Ιταλία Πρώτη φορά στη Βερόνα

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας!Σκέφτομαι να ταξιδέψω για 4 ημέρες στη Βερόνα, αλλά δε γνωρίζω τίποτα για το μέρος.
Αξίζει να μείνω τόσες μέρες εκεί; Είναι κοντά η Βενετία η κάποια λίμνη για μονοήμερη εκδρομή; Τι παίζει απο μέσα και ξενοδοχεία; Καθε πληροφορία ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με βερονα , θα πάμε στις 22 Μαρτίου Παρασκευή φτάνουμε απόγευμα και επιστρέφουμε Κυριακή απόγευμα , είναι πολύς λίγος ο χρόνος , αξίζει το Σάββατο να πάμε στη λίμνη γκαρντα κ στο σιρμιονε η να μείνουμε μόνο βερονα ; Ευχαριστώ ! Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο , μετακινήσεις μόνο με τρένα είδα ότι είναι 20 λεπτά από βερονα .
Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω για ξενοδοχειο στην Βερονα. Βρισκω μονο πανακριβα. εχετε να προτεινετε καποιο οικονομικο? μιας και την επισκεφθηκατε προσφατα?ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

elenabi

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας!Σκέφτομαι να ταξιδέψω για 4 ημέρες στη Βερόνα, αλλά δε γνωρίζω τίποτα για το μέρος.
Αξίζει να μείνω τόσες μέρες εκεί; Είναι κοντά η Βενετία η κάποια λίμνη για μονοήμερη εκδρομή; Τι παίζει απο μέσα και ξενοδοχεία; Καθε πληροφορία ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ πολύ!
Η Βερόνα είναι μια όμορφη πόλη αλλά δεν χρειάζεται να μείνει κανείς 4μερες. Εμείς αφιερώσαμε 1,5 μέρες στη Βερόνα . Μια μέρα πήγαμε στη λίμνη Γκάρντα . Ήταν Ιούνιος και πήγαμε από τη Βερόνα με τρένο και μετά με καραβάκι. Μια μέρα στην Πάντοβα που είναι αξιόλογη και μετά 2 μέρες στη Βενετία. Η μετακίνηση γινόταν με τρένο που έχει πολλά δρομολόγια και είναι φτηνό. Μεναμε στη Βερόνα στο leon d oro ,πολύ κοντά στο σταθμό του τρένου και 15 από την Αρένα με τα πόδια. Επιστρέψαμε από Βενετία Αθήνα αεροπορικώς.
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω για ξενοδοχειο στην Βερονα. Βρισκω μονο πανακριβα. εχετε να προτεινετε καποιο οικονομικο? μιας και την επισκεφθηκατε προσφατα?ευχαριστω
Καλησπέρα, εμείς την Παρασκευή θα πάμε δεν έχουμε πάει ακόμη , το δωμάτιο που κλείσαμε είναι τύπου Β&B και μας κόστισε 150 ευρώ με πρωινό για 2 βραδιά . Είχε καλά σχόλια στα site , όταν επιστρέψω θα μπορώ να πω κ εντυπώσεις !!
 

docreve

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
γεια σας παιδια...κλεισαμε διακοπες για μια βδομαδα στη βερονα μαζι με τον μικρο μας 1,5 χρ...κανενας εμπειρος για προτασεις?
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
γεια σας παιδια...κλεισαμε διακοπες για μια βδομαδα στη βερονα μαζι με τον μικρο μας 1,5 χρ...κανενας εμπειρος για προτασεις?
Θέλω πληροφορίες γιατι σκέφτομαι κ εγώ να παω με την 1'5χρονων κορη μου!!!!
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Θέλω πληροφορίες γιατι σκέφτομαι κ εγώ να παω με την 1'5χρονων κορη μου!!!!
Καλησπέρα σας πείτε μας τι ακριβώς χρειάζεστε για να ξέρουμε πως να σας βοηθήσουμε
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
εγώ νόμιζα ότι ήθελες περισσότερες πληροφορίες για την πολη
Εννοείται δεν με χαλάνε προτάσεις σου για φαγητό ή ποτάκι κάπου όμορφα στην πόλη. Όσον αφορά τα αξιοθέατα σκέφτομαι για το κάστρο, το αμφιθέατρο, και φυσικά σεργιάνι στην παλιά πόλη. Επιπλέον μια απορία: η απόσταση από σταθμό μέχρι την παλιά πόλη είναι περπατήσιμη? Γενικώς πώς γίνονται οι μετακινήσεις στην πόλη?
Επειδή όμως αυτό το thread είναι για τη volotea ας το μεταφέρει κάποιος mod σε κατάλληλο νήμα και συνεχίζουμε εκεί τη συζήτηση
 
D

Delmem38110

Guest
Εννοείται δεν με χαλάνε προτάσεις σου για φαγητό ή ποτάκι κάπου όμορφα στην πόλη. Όσον αφορά τα αξιοθέατα σκέφτομαι για το κάστρο, το αμφιθέατρο, και φυσικά σεργιάνι στην παλιά πόλη. Επιπλέον μια απορία: η απόσταση από σταθμό μέχρι την παλιά πόλη είναι περπατήσιμη? Γενικώς πώς γίνονται οι μετακινήσεις στην πόλη?
Επειδή όμως αυτό το thread είναι για τη volotea ας το μεταφέρει κάποιος mod σε κατάλληλο νήμα και συνεχίζουμε εκεί τη συζήτηση
συνήθως όταν πάω τώρα δεν τρώω ποτέ έξω αλλά το σπίτι. οι καλοί φίλοι μου μαγειρεύουν κάθε φορά κάθε μέρα... και προτιμάω σπιτικό ιταλικό φαγητό η καμία πίτσα κοντά στο σπίτι μου που είναι λίγο μακριά από το κέντρο.
υπάρχουν όμως μερη για φαγητό στην πλατεία μπρα με ένα πολύ εξαιρετικό και σχετικά ακριβό ολιβο.
το βράδυ μετά τις όπερες δεν βρίσκεις τραπέζι με θέα την αρένα.
MENU ESTATE - L'Olivo 1939
αφού διασχίσετε την via mazzini, (θα την βρεις εύκολα τελειώνει) στην piazza delle erbe θα δεις μέρη για για φαγητό και καφέ. το βράδυ έχει τζερτζελέ επίσης.
μπορείτε να πάτε με τα πόδια από τον Σταθμό στο κέντρο το πολύ 35 με 40 λεπτά, αλλά αν έχετε βαλίτσες καλύτερα λεωφορείο. έχει στάσεις ακριβώς έξω από τον σταθμο. θα ρωτήσετε πιο βολεύει για
σας. ο σταθμός σας των τρένων είναι ο porta nuova, όχι ο porta vescovo.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Η συζήτηση για Βερόνα μεταφέρθηκε στο σχετικό θέμα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
συνήθως όταν πάω τώρα δεν τρώω ποτέ έξω αλλά το σπίτι. οι καλοί φίλοι μου μαγειρεύουν κάθε φορά κάθε μέρα... και προτιμάω σπιτικό ιταλικό φαγητό η καμία πίτσα κοντά στο σπίτι μου που είναι λίγο μακριά από το κέντρο.
υπάρχουν όμως μερη για φαγητό στην πλατεία μπρα με ένα πολύ εξαιρετικό και σχετικά ακριβό ολιβο.
το βράδυ μετά τις όπερες δεν βρίσκεις τραπέζι με θέα την αρένα.
MENU ESTATE - L'Olivo 1939
αφού διασχίσετε την via mazzini, (θα την βρεις εύκολα τελειώνει) στην piazza delle erbe θα δεις μέρη για για φαγητό και καφέ. το βράδυ έχει τζερτζελέ επίσης.
μπορείτε να πάτε με τα πόδια από τον Σταθμό στο κέντρο το πολύ 35 με 40 λεπτά, αλλά αν έχετε βαλίτσες καλύτερα λεωφορείο. έχει στάσεις ακριβώς έξω από τον σταθμο. θα ρωτήσετε πιο βολεύει για
σας. ο σταθμός σας των τρένων είναι ο porta nuova, όχι ο porta vescovo.
Χίλια ευχαριστώ για όλα τα tips, απ'οτι καταλαβαίνω θα χρειαστούμε σιγουρα λεωφορείο για την άφιξη στο ξενοδοχείο που είναι περίπου στη μέση της διαδρομής από το σταθμό στην παλιά πόλη (θα επικοινωνήσω μαζί τους για να μου πουν τον αριθμό της γραμμής). Μια ακόμα ερώτηση: υπάρχει λεωφορειακη γραμμή που να συνδέει το σταθμό η έστω κάποιο κεντρικό σημειο με το αεροδρόμιο της Βερόνα? Η καλύτερα ταξί
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom