Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Προσωπικα το μαρακες δεν μου αρεσε καθόλου οποτε θα το ανταλλασα ευχαριστως με παραπανω μερες στην Εσσαουιρα ή παραπανω μερες στην Φες ωστε να δεις Μεκνες μονοημερη, ειτε να προσθεσεις Chefchaouen στο προγραμμα
 

christos18

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους! Πρόκειται να ταξιδέψω στο Μαρακες 10/05. Σκέφτομαι ότι είναι περίοδος Ραμαζανιου. Λετε να έχω θέμα ως προς τα φαγητά - έξοδος - σπα κλπ
? Ευχαριστώ πολύυυυυ
Καλησπέρα κι από μενα, 10/5 ταξιδευω κι εγω για Μαρακές με ένα φιλο.Νομίζω λιγο παραπάνω σεβασμό σε αυτο που κανουν.Πόσες μερες θα μεινεις?
 

Dimitris11mg

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα κι από μενα, 10/5 ταξιδευω κι εγω για Μαρακές με ένα φιλο.Νομίζω λιγο παραπάνω σεβασμό σε αυτο που κανουν.Πόσες μερες θα μεινεις?
Solo traveler οποτε καταλαβαίνεις έχω κάποιες απορίες αλλά από ότι κατάλαβα λόγω σεβασμού δε πρέπει να καταναλώσεις τροφή και ποτό μπροστά τους . 5 μέρες
 

christos18

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Solo traveler οποτε καταλαβαίνεις έχω κάποιες απορίες αλλά από ότι κατάλαβα λόγω σεβασμού δε πρέπει να καταναλώσεις τροφή και ποτό μπροστά τους . 5 μέρες
Εγώ ρώτησα στο riad που έκλεισα για να μεινω και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και παιζει στα τουριστικα να σερβιρουν κανονικα μέχρι και ποτα.
Κι εγω για σόλο ξεκίναγα αλλά εσκασε το τηλεφωνημα της τελευταιας στιγμης και τελικα δεν θα κάνω το πρωτο σόλο ταξιδι μου.
Παντως μια έξτρα βοηθεια θα μπορουσαν να σου τη δωσουν μέσω facebook η Ελληνικη κοινοτητα Μαροκου.Εγω εκει εστειλα και με βοηθεσαν για όλα και για την διαμονη :)
 

EveThan!

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Σε 15 μέρες πρώτη φορά Μαρόκο και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
1. Φεζ-Μαρακες με αεροπλάνο ή νυχτερινό τρένο ; Είναι οκ από άποψη ασφαλείας ; Τι λένε οι εσωτερικές πτήσεις;
2. Στην έρημο χρειάζεται sleeping bag /χοντρό μπουφάν για το κρύο;
3. Πρόταση για χαμάμ στη Φεζ υπάρχει;
4. Το αλκοόλ τελικά υπάρχει ( και αν ναι που) ή είναι μύθος;


Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μια χαρά είναι το τρένο, ίσως λίγο καλύτερο εσωτερικό απ' τα ελληνικά, μπορείς να πάρεις και ένα από τα ημερήσια δρομολόγια για να κάνεις μια ωραία στάση στο Ραμπάτ (στάση Rabat Ville).
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Σε 15 μέρες πρώτη φορά Μαρόκο και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
1. Φεζ-Μαρακες με αεροπλάνο ή νυχτερινό τρένο ; Είναι οκ από άποψη ασφαλείας ; Τι λένε οι εσωτερικές πτήσεις;
2. Στην έρημο χρειάζεται sleeping bag /χοντρό μπουφάν για το κρύο;
3. Πρόταση για χαμάμ στη Φεζ υπάρχει;
4. Το αλκοόλ τελικά υπάρχει ( και αν ναι που) ή είναι μύθος;


Ευχαριστώ προκαταβολικά
1. Εγω εκανα Φες-Μαρακες μεσω της ερήμου. Πηραμε βραδινο λεωφορειο για Rissani και απο εκει ταξι για το καταλυμα μου μας οργανωσε και την εκδρομη/διανυκτερευση στην έρημο. Πριν προκυψει η ιδεα της ερήμου, το προγραμμα μου ηταν να κατεβω Φες-Μαρακες με πρωινο τρενο με αλλαγη στην Καζαμπλανκα ωστε να δω και το διασημο τζαμί. Δες και αυτη την επιλογη.
2. Στα camp ειναι απολυτα οργανωμενοι με κουβερτες και κρεβατια. Εμεις Απριλη που ημασταν Μαροκο χρειαστηκαμε ενα λεπτο φουτερ για την νυχτα και για νωρις το πρωι.
4. Αλκοολ σε ξενοδοχεια βρηκαμε, σε ταβέρνες οχι.
 

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει αν υπάρχει πιθανότητα εκείνη την περίοδο να κλείσει η οροσειρά του Άτλαντα και να μην μπορώ να πάω στην Σαχαρα.επειδη το διαβασα κάπου αλλά άλλοι λενε ότι το πρωι δεν έχει χιόνια και μπορείς να περάσεις και άλλοι ότι είναι δύσκολο να γίνει αυτό !!!(να κοπεί ο δρόμος)δεν θέλω να πάω τζαμπα μέχρι εκεί και να μην πάω στην έρημο!!από που μπορώ να ενημερωθώ όταν πλησιάζει η περίοδος εκείνη ;;
 

mariagkots

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός.
Καλησπέρα,
έχουμε κλείσει 3 άτομα για Μαρόκο τον Οκτώρβη και έχω μερικές ερωτήσεις.
α) Θα πάρουμε νυχτερινό τρένο από το Μαρακές στη Φεζ μόλις προσγειωθούμε. Να κλείσουμε εισητήρια online ή δεν θα έχουμε θέμα να αγοράσουμε εκεί λόγω ώρας?
β) Απο Φεζ θέλουμε να κάνουμε μονοήμερη στην Chefchaouen. Αξίζει να κλείσουμε με κάποιο γραφείο ή απλά να πάρουμε το λεωφορείο και να περιπλανηθούμε μόνοι μας?
γ) Έχετε κάποιο καλό τουρ να προτείνετε για Φεζ - Μερζούγκα - Μαρακές (3 μέρες/2 νύκτες)? Γενικά λένε ότι βρίσκεις αρκετά οικονομικά αλλά εμείς όσους έχουμε ρωτήσει μας λένε 300€ το άτομο και πάνω. Ρωτήσαμε και το ριάντ που θα μείνουμε στη Φεζ και μας είπαν καλή τιμή (175€) αλλά το πρόγραμμα τους δεν μας εξυπηρετούσε.
δ) Τί γίνεται με δεδομένα κινητού και συνάλλαγμα? Τι προτείνετε να κάνουμε?
ε) Στο Μαρακές θα μείνουμε 2 βράδια, αξίζει να πάμε μονοήμερη Εσαουίρα? Από φώτο δεν μας πολυγέμισε το μάτι.
στ) Έχει πάει κανείς Οκτώβριο να μας πει τι καιρό είχε περίπου?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Καλησπέρα,
έχουμε κλείσει 3 άτομα για Μαρόκο τον Οκτώρβη και έχω μερικές ερωτήσεις.
α) Θα πάρουμε νυχτερινό τρένο από το Μαρακές στη Φεζ μόλις προσγειωθούμε. Να κλείσουμε εισητήρια online ή δεν θα έχουμε θέμα να αγοράσουμε εκεί λόγω ώρας?
β) Απο Φεζ θέλουμε να κάνουμε μονοήμερη στην Chefchaouen. Αξίζει να κλείσουμε με κάποιο γραφείο ή απλά να πάρουμε το λεωφορείο και να περιπλανηθούμε μόνοι μας?
γ) Έχετε κάποιο καλό τουρ να προτείνετε για Φεζ - Μερζούγκα - Μαρακές (3 μέρες/2 νύκτες)? Γενικά λένε ότι βρίσκεις αρκετά οικονομικά αλλά εμείς όσους έχουμε ρωτήσει μας λένε 300€ το άτομο και πάνω. Ρωτήσαμε και το ριάντ που θα μείνουμε στη Φεζ και μας είπαν καλή τιμή (175€) αλλά το πρόγραμμα τους δεν μας εξυπηρετούσε.
δ) Τί γίνεται με δεδομένα κινητού και συνάλλαγμα? Τι προτείνετε να κάνουμε?
ε) Στο Μαρακές θα μείνουμε 2 βράδια, αξίζει να πάμε μονοήμερη Εσαουίρα? Από φώτο δεν μας πολυγέμισε το μάτι.
στ) Έχει πάει κανείς Οκτώβριο να μας πει τι καιρό είχε περίπου?
Β) θα προτεινα να βαλετε τουλαχιστον μια διανυκτερευση στην chefchaouen. Της αξιζει! Ειδικά το πρωί πριν ανοίξει η αγορα τα μπλε οικηματα ειναι πανέμορφα. Την εκδρομή σιγουρα μπορειτε να την κανονισετε μονοι σας ειτε με λεωφορειο ειτε με ταξι. Για μονοημερη με λεωφορείο ή τρένο δες την Μεκνες.
Γ) Αν δεν βρεις πρακτορειο δες και την επιλογη να πας μονη σου. Εμας μας οργανωσε την εκδρομη το καταλυμα μας στο Hassilabied και καναμε μια διανυκτερευση σε camp στην ερημο και πηγαινέλα με τις καμήλες για 50€ το ατομο. https://www.tripadvisor.co.uk/Hotel...Merzouga_Meknes_Tafilalet_Region.html?m=55592
Δ) Για δεδομενα κινητού αγορασα μια Μαροκινη sim και ειχα ιντερνετ παντου. Για συναλλαγμα εκανα αναληψη απο ATM.
E) Η Εσσαουιρα αξίζει με τα χίλια αλλα για μονοήμερη δεν ξέρω αν αξίζει, με το λεωφορείο παίρνει 3 ωρες/one way
 

mariagkots

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός.
Β) θα προτεινα να βαλετε τουλαχιστον μια διανυκτερευση στην chefchaouen. Της αξιζει! Ειδικά το πρωί πριν ανοίξει η αγορα τα μπλε οικηματα ειναι πανέμορφα. Την εκδρομή σιγουρα μπορειτε να την κανονισετε μονοι σας ειτε με λεωφορειο ειτε με ταξι. Για μονοημερη με λεωφορείο ή τρένο δες την Μεκνες.
Γ) Αν δεν βρεις πρακτορειο δες και την επιλογη να πας μονη σου. Εμας μας οργανωσε την εκδρομη το καταλυμα μας στο Hassilabied και καναμε μια διανυκτερευση σε camp στην ερημο και πηγαινέλα με τις καμήλες για 50€ το ατομο. https://www.tripadvisor.co.uk/Hotel...Merzouga_Meknes_Tafilalet_Region.html?m=55592
Δ) Για δεδομενα κινητού αγορασα μια Μαροκινη sim και ειχα ιντερνετ παντου. Για συναλλαγμα εκανα αναληψη απο ATM.
E) Η Εσσαουιρα αξίζει με τα χίλια αλλα για μονοήμερη δεν ξέρω αν αξίζει, με το λεωφορείο παίρνει 3 ωρες/one way
Δυστυχώς λόγω χρόνου, δεν μπορούμε να μείνουμε ούτε Chefchaouen ούτε Εσαουίρα.

Στην διαδρομή μέχρι την έρημο, περάσατε και από άλλα αξιοθέατα ή πήγατε κατευθείαν Μερζούγκα? Έχω δει ότι στα τουρ σε ξεναγούν σε διάφορα μέρη και θα ήθελα να το κάνω αυτό.

Δηλαδή δεν με καλύπτει πχ το Vodafone Πας Παντού?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Δυστυχώς λόγω χρόνου, δεν μπορούμε να μείνουμε ούτε Chefchaouen ούτε Εσαουίρα.

Στην διαδρομή μέχρι την έρημο, περάσατε και από άλλα αξιοθέατα ή πήγατε κατευθείαν Μερζούγκα? Έχω δει ότι στα τουρ σε ξεναγούν σε διάφορα μέρη και θα ήθελα να το κάνω αυτό.

Δηλαδή δεν με καλύπτει πχ το Vodafone Πας Παντού?
Δυστυχώς δεν ξερω τι ισχύει με το Vodafone πας παντου, δεν εχω ελληνική sim.

Οσο για την έρημο, πηγαμε απευθειας με νυχτερινό λεωφορειο (της γραμμής) Fez - Rissani και μετα Hassilabied - Marrakesh επισης με λεωφορειο της γραμμής. Αν ειχα παραπανω χρόνο θα ηθελα να σταματησω στα διαφορα Kasbahs που συναντήσαμε στον δρόμο προς Marrakesh.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom