Προβλημα με booking

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
Μετα το περας των 24 ωρων ειναι στην ευχαιρια του ξενοδοχου αν θα το ακυρωσει η οχι.
το ξενοδοχείο μετά το 1ο 24ωρο δεχτεί την κράτηση.
Ας μου την ακύρωνε το ξενοδοχείο μετα το 1ο 24ωρο αφού η καρτα ήταν invalid.
@panpan εδώ βλέπω να αναφερεται το 24ωρο.... πρεπει να περιμένουμε 24 ώρες για να δούμε αν ισχύει η κράτηση;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
A ,σ'αυτό αναφέρεις.Ναι το 24/ωρο είναι ένα λογικό χρονικό διάστημα για να ελεγχθεί η κράτηση
για τυχόντα λάθη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δεν είναι λογικό το 24ωρο για έλεγχο της κράτησης γιατί πριν κάνεις την κράτηση, στο ψαχτήρι δίπλα στις επιλογές διαμονής, γράφει φαρδιά πλατιά Άμεση επιβεβαίωση.
Εκτός κι αν στο λεξικό της booking το ''άμεση'' σημαίνει μια μέρα μετά ή είναι απλά διαφημιστικό τρικ για να σε πείσει να κλείσει μαζί τους (και μετά να περιμένεις πότε και αν θα χρεώσουν τη διαμονή σου).

 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Απλά αν η κάρτα είναι invalid και δεν στείλει ο πελάτης εντός 24ωρου στοιχεία νέας κάρτας, το ξενοδοχείο έχει δικαίωμα να ακυρώσει την κράτηση. Αυτό είπα / εννοούσα πιο πάνω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Έχει όμως και το δικαίωμα, όπως αποδείχτηκε στην αρχή της κουβέντας, να μην την ακυρώσει διατηρώντας την ενεργή και να περιμένει νέα κάρτα καθώς και να απαιτεί ακυρωτικά μετά.
Η γνώμη μου είναι ότι με την εισαγωγή άκυρης κάρτας θα έπρεπε να μην υφίσταται κράτηση και να ακυρώνεται αυτόματα, όπως συμβαίνει σε οποιαδήποτε ηλεκτρονική αγορά.
Σε αυτή την περίπτωση ούτε ο ξενοδόχος ζημιώνεται αφού το δωμάτιο παραμένει ελεύθερο ούτε ο πελάτης παραμένει σε κατάσταση αναμονής ή άγχους αν η κράτηση είναι ενεργή, αν πληρώθηκε ή αν πρέπει να εκδώσει νέα κάρτα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Συμφωνώ απόλυτα σε ότι λέει ο North. Αν και πιστεύω ότι ή στους νομούς που διέπουν το ηλεκτρονικό εμπόριο ή στο booking ή στους όρους των παρόχων των καρτών κάπου θα υπάρχουν όροι για αυτές τις μεταγενέστερες χρεώσεις. Πάντως μονο cash deposit και γενικά ποτέ κράτηση με κάρτα.
Αν πάτε σε κάποιο πρακτορείο συνήθως καλύτερη τιμή από booking θα δώσει και δεν θα χρειαστεί κάρτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Πάντως μονο cash deposit και γενικά ποτέ κράτηση με κάρτα.
Αν πάτε σε κάποιο πρακτορείο συνήθως καλύτερη τιμή από booking θα δώσει και δεν θα χρειαστεί κάρτα.
Αν μου επιτρεπεται, να πως ακουγονται τη σημερον ημερα αυτες οι προτροπες.

FB_IMG_1554552304672.jpg
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Οπότε έχω ζητήσει τιμή για ξενοδοχείο (μόνο Ευρώπη και Βόρεια Αμερική έχω πάει ωστόσο) ίδια ή καλύτερη τιμή μου έχουν δώσει. Επίσης σε ξενοδοχείο δίνω μόνο cash deposit (βέβαια πάω σε απλά 3* ή 4*) φαντάζομαι αν πάω σε 5* μπορεί να απαιτήσουν κάρτα. Μόνο σε ενοικίαση αυτοκινήτου αναγκαστικά έχω δώσει κάρτα.
Είμαι 27 οι κυρίες στην εικόνα μου ρίχνουν και 50 χρονια :p
 

kathy_k

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό Ην. Πολιτείες
Στη δική μου περίπτωση η Booking μου έδινε ένα 24 ωρο προθεσμία για να αλλάξω τα στοιχεία της κάρτας μου.
Τελικά αφού έστειλα τα αποδεικτικά πληρωμής της τράπεζας, ο ξενοδόχος εμφανίστηκε και το δέχτηκε. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Συνήθως ψάχνω τι θέλω από πριν μέσω booking και καταλήγω σε 2-3 ξενοδοχεία, μετά έχω 2-3 πρακτορεία που ζητάω τιμή. Από εκεί και πέρα ή θα μου δώσουν ίδια ή καλύτερη τιμή. Συμφωνούμε το πληρώνω στο πρακτορείο και μου δίνουν voucher. Προσοχή απλά όπου έχω πάει έχει τύχει να έχουν καλύτερη ή ίδια τιμή, τώρα αν πάω στο Καζακστάν ή στη Ρουάντα κτλ δεν ξέρω τι επιλογές θα έχω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom