Airbnb

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Εννοεί ότι αν έχεις κλείσει δύο σπίτια για τις ίδιες ημερομηνίες έτσι για καβαντζα κ ακυρώσεις το ένα δεν θα πάρεις την προμήθεια. Αν ακυρώσεις το ένα παίρνεις την προμήθεια κ μετά κλείνεις αυτό που θες. Για μένα σωστή τακτική διότι όταν κάποιος κλείνει 5 σπίτια έτσι για πλάκα στερεί από κάποιον άλλον που επίσης θέλει να κλείσει κάποιες επιλογές. Εννοείται φυσικά ότι επηρεάζει κ τον ιδιοκτήτη/επιχειρηση
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Η Μαδρίτη βγάζει εκτός σχεδόν όλα τα σπίτια της Airbnb - Η απόφαση που διχάζει.
Το δημοτικό συμβούλιο της Μαδρίτης ενέκρινε ένα ειδικό κανονιστικό σχέδιο για τα καταλύματα βραχυχρόνιας μίσθωσης όπως η Airbnb σύμφωνα με το οποίο 10.000 από αυτά θα διαγραφούν από τις σχετικές πλατφόρμες. Πηγή: www.lifo.gr
https://www.lifo.gr/now/world/23175...la-ta-spitia-tis-airbnb-i-apofasi-poy-dixazei
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πρώτη φορά στην airbnb και έχω την εξής απορία: Δεν βρίσκω τρόπο να κάνει ταξινόμηση των διαμερισμάτων ανά τιμή (αύξουσα θέλω),δεν έχει ή δεν τον βλέπω? Βαριέμαι να δω ενα ενα τρακοσια τοσα ακινητα,αν είχε ταξινομηση θα εβλεπα μεχρι εκει που μου κάνει η τιμή.
Επίσης στα διαμερίσματα στο booking έχει διεύθυνση εδώ δεν έχουν ή δεν τη βλέπω πάλι?
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Πρώτη φορά στην airbnb και έχω την εξής απορία: Δεν βρίσκω τρόπο να κάνει ταξινόμηση των διαμερισμάτων ανά τιμή (αύξουσα θέλω),δεν έχει ή δεν τον βλέπω? Βαριέμαι να δω ενα ενα τρακοσια τοσα ακινητα,αν είχε ταξινομηση θα εβλεπα μεχρι εκει που μου κάνει η τιμή.
Επίσης στα διαμερίσματα στο booking έχει διεύθυνση εδώ δεν έχουν ή δεν τη βλέπω πάλι?
δεν εχω προσεξει αν εχει ταξινομηση, αλλα εχε φιλτραρισμα ξερω γω 50-60 ευρω, ετσι το κανω παντα, μεχρι το ποσο που θελω να δωσω
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πρώτη φορά στην airbnb και έχω την εξής απορία: Δεν βρίσκω τρόπο να κάνει ταξινόμηση των διαμερισμάτων ανά τιμή (αύξουσα θέλω),δεν έχει ή δεν τον βλέπω? Βαριέμαι να δω ενα ενα τρακοσια τοσα ακινητα,αν είχε ταξινομηση θα εβλεπα μεχρι εκει που μου κάνει η τιμή.
Επίσης στα διαμερίσματα στο booking έχει διεύθυνση εδώ δεν έχουν ή δεν τη βλέπω πάλι?
Δε νομίζω ότι υπήρχε ποτέ η δυνατότητα για ταξινόμηση βάση τιμής.
Η ακριβής διεύθυνση δίνεται μετά την κράτηση, πιο πριν βλέπεις στο περίπου την περιοχή.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πρώτη φορά στην airbnb και έχω την εξής απορία: Δεν βρίσκω τρόπο να κάνει ταξινόμηση των διαμερισμάτων ανά τιμή (αύξουσα θέλω),δεν έχει ή δεν τον βλέπω? Βαριέμαι να δω ενα ενα τρακοσια τοσα ακινητα,αν είχε ταξινομηση θα εβλεπα μεχρι εκει που μου κάνει η τιμή.
Επίσης στα διαμερίσματα στο booking έχει διεύθυνση εδώ δεν έχουν ή δεν τη βλέπω πάλι?
Μπορείς να περιορίσεις την αναζήτηση στο επιθημητο ευρος τιμών. Επίσης υπάρχουν και αλλα φίλτρα όπως είδος διαμονής (ολόκληρο διαμέρισμα δωμάτιο κλπ) ή παροχές κ.α. Έτσι μειώνονται οι επιλογές. Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για καταλυματα με λίγες κριτικές ή με βαθμολογία κάτω από 4,5. Επιπλέον αν σου αρέσει καποιο και στις κριτικές - που πρέπει να τις διαβάζεις όλες- βλέπεις πολλές ακυρώσεις από τον ιδιοκτήτη δεν το επιλέγεις.
Ως προς τη διεύθυνση, τα περισσότερα δίνουν σωστή διεύθυνση στην αρχική αναζήτηση και στη συνέχεια δίνουν μια περιοχή στην οποία βρίσκεται το κατάλυμα. Μου έχει τύχει καταλύματα να δίνουν εξ αρχής την ακριβή διεύθυνση. Άλλωστε μπορείς πάντα να επικοινωνήσεις με τον ιδιοκτήτη και να ζητήσεις διευκρίνηση ως προς τη διεύθυνση ή ως προς οτιδήποτε άλλο.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Για τους γνωστες, Airbnb ή ξενοδοχείο;;; Προγραμματίζω επίσκεψη στην Φλωρεντια για 5 μέρες και είμαι σε δίλημμα, πέραν της τιμής, πια είναι τα υπέρ και τα κατά;;
Δεν έχω κλείσει ποτε με Airbnb.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Στα υπερ οπως ειπες ειναι η τιμη και οτι μπορεις να μαγειρευεις.
Στα κατα οτι δεν θα υπαρχει καμαριερα να καθαρισει και να τακτοπποιησει καθε μερα, δεν θα εχεις φυλαξη βαλιτσας αν φτασεις πριν το τσεκ ιν η φευγεις πολυ μετα το τσεκ αουτ απο την πολη και πρεπει να βρεις λυση, δεν θα εχεις ρεσεψιον με επαγγελματικη συμπεριφορα και ασφαλεια ολη μερα και νυχτα. Απο την αλλη υπαρχει περιπτωση να πεσεις σε φιλοτιμο ιδιοκτητη και αντι για επαγγελματισμο να εχεις ευγενικη και ανθρωπινη συμπεριφορα, οπως πιθανον να συμβει καποιες φορες σε ενοικιαζομενα δωματια.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Επειδή είναι σε 6 μήνες από τώρα και οι τιμές των ξενοδοχείων είναι περίπου οι ίδιες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
δεν θα εχεις ρεσεψιον με επαγγελματικη συμπεριφορα
Παράδειγμα 1ον..Έχεις ενημερώσει το κατάλυμα ότι η πτήση σου έρχεται στις 19.00,οπότε θα είσαι εκεί στις 20.00 με
20.30 Έχεις πάρει επιβεβαίωση ότι θα υπάρχει άνθρωπος κι αν όχι, να πάρεις τηλέφωνο και σε 10 λεπτά θα έρθει
κάποιος να σου φέρει τα κλειδιά.Φτάνεις στην ώρα σου,παίρνεις τηλέφωνο και σου απαντάει ότι πήγε για φαγητό
και θα αργήσει καμιά ώρα.Έρχεται στις 12 σαν να μην τρέχει τίποτα.
Παράδειγμα 2ον.Πας στο κατάλυμα,σε περιμένει κάποιος εκεί,σε φορτώνει σε ένα αυτοκίνητο και σε πάνε σε άλλο
σπίτι με την δικαιολογία ότι χάλασαν τα υδραυλικά,βούλωσε η αποχέτευση,κάναν κατάληψη οι εξωγήινοι....
Παράδειγμα 3ον.Πας στο κατάλυμα ,παίρνεις τηλέφωνο,έρχεται ο τύπος μετά από μισή ώρα,σου δίνει τα κλειδί.
Ανεβαίνεις στο δωμάτιο προσπαθείς να ανοίξεις και η πόρτα δεν ανοίγει.Κατεβαίνεις κάτω ψάχνεις τον τύπο και είναι
άφαντος.Τον παίρνεις τηλέφωνο,έρχεται μετά από ένα τέταρτο.Παίρνει το κλειδί και φεύγει.Επιστρέφει μετά από
καμιά ώρα με το σωστό κλειδί.
Έχει δίκιο η paefstra.Δεν μπορείς να έχεις επαγγελματική συμπεριφορά από άτομα που δεν είναι επαγγελματίες.
Α!! Κι ένα τελευταίο.Φίλος έκλεισε από Ιανουάριο για Αύγουστο με καλή τιμή.Τα χρήματα πάρθηκαν αμέσως (έτσι ήταν συμφωνία)
Τέλος Ιουλίου τον ενημερώνουν ότι ο ιδιοκτήτης ακύρωσε την κράτηση και του επέστρεψε τα χρήματα.
Ζήτησε την βοήθεια της εταιρείας να του βρουν κατι παρόμοιο στην περιοχή σε παραπλήσια τιμή,αλλά τον σύνδεσαν.
Διαμαρτυρήθηκε με μειλ (κόσμια ,το είδα το μέιλ) και του μπλόκαραν τον λογαριασμό για ένα μήνα.
Αυτό συνέβη πέρσι.
Ήταν ένα άτοκο δάνειο του ιδιοκτήτη.Προφανώς το έκανε και σε άλλους.
Αυτά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Ξερω πως οσοι κλεινουν διαμερισματα συστηματικα δεν ψαχνουν καν πρωτα ξενοδοχειο που μπορει να εχει ιδια η και κατωτερη τιμη αν κλεισεις μηνες πριν.

@kokoui αν εχετε σκοπο να μαγειρευετε, συμφερει . Αν οχι, δες ξενοδοχειο.
Το μαγειρεμα βεβαια εχει κοστος σε χρονο: πρεπει να πας να ψωνισεις, να επιστρεψεις στο διαμερισμα για φαγητο, να ξαναβγεις. Εγω δεν το επιλεγω γιατι προτιμω να ειμαι ολη μερα στον δρομο και το φαι το βραδυ ειναι ενα ειδος ξεκουρασης, επαφης με την τοπικη κουζινα αλλα και αναψυχη Ομως μια 5μελης οικογενεια πρεπει να πουλησει τα ασημικα του σπιτιου για να τρωει εξω συνεχεια, οποτε επιλεγει μαγειρεμα.
@panpan στα διαμερισματα το φιλοτιμο μπορει να κανει τη ζωη σου καλυτερη αλλα ο επαγγελματισμος χειροτερη. Παραδειγμα: κλεινεις διαμερισμα που τελικα το εκμεταλλευεται εταιρεια. Το τσεκ ιν γινεται στα γραφεια της εταιρειας στου διαολου το κερατο. Δευτερο ταξι να πας στο διαμερισμα. Συνολικος χρονος 1,5 ωρα για να τελειωσεις κατι απλο, ενα τσεκ ιν.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ξερω πως οσοι κλεινουν διαμερισματα συστηματικα δεν ψαχνουν καν πρωτα ξενοδοχειο που μπορει να εχει ιδια η και κατωτερη τιμη αν κλεισεις μηνες πριν.
Ο συγκεκριμένος φίλος μου προτιμούσε τα διαμερίσματα για δυο λόγους .Έπρεπε να μαγειρεύει το δικό του φαγητό.
(Χωρίς γλουτένη κλπ) και δεύτερο είχε μαζί του τον σκύλο του που σε αρκετά ξενοδοχεία δεν επιτρέπετε.Μιλάμε για μεγάλο σκύλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom