Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δε φαίνεται, ανάλογα με το μεταφορικό μέσο με το οποίο θα περάσεις τον έλεγχο άντε να σου ζητήσουν διαβατήριο, αλλά μέχρι εκεί.
Γενικά συμβαίνουν διάφορα, τα οποία αν δεν τα δεις με τα μάτια σου δε μπορείς να τα πιστέψεις (π.χ. να κλείνουν οι Ισραηλινές αρχές το δρόμο επειδή έτσι γουστάρουν), αλλά με τους τουρίστες θέλουν να δείχνουν ένα πιο "φιλικό" πρόσωπο.
Συμβουλή: Παρασκευή βράδυ να είστε σε Ισραηλινό έδαφος (κατά προτίμηση Ιερουσαλήμ που είναι πιο συντηρητική) για να πάρετε μια γεύση από Sabbath
Είπαμε να περάσουμε Παρασκευή μεσημέρι Παλαιστίνη για να αποφύγουμε το Sabbath. Δεν είναι ότι θα έχουμε και πολλές μέρες για να "κάψουμε" τη μία (εννοώντας ότι δε θα λειτουργεί τίποτα και θα είμαστε κάπως "εγκλωβισμένες"). Έχω μήπως παρεξηγήσει τη φάση και δεν είναι νέκρα όπως θεωρώ;

Εγώ ας πούμε δεν σκοπεύω να τις κρύψω, επειδή ξέρω ότι μπορούν άνετα να με ψάξουν, να τις βρουν και μετά οι συνέπειες να είναι πολύ χειρότερες από αν απλά πω με ειλικρίνεια ποιά μέρη επισκέφτηκα. Γενικά θέλω να κινηθώ όσο πιο νόμιμα γίνεται.
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σκοπεύω πάντως στη φωτογραφική να μην έχω μπαταρία αλλά θεωρώ ακραίο το να ψάξουν τόσο. Μπορεί να έχω γυμνές φωτογραφίες :)
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν φαίνεται από τον έλεγχο μεταξύ Ισραήλ-Παλαιστίνης πότε μπαίνει και πότε βγαίνει κανείς από εκεί;
Αν εγώ περάσω Παρασκεύη πρωί Παλαιστίνη και ξαναμπώ Ισραήλ Κυριακή απόγευμα δεν είναι αυταπόδεικτο ότι διανυκτέρευσα εκεί;
Το διαβατήριο κοιτάνε και τέλος, σε 5 λεπτά θα έχεις περάσει χωρίς πρόβλημα. 3 φορές δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και κανένας από τους συνταξιδιώτες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σκοπεύω πάντως στη φωτογραφική να μην έχω μπαταρία αλλά θεωρώ ακραίο το να ψάξουν τόσο. Μπορεί να έχω γυμνές φωτογραφίες :)
Πότε πάτε είπαμε να είμαι και γω εκεί; Σκέφτομαι για Ιούνιο, γι'αυτό ρωτάω.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το διαβατήριο κοιτάνε και τέλος, σε 5 λεπτά θα έχεις περάσει χωρίς πρόβλημα. 3 φορές δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και κανένας από τους συνταξιδιώτες.
Ναι βρε, το ζήτημά μου δεν είναι αν θα περάσω, αναφερόμουν σε αυτό που είπε ο @mourohavlos για το να μην "παραδεχτω" οτι θα διανυκτερευσω Παλαιστίνη αν ερωτηθώ στον έλεγχο στο αεροδρόμιο.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Συμβουλή: Παρασκευή βράδυ να είστε σε Ισραηλινό έδαφος (κατά προτίμηση Ιερουσαλήμ που είναι πιο συντηρητική) για να πάρετε μια γεύση από Sabbath
Πως γιορταζουν το Sabbath την Παρασκευή; Νομιζα πως θα ειναι ολα κλειστα απο το μεσημερι της Παρασκευής και πως το τζερτζελο ξεκιναει Σαββατο βραδυ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ναι βρε, το ζήτημά μου δεν είναι αν θα περάσω, αναφερόμουν σε αυτό που είπε ο @mourohavlos για το να μην "παραδεχτω" οτι θα διανυκτερευσω Παλαιστίνη αν ερωτηθώ στον έλεγχο στο αεροδρόμιο.
Καλά αν σε ρωτήσουν θα σε ρωτήσουν γενικά, σε φάση τι ήρθατε να κάνετε, ε πες και συ ήρθα να δω τα ιστορικά και θρησκευτικά μέρη του ισραήλ. Δεν θα βάλουν και πράκτορα πάνω σου.

Ωραία, να ξέρω να ξανακλείσω.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Πως γιορταζουν το Sabbath την Παρασκευή; Νομιζα πως θα ειναι ολα κλειστα απο το μεσημερι της Παρασκευής και πως το τζερτζελο ξεκιναει Σαββατο βραδυ
Είναι ωραία από πολιτισμική σκοπιά, να πας στο Δυτικό Τείχος και κυρίως να περπατήσεις σε γειτονιές υπερορθόδοξων Εβραίων
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι ωραία από πολιτισμική σκοπιά, να πας στο Δυτικό Τείχος και κυρίως να περπατήσεις σε γειτονιές υπερορθόδοξων Εβραίων
Ποσο πιο hardcore μπορεί να είναι από τους υπέρ ορθόδοξους του Παρισιού;
Btw προχτές που ήμουν στην Αμβέρσα Σάββατο και μπήκαμε στις γειτονιές τους, τα παιδάκια είχαν πατίνια για να μην κάνουν πολλά βήματα και υπήρχε γενικά μειωμένη κινητικότητα. Είναι πολύ ενδιαφέρον να τους παρατηρείς.
Πάντως επειδή έχω εξυπηρετήσει πολλούς όσο εργαζόμουν στην προηγούμενη δουλειά μου, οφείλω να ομολογήσω ότι είναι δύστροπη φυλή, απαιτητική, με ιδιοτροπίες -κατά γενική ομολογία όσων δουλεύουν στον τουρισμό- έχουν μια τάση να μην ακολουθούν εντολές ακόμα κι αν πρόκειται για την ασφάλεια τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.246
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom