Ιστορία του Μήνα - Νοέμβριος - Δεκέμβριος 2015 - Ιανουάριος 2016

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Νέος διαγωνισμός Ιστορία του Μήνα!

Από έναν μακρύ και βαρύ χειμώνα, πριν από πολλάααα χρόνια :D
έρχονται οι 15 ταξιδιωτικές ιστορίες που διαγωνίζονται αυτόν τον μήνα.

Έχετε 3 εβδομάδες για να τις διαβάσετε, να τις θυμηθείτε
και να αποφασίσετε ποιες θα τιμήσετε με τις 3 ψήφους σας.

Μην καθυστερείτε, αρχίστε τώρα!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
οι ψηφοι δοθηκαν! ομορφες ιστοριες!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
και απο εμενα..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

Δεσμεύομαι
να ψηφίσω.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Μία χαρά, ελάτε βρε και οι υπόλοιποι! ;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ψήφισα με μεγάλη δυσκολία καθώς υπάρχουν τουλάχιστον άλλες δύο ιστορίες τις οποίες θα ήθελα να ψηφίσω. Και εδώ τίθεται ο προβληματισμός μου: με ποιό κριτήριο ψηφίζετε; Με βάση το πόσο ενδιαφέρων σας φαίνεται ο προορισμός; Με βάση την αφήγηση; Κι αν ναι, με βάση το πόσο χρήσιμες είναι οι πληροφορίες στο κείμενο ή με βάση την ευφράδεια της/του δημιουργού; Υπάρχει κάποια εξίσωση που να υπολογίζει τη χρυσή τομή ανάμεσα σε χρήσιμες πληροφορίες και ύφος κειμένου; Μήπως ψηφίζετε σύμφωνα με το πόσο συμπαθείτε (ή όχι) τον/την συγγραφέα;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Εξίσωση δεν χρησιμοποιώ σίγουρα :haha:

Κείμενο(να μου αρέσει-να διαβάζεται και να "κυλάει" ωραία)+φωτογραφίες+πληροφορίες.Συμπάθεια στον/στην συγγραφέα περίπου 10%(για να βάλουμε και μαθηματικά :) ).
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ψήφισα με μεγάλη δυσκολία καθώς υπάρχουν τουλάχιστον άλλες δύο ιστορίες τις οποίες θα ήθελα να ψηφίσω. Και εδώ τίθεται ο προβληματισμός μου: με ποιό κριτήριο ψηφίζετε; Με βάση το πόσο ενδιαφέρων σας φαίνεται ο προορισμός; Με βάση την αφήγηση; Κι αν ναι, με βάση το πόσο χρήσιμες είναι οι πληροφορίες στο κείμενο ή με βάση την ευφράδεια της/του δημιουργού; Υπάρχει κάποια εξίσωση που να υπολογίζει τη χρυσή τομή ανάμεσα σε χρήσιμες πληροφορίες και ύφος κειμένου; Μήπως ψηφίζετε σύμφωνα με το πόσο συμπαθείτε (ή όχι) τον/την συγγραφέα;
Λιγο απο όλα !

Επιπλεον αν μου αρεσουν το ιδιο δυο ιστοριες διαλεγω τον συγγραφεα με την μεγαλυτερη παρουσια και προσφορά στο φορουμ.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ψήφισα με μεγάλη δυσκολία καθώς υπάρχουν τουλάχιστον άλλες δύο ιστορίες τις οποίες θα ήθελα να ψηφίσω. Και εδώ τίθεται ο προβληματισμός μου: με ποιό κριτήριο ψηφίζετε; Με βάση το πόσο ενδιαφέρων σας φαίνεται ο προορισμός; Με βάση την αφήγηση; Κι αν ναι, με βάση το πόσο χρήσιμες είναι οι πληροφορίες στο κείμενο ή με βάση την ευφράδεια της/του δημιουργού; Υπάρχει κάποια εξίσωση που να υπολογίζει τη χρυσή τομή ανάμεσα σε χρήσιμες πληροφορίες και ύφος κειμένου; Μήπως ψηφίζετε σύμφωνα με το πόσο συμπαθείτε (ή όχι) τον/την συγγραφέα;
Σε καμία περίπτωση δεν με αφορά ο προορισμός. Αν και δεν είναι τυχαίο ότι ασχέτως πως είναι γραμμένη μια ιστορία, περισσότερο ψηφίζονται οι μακρινοί προορισμοί. Εγώ ψηφίζω ανάλογα με το πόσο καλογραμμένη είναι η ιστορία. Δηλαδή, πλούσιο κείμενο αλλά χωρίς πολλές σάλτσες, με κεφάλαια, με φωτογραφίες, με πληροφορίες. Δεν θα ψηφίσω πάντα σύμφωνα με το πόσο συμπαθώ τον συγγραφέα, αλλά ομολογώ θα προτιμήσω μια ιστορία ενός ενεργού μέλους, από μια ιστορία ενός μέλους που έγραψε μια ιστορία πριν χρόνια και μετά εξαφανίστηκε. Με λίγα λόγια ο καθένας χρησιμοποιεί διάφορες εξισώσεις :D
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Χρησιμοποιώντας τα κριτήρια που ανέφερα παραπάνω "αναγκαστικά" οδηγείσαι να ψηφίζεις τους ίδιους,πόσο θα αλλάξει το ύφος ή οι φωτογραφίες ενός συγγραφέα από ιστορία σε ιστορία;Σε περίπτωση όμως που ιστορίες από καινούριους συγγραφείς(άσχετα αν είναι παλιοί ή καινούριοι στο φόρουμ) καλύπτουν τα κριτήρια μου,τότε προσπαθώ να ψηφίζω αυτούς και όχι τους άλλους που έχω ήδη ψηφίσει αρκετές φορές.Δεν κρατώ βέβαια και λογιστικά αρχεία :D
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ωχ ..αρχίζει το διάβασμα.. δεν ψηφίζω ανάλογα με το μέλος.. ψηφίζω την ιστορία που θα έχει όμορφες εικόνες και χρήσιμες πληροφορίες, αν έχει και χιούμορ με έχει κερδίσει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom