Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Η προηγούμενη φωτογραφία είναι από το πρώτο μου ταξίδι στο Μαρόκο τον Νοέμβριο του 2017. Όχι αυτη την περίοδο δεν χρειάζονται χοντρά ρούχα για την έρημο, ενα λεπτό μπουφάν θεωρώ θα είναι μια χαρά. Τελευταία φορά ημουν στην έρημο τον Ιανουάριο και δεν μπορώ να πω ότι έκανε ιδιαίτερο κρύο.

Και στο τέλος του Μαρτίου??
Καπετάνιε περιμενουμε με αγωνία τα νέα του ταξιδιού σου όταν επιστρέψεις γιατί θα επισκεφτούμε κι εμεις το Μαρόκο οικογενειακώς όποτε ετοιμάσου για πολλές πολλές ερωτήσεις
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καπετάνιε περιμενουμε με αγωνία τα νέα του ταξιδιού σου όταν επιστρέψεις γιατί θα επισκεφτούμε κι εμεις το Μαρόκο οικογενειακώς όποτε ετοιμάσου για πολλές πολλές ερωτήσεις
Eυχάριστα νέα.
Προφορικά με καφέ...να φυλάξω για να σας δώσω και τις σημειώσεις μου
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Για όποιον ενδιαφέρεται
Aπό Μενάρα αεροδρόμιο για την Εσσαουίρα με αυτοκίνητο και οδηγό γιατί θέλω να προλάβω το ηλιοβασίλεμα...μου ζητούσαν 80,100 και 120 ευρώ μόνο να πάμε. Τελικά βρήκα εταιρεία και έκλεισα με 59 τα 4 άτομα. Καθώς και με 10 ευρώ από το Riad για Μενάρα στις 0330 την ημέρα της επιστροφής μας.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Το κατακαλόκαιρο αύγουστο μήνα θα κινήσω με τα γνωστά 3ήμερα στη Μερζούγκα. Ο μόνος μου προβληματισμός είναι ένας...στο camp τη μια νύχτα θα χρειαστεί να κλείσω κάποιο luxury camp με air condition ή θα με καλύψουν και τα απλά και οικονομικά camps? Μέσω e-mail που έχω ρωτήσει 2-3 μου είπαν ότι στα απλά camp δε παίζει κλιματισμός.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το κατακαλόκαιρο αύγουστο μήνα θα κινήσω με τα γνωστά 3ήμερα στη Μερζούγκα. Ο μόνος μου προβληματισμός είναι ένας...στο camp τη μια νύχτα θα χρειαστεί να κλείσω κάποιο luxury camp με air condition ή θα με καλύψουν και τα απλά και οικονομικά camps? Μέσω e-mail που έχω ρωτήσει 2-3 μου είπαν ότι στα απλά camp δε παίζει κλιματισμός.
Η @Nedelja είχε πάει Αύγουστο https://www.travelstories.gr/community/threads/Μαρόκο-ΙΙΙΙits-a-problem.33015/
νομίζω είχε πάει και έρημο.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλημερα, εχουμε κλεισει 10 μερες το Σεπτεμβριο για Μαρακες. Θελω να ρωτησω,αν νοικιασουμε αυτοκινητο θα μπορεσουμε να παμε στη Φεζ μεσω Ατλαντα και ερημου ,με τις απαραιτητες διανυκτερευσεις φυσικα, ή ειναι δυσκολη η οδηγηση εκει? Προτεινετε καλυτερα οργανωμενο? Ευχαριστω
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλημερα, εχουμε κλεισει 10 μερες το Σεπτεμβριο για Μαρακες. Θελω να ρωτησω,αν νοικιασουμε αυτοκινητο θα μπορεσουμε να παμε στη Φεζ μεσω Ατλαντα και ερημου ,με τις απαραιτητες διανυκτερευσεις φυσικα, ή ειναι δυσκολη η οδηγηση εκει? Προτεινετε καλυτερα οργανωμενο? Ευχαριστω
Δεν ειναι καθολου δυσκολο. Εμεις ειχαμε παει γεναρη και δε συναντησαμε κανενα προβλημα στο Μεγαλο Ατλαντα, αν εξαιρεσεις οτι υπηρχαν καθυστερησεις γιατι σε πολυ μεγαλα κομματια της διαδρομης γινονταν διαπλατυνσεις και πηγαινες με μικρη ταχυτητα. Γενικα οι δρομοι δεν ειναι κακοι.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Δεν ειναι καθολου δυσκολο. Εμεις ειχαμε παει γεναρη και δε συναντησαμε κανενα προβλημα στο Μεγαλο Ατλαντα, αν εξαιρεσεις οτι υπηρχαν καθυστερησεις γιατι σε πολυ μεγαλα κομματια της διαδρομης γινονταν διαπλατυνσεις και πηγαινες με μικρη ταχυτητα. Γενικα οι δρομοι δεν ειναι κακοι.
Σευχαριστω πολυ.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Αν χρησιμοποησουμε ΜΜΜ (τρενα,λεωφορεια)για μονοημερες απο Μαρακες και Φεζ είναι καλη ιδεα ή δεν ειναι αξιοπιστα τα μεσα τους?
 

Dimitris11mg

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Πρόκειται να ταξιδέψω στο Μαρακες 10/05. Σκέφτομαι ότι είναι περίοδος Ραμαζανιου. Λετε να έχω θέμα ως προς τα φαγητά - έξοδος - σπα κλπ
? Ευχαριστώ πολύυυυυ
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
το θεμα ειναι οτι αν παρουμε εσωτερικη πτηση απο μαρακες για φες θα πρεπει να επιστρεψουμε και πισω μαρακες για να γλιτωσουμε την πτηση απο φες για αθηνα που δεν υπαρχει κατευθειαν.
την βρηκα μεσω ryanair 75€ συνολο. το θεωρω πιο βολικο για εμας τουλαχιστον!
ευχαριστω για την βοηθεια παντως :)
αν εχεις να με βοηθησεις σε κατι απο τα αλλα που ρωτησα πιο πανω θα το εκτιμουσα.:D

Βίζα δεν χρειάζεσαι. Δεν έχεις άλλες χρεώσεις στο αεροδρόμιο .

48 ώρες στο Μαρακές είναι αρκετές για μένα.
Μείνε μέσα στην παλαιά πόλη για την εμπειρία του Riad βάλε Εσσαουίρα
η από Φες και βάλε μια μέρα Rabat πας εύκολα με τραίνο και μονοήμερη μεκνες και Volubilis

καλά να περάσετε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom