Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Έκατσα 7 βράδυα στο Ισραήλ. Χοντρικά Τελ Αβίβ, Ιερουσαλήμ, Μασάντα, Νεκρά θάλασσα, Χάιφα. ήταν από τα πιο ενδιαφέροντα ταξίδια μου και να σκεφτείς ότι δεν πήγα καθόλου Παλαιστίνη, που την αφήνω για άλλο ταξίδι στην περιοχή. Οπότε όπως φαντάζεσαι, άποψη μου άσε την Πέτρα για άλλη φορά. Τα αεροπορικά πλέον είναι φθηνά βρίσκεσαι στην περιοχή όποτε θέλεις... Όπως είπαν και άλλοι πολύ ακριβό το φαγητό κυρίως σε μαγαζιά Ισραηλινών. Να περάσεις τέλεια, είναι ένα καταπληκτικό ταξίδι με πάρα πολλές εικόνες. 3 θρησκείες, έρημος, παραλίες, νυχτερινή ζωή, αρχαία δεν ξέρω τί άλλο να ζητήσει κανείς.

Ας βάλω και μερικές φωτογραφίες αν μου επιτρέπετε:

1.jpg
2.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
 
Last edited:

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Έκατσα 7 βράδυα στο Ισραήλ. Χοντρικά Τελ Αβίβ, Ιερουσαλήμ, Μασάντα, Νεκρά θάλασσα, Χάιφα. ήταν από τα πιο ενδιαφέροντα ταξίδια μου και να σκεφτείς ότι δεν πήγα καθόλου Παλαιστίνη, που την αφήνω για άλλο ταξίδι στην περιοχή. Οπότε όπως φαντάζεσαι, άποψη μου άσε την Πέτρα για άλλη φορά. Τα αεροπορικά πλέον είναι φθηνά βρίσκεσαι στην περιοχή όποτε θέλεις... Όπως είπαν και άλλοι πολύ ακριβό το φαγητό κυρίως σε μαγαζιά Ισραηλινών. Να περάσεις τέλεια, είναι ένα καταπληκτικό ταξίδι με πάρα πολλές εικόνες. 3 θρησκείες, έρημος, παραλίες, νυχτερινή ζωή, αρχαία δεν ξέρω τί άλλο να ζητήσει κανείς.

Ας βάλω και μερικές φωτογραφίες αν μου επιτρέπετε:

View attachment 260488 View attachment 260489 View attachment 260490 View attachment 260491 View attachment 260492 View attachment 260493 View attachment 260494 View attachment 260495 View attachment 260496 View attachment 260497 View attachment 260498
Yπέροχη η mini περιγραφή σου και οι φωτογραφιες σου φυσικά.
Έχεις να δώσεις καποια επιπλέον tips.
Εκλεισα για μέσα Μάη, Δευτέρα με Κυριακή και ψαχνομαι για το πώς θα μοιράσω τις μέρες για να κλείσω και τις διαμονές.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Καλησπέρα σας,

Έκλεισα τις πτήσεις μου για το Ισραήλ μέσα Μάη. Θα είμαι εκεί απο Δευτέρα απόγευμα μέχρι Κυριακή χαράματα που είναι η πτήση μου.
Ενα πρώτο πλάνο σε σχέση με όσα έχω διαβάσει είναι να κάνω 3 διανυκτερευσεις στο Tel Aviv και 3 Jerusalem, με το παρακάτω πρόγραμμα:
Tel Aviv την Δευτερα και την Tρίτη,
Τετάρτη Haifa kai Acre (Akko) με δημόσια συγκοινωνία απο Tel Aviv,
Πέμπτη-Παρασκευή Ιερουσαλήμ
Σαββατο ημερησια εκδρομή με το Abraham tour σε Μasada, Ein Gedi, Dead sea (μεσω του abraham tours) και βολτες στην ιερουσαλημ το βραδακι.
Κυριακή χαράματα αναχώρηση για το αεροδρόμιο.

Φυσικά σε 5 μέρες δεν μπορώ να καλύψω πολλά, για μια πρωτη γεύση παω αλλα μηπως ειναι υπέρβολη η εκδρομή σε Haifa και Akko και θα ήταν προτιμότερο να αφιερώσω 3 μέρες Ιερουσαλήμ ή να βάλω κάποια αλλη ημέρήσια ειτε απο την μια πολη-βάση ειτε απο την άλλη;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Η γνωμη μου ειναι οτι η Ιερουσαλημ θελει οπωσδηποτε 3 μερες ειδικα αν πας στο Israel museum και στο Yad Vashem που ειναι must.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια εβδομάδα που γύρισα από το ταξίδι μου στο Ισραήλ (Παλαιστίνη) και έχω πάρα πολλά να σας πω.
Δεν σας κρύβω πως αυτή τη φορά απογοητεύτηκα από το travelstories καθώς οι περισσότερες πληροφορίες που αφορούσαν τους ελέγχους βγήκαν... αναληθής...

Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο πότε επισκέφθηκε ο καθένας σας το Ισραήλ, εγώ όμως που είμαι ο πιο φρεσκοταξιδεμένος προς τα εκεί, έχω να πω πως κανένας έλεγχος δεν κράτησε πάνω από 3 λεπτά.

Πρώτος προορισμός του ταξιδιού μου ήταν το Τελ αβίβ.
Ας ξεκινήσουμε με τα θετικά:

- Σύγχρονο αλλά και παλιό ταυτόχρονα με τους ωραίους του ουρανοξύστες και την γραφική του παλιά πόλη στην οποία είδα το πιο ωραίο ηλιοβασίλεμα των τελευταίων ετών!
- Λατρεύω τους αμέτρητους φοίνικες που υπάρχουν στα περισσότερα μέρη αυτής της πόλης, μου θύμισαν και ένα σχετικά πρόσφατο ταξίδι που είχα κάνει στη Palma de Mallorca της Ισπανίας!
- Πολύ ζεστό για την εποχή που πήγα, την μια μέρα είχε τόσο ζέστη που κάναν μπάνιο και surfing!
Ότι έπρεπε μετά τα χιόνια που έχω ευχαριστηθεί στη Γερμανία που μένω.
- Ωραίοι και άνετοι άνθρωποι, ανοιχτόμυαλοι, είναι η πόλη που σίγουρα έπρεπε να γίνει η φετινή eurovision.
-Ήταν η πόλη που πίστευα πως θα με απογοήτευε καθώς ότι ταξιδιωτική εκπομπή και γενικότερα βίντεο είχα δει σε youtube ελληνική και ξένη, δεν μπορούσε να αποτυπώσει την πραγματική ομορφιά αυτής της πόλης.
Θα τα "βάλω" και με τις μηχανές αναζήτησης τύπου google που και αυτές με την σειρά τους απέτυχαν να αποτυπώσουν την μαγεία που βγάζει αυτή η πόλη μέσα από τα αποτελέσματα των φωτογραφιών τους.
Πραγματικά πως μπορούν να εμφανίζονται οι δικές μου φωτογραφίες όταν κάποιος γράφει Τελ αβίβ στο google για να παινευτώ και λίγο... γιατί οι φωτογραφίες που εμφανίζονται είναι...απογοητευτικές στο μεγαλύτερο ποσοστό τους!!
- Η νέα πόλη πολύ όμορφη γεμάτη πράσινο με πολλές καφετέριες και με ωραίους πεζόδρομους ανάμεσα σε δρόμους που σε προκαλούν να τους..περπατήσεις...
- Ο κεντρικός πεζόδρομος με ξετρέλανε με τα πανέμορφα δέντρα που θύμιζαν .. ακόμη ένα ταξίδι μου, τη Καμπότζη!
- Κανένας φόβος και αυτό το τονίζω!

Τα αρνητικά λίγα πάλι καλά:
- To φαγητό δυστυχώς δεν με τρέλανε πέρα από το falafel που εντάξει καλό είναι για μια άντε 2 φορές,
- για το hummus και τις άλλες σαλάτες δεν έχω να πω κάτι, δεν ήμουν φαν των φασολιών και σαλατών ποτέ!

Δεύτερος προορισμός η Ιερουσαλήμ :
- επιτέλους ραβίνοι, με το που βγήκα από το λεωφορείο, περίμενα πως και πως να τους..συναντήσω και να τους.. κρυφο..φωτογραφήσω... :p
- πριν τους ραβίνους βέβαια, οι πρώτοι που συναντάς είναι οι φαντάροι με τα όπλα αλλά και τους απλούς πολίτες με όπλα σε μικρότερο ποσοστό φυσικά!
- μου θύμισε Μαρόκο στης αγορές της στην παλιά πόλη,
- οι άνθρωποι της πιο "στενόμυαλοι" σε σχέση με το open mind Tel aviv,
- πανέμορφοι αρχαίοι ναοί και περιοχές με το δυτικό τείχος να είναι η πρώτη περιοχή που ήθελα να επισκεφθώ και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.
- Μου άρεσε ο ναός της αναστάσεως, πολύ αναμονή όμως και με ενόχλησε η ξεπέτα που έπρεπε να κάτσεις 5-6 μόνο δευτερόλεπτα μέσα στον πανάγιο τάφο. Ήταν ένας ενοχλητικός παπάς να τον πω, απέξω, που κοπανούσε σπαστικά με ένα αντικείμενο τον τοίχο έξω από το δωμάτιο του τάφου για να μπει η επόμενη φουρνιά των 5 ανθρώπων!!
- 3 διαφορετικές θρησκείες με τόσους διαφορετικούς ανθρώπους μεταξύ τους, προσπάθησα σε αυτό το ταξίδι να αφιερώσω περισσότερο χρόνο σε εκείνους, να μάθω την άποψη τους για τους υπόλοιπους.
- Κανένας φόβος και εδώ, συμφιλιώνεσαι γρήγορα με τους φαντάρους και τα όπλα τους που το κρατάνε σαν παιχνίδι και χωρίς λόγο.

Αύριο θα συνεχίσω με την Βηθλέεμ που εδώ κι αν είχα διαβάσει τα τέρατα για τους πολύωρους ελέγχους και τo highlight ίσως αυτού του ταξιδιού μου που ήταν η Χεβρώνα!! όχι για την φυσική της ομορφιά αλλά για την αλήθεια που βγάζει!
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ήξερα ότι τα ξενοδοχεία στο Ισραήλ είναι του πανακρίβου αλλά δε φανταζόμουν τόσο ψηλές τιμές λες και πάμε Νορβηγία. Έχει κάποιος να προτείνει μια συμβατική λύση για Τελ Αβίβ και Ιερουσαλήμ ή θα μείνω πάλι σε χόστελ γριά γυναίκα;
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Ήξερα ότι τα ξενοδοχεία στο Ισραήλ είναι του πανακρίβου αλλά δε φανταζόμουν τόσο ψηλές τιμές λες και πάμε Νορβηγία. Έχει κάποιος να προτείνει μια συμβατική λύση για Τελ Αβίβ και Ιερουσαλήμ ή θα μείνω πάλι σε χόστελ γριά γυναίκα;
Hostel θα πρότεινα και εγώ...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εντάξει νέα είσαι ακόμα, έχω συναντήσει και 70άρηδες:haha:
Εντάξει, δε γέρασα, μόνο με ενοχλεί η φασαρία, ο καπνός, τα μαλακά στρώματα, ο φωτισμός στο δωμάτιο ενώ με πονάει μόνιμα η μέση κι ο αυχένας και για να κοιμηθώ θέλω τρία μαξιλάρια. Ψιλοπράγματα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εντάξει, δε γέρασα, μόνο με ενοχλεί η φασαρία, ο καπνός, τα μαλακά στρώματα, ο φωτισμός στο δωμάτιο ενώ με πονάει μόνιμα η μέση κι ο αυχένας και για να κοιμηθώ θέλω τρία μαξιλάρια. Ψιλοπράγματα.
Ξενοδοχείο επειγόντως:cool:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κάτι σε airbnb? Και γω κοιτούσα για 3 μέρες και έβρισκα κάτι φθηνότερα λιγο έξω από το κέντρο του Τελ Αβίβ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως παιδιά (επειδή κι εγώ στο booking είμαι και ψάχνω από τις 7.30 :D ) υπάρχουν μερικά πολύ όμορφα hostels, τα οποία έχουν δίκλινα σε νορμάλ τιμές.

(Τελ Αβίβ, κεντρικά. Ακόμα δεν έχω μπει στη διαδικασία να ψάξω για Ιερουσαλήμ και Παλαιστίνη)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom