Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
δε ξερω για ποιο λογο το θελει. το σιγουρο ειναι οτι δε μπορεις να εχεις ολα σου τα χρηματα σε μετρητα. ειτε στη ελλαδα ειτε σε ταξιδι .
Ποιος το ειπε αυτο?προ ρεβολουτ με μετρητα πηγαιναμε σε ταξιδι και μιλαμε για μεγαλα ποσα..οπως βολευετε ο καθενας..επισης για χρηση εντος ελλαδας την βρισκω παντελως αχρηστη...αρα οπως σου παν ή μαυρο χρημα ή μονο για τουρισμο ειναι η καρτα
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.416
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ποιος το ειπε αυτο?προ ρεβολουτ με μετρητα πηγαιναμε σε ταξιδι και μιλαμε για μεγαλα ποσα..οπως βολευετε ο καθενας..επισης για χρηση εντος ελλαδας την βρισκω παντελως αχρηστη...αρα οπως σου παν ή μαυρο χρημα ή μονο για τουρισμο ειναι η καρτα
Πάντως εγώ να σου την αλήθεια την δούλεψα και Ελλάδα! Είχαν μείνει κάποια λεφτά από ταξίδι και το έκανα έτσι. Ακόμα και στο ποιο άκυρο φαρμακείο στην μέση του πουθενά έστειλε Notification για την συναλλαγή! Απο τις καλύτερες εμπειρίες είναι η κάρτα!:clap:
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Πάντως εγώ να σου την αλήθεια την δούλεψα και Ελλάδα! Είχαν μείνει κάποια λεφτά από ταξίδι και το έκανα έτσι. Ακόμα και στο ποιο άκυρο φαρμακείο στην μέση του πουθενά έστειλε Notification για την συναλλαγή! Απο τις καλύτερες εμπειρίες είναι η κάρτα!:clap:
Δεν αμφιβαλω και εγω την εχω χρησιμοποιησει ελλαδα...το λεω απο την αποφη οτι αν καποιος εχει λογαριασμο σε ελληνικη τραπεζα και ebanking τοτε λογικα εχει και καρτα για ατμ αρα γιατι να βγαλει ρεβο,να στελνει εμβασμα για να πληρωνει εδω οτι θα μπορουσε να πληρωσει με τη καρτα της τραπεζας του..μονο μπερδεμα μου φαινετε:haha:
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Νομίζω αν είχε τραπεζικό λογαριασμό σε άλλη χώρα δε θα είχε τόση ανάγκη τη revolut
Τη revolut την χρησιμοποιώ για δυο λόγους
1) μηδέν έξοδα συναλλάγματος και την καλύτερη ισοτιμία της αγοράς για όλα τ νομίσματα
2) δεν σου την μπλοκάρει ποτέ κανένας, αφού όλη η επικοινωνία γίνεται μέσω του app. Όλες οι τράπεζες που συνεργάζομαι, ελληνικές και μη, μου έχουν μπλοκάρει τις κάρτες στο εξωτερικό λόγω υπόπτων συναλλαγών. Και φυσικά πρέπει να επικοινωνήσεις με το τηλεφωνικό κέντρο.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
αυτοι που εχουν μαυρο χρημα να ξεπλυνουν δε ψαχνουν λυσεις τυπου ρεβολουτ. το μαυρο χρημα ειναι για εκατονταδες χιλιαδες εως εκατομυρια. αυτοι που τα βγαζουν εχουν το τροπο τους. και το αστειο ειναι οτι δε τους πειραζει κανεις.
εγω παντως δε ρισκαρω να εχω ολα τα χρηματα στο σπιτι μετρητα η στο ταξιδι. ουτε θελω να με χρεωνει η πειραιως για τη πληρωμη του ξενοδοχειου σε λιρες επιπλεον 12 ευρω.
υπαρχει κοσμος που δε μπορει να εχει πανω απο 1 λογαριασμο τραπεζης και να ειναι ακατασχετος....
δε ειναι ολοι παρανομοι οσοι θελουν μια εναλακτικη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αυτοι που εχουν μαυρο χρημα να ξεπλυνουν δε ψαχνουν λυσεις τυπου ρεβολουτ. το μαυρο χρημα ειναι για εκατονταδες χιλιαδες εως εκατομυρια. αυτοι που τα βγαζουν εχουν το τροπο τους. και το αστειο ειναι οτι δε τους πειραζει κανεις.
Ψάχνεις τι ισχύει ή τι θα έπρεπε να ισχύει για ένα καλύτερο κόσμο; Αυτή τη στιγμή ισχύει συγκεκριμένη νομοθεσία με συγκεκριμένες προβλέψεις για τη διακίνηση μετρητών και ανώνυμων κεφαλαίων.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Ψάχνεις τι ισχύει ή τι θα έπρεπε να ισχύει για ένα καλύτερο κόσμο; Αυτή τη στιγμή ισχύει συγκεκριμένη νομοθεσία με συγκεκριμένες προβλέψεις για τη διακίνηση μετρητών και ανώνυμων κεφαλαίων.
Προσωπικά δεν ψάχνω τίποτα. Απαντησα σε ερώτηση στο φόρουμ. Η απάντηση μου είναι αυτό που ισχύει σήμερα στη Ελλάδα. Δηλαδή μπορεί ο καθένας να κάνει έμβασμα 1000€ στο εξωτερικό. Τέλος.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Δε διαφωνώ, απλά ο φίλος ρώτησε πώς μπορεί να το κάνει ανώνυμα κλπ. κλπ.
Δε ρώτησε αν μπορεί να στείλει χρήματα στο εξωτερικό ή σε μία κάρτα.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Μόλις προσπάθησα να βγάλω και εγώ μια κάρτα ρεβο αλλά, δυστυχώς, ανεπιτυχώς.

Μου ζητάει να μεταφέρω από μια κάρτα μου 10€ για να εκδοθεί η κάρτα αλλά λόγο capital controls η συναλλαγή αυτή απορρίπτεται. Η λύση μεταφοράς χρημάτων σε λογαριασμό δε συζητιέται καν, έχει χρέωση 7€ στο σύνολο για μεταφορά 10€ :(

Προφανώς, όταν, με το καλό, αρθούν τα cc θα τη βγάλουμε και εμείς εδώ :mad:
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Δοκίμασα με χρεωστική κάρτα και τις 4 τράπεζες. Δεν κατάφερα σε καμία να κάνω συναλλαγή. Τι χάνω και δε μπορώ να τη βγάλω..?? Με την Alpha Bank που μίλησα τουλάχιστον, μου είπαν για cc
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μόλις προσπάθησα να βγάλω και εγώ μια κάρτα ρεβο αλλά, δυστυχώς, ανεπιτυχώς.

Μου ζητάει να μεταφέρω από μια κάρτα μου 10€ για να εκδοθεί η κάρτα αλλά λόγο capital controls η συναλλαγή αυτή απορρίπτεται. Η λύση μεταφοράς χρημάτων σε λογαριασμό δε συζητιέται καν, έχει χρέωση 7€ στο σύνολο για μεταφορά 10€ :(

Προφανώς, όταν, με το καλό, αρθούν τα cc θα τη βγάλουμε και εμείς εδώ :mad:
Μεταφορά από Εθνική έχει συνολική χρέωση €1 (Επιλέγεις SHA και η Εθνική χρεώνει €1 και η Revolut 0 ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom