Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Γιάννη σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας έδωσες. Πέρασα απο κάθε γεφυράκι που έγραψες... :haha:
Μπορώ να πω οτι ενώ πήγα με πολύ χαμηλές προσδοκίες, έκανα ενα απο τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει. Μπορεί και το καλύτερο ευρωπαϊκό.
Μου ταιριαξε πολύ αυτή η πόλη. Οι χαλαροί ρυθμοί της, οι open-minded άνθρωποι, ακόμα και το πιο απλό να κάθομαι κάτω στο πεζουλάκι σε ένα καναλάκι με μια μπύρα στο χέρι και να βλέπω τους ανθρώπους και τα καραβάκια να περνάνε. Πρώτη φορά είπαμε όλοι στην παρέα οτι εδώ θα μπορούσαμε να ζήσουμε!
Μέτρησε μάλλον ότι μας έκανε τέλειο καιρό με φουλ ήλιο και ζέστη και ευχαριστηθήκαμε τόσο την πόλη όσο και την επαρχία με τα περισσότερα λιβάδια ανθισμένα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας έδωσες. Πέρασα απο κάθε γεφυράκι που έγραψες... :haha:
Μπορώ να πω οτι ενώ πήγα με πολύ χαμηλές προσδοκίες, έκανα ενα απο τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει. Μπορεί και το καλύτερο ευρωπαϊκό.
Μου ταιριαξε πολύ αυτή η πόλη. Οι χαλαροί ρυθμοί της, οι open-minded άνθρωποι, ακόμα και το πιο απλό να κάθομαι κάτω στο πεζουλάκι σε ένα καναλάκι με μια μπύρα στο χέρι και να βλέπω τους ανθρώπους και τα καραβάκια να περνάνε. Πρώτη φορά είπαμε όλοι στην παρέα οτι εδώ θα μπορούσαμε να ζήσουμε!
Μέτρησε μάλλον ότι μας έκανε τέλειο καιρό με φουλ ήλιο και ζέστη και ευχαριστηθήκαμε τόσο την πόλη όσο και την επαρχία με τα περισσότερα λιβάδια ανθισμένα!
Σούπερ. Πολύ χαίρομαι. Αν περπατήσατε όλα τα γεφυράκια τότε έκανα καλή δουλειά :D Νοικιάσατε αυτοκίνητο τελικά ε? Οι εκδρομές σας άρεσαν? Αν και έχω υπάρξει αυστηρός με το Άμστερνταμ, πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι θέλω να ξαναπάω, θυμάμαι τις βόλτες μας εκεί και βλέπω τις φωτογραφίες μου. Άσε που η ιστορία που έχω γράψει είναι από τις αγαπημένες μου. Διχασμένη προσωπικότητα:p
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Σούπερ. Πολύ χαίρομαι. Αν περπατήσατε όλα τα γεφυράκια τότε έκανα καλή δουλειά :D Νοικιάσαμε αυτοκίνητο τελικά ε? Οι εκδρομές σας άρεσαν? Αν και έχω υπάρξει αυστηρός με το Άμστερνταμ, πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι θέλω να ξαναπάω, θυμάμαι τις βόλτες μας εεκί και βλέπω τις φωτογραφίες σου. Άσε που η ιστορία που έχω γράψει είναι από τις αγαπημένες μου. Διχασμένη προσωπικότητα:p
Ναι ολα και μαλιστα και το βραδυ για να τα φωτογραφίσουμε! Γενικα βγαλαμε πολυ ωραιες φωτο και με τον ενθουσιασμο που εχω μπορει να εγραφα και κανενα στορυ απλα δεν βρισκω το λογο μετα την δικη σου ιστορια. Οι εκδρομες μας αρεσαν πολυ. Το Φολενταμ ειναι μια ζωγραφια με το παλιο λιμανι και τα μαγαζακια. Κατσαμε κ σε ενα με live μουσικη και περασαμε σουπερ. Στο Μάρκεν δεν προλαβαμε να παμε γιατι φαγαμε 3 ωρες στον κηπο και αλλες 2 ωρες να γυριζουμε στα λιβαδια για φωτογραφιες.:)
Σχετικα με το αμαξι τωρα. Ειχα πει πιο πανω οτι κλεισαμε να το παραλαβουμε το πρωι και να το παραδοσουμε την ιδια μερα στις 7 με κοστος 50€. Τελικα δεν το καναμε ετσι γιατι στην τιμη δεν συμπλ. τα χλμ και θα μας εβγαινε στο τελος παααρα πολυ. Οποτε το νοικιασαμε κανονικα για ολη την ημερα με παραδοση την επομενη και κοστος 80€. Το καλο ηταν οτι το βραδυ το επιστρεψαμε σε παρκινγκ με δικη τους χρεωση! Η εταιρια ηταν η enterprise και την προτεινω σε οποιον το σκεφτεται!
Το Αμστερνταμ για να ειμαστε αντικειμενικοι δεν ειναι η πιο ομορφη πολη στον κοσμο ομως εχει τον δικο του χαρακτηρα και πραγματικα μπορεις να περασεις πολυ ομορφα ενα 3μερο.
Μου αρεσε γιατι το κεντρο του δεν εχει την βαβουρα τον αυτοκινητων και χαιρεσαι να περπατας. Επισης οι ανθρωποι μου εδωσαν την εντυπωση οτι χαιρονται τη ζωη τους και κανεις δε νοιαζεται για το χρωμα του αλλου, την σεξουαλικοτητα του, το τι κανει μεσα στο σπιτι του (αποδειξη τα ανοιχτα παραθυρα-μεχρι και γυμνους ειδαμε γιατι απλα χεστηκαν), εξω απο το σπιτι του μπλα μπλα μπλα...
Μου αρεσε αυτο που ειναι ευρωπαϊκη πολη αλλα "με το ένα μονο ποδι εντος ενωσης και το αλλο σε ενα παραλληλο συμπαν".:D
Δε μου αρεσε μονο η βρωμα, η κατρουλιλα -ελεος δηλαδη- και το αγχος μην πεσει πανω μας κανενα ποδηλατο (σα δαιμονες ετρεχαν).
Η ανοιξη νομιζω ειναι η καλυτερη εποχη για την Ολλανδια γιατι και εκτος πολης ειναι πανεμορφα αλλα και ο ηλιος βοηθαει να χαρεις τα καναλια και να απολαυσεις εξω τον καφε σου στα μαγαζακια. Με την πρωτη ευκαιρια σιγουρα θα επιστρεψω, οχι γιατι αφησα "εκκρεμοτητες" αλλα γιατι απλα περασα τελεια και θελω να το επαναλαβω!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@panlek30 τα είπες όλα. Μπράβο. Όμως πάντα υπάρχει λόγος για μια καινούρια ιστορία. Μήπως όταν εγώ την έγραψα, δεν υπήρχαν ήδη αμέτρητες? Ο καθένας βάζει πάντα κάτι καινούριο. Εγώ σου λέω να το ξανασκεφτείς πάντως;)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ιστορια δε θα γραψω αλλα θα παραθεσω εδω 2-3 πραγματακια για τους επομενους:
1. Μειναμε στο Clinknoord hostel με 115€ το 4κλινο με δικο του μπανιο. Απεναντι απο τον Centraal με δωρεαν φερρυ. Καινουργιο, πεντακαθαρο και καλο πρωινο μονο με 5,90€! Απιστευτα βολικη τοποθεσια. Παντου με τα ποδια. Μονο για αεροδρομιο πηραμε μεσα. Οποιος πετυχει καλη τιμη να το χτυπησει!
2. Απο φαγητο λιγα πραγματα. Παρολαυτα φαγαμε σχετικα οικονομικα (~15€) ωραια μπεργκερ στο cannibale royale. Ειναι αλυσιδα, εχει σε διαφορα μερη. Προχειρα και ωραια στο wok to walk (noodles 10-12€). Ωραια pancakes (12-15€) για πρωινο στο "pancakes amsterdam". Και τα ωραιοτερα cookies που εφαγα ποτε στο Van Stapele. Τα 6 τεμ 10€. (ουρα ο κοσμος).
3. Το καλυτερο coffeeshop απο αυτα που πηγαμε ηταν το Tweede Kamer. Πραγματικα σαν μπουτικ! (Απεναντι απο το van stapele)
4. Το καλυτερο καφε μακραν το cafe de jaren. Αξεχαστη εκεινη η μπυρα στην βεραντα του. Επισης το "cafe mokum" στην εσωτερικη αυλη του μουσειου του Αμστερνταμ αξιζει πολυ.
5. Για οποιον θελει αναμνηστικα και τυρια να παρει απο την albert cuyp market. Μιση τιμη απο τα μαγαζια του κεντρου!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μειναμε στο Clinknoord hostel με 115€ το 4κλινο με δικο του μπανιο. Απεναντι απο τον Centraal με δωρεαν φερρυ. Καινουργιο, πεντακαθαρο και καλο πρωινο μονο με 5,90€! Απιστευτα βολικη τοποθεσια. Παντου με τα ποδια. Μονο για αεροδρομιο πηραμε μεσα. Οποιος πετυχει καλη τιμη να το χτυπησει!
@panlek30 χαίρομαι που περάσατε όμορφα στο Άμστερνταμ και επίσης χαίρομαι που επιβεβαιώνεις όσα έγραψα και εγώ την Τετάρτη 3-4-2019 για το ClinkNOORD στην ιστορία μου. Παραθέτω και τη δική μου γνώμη:

Tο Clink NOORD είναι ένα youth hostel, το οποίο λειτουργεί στο πρώην μεγάλο εργοστάσιο πετρελαίου και φυσικού αερίου της Shell.

Εμείς το επιλέξαμε για δύο πολύ βασικούς λόγους: Ο πρώτος ήταν ότι βρήκαμε το τετράκλινο δωμάτιο με ιδιωτικό μπάνιο στα 93 ευρώ μέσα στην εορταστική περίοδο και ο δεύτερος και βασικότερος, ότι η περιοχή έχει 24ωρη δωρεάν σύνδεση με το ferry, γεγονός που μας βόλεψε αφάνταστα διότι δεν χρησιμοποιήσαμε καμία άλλη συγκοινωνία, για τις όποιες μετακινήσεις κάναμε στην πόλη.

Όλες τις διαδρομές τις κάναμε με τα πόδια, χωρίς να έχουμε κανένα άγχος για τη μεταμεσονύκτια επιστροφή μας στο κατάλυμα, αφού γνωρίζαμε ότι το ferry θα είναι εκεί και θα περιμένει.

Tο δωμάτιο ήταν μικρό, με ένα δίκλινο κρεβάτι και δύο κουκέτες, αλλά καθαρό. Tο κατάλυμα διαθέτει και εστιατόριο, αλλά δεν φάγαμε για να έχω άποψη για το φαγητό του.

WARNING: Έξω από το κατάλυμα, στο πεζοδρόμιο και στα σκαλιά, οι θαμώνες βγαίνουν για να καπνίσουν τα τσιγαριλίκια τους. Αν αυτό είναι κάτι που νομίζετε ότι μπορεί να σας “χαλάσει” μην επιλέξετε για τη διαμονή σας αυτό το hostel. Αν και επιμένω ότι η τοποθεσία είναι-κατά τα δικά μου πάντα κριτήρια-άριστη.


Υ.Γ. @giannismits ευχαριστώ για τη φιλοξενία στην ιστορία σου.
 
Last edited:

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
άπαιχτες οι φωτογραφίες και πολύ όμορφη και η αφήγησή σου!Έτσι όπως είδα τις φωτογραφίες σου και από όσα διάβασα σκέφτομαι σοβαρά να τολμήσω το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό μαζί με τα παιδιά μας (3 και 1.5 ετών).Φυσικά για Άμστερνταμ!
Τελικά το κάνατε το ταξίδι με τα παιδιά σας; Εμπειρίες; Θα το τολμήσω κι εγώ τον Δεκέμβριο με 2 ετών παιδάκι και θέλω εντυπώσεις η και συμβουλές.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Από χθες διαβάζω και ξανά διαβάζω την ιστορία σου και απλά δεν έχω λόγια!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!
Έχω κρατήσει ήδη κάποιες σημειώσεις για το επικείμενο ταξίδι μας στις 21 με 23 δεκεμβριου, απλά θα έχω μαζί μου τον 2 ετών τότε γιο μου και τους γονείς μου και δε ξέρω αν θα μας φτάσουν οι μέρες και για μια εκδρομή εκτός της πόλης. Ίσως αν μου δώσεις κάποια τιπ ώστε να οργανώσω σωστά τις μέρες μας;
Να επισημάνω ότι έχω κλείσει δωμάτιο 2 λεπτά απόσταση με το φέρι απ τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Σκόπευα να μην κλεισω κάρτες απεριορίστων διαδρομών και να την βγάλουμε ποδαρατοι βλέπε καρότσι κλπ. Ποια η άποψη σου; Οποιαδήποτε συμβουλη δεκτή! Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Πριν 22 χρόνια επισκέφθηκα το Amsterdam και θα μου μείνει αξέχαστο!! Ν αδω πότε θα ξαναπάω!!!
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Από χθες διαβάζω και ξανά διαβάζω την ιστορία σου και απλά δεν έχω λόγια!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!
Έχω κρατήσει ήδη κάποιες σημειώσεις για το επικείμενο ταξίδι μας στις 21 με 23 δεκεμβριου, απλά θα έχω μαζί μου τον 2 ετών τότε γιο μου και τους γονείς μου και δε ξέρω αν θα μας φτάσουν οι μέρες και για μια εκδρομή εκτός της πόλης. Ίσως αν μου δώσεις κάποια τιπ ώστε να οργανώσω σωστά τις μέρες μας;
Να επισημάνω ότι έχω κλείσει δωμάτιο 2 λεπτά απόσταση με το φέρι απ τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Σκόπευα να μην κλεισω κάρτες απεριορίστων διαδρομών και να την βγάλουμε ποδαρατοι βλέπε καρότσι κλπ. Ποια η άποψη σου; Οποιαδήποτε συμβουλη δεκτή! Ευχαριστω εκ των προτερων!
Σ'ευχαριστώ.
Επειδή θα είναι χειμώνας, θα έχετε 2-3 μέρες μόνο και θα έχεις μαζί σου μωρό δεν προτείνω να κάνεις κάποια εκδρομή. Μείνετε όλες τις μέρες να απολαύσετε το Άμστερνταμ και αν ντε και καλά θέλετε μια εξόρμηση, να πάτε στο Χάαρλεμ που με το τρένο είναι μια ώρα. Χειμωνιάτικα δεν θα πήγαινα σε Μάρκεν, Φόλενταμ κτλ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Από χθες διαβάζω και ξανά διαβάζω την ιστορία σου και απλά δεν έχω λόγια!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!
Έχω κρατήσει ήδη κάποιες σημειώσεις για το επικείμενο ταξίδι μας στις 21 με 23 δεκεμβριου, απλά θα έχω μαζί μου τον 2 ετών τότε γιο μου και τους γονείς μου και δε ξέρω αν θα μας φτάσουν οι μέρες και για μια εκδρομή εκτός της πόλης. Ίσως αν μου δώσεις κάποια τιπ ώστε να οργανώσω σωστά τις μέρες μας;
Να επισημάνω ότι έχω κλείσει δωμάτιο 2 λεπτά απόσταση με το φέρι απ τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Σκόπευα να μην κλεισω κάρτες απεριορίστων διαδρομών και να την βγάλουμε ποδαρατοι βλέπε καρότσι κλπ. Ποια η άποψη σου; Οποιαδήποτε συμβουλη δεκτή! Ευχαριστω εκ των προτερων!
Θα συμφωνήσω με το Γιάννη! Στις 3 μέρες που θα είσαι μέσα στο καταχείμωνο μην υπολογίζεις να κάνεις πολλές βόλτες με το καρότσι και 2 ετών παιδί!
Καταρχήν δεν μένεις κεντρικά, γιατί ο σιδηροδρομικός σταθμός δεν είναι κοντά στα 2 βασικές πλατείες και στα όμορφα κανάλια της πόλης. Θα χρειαστεί σίγουρα να χρησιμοποιήσεις τραμ.
Προσπάθησε να δεις την πόλη και να επισκεφτείς τουλάχιστον το μουσείο του Vincent van Gogh, εάν σε ενδιαφέρει.
Μια βόλτα με το τρένο μέχρι το Χάρλεμ θα ήταν μια καλή επιλογή!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Θα συμφωνήσω με το Γιάννη! Στις 3 μέρες που θα είσαι μέσα στο καταχείμωνο μην υπολογίζεις να κάνεις πολλές βόλτες με το καρότσι και 2 ετών παιδί!
Καταρχήν δεν μένεις κεντρικά, γιατί ο σιδηροδρομικός σταθμός δεν είναι κοντά στα 2 βασικές πλατείες και στα όμορφα κανάλια της πόλης. Θα χρειαστεί σίγουρα να χρησιμοποιήσεις τραμ.
Προσπάθησε να δεις την πόλη και να επισκεφτείς τουλάχιστον το μουσείο του Vincent van Gogh, εάν σε ενδιαφέρει.
Μια βόλτα με το τρένο μέχρι το Χάρλεμ θα ήταν μια καλή επιλογή!
Έβγαλα από το πλάνο την εκδρομή τελικά, δεν χρειάζεται άγχος και έξτρα ταλαιπωρία! Προτιμώ να εξερευνήσουμε το Άμστερνταμ! Μπα το μουσείο το αποκλείω επίσης με τον μικρό, δεν νομίζω να δειξει ενδιαφέρον.
Η βιβλιοθήκη όσοι έχετε πάει έχει παιδικό τομέα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom