Ισλανδία Ισλανδία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Παγετώνα να κατεβαίνει στο επίπεδο της θάλασσας και το καλοκαίρι θα δεις μόνο στο νότο όμως.
Εγώ θέλω και να τον περπατήσω αυτόν το παγετώνα :) Και ο νότος είναι στο πρόγραμμα! Έχω βγάλει το Ρέικιαβικ....και είμαι σίγουρη οτι δεν θα σου αρέσει αυτό :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν πεις περισσότερα, θα ματιαστείς, τόν νού σου.
Όποιος θέλει να μάθει το πρόγραμμα μου μπορεί απλά να ρωτήσει. Δεν το κρύβω, απλά δεν νιώθω την ανάγκη οτι χρειάζομαι βοήθεια για να φτιάξω πρόγραμμα. Ξέρω τι θέλω να δω! Χρειάζομαι όμως βοήθεια για να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερη κατανομή του χρόνου και βέλτιστη διαλογή αξιοθέατων σύμφωνα με τα γούστα μου.

Υ.Γ. Δεν πιστεύω στο μάτι καρντιά μου :p Συντρέχουν πολύ πιο σοβαροί λόγοι για να ακυρωθεί το ταξίδι μου απ' οτι ένα "μάτι"....αρνούμαι όμως να σκέφτομαι απαισιόδοξα! Άλλωστε δεν θα είναι η πρώτη φορά που τα σχέδια ενός ταξιδιού θα πάνε στράφι, αν τελικά συμβεί...
 

eleni_vang

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά καλησπέρα, υπάρχει κάποιος να έχει οδηγήσει στην Ισλανδία με το παλιό ροζ δίπλωμα?
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Έχει επισκεφτεί κάποιος τον καταρράκτη Aldeyjarfoss;
Έχω κάποιες απορίες...και καθώς είναι δύσκολο να εντάξω το συγκεκριμένο καταρράκτη σε μία απο τρεις μέρες που θα αφιερώσω στο βορρά (λόγω πληθώρας αξιοθέατων), θα με βοηθούσε η εμπειρία κάποιου που να έχει πάει εκεί, ωστε να δώ αν αξίζει το κόπο να θυσιάσω κάτι άλλο για να πάω εκεί.
Πήγα πέρσι αν και δεν τον είχα στο πρόγραμμα.
Για μένα ήταν ο πιο εντυπωσιακός από όλους τους καταρράκτες και άξιζε σαφώς την παράκαμψη.
Κοιτώντας τις σημειώσεις μου βλέπω ότι πήγαινε-έλα από τον Godafoss είναι 2 ώρες. Το πόσο θα κάτσεις εκεί για να τον απολαύσεις είναι δικό σου θέμα :)
Βέβαια εγώ πήγα απόγευμα-βραδάκι, ο δρόμος ήταν εντελώς άδειος (αν και Αύγουστος) και το πάτησα. Και αν και είχα 4x4 δεν μου χρειάστηκε πουθενά τετρακίνηση (βέβαια είναι F-Road, οπότε τυπικά θες 4x4).
Τη θερμή λίμνη δεν την ήξερα όταν πήγα κι ευτυχώς που αποκαλύφθηκε ότι τελικά δεν είναι θερμή :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει επισκεφτεί κάποιος τον καταρράκτη Aldeyjarfoss;
Έχω κάποιες απορίες...και καθώς είναι δύσκολο να εντάξω το συγκεκριμένο καταρράκτη σε μία απο τρεις μέρες που θα αφιερώσω στο βορρά (λόγω πληθώρας αξιοθέατων), θα με βοηθούσε η εμπειρία κάποιου που να έχει πάει εκεί, ωστε να δώ αν αξίζει το κόπο να θυσιάσω κάτι άλλο για να πάω εκεί.
Καλός ήταν, αλλά είδαμε και καλύτερους στη χώρα. Το τρεκ όμως εκεί γύρω ήταν σούπερ, παρά τις καιρικές συνθήκες. Ο καταρράκτης ως καταρράκτης ήταν ΟΚ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πήγα πέρσι αν και δεν τον είχα στο πρόγραμμα.
Για μένα ήταν ο πιο εντυπωσιακός από όλους τους καταρράκτες και άξιζε σαφώς την παράκαμψη.
Κοιτώντας τις σημειώσεις μου βλέπω ότι πήγαινε-έλα από τον Godafoss είναι 2 ώρες. Το πόσο θα κάτσεις εκεί για να τον απολαύσεις είναι δικό σου θέμα :)
Βέβαια εγώ πήγα απόγευμα-βραδάκι, ο δρόμος ήταν εντελώς άδειος (αν και Αύγουστος) και το πάτησα. Και αν και είχα 4x4 δεν μου χρειάστηκε πουθενά τετρακίνηση (βέβαια είναι F-Road, οπότε τυπικά θες 4x4).
Τη θερμή λίμνη δεν την ήξερα όταν πήγα κι ευτυχώς που αποκαλύφθηκε ότι τελικά δεν είναι θερμή :)
Αν και ξενέρωσα εχθές που τελικά δεν είναι θερμή πηγή, ακόμα το σκέφτομαι και δεν έχει βγεί απο τα αξιοθέατα που έχω επιλέξει, παρόλο που είναι με αστερίσκο και σε δευτερεύων θέση. Και εγώ τον είχα για τελείωμα ημέρας σε συνδυασμό με χαλάρωση, με λίγο κόσμο ή και καθόλου, αλλά δεν....:( Αν ήταν θερμή πηγή, θα το έγραφε σίγουρα στον ταξιδιωτικό οδηγό! Αλλά δεν το γράφει...
Πιο εντυπωσιακός δεν μου φαίνεται, σε σχέση με άλλους. Αυτό που με ελκύει σε αυτόν είναι το απόμακρο της τοποθεσίας του! Μου αρέσει η ηρεμία του τοπίου...αλλά μπορεί να πέφτω και έξω :)
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!!

Το τρεκ όμως εκεί γύρω ήταν σούπερ,
Άρα καλά το υπολόγισα το 4ωρο και ας το ήθελα για πλατσούρισμα. Είναι μια πολύ καλή ιδέα το τρέκ, αλλά όχι για τελείωμα ημέρας! Πρέπει να κάνω αναπροσαρμογή του προγράμματος...
Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Γιώργο, πόση ώρα το τρεκ;
Εσύ το νού σου στο ραπόρτο που λέγαμε...μην ξεχνιόμαστε :)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εσύ το νού σου στο ραπόρτο που λέγαμε...μην ξεχνιόμαστε :)
Επειδής είμαι λιγάκι ξεχασιάρης, όταν δεις εσύ live φωτογραφίες από την Ισλανδία, ρίξε μου κανένα μήνυμα. :D Αν και νομίζω θα θυμηθώ, στο χρωστάω γιατί δεν τον είχα μαρκαρισμένο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom