομίζεις ότι με 1000 ευρώ μπορεί να χαλάει κάποιος σε 4ημερες ανά 8 μήνες μπορεί να σωθεί, πάω πάσο. Η σωστή ερώτηση είναι κατά πόσο τα 1000 ευρώ τον χρονο ( περίπου 83,33 ευρώ τον μήνα) θα σώσουν τον μέσο Έλληνα?

@8avos το έχω πει και θα το λέω συχνά ένας λαός δεν μπορεί να αλλάξει μόνος του. Αν αύριο μπει έλεγχος στις ελβετικές τράπεζες , ο ΦΠΑ πάει στο 24%, το χρηματιστήριο στα τάρταρα. Διπλασιαστούν οι εισφορές εργοδότη και εργαζομένου. Μειωθούν οι μισθοί στο 50% κτλ. Τι παρατηρούμε σε όλα τα παραπάνω?

Ότι ο μέσος πολίτης ΔΕΝ θα μπορέσει να αλλάξει τίποτα στο ελάχιστο.

Λόγω φύσης της εργασίας μου μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι 100% όλες οι αγορές που υπάρχουν αυτή την στιγμή στον πλανήτη μπορούν να γίνουν manipulate από τις κατάλληλες εταιρείες. Από την μικρότερη μετοχή, μέχρι την πιο ισχυρή οικονομία.

Αγορές με trillions τις κάνουν manipulate μερικές εταιρείες, πιστεύετε ότι την Ελλάδα δεν μπορούν να την ελέγξουν?

Η σωστή ερώτηση είναι "Γιατί?" Λόγω πλούτου του Αιγαίου? Λόγω της γεωγραφικής θέσης?
Ο μέσος πολίτης άντε να μην πετάει σκουπίδια κάτω, κάτι περισσότερο δεν μπορεί να κάνει.

Εννοείται ότι δεν μιλάω για συνομωσία κτλ. Πάντα σε μια συναλλαγή υπάρχει κάποιος που κερδίζει και κάποιος που χάνει.
Ακόμη και συναλλαγές win - win, μακροπρόθεσμα οδηγεί σε χασούρα για έναν από τους 2 εμπλεκόμενους.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Εδω κρινονται ,μαλλον κατακρινονται συλληβδην οοολοι οι Ελληνες ,αρα μαλλον σωστα καταλαβα (δεν ειδα πουθενα να μιλουν για καποιους συγκεκριμενα η συγκεκριμεκριμενες συμπεριφορες)Εγω προσωπικα πιστευω οτι ολοι εχουμε προτερηματα και ελλατωματα ανεξαρτητως χρωματος φυλης,θρησκειας φυλου κτλΚαι σωστα επισημαινεις ,πρωτα να κοιταμε να γινουμε εμεις καλυτεροι και μετα τους αλλους.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Σε ότι αφορά αυτα που έγραψα:χάθηκε το νόημα...Η εγώ (ως συνήθως) ήμουν ακαταλαβιστικος. Υπάρχουν πράγματα που είναι άξια αποφυγης και αλλά που αν τα υιοθετήσουμε θα πάμε ένα κλικ ποιο πέρα,κοιτώντας τους κεντροευρωπαιους.Εμεις όμως,δέκα χρόνια πια στην κρίση,Αρνουμαστε κατηγορηματικά να κάνουμε το απειροελάχιστο που θα μας πάει ένα κλικ παραπέρα.

Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά να κρίνω η κατακρινω κανέναν.Δεν με βοηθα σαν άτομο να παω παραπερα,πόσο δε τα τελευταία χρόνια που ζω εκτός Ελλάδας να κρίνω τον Ελληνα.

Δεν λέω όμως οτι ο κεντροευρωπαιος αιματοκυλησε και την Ευρώπη δυο φορές...λεω ότι ο Γερμανός έχει ευαισθητοποιηθεί τοσο σε πολλά περισσότερα θέματα απ ότι ο Έλληνας προσπαθώντας καποια να τα υιοθετήσω.Ενα απ αυτά είναι το να μην κρίνω κανεναν παρά μόνο τον ίδιο μου τον εαυτό.
Πολυ αθωο σε βλεπω σχετικα με τις ευαισθησιες των κεντροευρωπαιων(ειδικα των πρωην? συμαχων στον πρωην?αξονα)
 
  • Like
Reactions: Ntt

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@Hugin αν νομίζεις ότι με 1000 ευρώ μπορεί να χαλάει κάποιος σε 4ημερες ανά 8 μήνες μπορεί να σωθεί, πάω πάσο. Η σωστή ερώτηση είναι κατά πόσο τα 1000 ευρώ τον χρονο ( περίπου 83,33 ευρώ τον μήνα) θα σώσουν τον μέσο Έλληνα?
Δεν νομίζω τίποτα. Απλα λέω ότι 1000 ευρώ μπορούν να ξοδευτούν με διάφορους τρόπους τελείως διαφορετικούς μεταξύ τους και κάποιοι τρόποι μπορεί να μας αρέσουν και κάποιοι όχι.
Η φράση "ε το τσιγάρο είναι η παρηγοριά μου" μπορεί να κοστίζει πιο πολύ (365χ4=1460) από "το να αλλάζω κινητό 1000 ευρώ κάθε χρόνο είναι η παρηγοριά μου" κάτι το οποίο σε πολλούς ανθρώπους δείχνει σημάδι πλούτου και ¨ψώνιου¨ αλλά παρόλα αυτά κοστίζει πολύ λιγότερο.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εμεις όμως,δέκα χρόνια πια στην κρίση,Αρνουμαστε κατηγορηματικά να κάνουμε το απειροελάχιστο που θα μας πάει ένα κλικ παραπέρα.
Αγαπητέ υπάρχουν απλά πράγματα τα οποία είναι θέμα παιδείας και δεν έχει καμιά σχέση η κρίση. Απο παιδιά απο το δημοτικό ακόμα τα μαθαίνουμε οτι μόνο με την απατεωνιά πας μπροστά. Βάζει μια άσκηση ο δάσκαλος στο παιδι και οι γονείς παιδευονται να την κάνουν ουσιαστικά αδιαφορώντας αν το παιδί μπορεί να την κάνει ή όχι ή να σπάσει το κεφάλι του για να την κάνει. Το βασικό ειναι ο βαθμός στο τετράμηνο και να μην γίνει ρεζίλι το παιδί στο σχολείο.
Οταν λοιπόν σε καθε ευκαιρία οι γονείς σου μαθαίνουν οτι δεν χρειάζεται να παιδευεσαι να για νά κάνεις το σωστό αλλά απλα να βρείς τον "κατάλληλο" τρόπο γιάτι να μην παρκάρω στο σημείο που ειναι για ΑΜΕΑ και να πάω το αμάξι 100 μετρα πιο κάτω? Γιατι να σταματησω στη διάβαση πεζων αφου μπορώ να περάσω και να περιμένει ο πεζός? Γιατί να μην καπνίσω στους χώρους που απαγορευεται? Γιατί να μην πετάξω τα σκουπιδια κάτω και να παω μέχρι το κάδο?

Δεν λέω οτι δεν γίνονται και σε άλλες Ευρωπαικές χώρες αυτά αλλα είναι περιορισμένα.
Οι άλλοι λαοί δεν γνώρισαν κρίση και έγιναν έτσι οπότε γιατι να γίνουμε εμείς έτσι απο την κρίση?
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ntt, ας υποθεσουμε οτι την ελλαδα οντως την κατεστρεψαν μονο οι μιζες,το δημοσιο και οι πολιτικοι.Αυτοι ηρθαν απο την Αρη; Μας επιβληθηκαν απο καποια αορατη δυναμη; Στο δημοσιο για να γινουν διορισμοι απο το παραθυρο, χρειαζονται δυο,αυτος που τον κανει και ο αλλος,που τον επιζητα.Ολοι ξερουμε τετοιες περιπτωσεις,που ασχετοι με το αντικειμενο,αλλα για αλλους λογους...μπηκαν εκει και εμεις τους πληρωνουμε.
Ειναι ξεκαθαρο για μενα,οτι ακομα δεν εχουμε διδαχτει σχεδον τιποτα απο την κριση.Παντα μας εφταιγαν και θα μας φταινε οι αλλοι,εκτος απο εμας τους ιδιους.
Κατι τελευταιο,το συστημα των κεντροευρωπαιων,οι πολιτες το εφαρμοσαν και δουλεψε, γιατι πρωτα απο ολα οι ιδιοι το καταλαβαν η και το ζητησαν-απαιτησαν κιολας.
Αρα ειναι θεμα νοοτροπιας.Το λυπηρο ειναι οτι αξιζουμε περισσοτερα και εχουμε κ τις δυνατοτητες...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Παλι συγκρινετε ανομοια πραγματα..Τι σχεση μπορει να εχει μια αιωνιως εξαρτημενη μικρη αγονη χωρα,παιχνιδι στα χερια των ισχυρων ανεκαθεν, που απεπλευσε ως οντοτητα χαρις σε ισχυρους γονιδιακους συνδυασμους κια ευκαιριακες καταστασεις,με τις πλουσιες αποικιοκρατικες και σπανιως σε εμπολεμη κατασταση χωρες.Μηλο και φραουλα και τα δυο φρουτα αλλα καμμια σχεση.Χαιρομαι που οσοι δεν θελουν να ζουν εδω βρισκουν ακρες και τις δικες τους χωρες επαγγελιας.Θεωρω ανεντιμο να επικρινουν οσους εμειναν εδω γιατι ηθελαν να μεινουν η γιατι δεν μπορεσαν να φυγουν..Σαν καποιους που βαρεθηκαν το γκομενο η τη γκομενα και γυριζουν γυρω γυρω κακολογωντας τους μολις χωρισουν..Στα τοσα χρονια που ζω αυτη τη χωρα,ειδα να γινονται πραγματα που εμεις τα φτωχα παιδια του εμφυλιου δεν ειχαμε ονειρευτει.Ειδα ακομα το μεγαλυτερο μερος του απλου κοσμου,να κραταει εκεινα τα στοιχεια που με κανουν εν κατακλειδι να πω πως οσο περισσοτερο γνωριζω τον εκτος της χωρας ανθρωπο,τοσο πιο πολυ αγαπω αυτους που εχω στην αυλη μου..Και οχι,δεν ειμαι εθνικι,ουτε τιποτα τετοιο..Χρονια πολλα για την ημερα.Ειρηνη πανω απο ολα!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Βάζει μια άσκηση ο δάσκαλος στο παιδι και οι γονείς παιδευονται να την κάνουν ουσιαστικά αδιαφορώντας αν το παιδί μπορεί να την κάνει ή όχι ή να σπάσει το κεφάλι του για να την κάνει. Το βασικό ειναι ο βαθμός στο τετράμηνο και να μην γίνει ρεζίλι το παιδί στο σχολείο.
Η αγωνία του γονιού να αποδείξει ότι το αργόστροφο τέκνο του είναι ιδιοφυΐα, είναι παγκόσμιο φαινόμενο, δες τι έγινε στις ΗΠΑ με την Olivia Jade και τη μάνα της. Δεν το κατακρίνω γιατί κάθε γονιός έχει δικαίωμα να κάνει ότι μπορεί για το μέλλον του παιδιού του.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Και επειδη εχω θαψει αρκετα, να πω ενα θετικο: στην Ελλαδα ο οποιοσδηποτε ξενος ξερει Αγγλικα μπορει να βρει ακρη πανευκολα.

Σε αντιθεση με τους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ Ισπανους που δεν καταλαβαινουν ουτε τα απλα, ή οταν προσπαθουν ακουγονται σαν κινεζικα μιας που τους ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κατανοησουν οτι το e προφερεται ι και οχι ε, και το u δεν ειναι ου. Να ακους ατομο που δινει διαλεξη σε πανεπιστημιο να λεει "ρεζουλτ", "ουμπρελα", "ντιρτ" και αλλα φοβερα αγγλικα επιπεδου τσοπανη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom