Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
γιουτηάρ

*Canon sx170is
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Επειδή η κυβέρνηση του Εκουαδόρ επιβάλλει φόρους που μπορούν να φτάσουν σε ύψος το 45% της αξίας της ηλεκτρικής συσκευής κι επειδή ούτως ή άλλως με την ελληνική μου κάρτα δεν μπορώ να παραγγείλω από το εξωτερικό, απεφάσισα να πάρω μία κάμερα από ένα σάητ με μεταχειρισμένα. Βρίσκω λοιπόν τις εξής κάμερες:
Nikon Coolpix AW110
Samsung MV900f
Samsung WB150f

Όλες τις βρίσκω ακριβώς στην ίδια τιμή (250 $),αν και η τελευταία μόνο βρίσκεται στο Κίτο αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.
Γενικά δεν το έχω με τις φωτογραφίες κι έτσι δε θέλω να ξοδέψω πολλά λεφτά αλλά θέλω μια λίγο καλύτερη φωτογραφική από μια απλή απλούστατη ψηφιακή.
Τα κριτήριά μου είναι τα εξής(εκτός από την ποιότητα των εικόνων φυσικά):
1. μεταφερσιμότητα aka όσο πιο μικρή γίνεται
2. ευκολία στη χρήση (να μη θέλω μια βδομάδα να τη μάθω)
3. να είναι κάπως ανθεκτική και αν γίνεται αδιάβροχη

Τείνω στην πρώτη λόγω της ανθεκτικότητας αλλά δεν έχω πραγμαιτκά ιδέα.
Ποιά μου προτείνετε;

υγ. Βρέθηκε και μία 4η Canon SX170ls για 220$
Οι διαφορές είναι σχετικά μικρές.

Φορητότητα/Αντοχή - Nikon Coolpix AW110
Δυνατότητες - Samsung WB150f


Δες και ενα κομπάριζον εδώ
 

athenaal

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Καλησπέρα! Εν έτει 2017 λοιπόν και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή. Ούτε τίποτα επαγγελματικό ούτε τίποτα με πολύ μεγάλο κόστος. Θέλω μόνο να βγάζω καλές φωτογραφίες και βίντεο από τα ταξίδια μου.
Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλό; (άσχετη εντελώς εδώ)
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Καλησπέρα! Εν έτει 2017 λοιπόν και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή. Ούτε τίποτα επαγγελματικό ούτε τίποτα με πολύ μεγάλο κόστος. Θέλω μόνο να βγάζω καλές φωτογραφίες και βίντεο από τα ταξίδια μου.
Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλό; (άσχετη εντελώς εδώ)
Αρχικά δεν ξέρω άμα έχεις πάρει κάποια κάμερα μέχρι στιγμής αλλά εγώ προσωπικά που προτείνω αυτές. Δεν είναι ούτε επαγγελματικές μα ούτε οι πολύ απλές.

01. CANON PowerShot SX60 HS Black
02. Nikon Digital Camera B700 Μαύρο


Προτίμησα να σου δείξω φωτογραφικές με λειτουργία iso ώστε να σου είναι εύκολο να βγάλεις φωτογραφίες σε σκοτεινά μέρη χωρίς φλας. Το μόνο δύσκολο είναι μετά στο χειρισμό της κάμερας και του χεριού. βέβαια δεν γνωρίζω προσωπικά άμα στις συγκεκριμένες μπορείς να πειράξεις το iso. Απο προσωπική άποψη προτίμησε κάποια canon. Είναι πιο ακριβές αλλά το μενού τους είναι πιο εύκολο απο της nikon. βέβαια αυτό ειναι στην κρίση σου.

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες καινούργιες σαν και αυτή πχ. (Sony Digital Camera Cybershot DSC-WX350) που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά με τις παραπάνω αλλά είναι "κομψές" και μικρές.
Διαφορετικά μπορείς να πάρεις κάποια απλή compact camera που δεν χρειάζεσαι πληροφορίες. πλέον όποια και να πάρεις θα κανει την δουλειά της. Εγώ προσωπικά έχω την (Nikon A10 Red Φωτογραφική Μηχανή Compact) που απο ότι είδα κυκλοφορεί ακόμα στην αγορά και βγαζει πολυ καλές φωτογραφίες. Αλλά όπως ανέφερα πιο πανω ειναι αναγκαιο το φλας σε σκοτεινά μέρη.

Δεν ξερω αμα σε βοήθησα αν και το ελπίζω. Οτιδηποτε απορια έχεις, εδω ειμαι να στην λυσω αμα μπορώ.
 
Last edited:

athenaal

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Αρχικά δεν ξέρω άμα έχεις πάρει κάποια κάμερα μέχρι στιγμής αλλά εγώ προσωπικά που προτείνω αυτές. Δεν είναι ούτε επαγγελματικές μα ούτε οι πολύ απλές.

01. CANON PowerShot SX60 HS Black
02. Nikon Digital Camera B700 Μαύρο


Προτίμησα να σου δείξω φωτογραφικές με λειτουργία iso ώστε να σου είναι εύκολο να βγάλεις φωτογραφίες σε σκοτεινά μέρη χωρίς φλας. Το μόνο δύσκολο είναι μετά στο χειρισμό της κάμερας και του χεριού. βέβαια δεν γνωρίζω προσωπικά άμα στις συγκεκριμένες μπορείς να πειράξεις το iso. Απο προσωπική άποψη προτίμησε κάποια canon. Είναι πιο ακριβές αλλά το μενού τους είναι πιο εύκολο απο της nikon. βέβαια αυτό ειναι στην κρίση σου.

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες καινούργιες σαν και αυτή πχ. (Sony Digital Camera Cybershot DSC-WX350) που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά με τις παραπάνω αλλά είναι "κομψές" και μικρές.
Διαφορετικά μπορείς να πάρεις κάποια απλή compact camera που δεν χρειάζεσαι πληροφορίες. πλέον όποια και να πάρεις θα κανει την δουλειά της. Εγώ προσωπικά έχω την (Nikon A10 Red Φωτογραφική Μηχανή Compact) που απο ότι είδα κυκλοφορεί ακόμα στην αγορά και βγαζει πολυ καλές φωτογραφίες. Αλλά όπως ανέφερα πιο πανω ειναι αναγκαιο το φλας σε σκοτεινά μέρη.

Δεν ξερω αμα σε βοήθησα αν και το ελπίζω. Οτιδηποτε απορια έχεις, εδω ειμαι να στην λυσω αμα μπορώ.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Βοήθησες αρκετά! Θα κοιτάξω τις προτάσεις σου και ελπίζω να βρω κάτι :) Αν έχω απορία θα σου στείλω ;)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Παρακαλώ πολύ τους σχετικούς αν μπορούν να δώσουν χείρα βοηθείας. Είχα την canon 1200d με φακό EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II. Την πιο βασική δηλαδή έκδοση dslr, η οποία όμως με εξυπηρετούσε και γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Από το καλοκαίρι όμως την κλαίω διότι μου την έκλεψαν και τώρα βρίσκομαι πάλι σε αναζήτηση. Τείνω προς την αγορά της canon 1300d για σώμα, καθώς δεν θέλω (και δεν έχω εδώ που τα λέμε) να δώσω πολλά χρήματα κι από ό,τι καταλαβαίνω αυτό είναι το μοντέλο που αντικατέστησε αυτό που είχα, οπότε πιστεύω πως μου κάνει. Περισσότερο προβληματίζομαι ως προς το ποιον φακό να πάρω. Επειδή τη μηχανή τη χρησιμοποιώ βασικά στα ταξίδια και με δεδομένο πως δεν θέλω να αλλάζω φακούς, αλλά και λόγω περιορισμένου μπάτζετ, σκέφτομαι να αγοράσω έναν tamron και συγκεκριμένα αυτόν http://www.tamron.eu/lenses/18-200mm-f35-63-di-ii-vc/, τον οποίο βρίσκω στα 200 ευρώ, ενώ ο αντίστοιχος ας πούμε φακός της canon βγαίνει πάνω από 400. Αν πάω σε canon αναγκαστικά θα περιοριστώ στον βασικό φακό 18-55 σαν αυτόν που είχα. Εδώ είναι λοιπόν που θέλω τα φώτα σας. Ποιον φακό να προτιμήσω; Ο tamron είναι αξιόπιστος; Λάβετε υπόψη σας ότι δεν επεξεργάζομαι ποτέ και για κανέναν λόγο τις φωτογραφίες που τραβάω σε κάποιο πρόγραμμα κι ούτε έχω σκοπό να το κάνω στο μέλλον. Άρα ό,τι βγει με το κλικ και τέλος. Και κάτι ακόμα: επειδή είμαι άνθρωπος της συνήθειας, η επιλογή της canon είναι αδιαπραγμάτευτη, γι' αυτό μην μου προτείνετε άλλες εταιρείες για σώμα ή κάποιο kit πχ της nikon που μπορεί να βρίσκεται σε προσφορά. Αν υπάρχουν άλλες ιδέες σχετικά με τον φακό ευχαρίστως να τις ακούσω.
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Emouli κατά την γνώμη μου πιστεύω πως άμα ταιριάζει ο φακός tamron στο σώμα της canon που έχεις επιλέξει να το πάρεις με χίλια. Να το τριπλοτσεκάρεις όμως αυτό που σου λέω γιατι με το μάτι δεν βγαίνει, και έχω ακούσει πως τα σώματα της canon δέχονται μόνο φακούς ίδιας εταιρίας όπως εξίσου και η nikon.
Κατά την γνώμη μου το 100% μιας τέλειας φωτογραφίας ολοκληρώνετε με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας.
Τώρα αφού εσύ δεν χρησιμοποιείς κάποιο, καλύτερα να πάρεις τον φακό tamron (αφού πρωτα τσεκαρεις όσα σου είπα πιο πανω) και μετα το πόσο καλή ή όχι θα βγει η φωτογραφία θα έχει καθαρά σχέση με την οπτική γωνία, τα χρώματα, ο φωτισμός και το focus.
Φυσικά δεν σου κρύβω πως ο πενηντάρης (προσωπικα) με βοηθάει μόνο για κοντινές φωτογραφίες και μετά θέλει αλλαγή φακού.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο και να μην σε μπέρδεψα πιο πολύ.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και καθόλου δεν με μπέρδεψες. :)
Υποτίθεται πως ο συγκεκριμένος φακός είναι συμβατός με το σώμα της canon και μάλιστα ο ίδιος βγαίνει και σε μοντέλο που να κουμπώνει και στη nikon. Ό,τι κι αν αποφασίσω πάντως δεν πρόκειται να κάνω ηλεκτρονικά την αγορά. Έχω σκοπό να κατέβω στο κέντρο και να το ψάξω ενδελεχώς το θέμα, οπότε σίγουρα θα τσεκάρω αυτό που μου λές.
 

stefankarm

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαίρεται, είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε μια φωτογραφική μηχανή. Θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι με τη φωτογραφία και έψαχνα καιρό κάτι καλό και λογικό σε τιμή για αρχάριους (τελείως αρχάριους ομως :p ). Αυτή τη στιγμή έχω βρει ένα γνωστό μου που πουλάει μία Nikon d3100 γύρω στα 200 ευρώ, ίσως και λιγότερα. Είναι παλιά μηχανή σίγουρα, αλλά πιστεύετε ότι για να αρχίσω να μαθαίνω είναι κατάλληλη ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα. :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ξεθάβω το θέμα για να δω αν μπορεί κάποιος να ρίξει φως στο πρόβλημά μου! Χρησιμοποίησα πρώτη φορά dslr και μετά από χρήση σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός, έχει εμφανιστεί καταμεσής του "κάδρου" της φωτογραφίας μια κυκλική κουκίδα, υποθέτω από υγρασία, η οποία φαίνεται στις φωτό που τραβάω. Αρχικά υπήρχε και μία γραμμή η οποία άλλαξε κανά δυο φορές θέση αλλά τελικά εξαφανίστηκε. Έχω αφήσει την κάμερα και κλειστή, και ανοικτή, και με/χωρίς μπαταρία, έχω παίξει με το ζουμ και η κουκκίδα ακόμα εκεί, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω! Πλέον είμαι σε νορμάλ θερμοκρασίες. Καμιά ιδέα παρακαλώ; Είναι και δανεική, φοβάμαι ότι θα βρω τον μπελά μου:(
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δοκίμασες ένα διαφορετικό φακό, για να διαπιστώσεις κατ'αρχήν αν το πρόβλημα είναι στη μηχανή ή στο φακό; (αν και υποψιάζομαι ότι είναι στη μηχανή)

Επίσης δε βγάζεις το φακό να δεις αν έχει κάτι πάνω ο καθρέφτης ;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δοκίμασες ένα διαφορετικό φακό, για να διαπιστώσεις κατ'αρχήν αν το πρόβλημα είναι στη μηχανή ή στο φακό; (αν και υποψιάζομαι ότι είναι στη μηχανή)

Επίσης δε βγάζεις το φακό να δεις αν έχει κάτι πάνω ο καθρέφτης ;
Μάλλον λόγω ασχετοσύνης δικής μου δεν είναι dslr όπως ανέφερα, δε βγαίνει ο φακός. Το μοντέλο είναι panasonic dmc-fz200.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom